kategoria: Sprzęt
[#1] stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem
Jakiś czas temu kupiłem na allegro do A600 stację dysków ALPS przerabianą z PC (btw z tego co widzę, nadal jest w sprzedaży). Niestety o wiele za późno zorientowałem się, że stacja robi sieczkę z danych przy zapisie. Teoretycznie wszystko przebiega ok, system nie zgłasza żadnego problemu, ale efekt jest jaki jest. Poniżej wyniki testów przeprowadzonych na dyskietkach DD, sformatowanych na FFS:

Test 1:
Nagranie 7 kopii komendy Mount na czystą dyskietkę: pierwszy plik uwalony (file not executable), reszta ok (komenda dała się wykonać).

Test 2:
Nagranie 8 kopii archiwum zip ~88 KB na czystą dyskietkę: pierwszy plik uwalony (archiwum uszkodzone), reszta ok (archiwum dało się rozpakować).

Test 3:
Nagranie kilkunastu komend z C: na dyskietkę zapełnioną w ~90% - wszystkie nagrały się poprawnie.

Test 4:
Nagranie czterech kopii startup-sequence na pustą dyskietkę - nagrały się poprawnie, tak to przynajmniej z początku wygladało. Gdy kolejny raz próbowałem odczytać pierwszy z nich, system zwrócił "File not found". Odświeżyłem zawartość dyskietki - pojawiło się jedno z archiwów z testu nr 2, ktore teoretycznie było już dawno usunięte. Nie dało się go skasować - "file not found"

Powyższe testy zrobione zostały na dyskietce sformatowanej w innym napędzie.

Test 5:
Formatowanie dyskietki z wykorzystaniem funkcji systemowej - teoretycznie ok.

Test 6:
Po sformatowaniu nagrałem na dyskietkę kilka plików, z czego pierwszy odpowiednio zmniejszył ilość wolnego miejsca na dysku, ale na liście już się nie pojawił, natomiast cała reszta nagrała się poprawnie.

Nie udało mi się w tym wszystkim dopatrzyć jakiejś prawidłowości, może poza tym, że zwykle uwalony jest pierwszy kopiowany plik w przypadku nagrywania na pustą dyskietkę.

Odczyt ze stacji jest bez zarzutu, a przynajmniej nie zauważyłem żadnych problemów.

Ktoś miał podobne doświadczenia? Obawiam się, że coś po prostu zostało źle zrobione przez autora przeróbki i bez lutownicy się nie obejdzie = będę potrzebować pomocy ktoś ogarniętego w temacie.

Coś kojarzę, że kiedyś widziałem na forum podobny temat, ale to było sto lat temu gdy problem mnie nie dotyczył, a teraz nie udało mi się już go znaleźć.
[#2] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@Ijon_Tichy, post #1

Ja miałem problemy ale z dyskietkami hd, pomogło wtedy wylutowanie (lub zlutowanie-w zależności od stacji)czujnika gęstościlink. Nie wiem czy to w Twoim przypadku pomoże, bo problem może być zupełnie inny. Zapytaj użytkownika Jarob - dużo wie o stacjach i wtedy mi pomógł.
[#3] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@Ijon_Tichy, post #1

Z mojego rozeznania wynika, że przerabiając stację od PC do Amigi problemem nie jest wcale przerobienie zworki DS1 na DS0 czy poprowadzenie odpowiednio na innych pinach sygnałów pecetowej stacji DC (Disk Change) z pinu 34 na amigowy interfejs pin 2 jako tożsamy sygnał _chng... tylko problemem jest skąd wziąć ze stacji pecetowej sygnał Ready, żeby go podać na amigowym interfejsie na pin 34... i tu pojawiają się nieporozumienia... najbardziej znany i powielany schemat przeróbki Alpsa ze strony http://www.pitsch.de/stuff/amiga/floppy.htm#A3 zawiera logiczny błąd, bo jako sygnał Ready używa sygnału z pola lutowniczego oznaczonego "RD". To nie jest żadne Ready, tylko jak się prześledzi ścieżki, to idzie to do pinu z sygnałem Read Data (odczyt). No to sorry, ale jak ktoś tak przerabia bezmyślnie papugując niemiecki błąd, to ja nie wiem jak to ma działać... Amiga chcąc coś zapisać, albo odczytać najpierw wysyła coś tam do stacji, która rozkręca dyskietkę, a gdy ta wejdzie na właściwe obroty to powiadamia amigę, że już się kręci przez wystawienie sygnału Ready. Jak się ma do amigi puszczony ten sygnał nie wiadomo skąd, to amiga go dostaje za wcześnie, gdy stacja jeszcze faktycznie nie jest gotowa do zapisu/odczytu i dlatego występują błędy przy zapisie pierwszego pliku w kolejce, a dalsze lecą dobrze. Z takim sygnałem ready z kosmosu zawsze będzie taka kiszka przy rozpoczęciu zapisu :( Gdy nie ma skąd ukraść sygnału ready ze stacji, bo ta go nie generuje (PC nie używa i jakoś żyje), to sprytne obejście zaprezentował na łamach ACS 1998/6 Konrad Dako Daszyński, który zaproponował puścić na pin 34 jako Ready sygnał SEL0 z pinu 10, ale przez diodę prostowniczą (dowolną) - katoda na pin 10. U mnie działa i nie robi błędów. Polecam tak sobie przerobić i olać januszy biznesu z Allegro.
[#4] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@olin, post #3

Czyli większość problemów ze stacjami Alps można obejść tym sposobem, sporo osób ma problem z zapisem bo nie zrobiono tej modyfikacji. Możesz zapodać zdjęcie z tej modyfikacji?
Rozumiem, że robi się to bezpośrednio przy elektronice w pobliżu gniazda fdd.
[#5] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@Adinfo, post #4

Wszystko znajdziesz tu.
Jest skan z ACS

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 09:09:53 przez Norbert
[#6] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@Adinfo, post #4

dubel

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 09:08:46 przez Norbert
[#7] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@Adinfo, post #4

Zerknij tu.
[#8] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@olin, post #3

ngix się wysypał przy dodawaniu wpisu - podwójnie wprowadziłem.
Dzięki za info, mam parę takich stacji to przetestuję.

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 09:12:09 przez Adinfo
[#9] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@Norbert, post #5

Dzięki wszystkim za odzew - w jakiejś wolniejszej chwili się zajmę. Pewnie nieprędko, ale przynajmniej wiem w którą stronę iść.
[#10] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@Ijon_Tichy, post #9

Możesz zdradzić od kogo na allegro tą stacje zakupiłeś ?
[#11] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@Blady, post #10

Mam pytanie może nie związane z problemami z zapisem ale związane ze stacją ALPS właśnie. Mianowicie chodzi o to, że przerabiam sobie stację tak jak na tym filmie.
Moje pytanie dotyczy diody. Po co ona tam jest? Tylko proszę o wyrozumiałość, jeżeli pytanie jest głupie.


Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 21:49:22 przez nostrum666

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 21:50:39 przez nostrum666
[#12] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@nostrum666, post #11

O widzę ze wykorzystany jest mój skan gazety zrobiony za pomocą szybkiego porty równoległego Paralyzer na Amidze .

Dioda kierunkuje sygnał.
[#13] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@Norbert, post #12

Czyli jeżeli dobrze rozumiem to np. w stacjach SAMSUNG przelutowujemy zworę DC na RDY a tutaj zamiast tego dajemy sygnał READY/DISKCHANGE bezpośrednio z pinu 34 na 10??
[#14] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@nostrum666, post #13

Ta przeróbka jest przezemnie sprawdzona. kilka ALPSow przerobionych z sukcesem:
http://www.pitsch.de/stuff/amiga/floppy.htm#A3
[#15] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@viger, post #14

Czyli nie muszę czekać na zamówione diody. Ale to już nie dziś.
EDYTA: Z tego co wyczytałem na stronie, którą podlinkowałeś rozumiem że potrzeba tylko puścić sygnał DC na pin 2 a READY na pin 34 i przezworkować na "0" (czyli prosta zasada dla każdej stacji). Nie rozumiem w takim razie jak przeróbka z filmu, który podrzuciłem działa, skoro tam pin 34 nie dostaje READY.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 01:21:44 przez nostrum666
[#16] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@nostrum666, post #15

Cały zeskanować artykuł znajdziesz tu i tu
On ci wszystko wyjasni
[#17] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@viger, post #14

Ta przeróbka Alpsa z tej strony jest zła. Przeczytaj temat od początku (konkretnie post #3).

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 09:30:04 przez tbone
[#18] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@tbone, post #17

No i zrobiłem i nie działa. Zrobiłem według tej niemieckiej strony, stacja zaczyna coś tam wczytywać ale później pojawiają się błędy i komunikaty że "disk is unreadable". Ze wszystkiego co wrzucałem tylko Moonstone się wgrał.
Poczekam aż przyjdą diody i przerobię to jeszcze. Pytanie czy przerwana ścieżka do pinu 2 może pozostać przerwana???
[#19] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@nostrum666, post #18

Alpsy, które przerabiałem, robiłem wg schematu modu taśmy, z tymże, że bezpośrednio na pcb stacji. Nigdy nie miałem z nimi problemu, chyba że dyskietka była "trafiona".

Wygląda to tak:


Czerwonymi liniami zaznaczyłem miejsca cięcia ścieżek (2 i 34).
Punkty pomarańczowe są połączone przez diodę prostowniczą.
Punkty niebieskie przewodem.
Punkty fioletowe jak wyżej - to sygnał typu dyskietki (stacja myśli, że zawsze włożona jest DD).
Żółtą strzałką oznaczyłem przeniesienie zwory z DS1 na DS0.


Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 12:49:03 przez tbone
[#20] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@tbone, post #19

Czyli musiałbym jeszcze przeciąć ścieżkę przy pinie 34, czego nie zrobiłem i założyć diodę. Czujnik gęstości dyskietki wylutowałem i zwarłem punkty lutownicze w miejscu czujnika więc "fioletowy" już nie będzie potrzebny.

Popraw mnie jeżeli się mylę ale czy konieczne jest przecinanie tej ścieżki do pinu 34 skoro przenieśliśmy sygnał z układu scalonego prosto do pinu 2 (poprzez podniesienie nóżki, a co za tym idzie odcięliśmy ten sygnał)? Wydaje mi się że nie.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 12:55:38 przez nostrum666
[#21] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@nostrum666, post #20

Ja nie podnoszę nóżki (przy układzie) i dlatego przecinam ścieżkę.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 17:00:26 przez tbone
[#22] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@tbone, post #21

Wstawiłem diodę ale mam problem. Stacja działa ale cały czas świeci mi się dioda od stacji.
Diodę wstawiłem odwrotnie ? Czy tak ma być ?
[#23] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@viger, post #22

Przerobiłem sobie jeszcze NEC FD1231H tak jak było na tej stronie z tym że miałem trochę inną rewizję płyty i musiałem zrobić to ciut inaczej, ale też działa.
[#24] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@nostrum666, post #23

Sprawdź czy można sformatować dyskietkę w Workbenchu 1.3 a potem na nią coś
nagrać i po nagraniu uruchomić.
U mnie dioda led w stacji Alps po modzie z diodą prostowniczą czasem porostu nie gaśnie ale w Amidze oryginalna dioda led działa Ok.
[#25] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@viger, post #24

Właśnie odłączyłem A500 i nie chce mi się już kolejny dzisiaj raz jej podłączać, ale wykonałem serię testów z wszelakimi grami i programami, włącznie z kopiowaniem w Xcopy i odpalaniem tej dyskietki (mówimy teraz oczywiście o stacji NEC a nie ALPS). Wszystko działało ok, nawet gry NDOS, np Pinball Fantasies.
Jutro mam na popołudniu więc podłączę ją znowu rano i sprawdzę to.
Mam jeszcze kolejne pytanie z typu "głupich". Czy konieczne jest przecinanie ścieżki do pinu 2?? Pytam bo ja jej nie przeciąłem i nie zauważyłem problemów w działaniu stacji.
[#26] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@nostrum666, post #25

Ja ma przecięty pin nr 2 w Alpie i jest ok.
[#27] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@nostrum666, post #25

Na pinie 2 stacja pecetowa puszcza sygnał o gęstości dyskietki, a Amiga na tej żyle czeka na info o wł/wyjęciu dyskietki. Widać po wymontowaniu sensora sygnał, który stamtąd wychodzi nie zakłóca sygnału diskchange.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 21:43:12 przez tbone
[#28] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@viger, post #24

Właśnie sprawdziłem i okazuje się że mogę sformatować dysk pod WB1.3, ok ale wrzuciłem na niego Xcopy zrobiłem restart i nic... Tzn wrzuciłem sam program Xcopy bez niczego, żadnych dodatkowych katalogów. Ale w takim przypadku i tak powinien pokazać mi się AmigaDos, czy to znaczy że stacja jest źle przerobiona? Na tej stronie było napisane że sygnał RDY pobrany z pola Test15 nie jest prawidłowym sygnałem RDY.
Natomiast formatując pod Xcopy mogę dyskietkę uruchomić normalnie, nagrywając na nią cokolwiek już z poziomu WB.

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 12:12:56 przez nostrum666
[#29] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@nostrum666, post #28

Potrzebujesz na dyskietce bootblock.
Można go dodać pod WB (INSTALL DF0:) jak i pod XCopy (odpowiednia opcja w programie)1
[#30] Re: stacja ALPS przerabiana z PC - problem z zapisem

@Norbert, post #29

Wracając do tematu ALPSA. Przyszły zamówione diody ale niestety po polutowaniu stacja zachowuje się jak wcześniej, tzn wgrywa się np. Lumberjack i Moonstone (chociaż ten się wiesza losowo) a pozostałe dyskietki jakie wrzucam wypluwa mi jako UNREADABLE, ewentualnie cracktro i guru. Podejrzewam że stacja jest uszkodzona.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem