kategoria: Stacje dyskietek
[#1] Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami
W necie nigdzie nie ma jak zrobić fix'a do AMIGI dla stacji ALPS DF354 H911 C
Kilka dni temu zrobiłem własny schemat jak co zrobić aby ami poprawnie działała z tą stacją.
Sprawdzone z A1200 na x-copy i w grach NDOS - wszystko działa jak należy.



Download zdjęcia:
link

Jest mały błąd - odkryłem po tym długim czasie że jedna gra nie działa z tą przeróbką. Chodzi o grę Soccer Kid dysk startowy źle się wczytywał i zapętlał - niby przechodziło dalej ale jednak wracało do początku do loga z motylkiem które czasami się psuło graficznie.
Trzeba:
Odlutować kabelek od punktu RD. z nogi 34 i przylutować go z diodą prostowniczą do punktu 10 tak jak poprawiłem na zdjęciu.
Dolutować jeszcze jeden kabelek (żółty na zdjęciu) do nogi układu (nie podnosimy tej nogi tylko lutujemy kabelek do nóżki bezpośrednio) i podłączamy go też do punktu 34.
Nie wiem jak sprawa się ma z wieloma stacjami dysków DF1 i DF2 bo nie posiadam stacji zewnętrznych, ale gry wczytują już się z tą przeróbką tak jak trzeba.


Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 23:49:07 przez KoFi
[#2] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #1

Pole RD to nie sygnał READY. Będziesz miał błędy zapisu.

https://www.ppa.pl/forum/amiga/37197/stacja-alps-przerabiana-z-pc-problem-z-zapisem

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 10:26:16 przez t-bone
[#3] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@t-bone, post #2

ale ja nie mam żadnych problemów w tej stacji - wszystko chodzi jak należy.
[#4] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #3

Zrób kilka tematów z tego linku
[#5] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #3

I sprawdź czy stacja działa poprawnie w tandemie z zewnętrzną stacją. Ja przerabiałem Panasonica i wszystko działało do momentu podłącznenia DF1 i DF2. Z jedną jakoś jeszcze działało.
Problemem jest sygnał ready, który jest również używany do identyfikacji stacji zewnętrznych
[#6] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@snifferman, post #5

nie dam rady tego sprawdzić, bo nie mam zewnętrznych stacji.
Ale ogólnie to RD czy jest tak zrobione czy nie to i tak raczej nie miało to wpływu dla wewnętrznej 1 stacji.
Stwierdziłem że zrobię podobnie jak w ALPS'ie 090 i będzie git. Pliki ładnie nagrywa zero błędów.
Nie mam ogólnie już tej stacji bo zamontowałem ją znajomemu do Amigi 1200 i się cieszy już od paru dni - nie zgłasza żadnych problemów, więc myślę że nie ma się co tak aż z tym RD wyginać - ważne że działa ok, racja
[#7] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #6

myślę że nie ma się co tak aż z tym RD wyginać - ważne że działa

Tego nie wiesz, bo nie przetestowałeś wszystkiego.
[#8] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #6

No własnie będzie działać do momentu, aż podłączysz coś jako DF1...
Na tym się to dzianie skończy.
[#9] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@MariuszK, post #8

no dobra, ale mnie nie interesowała przeróbka dla kilku stacji, tylko 1 stacja do wewnątrz amigi i starczy. Ja stacji i tak prawie wcale nie używam. Jak ktoś będzie chciał mieć 4 stacje to niech sobie pokombinuje bez tego rd i już. :)
1
[#10] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #9

No to skoro twierdzisz, że gry NDOS działają jak należy, to bardzo chętnie obejrzę filmik jak odpalasz z tego flopa Kid Chaos
[#11] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@t-bone, post #10

Kid Chaos to jakiś ultimate test?
[#12] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@snifferman, post #11

Ta gra rusza chyba tylko na fabrycznych flopach
[#13] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@t-bone, post #12

Sprawdze na swoim panasonicu
[#14] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@t-bone, post #10

t-bone KidChaos działa - mniej więcej tak jak Lotus II się wczytuje. Specyficznie dźwiękowo ale wszystko chodzi oki.
[#15] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #14

Witam.
A stacja po tej przeróbce poprawnie zapisuje?
Pozdrawiam.
[#16] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@ted, post #15

oj nie zauważyłem twojego wpisu - poprawnie zapisuje pod wb, pod x-copy, w PC0 i w DS0.
Może tylko wystąpić kłopot jak będziesz miał drugą stację w DF1 ale i to nie jest powiedziane na 100% że będzie kłopot bo to jest najnowszy model ALPSa i może mieć coś zmienione jak w poprzednich modelach. Nie
sprawdziłem tego ponieważ nie mam drugiej stacji DF1.
[#17] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #16

Jest mały błąd - odkryłem po tym długim czasie, że jedna gra nie działa z tą przeróbką. Chodzi o grę Soccer Kid dysk startowy źle się wczytywał i zapętlał - niby przechodziło dalej ale jednak wracało do początku do loga z motylkiem które czasami się psuło graficznie.
Trzeba:
Odlutować kabelek od punktu RD. z nogi 34 i przylutować go z diodą prostowniczą do punktu 10 tak jak poprawiłem na zdjęciu.
Nie wiem jak sprawa się ma z wieloma stacjami dysków DF1 i DF2 bo nie posiadam stacji zewnętrznych, ale gry wczytują już się z tą przeróbką tak jak trzeba.
Fix z diodą można zastosować też w Alps 354 - 090, 121 i 168. (przed chwilą zrobiłem tą diodę w A1200 w Alps 090 i Soccer Kid się ładnie już wczytuje.)
1
[#18] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #17

Musiałbyś spróbować poszukać sygnału RDY na tym scalaczku albo metodą prób i błędów, albo jakimiś szpiegowskimi metodami z diodami LED, sygnał RDY ma się pojawić, gdy silnik osiągnie 90% swoich obrotów, czyli gdzieś do pół sekundy, możesz też zrobić jakiś układ opóźniający sygnał READY względem sygnału MTRON, np. kiedy dwa razy pojawi się sygnał INDEX itd.

Ogólnie chodzi o to, żeby ten sygnał, który symuluje dioda prostownicza pojawiał się później niż sygnał startu silniku, sama dioda daje sygnał RDY w tym samym momencie, co MTRON, czyli silnik stoi jeszcze w tym momencie, może to powodować problem w grach, które zapisują coś na dysku i zaczną to robić, gdy dyskietka się nie obraca jeszcze, uszkadzając stan gry. Nie było dużo gier, dla których to było problemem. Sporo oprogramowania w ogóle nie używa tego sygnału, w A1200 od ESCOM był on niepodłączony.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 20:31:48 przez san_u
[#19] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@san_u, post #18

Wszystko rozumiem co mi napisałeś - ale dla mnie to ciężki trochę temat do zrealizowania. Pomyślałem tylko coś takiego że skoro trzeba trochę opóźnić ten sygnał Ready to może jakiś układ malutki PIC zrobić który by puszczał te sygnał do diody prostowniczej dopiero po 0.5 sekundowym odczekaniu? Tylko kto by umiał zrobić program wsadowy np. do takiego układu jak PIC12F508/9? A może jest jakiś bajer elektroniczny co puszcza dany sygnał po jakimś czasie?

Zauważyłem też że jeszcze do końca nie jest dobrze ten fix zrobiony bo jak odlutowałem od punktu RD to pod WB stacja nie zachowuje się tak jak wcześniej - są problemy małe z ADF tracksaver - jak np. nagram grę NDOS np. cannon fodder to jak chce ponownie nagrać jakiś inny ADF na tą samą dyskietkę to wywala błąd mimo że cannon foder jest poprawnie nagrane. Musze włączyć X-COPY - sformatować tam dyskietkę w QFormat najszybciej żeby była dosowa empty i wtedy można znów nagrać na taką dyskietkę ADF tracksaverem. Wcześniej jak był punkt 34 przylutowany do RD to nie było tego erroru - można było wkłądać obojętnie jakie dyskietki NDOS PC itp. i nagrywało niezależnie co na nich było bez konieczności formatowania.
Muszę jeszcze coś pokombinować żeby i soccer kid działał i żeby pod WB stacja dobrze działa.
Stacja z taką przeróbką jak jest teraz z diodą prostowniczą dobrze pracuje w grach i programach NDOS natomiast pod WB juz nie do końca dobrze ale działa - błędów nie robi na plikach - nagrałem IFF obrazki na całą dyskietkę osobno z zatrzymaniami silnika dyskietki i błędów nie było.
A jeszcze odkryłem że za to wali błędy na FS0 (dyskietka sformatowana na 1148kb pojemności). Nie wiem czy też waliła błędy na tym jak było przylutowane bez diody do punktu RD.
Zaraz będę coś testował z nudów - może mi się uda rozwiązać problem to napiszę co zrobiłem.
[#20] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #19

Ja na twoim miejscu sprawdziłbym nóżki ukladu, które nigdzie nie prowadzą. Możliwe, że sygnał READY gdzieś tam jest.

Jest programik zwany Drive tester, którym możesz sprawdzić poprawność sygnału.

Tutaj filmik poglądowy
[#21] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@snifferman, post #20

Ściągnąłem ten programik z aminetu i odpaliłem - poklikałem w nim trochę i pokazuje się tylko Ready i można poklikać przyciskiem tak że stacja głowicą robi taki step up, no i jeszcze można nim odpalić obroty dyskietki.

Ogólnie wyszukałem sygnał Ready (chyba to ten sygnał) na innej nodze układu w stacji Alps 354 (121) bo tej 911ki już nie mam w domu, bo to była amiga kumpla. Ale w 121 i 911 występował ten sam problem z grą Soccer Kid a reszta wszystko ładnie działało bez błędów w zapisie.

Zrobiłem tak samo w 121ce jak w 911tce, ale w 121ce dodałem jeszcze jeden kabelek z sygnałem ready (chyba to ten sygnał) - na zdjęciu to pomarańczowy kabelek i idzie on też do 34 a to w rurce termokurczliwej to jest tam dioda prostownicza która idzie do 10ki. Dzięki temu wszystko niby działa oki ale tak na 95% bo czasami
jak się włoży dyskietkę NDOS lub cokolwiek z PC0 pcetową i chcemy nagrać coś ADF tracksaverem na taką dyskietkę to przywali się komunikatem ale klikamy retry i wszystko jest oki nagrane bez błędów. A jak chcemy nagrać na dyskietkę sformatowaną Empty lub jakieś programy jak mamy amigowe na dyskietce to taki komunikat z błędem nigdy nie wyskakuje.
Może kiedyś jak wymyślę jak opóźnić sygnał ready żeby zdążył się rozkręcić silnik z dyskietką to jeszcze coś dopiszę.

[#22] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #21

Na filmiku, który dodałem widać od 2:50 jak powinien działać sygnał _RDY. Aktywuje się dopiero po chwili od uruchomienia silnika. Pobierając sygnał z włączenia silnika nie będzie opóźnienia.

Możliwe, że na tym chipie nie ma potrzebnego sygnału.

Sprawdzałeś pin 32 tak jak tutaj? Odciołeś orginalne sygnały?
[#23] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@snifferman, post #22

Czyli nadal mam źle jeszcze, bo na programie sygnał ready pojawia się szybciej niż na tym filmiku. (ale nie od razu się pokazuje tylko o połowę szybciej niż na filmiku).
Schemat od MSX'a sprawdzałem wcześniej - sygnał ready z tej nogi od układu nie pasuje do amigi.
Oryginalne ścieżki w tych miejscach gdzie trzeba są przecięte.

Przemyślałem sobie i to nie jest jednak takie proste, bo tu chodzi o moment odczytu i bardziej zapisu kiedy ma zacząć to wykonywać. W przypadku odczytu to sobie może poczekać samo bo i tak sprawdza poprawność odczytu danych, ale jeśli chodzi o zapis to już mogą i raczej będą robić się na samym początku jak dyskietka się nie kręci jeszcze a zaczyna dopiero to jakiś errory mogą być i to jest zrozumiałe.
Ciekawe jak to jest np. z cannon fodder dyskietka save game która jest w dziwnym formacie normalnie się wszystko zapisuje - ale myślę że tam dioda FDD zaczyna się świecić dużo wcześniej i sprawdza co na dyskietce jest i jak się kręci dyskietka to dopiero zapisuje.

Zaskoczyło mnie tylko jedno, że udało mi się zrobić tak, że wcześniej myślałem że wszystko jest zrobione oki ze stacją, aż do momentu gry Soccer Kid - udało się zrobić że soccer kid się już poprawnie wczytuje, więc jakieś tam lekkie opóźnienie w tej poprawce musi być, ale jak widać jeszcze ciutkę za mało tego opóźnienia jest, bo pod WB czasami się wywali komunikach na ADF traksaverze, kiedy nagrać chcę adf na dyskietkę która była już nagrana z czymś w NDOS, bo na zwykłe amigowe dosowe dyskietki tego komunikatu nigdy nie ma.

No nic tam - chyba tak zostawię, bo nie chce mi się już rozkręcać ami i tej stacji itd. chyba że coś wymyślę fajnego i przy okazji jak ami będzie rozkręcona to wtedy coś podziałam i napiszę tu update.
Na razie nie mam pojęcia jak sensownie opóźnić ten sygnał o te pół sekundy.
[#24] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #23

Czyli nadal mam źle jeszcze, bo na programie sygnał ready pojawia się szybciej niż na tym filmiku. (ale nie od razu się pokazuje tylko o połowę szybciej niż na filmiku).

Jeśli masz przewód z diodą od pinu 4/16 do pinu 34, to sygnał _RDY powinien sie pojawić natychmiast. Albo ten programik nie jest idealny, albo masz diodę w odwrotną stronę. To, że pojawia się wcześniej niż na filmiku nie musi oznaczać, że jest źle. Może stacja szybciej osiąga obroty.

Schemat od MSX'a sprawdzałem wcześniej - sygnał ready z tej nogi od układu nie pasuje do amigi.

Jeśli jest to sygnał READY, to nie ważne czy dla MSX czy Amigi. Sygnał ma komunikować osiągnięcie obrotów silnika.

EDIT:
Teraz spojrzałem na twoją fotkę i widzę, że masz połączenie z diodą między pinem 10? a 34 pin 10 w Amidze, to nie jest _SEL0?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 23:17:12 przez snifferman
[#25] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@snifferman, post #24

Rozumiem Ciebie i tak samo myślę. Tak czy siak to od MSX nie działało poprawnie, bo Soccer Kid się nie wczytywał dobrze i logo z motylkiem było graficznie zepsute i się zapętlało. Wciskasz fire czy myszką żeby przyspieszyć do następnej dyskietki a tu od początku się wgrywa to samo.

Znowu teraz nagrywam ADFy na dyskietki NDOS i nie żadnych błędów. Wygląda w tej chwili jak by nie było już żadnych problemów - a stacja jest zrobiona dokładnie tak jak na załączonych zdjęciach u góry.
Możesz mieć jak najbardziej rację bo stacja może osiągać szybciej obroty właściwe niż ta stacja na filmiku. (nowa jest zupełnie ta moja stacja Alpsa).

PS. aha zapomniałem jeszcze napisać - bo może to ważne - używam programu killclick do stacji żeby nie klikała i kompletnie nic nie słychać kiedy nie ma dyskietki w stacji.

Tak wygląda że do pinu 10go jak podłączyłem diodę (w dobrą stronę) choć i próbowałem nawet bez diody to efekt był taki sam - Soccer kid już wczytywał się tak jak trzeba.

Amigowe wyjścia:


PCtowa stacja - za pin 10ty odpowiada Motor enabled (czyli wiadomo co).



Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 23:33:54 przez KoFi
[#26] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #25

No i wynika z tego, że z Ami wychodzi _MOTOR-ON z pinu 16 i powinien trafić na pin 10 stacji. Masz to tak zrobione na taśmie? W stacji nie bardzo widzę jakby to było połączone?
[#27] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@snifferman, post #26

Tasiemki stacji nie ruszałem wcale. Wszystko co jest przerabiane to w samej stacji.
Ale myślę że tak może zostać już, bo stacja PC ma akurat na 16tym Motor Enabled B
Żeby już tak idealnie dopełnić schematu to trzeba by dać do Motor Enabled A na odpowiedni pin ale trzeba by znów ciąć ścieżki i kabelkami zamieniać przy płytce.
Prawdopodobnie tym sposobem można by rozwiązać podłączanie DF0 i DF1 bez konfliktów sprzętowych.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 23:54:49 przez KoFi
[#28] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #27

Zapomnialem o skręceniu taśmy w PC. Sygnał wychodzi w PC z pinu 10 moboPC, ale trafia na pin 16 stacji.

To do przerobienia wymagane jest zmiana pozycji 2 sygnałów (_disk-change, _SEL) i znalezienie/symulowanie sygnału _RDY.


Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 00:18:21 przez snifferman
[#29] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@snifferman, post #28

a no tak bo stacja tzn. taśma w PC jest skręcona dla kilku żyłek - też o tym zapomniałem.

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 00:17:01 przez KoFi
[#30] Re: Stacja ALPS DF354 H911 C nowszy model zrobiłem własny fix do Ami

@KoFi, post #29

Tak czy siak, miksujesz sygnał _SEL z _RDY.
W wolnej chwili sprawdź czy to demo ci się uruchomi i wyświetli poprawnie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem