[#1] Denise ITX
Czy ktoś składa tę płytę ewentualnie złożył ?. Jak jest z uruchomieniem łatwo czy nie, szczególnie że niema schematu ? Ja jestem na etapie kompletowania części i staram się ściśle trzymać tego co w BOM. Kto posiada tę płytę tu na forum.
[#2] Re: Denise ITX

@KrisbA, post #1

Jak wiesz ja powoli składam. Drobnicę już polutowałem. Nie mam jeszcze kości pamięci do modułu simm ale można użyć modułu 8MB. Może uda mi się uruchomić to w okresie świątecznym.
[#3] Re: Denise ITX

@KrisbA, post #1

Dzisiaj uruchomiłem. Ruszyła od pierwszego strzału. Nie wykrywa mi tylko RTC narazie. Więcej po świętach potestuję.














2
[#4] Re: Denise ITX

@SimonGK, post #3

A masz sprawny układ zegara? Jak zamawiałem je z Ebay/Ali to na 10szt większość nie działała

Używam też Epsonów, bo nie wymagają zewnętrznego ukladu rezonatora i są bardziej energooszczędne

pomiary na A500 rev8

OKI 6242B 2,27uA (3.1v za diodą BAT85)
EPSON 72421B 0,76uA (3,05v za diodą BAT85)
[#5] Re: Denise ITX

@snifferman, post #4

Układy 6242B mam z Ali, o ile dobrze pamiętam to je testowałem po odbiorze, ale ręki nie dam uciąć. Jeden z wylutu wkładałem, ale z nie sprawnej płyty, może także zepsuty. Jak znajdę jutro czas to sprawdzę w rozszerzeniu pamięci do A500.
[#6] Re: Denise ITX

@SimonGK, post #5

EPSON 72421B możesz używać zamiennie z 6242B. Zewnętrzny rezonator może nawet zostać, bo z tego co pamiętam i mierzyłem wyprowadzenia do niego w epsonie i tak są podłączone do masy. Z moich pomiarów wynikało że 72421B jest jakieś 3 razy bardziej oszczędny niż OKI i CR2032 może trzymać latami.

Jak znajdę jutro czas to sprawdzę w rozszerzeniu pamięci do A500.


Do dobry pomysł, bo ja kiedyś sprawdzałem swoje i wywaliłem niesprawne. po kilku latach i tak jeden czy dwa siadły.
[#7] Re: Denise ITX

@SimonGK, post #3

Jakie to jest ładne!!! (。◕‿‿◕。)
Jaka buda na to pójdzie?
[#8] Re: Denise ITX

@Ralpheeck, post #7

Na razie pójdzie w coś takiego, a jak nie będzie coś mi odpowiadało to powoli zrobię swoją obudowę.
1
[#9] Re: Denise ITX

@snifferman, post #6

Dzisiaj trochę posprawdzałem i na razie problem zniknął. RTC OKI mam sprawne, ale nie działały w DeniseITX. Wylutowałem jedyny Epson jaki miałem z RTC do A1200, ale też nie działał. Posprawdzałem ścieżki do CPU , CIA według schematu A500+ bo do DeniseITX nie są dostępne. Wszystko wyglądało OK. Sprawdziłem też ścieżki od RD(ReadEnable) i WR(WriteEnable) , przejścia są. Przypomniałem sobie że jak nie ma sygnału na RD to RTC nie będzie "widoczny". Zacząłem sprawdzać napięcia na RD i WR przy włączanej DeniseITX. W którymś momencie RTC Epson zaczął działać. Może Gary jest coś lekko uszkodzony bo to on odpowiada za RD. Sockety są nowe ale może coś nie łączyło. Tylko do procesora i Denise użyłem precyzyjnych. Jutro może spróbuję ponownie z OKI. Rozumiem zalety układu Epson które wymieniłeś, ale wolałbym użyć OKI.
[#10] Re: Denise ITX

@SimonGK, post #9

Mam w kolekcji jednego Garyego, który właśnie ma uszkodzoną obsługę RTC więc jest to możliwe.

Rozumiem zalety układu Epson które wymieniłeś, ale wolałbym użyć OKI.


No dla mnie nie ma to żadnego znaczenia. A możesz zmierzyć pobór OKI vs EPSON jeśli masz miernik z zakresem uA
[#11] Re: Denise ITX

@snifferman, post #10

Szkoda, że plyta nie ma slotu video, mógłby zrobić ja pod obudowy SFF. a tak to niby A2k z dwoma slotami...
Ciekawe by mieć cos takiej obudowie:
3x zorro 1x video lub 4x zorro

link
[#12] Re: Denise ITX

@luka, post #11

Orientuje się ktoś gdzie można dorwać BOM do tego projektu? na stronie Tindie nie widzę...
https://www.tindie.com/products/enterlogic/denise/
[#13] Re: Denise ITX

@Tomarkus, post #12

Jak kupisz to dostaniesz
1
[#14] Re: Denise ITX

@luka, post #13

Dzięki za informację OK
[#15] Re: Denise ITX

@SimonGK, post #8

A wejdzie na tą płytę TF536 lub 68030TK? 68000 to trochę słabo jak na dzisiejsze "potrzeby" i 030 by się chociaż przydał.
[#16] Re: Denise ITX

@snifferman, post #15

W mierniku kiedyś uszkodziłem amperomierz (bezpiecznik jest spalony, może coś więcej, ale że jest przylutowany to jakoś mi zawsze nie po drodze go wymienić ) .

TF536 wejdzie ale musi być uniesiona, wtedy zasłania slot zorro, lub potrzebny specjalny relokator (zdjęcie nie jest moje).
68030TK wejdzie ale trzeba trochę unieść to samo z CDTV RAM IDE.
Jest też jakaś karta 68030 (zdjęcie nie jest moje) zrobiona do tego projektu lub do AMY ITX, ale nie wiem czy będzie dostępna.
Vampire też pasuje (zdjęcie nie jest moje).









1
[#17] Re: Denise ITX

@SimonGK, post #16

Da się, ale jednak ciasno. Projekt raczej nie dla mnie. Ja lubię się "rozkokoszyć", a tu raczej zamysł był mini mini. Z drugiej strony jak się założy turbo z osprzętem, to jedno Zorro można poświęcić.

Mobo fajnie wygląda, bo nie ma SMD, chociaż widziałem wersję z montażem powierzchniowym i panią z biczem. To była inna rewizja, czy inny projekt?
[#18] Re: Denise ITX

@snifferman, post #17

Denise ITX jest następnym projektem po Amy ITX tego samego "autora" (Mr.A cokolwiek to znaczy, a "shoe" zajmuje sie dystrybucją tego o ile dobrze się orientuję). Jest sporo elementów smd (805, zwłaszcza kondensatory) na dole PCB.
[#19] Re: Denise ITX

@SimonGK, post #18

Aha, teraz obejrzałem dół płyty na fotkach. Nie ma aż tak dużo. Od spodu nie widać, to tak nie kuje w serce, ale podświadomie wiesz, że tam są.

Wygląda fajnie, jednak w rozbudowie nie praktyczna.
[#20] Re: Denise ITX

@KrisbA, post #1

Dziś ruszyłem z lutowaniem Denise itx i pierwszy zonk. Jak mają być ustawione diody SMAJ5.OCA/TR13 ? na PCB i na samej diodzie brak kierunku ? To taki element dwukierunkowy ? gdzie można przylutować dowolnie ? spojrzałem do datasheet ale też nic konkretnego się nie dowiedziałem.
[#21] Re: Denise ITX

@KrisbA, post #20

Bez znaczenia, to elementy dwukierunkowe. Radzę zacząć jednak od elementów 805, dopiero później większe.
[#22] Re: Denise ITX

@KrisbA, post #20

zrob zdjecie tego miejsca na pcb, może jest jakies oznaczenie.
[#23] Re: Denise ITX

@SimonGK, post #21

Od strony elementów mogę lutować tam niczemu to nie przeszkadza. A i jeszcze jedna sprawa Dioda D1 ? Coś nie potrafię znaleźć na PCB ? Jest czy niema. Przydałby się schemat szkoda że nie udostępnił.
[#24] Re: Denise ITX

@KrisbA, post #23

Nie pamiętam już. Chyba jest. Ja miałem komputer przed sobą i powiększone zdjęcie z manuala. Na PCB ciężko się szuka.
[#25] Re: Denise ITX

@SimonGK, post #24

Jaki jest koszt czesci do tej Amigi, bez chipsetu ?
[#26] Re: Denise ITX

@luka, post #25

Dokładnie nie powiem bo kupowałem razem rzeczy do innych projektów. Myślę że 180-200GBP. Musiałem zamawiać w Mouser i Digikey. Pamięci do modułu simm musisz gdzieś z odzysku zdobyć lub Allegro/Ebay/Aliexpress.
[#27] Re: Denise ITX

@luka, post #25

Koszt jest spory szacuje ok 1000PLN, ale radość ze złożenia i uruchomienia bezcenna. Koszt jest dlatego duży że oprócz zakupu części trzeba tez zdobyć sprawna płytę A500 z Agnusem obsługującym 2MB. Teraz niestety płyty A500 są drogie.
[#28] Re: Denise ITX

@KrisbA, post #27

Koszt jest spory szacuje ok 1000PLN, ale radość ze złożenia i uruchomienia bezcenna. Koszt jest dlatego duży że oprócz zakupu części trzeba tez zdobyć sprawna płytę A500 z Agnusem obsługującym 2MB. Teraz niestety płyty A500 są drogie.
Bezcenna radość ze zniszczenia oryginalnej Amigi 500?
Raczej brak szacunku do Amigi.
1
[#29] Re: Denise ITX

@AmiClassic, post #28

Mówisz, że poświęcenie zjedzonej przez baterię płyty A500+ na dawce to niszczenie i brak szacunku?
1
[#30] Re: Denise ITX

@alt_, post #29

Ponieważ...
...trzeba tez zdobyć sprawna płytę A500...
...oznacza dla mnie oryginalną Amigę do uratowania, moja odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: TAK.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem