kategoria: Karty muzyczne
[#1] Onkyo DX-6870 (laser)
Witam.
Sorry, że założyłem posta w tym temacie w nieodpowiednim dziale na forum. Ten mój temat wyjątkowo nie dotyczy sprzętu amigowego, tylko starego sprzętu audio.
Słucham muzyki z nagrywanych na komputerze płyt AudioCD na odtwarzaczu CD Onkyo DX-6870 (ten model był produkowany w połowie lat 90-tych). Nie mam porysowanych tych płyt CD, bo dbam o tego typu nośniki. Zdarza się czasami, że utwory przeskakują. To zjawisko najczęściej występuje na początku płyty. Zdarza się czasami także, że długo czeka się (5-10 sekund) na przejście do następnego utworu. Kilka lat temu elektronik w serwisie podkręcił mi ten laser - tak twierdził. Podejrzewam, że aktualną przyczyną tej pojawiającej się usterki jest kiepski stan lasera. Słyszałem, że do tego modelu DX-6870 zakup oryginalnego lasera graniczy z cudem.
Na necie podane jest info, że w modelu DX-6870 występuje laser w polu magnetycznym pod nazwą NEC SPU3011 - Magnetic.
Z miesiąc temu założyłem posta w tym temacie na forum audiostereo.pl i napisałem do gościa, który niby zajmuje się tego typu naprawami, ale nie odpisał mi, bo widzę, że w połowie maja odczytał moją wiadomość.

Czy znacie się dobrze na starych sprzętach audio?
Czy znacie może jakiś zaufany sklep internetowy w celu zakupu samego lasera albo ewentualnie zamiennika jako lasera?
Czy znacie może w swoich okolicach jakiś godny zaufania serwis elektroniczny zajmujący się tego typu naprawami starego sprzętu audio?

Będę Wam bardzo wdzięczny za fachową poradę.
[#2] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #1

Od lat jestem wielkim fanem sprzętu marki Onkyo, moim zdaniem nie ma on sobie równych pod względem stosunku jakości do ceny, designu, brzmienia i funkcji (np. korektor w amplitunerach).

Też miałem problem z laserem w odtwarzaczu CD, zdaje się że była to seria 7xxx.
TIP nr 1 - postawiłem głośnik centralny na CD, co niebywale skutecznie wyeliminowało skakanie płyt od drgań/basów...
TIP nr 2 - wyczyściłem laser alkoholem izopropylowym...też pomogło!
TIP nr 3 - gdy w końcu laser jednak padł, bez żalu pożegnałem się ze starym sprzętem i za ok. 300 zł kupiłem "nowy" player Onkyo CD/DVD, w dodatku Super Audio.

Szkoda zachodu na wymiany laserów moim zdaniem.
[#3] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Motyl, post #2

Mój zestaw audio to:
1. wzmacniacz Onkyo A-9511
2. equalizer Technics SH-GE70
3. odtwarzacz CD Onkyo DX-6870 (czasami męczy się z odtwarzaniem płyt audio CD)
4. kolumny podstawkowe Magnat Quantum 673

Wg. mnie ten zestaw prezentuje bardzo dobre brzmienie, ale chciałbym nabyć inny odtwarzacz CD, aby słuchało się muzy bez zacinania. Kiedyś miałem kilka modeli odtwarzaczy CD od Technicsa (SL-PS740A, SL-PS770A i "audiofilski" SL-PS7), ale ten Onkyo DX-6870 pod względem brzmienia tych wszystkich Technicsów zdeklasował.

Czy znasz jakieś modele odtwarzaczy CD Onkyo prezentujące brzmienie na tym samym poziomie jak ten DX-6870 (z dobrą kondycją lasera)?

Nie chcę kupować kota w worku.

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 22:55:13 przez krzysiekp41

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 22:56:20 przez krzysiekp41
[#4] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #3

Zerknij może na stronę.
Szukaj innych modeli, które miały ten sam napęd/laser i może po tych modelach znajdziesz tego NECa magnetica🙃.
Ewentualnie zwróć uwagę na zastosowany w Twoim modelu DAC i szukaj innych modeli opartych na tym samym DACu, brzmienie ich powinno być zbliżone (chociaż tak naprawdę to różnie z tym może być).
Ewentualność kolejna to odesłanie cedeka do kogoś kto się zna na tym, tj. diagnoza i naprawa (o ile się da).
[#5] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #1

Pytanie czy CD ma problemy również z płytami oryginalnymi ? Jakość obecnie produkowanych płyt CD-R jest bardzo niska, do tego musisz ją nagrać w dobrej nagrywarce (chyba tylko Pioneer produkuje aktualnie coś wartego uwagi) i nie za szybko, x16 to już max, często korzystniej jest wolniej. Mam kilka starych odtwarzaczy CD i nie dziwi minie wcale, że na jednym płyta nagrywana działa ok, a na drugim nawet nie rusza. Oryginalne płyty tłoczone mają o wiele większy współczynnik odbicia światła i mniej błędów niż płyty CD-R, powinny działać bez problemów.

No ale jeśli nawet z oryginałami jest problem, to kup zwyczajnie inny egzemplarz DX-6870. Za nowy laser (jeśli w ogóle jest do kupienia) i wymianę w serwisie zapłacisz więcej. Sprawdziłem na szybko i można jeszcze pomyśleć nad 6850 bo ma ten sam DAC i laser, a jest łatwiej dostępny, cena jak widzę około 500 zł. Brzmienia można spodziewać się podobnego, a jeśli będzie gorzej zawsze można przełożyć laser do 6870 ;)
[#6] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@brain030, post #5

Taki odd top, ale... kiedy ostatnio op lub ktokolwiek kupił nowo wydaną płytę cd?
Ja, kiedyś kupowałem nawet 10 tytułów miesięcznie, to teraz od czasu albumu Xtd, Dence Feveru Florence i Oxymore Jarre'a ani jednej :(
[#7] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Ralpheeck, post #6

Ja kupiłem i to nie jedną.
Kto to "op"?
[#8] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Ralpheeck, post #6

Ja z nowości nie kupuję za wiele, ostatnia jaką kojarzę to dwupłytowa CETI - CETI w zeszłym roku jakoś. Częściej nabywam starocie których nie miałem na CD, choćby wczoraj dostałem oryginał EUROPE "Prisoners in Paradise", fajna płyta :)
[#9] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@brain030, post #5

Niestety nie mam żadnej oryginalnej płyty AudioCD, więc nie miałem okazji przetestować. Masz rację, że jakość obecnie produkowanych płyt CD-R jest bardzo niska. Ja nie słucham muzyki na marnych płytach CD-R. Muzę nagrywałem na takie płyty CD-R korzystając ze starego kompa stacjonarnego (jeszcze z Windowsem XP) i te dobre płyty CD-R JVC były wypalane dobrą nagrywarką (wewnętrzną) CD Lite-On. Muzę nagrywałem przy pomocy programu Windows Media Player i szybkość zapisu płyty CD ustawiłem jako 'wolno' (to jest chyba domyślnie max x16). I tu ciekawostka - przekonałem się odsłuchowo, że muza nagrana z MP3 na AudioCD przy pomocy Windows Media Playera daje ciut lepszą jakość dźwięku niż ta sama muza nagrana z MP3 na AudioCD przy pomocy programu Nero.
Masz rację, że DX-6850 ma dokładnie ten sam DAC i laser jak DX-6870. Różnica pomiędzy tymi dwoma modelami jest taka, że w DX-6870 są zamontowane 2 ekranowane transformatory i bardziej rozbudowana elektronika (to chyba wpływa na lepsze brzmienie).
Wcześniej rozważałem ten pomysł, aby kupić DX-6850 i przełożyć jego laser do DX-6870. Z tymże na aukcjach piszą, że laser (w tym ich DX-6850) jest w dobrym stanie, ale nie wiadomo ile w tym prawdy. Niektórzy na aukcjach specjalnie tak piszą, aby zgarnąć kasę i pozbyć się sprzętu.
Mam teraz dużo rozkminki co zrobić z tym DX-6870.pomysł
[#10] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #9

Nie ma w zasadzie wyboru innego niż zaryzykować. Jeszcze do tych 500zł można spróbować, szczególnie gdy brzmienie tego modelu tak bardzo pasuje.

Miałem te CD-R JVC i u mnie też nie działały w każdym odtwarzaczu, sprawdź na oryginalnej CD-Audio, jeśli będzie ok, to Twój sprzęt zwyczajnie się zestarzał i potrzebuje oryginałów :)
[#11] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #1

Jak audio to tylko winyl lub taśma :)
1
[#12] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@cytrynek, post #11

Winyla nie mam, ale mam AKAI GX-69 i Pionieera CT-830S. Do CD poczciwego Denona DCD-1500.
[#13] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #1

@deez
Op to ten co założył wątek

@krzysiekp41
Mój kolega dawno temu wziął pożyczkę na nowy wymarzony samochód (Acura TL). W dodatku wybrał jakąś wersję premium z system Bose. Był tylko jeden mankament. W środku ileś tam głośniczków, idealne wyciszenie kabiny. Ten system premium, był taki premium, że działał tylko z oryginalnymi płytami CD. Był to bardzo wielki wtedy mankament, ponieważ był wtedy boom na napstety, audiogalaxy, płyty cdr i cdrw, i on biedak mógł słuchać tylko oryginalnych. Rozważał nawet wymianę tego odtwarzacza, ale w końcu używał takie transmitera FM, i zwykłego discmana w schowku :)
Mieliśmy z niego bekę, bo najtańsze odtwarzacze łykały płyty cd jak trzeba, a jego premium nie. Może ten Twój też taki jest?
[#14] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Ralpheeck, post #6

Taki odd top, ale... kiedy ostatnio op lub ktokolwiek kupił nowo wydaną płytę cd?
Ja, kiedyś kupowałem nawet 10 tytułów miesięcznie, to teraz od czasu albumu Xtd, Dence Feveru Florence i Oxymore Jarre'a ani jednej :(


Oto moje ostatnie zakupy, generalnie ludzie wciąż kupują nowe jak i używane płyty.
Tutaj akurat same nówki. Jakość różna, ale np. taki Savage wydany jest wręcz oszałamiająco.


ZYX Italo Disco History 1983 SKŁ. 2021 2CD
ZYX Italo Disco History 1984 SKŁ. 2022 2CD
ZYX Italo Disco History 1985 SKŁ. 2022 2CD
Scotch - Greatest Hits & Remixes 2017 2CD
Koto - Greatest Hits & Remixes 2CD Italo
Laserdance - Greatest Hits & Remixes 2CD Italo
Grant Miller - Greatest Hits & Remixes 2CD
Mike Mareen - Greatest Hits & Remixes 2017 2CD
Radiorama - Desires And Vampires / 2nd Album 2CD
Fred Ventura - Greatest Hits & Remixes 2CD
Joe Yellow - Greatest Hits & Remixes 2017 2CD
Stay In The 80s 2018 SKŁ. 2xCD Italo
Savage – Tonight 2022 ALBUM CD Remastered Italo
Silent Circle - No.1 2011 ALBUM CD Italo Disco
[#15] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #9

Cyfra jest cyfra, wszelkie ewentualne różnice w brzmieniu odtwarzaczy CD moim zdaniem wynikają raczej tylko z poziomu głośności, jaki daje dany DAC, a nie z innej jakości dźwięku.

Podejrzewam, że dowolne CD Onkyo zagra tak , że będzie Ci się podobać

Transmitery FM to porażka po całości, degradacja dźwięku jest nieakceptowalna jak dla mnie , a nie jestem jakiś bardzo wybredny.

Jest stara zasada, że 70-80% brzmienia całości daja głośniki, i to się zawsze sprawdza.
Ostatnio miałem problem ze wzmacniaczem lampowym Magnat 780, który grał po prostu tragicznie - tak przerysowanych, nieprzyjemnych średnich w życiu nie słyszałem. Nawet wyciszając średnie tony regulatorem (bas, średnie, wysokie) , średnie dalej były nieprzyjemne i dominujące w sposób niewyobrażalny...
Po podłączeniu sprawdzonych głosników Jamo S606, różnica była naprawdę mega-kolosalna i dźwięk w końcu był świetny.

Aha, te beznadziejne głośniki to też były Jamo, tylko trochę mniejsze od S606.
Już nie powiem, kto je kupił i dlaczego ("ale one takie ładne, białe!")
[#16] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Motyl, post #15

Z tym dowolnym cedekiem Onkyo się nie zgodzę. No chyba, że wszystkie modele grają rzeczywiście jednakowo (w co nie wierzę). Kiedyś miałem cd NAD C541i (w sumie to nadal mam ale nie używam), przez kilka tygodni byłem zmuszony używać Onkyo dx-7211. Jedno słowo nasuwało mi się wówczas - przepaść. NAD pokazał klasę niemal w każdym aspekcie.

Teraz wstaw te kolumny jamo s606 do pustego surowego, nie wykonńczonego pokoju, te drugie mniejsze też wstaw. Wybór tych lepiej grających może być już troszkę utrudniony. Osobiście uważam, że akustyka pomieszczenia to lwia część tych procent.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 00:33:54 przez deez

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 00:34:39 przez deez
[#17] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Motyl, post #15

Idąc tym tropem, mamy że tysiące różnych modeli odtwarzaczy CD wytworzone przez producentów z całego świata, różnią się tylko głośnością na wyjściu, a dźwięk wszędzie jest taki sam. Czyli można kupić sobie Technicsa SL-P111 i mieć jakość flagowców dowolnej marki :)

No niestety nie ... różnice w brzmieniu poszczególnych modeli są, czasem bardziej wyraźne a czasem mniej. Miałem kilkanaście różnych modeli CD i aby to napisać najprościej jak się da, jedne lubiłem słuchać, a z innych nie. Gdyby wszystkie brzmiały tak samo, podobne zjawisko nie mogłoby mieć miejsca. Wiem, że chcemy myśleć, iż sprzęt kupiony za stówkę może się mierzyć z najlepszymi, ale zwyczajnie tak nie jest.

Kolumny to waży element, ale marny wzmacniacz dość łatwo zniweczy wszystko. Każda część systemu hi-fi jest ważna i musi nam pasować.
[#18] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #1

A ja używam "retro" Technicsa SC-CH-510, którego mam od nowości (kupiony w pierwszej połowie lat '90 - zupełnie jak A500).

Tutaj w ustawieniu poziomym z folderu

A tu czyjeś zdjęcie z sieci (też używam w pionie)


Muszę na początek spróbować przeczyścić laser, bo utwory potrafią czasem minimalnie przeskakiwać (z jednoczesnym cyknięciem). Inny problem to przyciski na wieży, niektóre potrafią czasem włączyć jakąś sąsiednią funkcję

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 10:05:35 przez Jacques
1
[#19] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Ralpheeck, post #13

Masz rację. Czasami zdarza się, że te najtańsze odtwarzacze CD łykają muzę jako AudioCD nagraną na kompie. A te drogie i wypasione modele odtwarzają tylko oryginalne płyty AudioCD. Przed zakupem trzeba spytać się sprzedawcy jakie płyty czyta dany model odtwarzacza CD, aby później się nie rozczarować. W przypadku Twojego kolegi i jego sprzętu audio do słuchania muzy w samochodzie, to już inna kwestia - nie przewidział z jakim sprzętem będzie miał do czynienia.
Skoro ten mój DX-6870 odtwarza muzę z płyt CD-R nagranych wolno na starym kompie stacjonarnym (jeszcze z Windowsem XP), to tym bardziej odtwarza muzę z oryginalnych płyt CD. Tego DX-6870 kupiłem ponad 5 lat temu na allegro od gościa i wiadomo, że już wtedy sprzęt był używany (ten model był produkowany w połowie lat 90-tych). Z tymże wtedy ten DX-6870 odtwarzał mi jeszcze muzę jako AudioCD bez żadnej zacinki z nagranych płyt CD-R. Wniosek jest prosty - w tym moim DX-6870 laser jest powoli na wymarciu.
1
[#20] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Motyl, post #15

Dźwięk we wszystkich odtwarzaczach CD jest taki sam?
Bzdura!
Dowolne CD Onkyo zagra mniej więcej tak samo?
Nie wydaje mi się.
Każdy segment audio (wzmacniacz, odtwarzacz CD i kolumny) jest bardzo istotny.
[#21] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #20

Każdy segment audio (wzmacniacz, odtwarzacz CD i kolumny) jest bardzo istotny.


No nie, zdecydowanie najbardziej istotne są głośniki i pomieszczenie - poczytaj sobie jakąś literaturę fachową, a nie foldery reklamowe producentów
Albo sprawdź to najlepiej sam. Ja sprawdziłem kiedyś po raz pierwszy, podłączając radio samochodowe z wystawki , kupione za 5 marek - do amplitunera Tosca 303 i Altusów 80. Ten niby szrot, bez żadnego Dolby, zagrał nawet trochę lepiej, niż mój deck z Dolby B...w każdym razie nie gorzej! Byłem w szoku.



Do sprawdzenia w necie:
70-80 % brzmienia, to są głośniki i pomieszczenie (odpowiednia akustyka, zwiazana z odbiciami, kształem pokoju itp.), ale też pora dnia i nasz nastrój.
20-30 % to jest wzmacniacz
5-10 % to źródło i pozostałe elementy (kable), oczywiście zakładamy źródło cyfrowe i poprawny materiał dźwiękowy.

Takie wartości były przez całe lata podawane i powszechnie akceptowane, dopóki do mediów nie dostał się komercyjny bełkot producentów, próbujący uzasadnić kupno playera CD za 5000 zł, podczas gdy ten za 500 zł gra niemal identycznie.

Nie każdy CD jest taki sam, ale śmieszą mnie szarlatani Hi-End i producenci, którzy słyszą brzmienie kabli głośnikowych, a nawet zasilających

Osobiście wolę najtańszy player Cd, który mi wszystko pewnie odczyta, niż high-end, który łyknie co trzecią płytę, a CD-R i mp3 to już w ogóle nie...

Polecam kanał "Reduktor Szumu" na YT.
2
[#22] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@brain030, post #17

Ty wiesz co piszesz, bo miałeś kilkanaście różnych modeli odtwarzaczy CD i masz porównanie. Ja tak samo mam porównanie. Chociaż wyjątki się zdarzają... Podam Ci przykład (tego wyjątku) odtwarzaczy CD znanej marki Technics. Moim pierwszym odtwarzaczem CD był Technics SL-PG480A i miał zwyczajne brzmienie (jakoś dało się na tym słuchać muzyki). Dzisiaj ten SL-PG480A można kupić za ok 200 zł. Wtedy postanowiłem sprzedać tego SL-PG480A, bo szukałem odtwarzacza CD z lepszym brzmieniem. Mój wybór padł na Technics SL-PS740A i niestety zawiodłem się. Miał kiepskie brzmienie, szczególnie średnie i wysokie tony były niewyraźne, metalowe i sztuczne/nienaturalne (słuchając muzy z gatunku Trance). Dzisiaj ten SL-PS740A można kupić od 600 zł albo nawet drożej (z pilotem) - to jakiś ponury żart! Następnie kupiłem Technics SL-PS770A i był tylko minimalnie brzmieniowo lepszy od SL-PS740A. Dzisiaj ten SL-PS770A jest w podobnej cenie jak SL-PS740A. Postanowiłem marce Technics dać ostatnią szanse i kupiłem Technics SL-PS7. Niestety brzmienie tego SL-PS7 (z wyłączonym i włączonym remasteringiem) było jakieś takie sztuczne i przesłodzone. Dzisiaj ten SL-PS7 kosztuje prawie tysiaka - to jakiś ponury żart!
Tu jest typowy przykład, że płacisz za firmę, a nie za jakość - przesłuchałem każdy powyżej podany model odtwarzacza CD Technicsa i wyrobiłem sobie zdanie. Wizualnie ładny odtwarzacz CD to nie wszystko.
Podobnym przykładem jest marka Red Bull produkująca napoje energetyczne. Taki napój 250ml kosztuje ok 6 zł. W różnych supermarketach/hipermarketach można kupić napój energetyczny innej firmy/marki 3x taniej (z takimi samymi składnikami). Tu jest typowy przykład, że płacisz za firmę, bo niby wyrobiła sobie renomę na całym świecie.
Podsumowując:
W przypadku odtwarzaczy CD Technicsa, to często zdarza się, że im droższy model odtwarzacza CD Technicsa - to niekoniecznie jest lepszy brzmieniowo, a nawet bywa gorszy. To taka pułapka dla nieświadomych nabywców.
W przypadku mojego aktualnego odtwarzacza CD Onkyo DX-6870, to deklasuje brzmieniowo Technicsa SL-PS7. Nawet nie trzeba mieć bardzo dobrego słuchu, aby usłyszeć różnicę. Na rynku wtórnym ceny DX-6870 i SL-PS7 są mniej więcej takie same (około tysiaka). Ceny sprzętu segmentów Hi-Fi audio Technicsa są zbyt wysokie, bo ta marka była uznawana w naszym kraju jako towar luksusowy w latach 90-tych. Na allegro/olx nadal widać wyraźnie, że dzisiaj marka Technics jest w cenie. Niestety niektórzy nabywcy dalej przepłacają za dany segment sprzętu audio używanego Technicsa nie rozumiejąc tego, że za takie same pieniądze albo nawet taniej - można kupić używany sprzęt lepiej grający innej marki.
Ale wiadomo, że każdy z nas ma nieco inny gust odsłuchu muzyki i jednym bardzo odpowiada słuchanie muzyki przez sprzęt Technicsa (uważają go za dźwięk audiofilski), a pozostałym już niekoniecznie, bo mają porównanie.
[#23] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #22

Z mojego doświadczenia wynika że najlepiej brzmiące CD Technics'a były przed 1990 rokiem. Modele takie jak SL-P1000, 720 czy 520 grają świetnie, sprawdzałem. Miałem też SL-P500 i lubiłem go, ale nie brzmiał tak szczegółowo jak wcześniej wspomniane.
[#24] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@brain030, post #23

Wczytuję się w Wasze wypowiedzi z zainteresowaniem, ale jak już jest mowa o szczegółowości czy przesłodzeniu brzmienia z CD pomiędzy różnymi odtwarzaczami, to stwierdzam, że chyba jednak mi słoń na uszy nadepnął

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 15:11:08 przez Jacques
1
[#25] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Jacques, post #24

Bo jest to bzdura. Nagraj jakiemukolwiek audiofilowi 10 wavow bezposredio z wyjscia z 10 roznych odtwarzaczy, i powiedz mu zeby wskazal ten swoj onkyo. Powodzenia.
2
[#26] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Ralpheeck, post #25

Każdy słyszy inaczej, w wieku po 50-ste jest już dużo gorzej niż jak miałem 20 lat. Nie jest to bzdura, tylko niewiedza jak słuchać muzyki. Większość ludzi nie potrafi rozróżnić, który dźwięk jest wyższy w odległości pół tonu. Do tego słuchanie nie powoduje skupienia uwagi, nie rozpoznaje się podstawowych instrumentów, a dźwięki traktuje jak słuchanie disco przy smażeniu kotleta. Dochodzi brak cichego pomieszczenia, słaby sprzęt i brak elementarnej wiedzy o muzyce, aby stwierdzać, że wszystko brzmi tak samo.

Nie chcę nikogo urazić, ale taka jest prawda. Zajmowałem się za młodu realizacją dźwięku, wiem na co zwrócić uwagę. Skoro nie słyszysz różnic zastanów się dlaczego. Jeśli nagrasz dźwięk z wyjść analogowych CD na jakikolwiek nośnik zmienisz jego charakter, nie będzie on już taki sam, bo albo go samplujesz co powoduje błędy, albo zapisujesz na taśmie co też wprowadza cechy nośnika. Po co go potem porównywać, nie ma to kompletnie sensu.
[#27] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@brain030, post #26

Dochodzi brak cichego pomieszczenia, słaby sprzęt i brak elementarnej wiedzy o muzyce, aby stwierdzać, że wszystko brzmi tak samo.


Osobiscie stawiam na plyty CD i mam ich sporo.
Jednak slucham ich z odtwarzacza CD z komputera podpietego do Tosca 303 + kolumny Tonsil Space 86 (z wymienionymi przewodami na grubsze).
Tosca lekko ma lekko zmodyfikowany tor zasilania koncowki mocy (separacja + bloki kondensatorow) i inaczej inaczej rozwiazane podlaczenie glosnikowe (odlaczanie kolumn, grubsze przewody itp).
Wszystkie zmiany to moja inwencja tworcza.
Wiem ze super dzwieku z tego nie bedzie.
Ale wg mojego ucha, a slyszalem rozne typy muzyki: rock, filcharmonia, dzwiek naturalny, uwazam ze gra zarabiscie.
Co prawda mam tylko drugi stopien muzykalnosci ale jak chcialbys mi udowodnic ze gra to zle?


Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 16:31:16 przez Phibrizzo
[#28] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@brain030, post #26

Dochodzi brak cichego pomieszczenia, słaby sprzęt i brak elementarnej wiedzy o muzyce, aby stwierdzać, że wszystko brzmi tak samo.


Nie, nie wszystko brzmi tak samo.
Natomiast akurat źródło dźwięku (player CD) jest jednym z najmniej ważnych elementów w całym zestawie audio, o ile ten dźwięk jest cyfrowy.

Ludzie wydają tysiące PLN na odtwarzacze i kable, zamiast skupić się najbardziej na głośnikach i akustyce pomieszczenia.

Brak elementarnej wiedzy widać niestety ale u Ciebie, skoro piszesz takie rzeczy
Powiedz w ogóle, z czego miałyby wynikać jakieś ZNACZĄCE różnice w cyfrowym dźwięku ?

Były wielokrotnie przeprowadzane ślepe testy wsród tzw. audiofilów, generalnie zawsze trafnośc jest bliska 50/50, czyl kompletnie losowo, guzik tam rozpoznają... Nie potrafią rozróżnić nawet formatu PCM (.wav) od STRATNEGO .mp3 , a co dopiero mówić konkretne modele playerów CD....
To się nazywa autosugestia, względnie różne poziomy głośności.
2
[#29] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Motyl, post #28

Brak elementarnej wiedzy widać niestety ale u Ciebie, skoro piszesz takie rzeczy
Powiedz w ogóle, z czego miałyby wynikać jakieś ZNACZĄCE różnice w cyfrowym dźwięku ?
Co roku, każda znacząca firma produkująca sprzęt audio, wypuszczała serię kilku modeli odtwarzaczy CD, które różniły się od siebie. Pomijając sprawę dodatkowych funkcji w obsłudze, a koncentrując się na kwestiach technicznych, różniły się one między sobą choćby ilością i rozdzielczością układów DAC, filtrami cyfrowymi wygładzającymi sygnał, wzmacniaczami operacyjnymi, sposobem odseparowania zasilania prądowego, kondensatorami elektrolitycznymi, różną elektroniką po drodze, a nawet sposobem wytłumienia mechanizmu co wpływało na błędy Jitter. Wszystko to wpływało na końcowe brzmienie urządzenia. Ceny wahały się od kilkuset do nawet kilku tysięcy dolarów. Chcesz powiedzieć, ze wszystkie one brzmią tak samo ? NIE.

Dźwięk pierwszych układów 16 bit DAC bez interpolacji nie jest taki sam jak 16-2X, 16-4X, czy potem po zwiększeniu rozdzielczości bitowej, nie mówiąc o systemach 1 bitowych MASH, które pojawiły się w późniejszym okresie produkcji. Mówię tylko o DAC, a dochodzi cała reszta czynników jak wyżej i jeszcze więcej. Odbiór różnic w brzmieniu odtwarzaczy CD jest jak najbardziej słyszalny. Czy jest znaczący ? Jeśli nie możesz znieść swoich ulubionych płyt z danego odtwarzacza, to jak najbardziej tak. Obcując z danym modelem tygodniami i miesiącami je zauważasz. Szczególnie jak porównujesz różne modele. Tutaj nie chodzi o to, że ktoś wchodzi z ulicy z nieznanym Ci utworem, puszcza z dwóch urządzeń i każde w 10 sekund poznać co jest z czego. Różnica nie jest taka jak kolumna z kocem i bez koca. Pisząc ludzkim językiem, nie wierzę, że nie trafiłeś na odtwarzacz, który bardziej "zamulał" lub bardziej "kuł w uszy".

Ślepe testy to zawsze jakiś dziwny argument, który ma niby udowodnić, że komuś nie pasuje dany model, a inny tak, bo słyszy różnice. Szczególnie, że nikt nigdzie w ślepych testach nie bierze udziału, to tylko taki slogan z Internetu i forów audio. Jeśli uważasz, że wszystkie CD grają tak samo to w porządku, ja z tym walczył nie będę. Uszanuj jednak zdanie ludzi, który mają odmienne zdanie.
1
[#30] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #20

Zapomniałeś jeszcze o kabelkach!
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem