kategoria: Karty muzyczne
[#31] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@cytrynek, post #11

Owszem, odpowiednio dobrany (a przede wszystkim doinwestowany) tor vinylowy potrafi zagrać z wysoką klasą... ale równocześnie tor cyfrowy zrobiony z głową (i niekoniecznie tak drogi jak vinylowy) może też tej klasie deptać ostro po piętach, a w niektórych aspektach wręcz zmiażdżyć nieśmiertelnego placka).
[#32] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@deez, post #30

Do kolumn podstawkowych Magnat Quantum 673 (100 W RMS) mam podpięte grube kable OEHLBACH type 1055 2x2.50mm2. Do każdego segmentu audio mam podpięte grube kable typu Cinch (2 RCA).
Uwierz, że same te kable Oehlbach prezentują bardziej czysty i wyraźniejszy dźwięk niż zwykłe kable głośnikowe (niby z czystej miedzi OFC).
Kiedyś używałem zwykłych kabli głośnikowych za 2 zł za metr (niby z czystej miedzi OFC) i z ciekawości zamieniłem je na te OehlBacha. Wystarczy mieć dobry słuch i łatwo wyłapać różnicę w jakości dźwięku.
2
[#33] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #32

Ja używam Monsterów 350i, nie są to jakieś super drogie kable, ale kupiłem kiedyś w dobrej cenie i mam. Tylko do magnetofonów używam zwykłych VITALCO, ale w tym przypadku nie ma strachu ;)
[#34] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #32

Ależ ja nie neguję wpływu kabli na dźwięk. Dlatego napisałem, że zapomniałeś o kabelkach, a że był na końcu mr. green to pewnie Ciebie zmyliło.
Co do grubości kabli jeszcze - nie jestem z tych co uważają, że im grubszy kabel to zawsze lepiej. Miałem np. kiedyś kabelki DNM Reson (takie podobne do szelek🤣). W sumie to wciąż je posiadam ale nie używam - za krótkie się zrobiły przy aktualnym ustawieniu sprzętu.
Co do cedeka jeszcze...
Zawsze możesz kupić jakiś dobry technicznie cedek z wyjściem cyfrowym (a najlepiej sam transport cd) i do niego dokupić osobny DAC. Tak wiem - koszta.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 21:16:00 przez deez
[#35] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@deez, post #16

Skoro słuchałeś odtwarzacza CD Onkyo DX-7211 i następnie odtwarzacza CD NAD C-541i i uważasz, że to przepaść, czyli ten NAD pokazał klasę, to czy ten NAD będzie raczej lepszy brzmieniowo niż ten mój na wymarciu Onkyo DX-6870?
Jak podpowiada Ci intuicja?
[#36] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #35

Nie doradzę Ci w tej kwestii, według mnie to wróżenie z fusów trochę.
Twój Onkyo to raczej z wyższej półki był swego czasu, dobrze myślę?
Jeśli tak bardzo Ci zależy to mogę wysłać na Twój koszt tego NADa, potestujesz na spokojnie, po czym odeślesz do mnie.
Czasami długo zaczytuje płytę.
Skąd jesteś?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 00:41:22 przez deez

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 00:43:20 przez deez
[#37] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@deez, post #36

Tak, ten DX-6870 to model Onkyo z wyższej półki.
Serio wysłałbyś mi tego NADa nadając przesyłkę paczkomatem InPost, jeżeli opłaciłbym koszt wysyłki?
Czy odczytuje płyty CD-R (nagrywane na starym kompie stacjonarnym) jako AudioCD?
Ten mój Onkyo DX-6870 odczytuje takie płyty, jak coś.
Jestem z Kołobrzegu (zachodniopomorskie).

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 01:02:34 przez krzysiekp41
[#38] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #37

Serio. Tylko wysłałbym normalnie, bez paczkomatu.
Kiedyś odczytywał cdry bez problemu (teraz nie wiem, musiałbym sprawdzić), prawie wszystkie (a mam ich dużo) nagrywane były kiedys na A1200 przy pomocy MakeCD. Później nagrywałem pod MorphOSem.
[#39] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@brain030, post #29

Odbiór różnic w brzmieniu odtwarzaczy CD jest jak najbardziej słyszalny. Czy jest znaczący ?


No właśnie moim zdaniem te różnice są zbyt małe, żeby zaprzątac sobie nimi głowę. Najczęściej nawet trudno powiedzieć , który CD player gra lepiej, poza stwierdzeniem ,że grają INACZEJ. A najczęściej po prostu jest to tylko ciszej/głośniej.
Czyż nie istotniejsze jest skuteczne, pewne czytanie wszystkich płyt i formatów ?

W całej sprawie chodziło o to, że nie warto szukać lasera i robić kosztownej wymiany, tylko po prostu kupić DRUGI taki sam albo podobny model.

P.S.
W dalszej części dyskusji jednak jeszcze wyszło , że autor wątku "słyszy kable" , więc ja podziękuję za dalszą dyskusję Na tematykę voodoo-audio szkoda mi czasu

Odnośnie ślepych testów:
https://audiolifestyle.pl/tag/slepe-testy/
[#40] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Motyl, post #39

Czyli generlanie jak padnie nam topowy odtwarzacz CD, to kupujemy Mante DVD za 20 zeta, będziemy mogli poza AudioCD jeszcze słuchać mp3 i film od czasu do czasu obejrzeć ;) W końcu to cyfra i to cyfra różnic żadnych ...

Nie wiem po co ludzie wymieniają karty muzyczne w komputerach, integra jak każda cyfra brzmi tak samo, najlepiej było zostać przy Sound Blaster 16, różnic nie będzie. Ci zaś co inwestują w dobre DAC'e za kilka tysięcy mają nie po kolei, bo chińczyk za 70 zł to tak samo cyfrowy dźwięk i nikt nie usłyszy różnicy.

eeech nie ma na to argumentów ...
2
[#41] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #9

Mam teraz dużo rozkminki co zrobić z tym DX-6870.


W Twojej sytuacji, jeśli brzmienie tego Onkyo tak by mi się podobało, próbowałbym go ratować, o ile ceny "dawców" byłyby rozsądne.
Nie wiem, jak wygląda mechanizm tego konkretnego lasera, ale przed wymianą na pewno bym sprawdził, czy przypadkiem zacinanie się nie jest spowodowane jakimś mechanicznym problemem, np. paproch gdzieś w zębatkach/na tulejkach.

Jednak gdybym miał wydać 1000 zł na zakup dawców i próbę naprawy, to zastanowiłbym się nad jakimś współczesnym playerem. Elektronika też się starzeje. Dużo na tym forum było np. o wymianie kondensatorów w Amigach. W sprzęcie grającym komponenty też się zużywają, kondensatory tracą pojemność, potrafią wylać itd. Dlatego zaryzykuję stwierdzenie, że Twój odtwarzacz, nawet, gdy jest mechanicznie sprawny, to brzmi gorzej, niż wtedy, kiedy został wyprodukowany.

Sam obecnie gram na odtwarzaczu NAD C515BEE i jestem z niego bardzo zadowolony. Ale w zasadzie to też już retro. Właściwie mam go ze "śmietnika". Lubię hobbistycznie posiedzieć z lutownicą i naprawiłem egzemplarz, który się nie włączał, ale poza tym był w idealnym stanie wizualnym. Miałem też kilka Technicsów, które w ogóle mi nie podeszły, oraz jednego Denona. Z nich wszystkich ten NAD został ze mną na dłużej i jego brzmienie najbardziej mi odpowiada. Używam go głównie z lampowym wzmacniaczem słuchawkowym AVT2744 i słuchawkami AKG K240 DF. Dodam jeszcze, że kiedyś lutowałem proste DACi USB na układzie PCM2702. Jeden zestaw nazywał się Bantam DAC, drugi Alien DAC. Różniły się zastosowanymi stabilizatorami napięcia i użytymi kondensatorami. Nawet te dwie konstrukcje brzmią inaczej w moim zestawie. Jeden powie, że to niuanse, ale jednak różnica jest słyszalna i nie dotyczy tylko głośności.

Gdybyś się zdecydował na coś nowego, to najlepszym wyjściem jest odsłuch w Twoim systemie. Porządne salony audio nie powinny mieć problemu z wypożyczeniem odtwarzacza, szczególnie, jeśli finalnie wypożyczenia skończą się jakimś zakupem :) Na pewno we współczesnej ofercie Marantza, Denona, Cambridge Audio czy innej Yamahy znajdzie się coś sensownego w niewygórowanej cenie. Z ostatnich lat wartym zainteresowania może być model Pioneer PD-50. Kilka lat temu można go było kupić za nieco ponad 2000 zł, ale został wycofany ze sprzedaży, bo był tak dobry, że firma miała problem ze sprzedażą droższego modelu PD-70 :)
[#42] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@dalton, post #41

Koszt dawcy to około 500 zł - Onkyo DX-6850. Nie wiadomo jednak w jakim stanie będzie laser, bo wszystko to ma już swoje spore lata. Ja za taką kwotę bym jeszcze zaryzykował, przed nabyciem trzeba tylko dokładnie wypytać sprzedającego czy z laserem nie ma żadnych problemów, ewentualnie dogadać się na możliwość zwrotu jeśli będą problemy.
[#43] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@brain030, post #42

Zawsze mnie ciekawiło. Jest jakiś jeden idealny utwór, to testowania możliwości sprzętu i jego parametrów? Tzn, chyba każdy ma jakąś ulubioną płytę lub utwór, który brzmi lepiej na takim sprzęcie?
[#44] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Ralpheeck, post #43

Nie ma jednego takiego utworu. Są specjalne płyty demonstracyjne, które były dodawane przy zakupach sprzętu audio lub nawet kart muzycznych do komputera, ale przeważnie każdy testuje urządzenia na swoich własnych CD, z muzyką którą dobrze zna. Myślę, że najwięcej niuansów wychodzi przy muzyce poważnej i na wspomnianych demo CD najczęściej taka właśnie była. Nie ma jednak przeszkód aby na "zwykłej" szeroko pojętej rozrywkowej też tego nie robić. Moja przykładowa 5-tka na, której często sprawdzam jak brzmi dany odtwarzacz to:

Dire Straits - Brothers in Arms
R.E.M. - Automation for the People
Peter Gabriel - So
Depeche Mode - Violator
Enigma - Love Sensuality Devotion

Naturalnie dla każdego będzie to zupełnie co innego.
[#45] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@brain030, post #44

Mi kolega, który sugerował co kupić i jak ustawić (małe pomieszczenie, zmiana o niebo na lepsze), powiedział że zawsze ustawia parametry pod Walking on the Moon, bo jak na tym jest ok to wszystko inne powinno brzmieć ok.
[#46] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@Ralpheeck, post #45

Jakie parametry i czym ustawia?
Ustawienie odpowiednie kolumn to podstawa, mała zmiana może dużo pomóc ale też i sporo pogorszyć.
[#47] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@brain030, post #42

Za taką kwotę też bym zaryzykował, ale istnieje ryzyko, że gdyby pierwszy dawca nie pomógł, kupiłbym drugiego, trzeciego i nie potrafiłbym przestać :)

Sam też mam sporo utworów do testów. Mimo, że normalnie słucham raczej całymi albumami, to na testowych odsłuchach wykorzystuję pojedyncze utwory. Część z nich (to, co było na Tidalu) zebrałem w playliście: Samplery

Jeśli mowa o wymiernych testach parametrów playera, to z programu Right Mark Audio Analyzer można wypalić płytkę z różnymi szumami, dźwiękami testowymi itp., następnie puścić ją z testowanego odtwarzacza i nagrać kartą dźwiękową na komputer. Program analizuje nagranie i "ocenia" DACa. Aby test był wiarygodny, konwersja analogowo-cyfrowa (ADC) w karcie dźwiękowej musi stać na wysokim poziomie.
[#48] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@brain030, post #40

Widzę, że nie masz za bardzo pojęcia o sprzęcie. Nie słuchałeś różnych sprzętów odtwarzaczy CD (za 200 zł albo za 1000 zł) i nie masz porównania. Mante DVD może jeszcze kupisz używaną za 20 zł, ale będzie to sprzęt wykonany na kiepskich podzespołach elektronicznych, dający kiepską jakość obrazu i w niepewnym stanie technicznym. Tego typu tanie sprzęty są często awaryjne.
To prawda, że osoby, które inwestują w dobre DAC'e za kilka tysięcy - mają nie po kolei...
Wiele lat temu dobry elektronik od sprzętu audio słuchał muzyki na płytach AudioCD na jakimś nowym odtwarzaczu CD (firmy X) wysokiej klasy za ok 4,000 zł. Później podłączył jakiś inny nowy odtwarzacz CD (firmy Y) "wysokiej klasy" za ok 12,000 zł i okazało się, że jakość dźwięku odtwarzanej muzyki z tych samych płyt AudioCD była na identycznym poziomie. Ten elektronik przeprowadzał testy odsłuchu przez kilka godzin.
Natomiast zakup odtwarzacza CD na rynku wtórnym za 200 zł i za 1000 zł, to wtedy słychać różnicę w jakości dźwięku. Ale przecież ty wiesz lepiej.
Irytują mnie niektórzy sprzedawcy Amigi CDTV, bo chcą się takiego starego sprzętu (niby w dobrym stanie) pozbyć nawet za ok 4,000 zł - to jakiś ponury żart. Amiga CDTV to mieszanka A500/A600 z odtwarzaczem CD do odczytu muzyki w AudioCD albo dostępnych gier. Na rynku wtórnym A500/A600 kosztuje ponad tysiaka, a zwykły odtwarzacz CD (do słuchania muzyki w AudioCD) można nabyć za ok 200 zł.

A teraz do rzeczy:
Amiga CDTV ma przetwornik dźwięku 8-bitowy, a muzyka w AudioCD wymaga 16-bitów, aby zachować przyzwoitą jakość dźwięku. Każdy zwykły odtwarzacz CD za 200 zł albo droższy jest przystosowany do odtwarzania muzyki w AudioCD nagranej standardowo w 16-bitach i większość takich sprzętów (odtwarzaczy CD) prezentuje ciut lepszą jakość dźwięku niż Amiga CDTV.
Wiele lat temu miałem Amigę CDTV i czasami słuchałem na niej muzyki w AudioCD - niestety jakość dźwięku mnie w ogóle nie zachwyciła. To tak jakbyś słuchał muzyki na sprzęcie audio z niższej klasy. W ogóle nie żałuję, że sprzedałem Amigę CDTV. Skoro kiedyś słuchałem muzyki na różnych sprzętach audio, to mam praktyczne porównanie.

Podsumowanie:
Ktoś kto próbuje sprzedać Amigę CDTV za ok 4,000 zł, to widocznie szuka frajera. Odtwarzacz CD w Amidze CDTV prezentuje jakość dźwięku na poziomie innych stacjonarnych odtwarzaczy CD za ponad 100 zł. A500/A600 kosztuje na polskim rynku wtórnym mniej więcej 3x taniej od Amigi CDTV i jest wyposażona w taką samą konfiguracje (taki sam procesor i tyle samo RAM-u co w A600).

Przeczytaj tą całą moją wiadomość i wyciągnij wnioski, bo widocznie nie miałeś styczności z różnymi sprzętami audio.
1
[#49] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #48

drogi kolego, kompletnie nie zrozumiałeś mojego posta, to był sarkazm w odniesienie do wypowiedzi powyżej ;)
[#50] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #48

Ktoś kto próbuje sprzedać Amigę CDTV za ok 4,000 zł, to widocznie szuka frajera.

Ale akurat cena CDTV nie ma nic wspólnego z jakością dźwięku. Po prostu tych Amig jest bardzo mało na rynku, a sprawnych jeszcze mniej. Np. w czasach, gdy A500 kosztowała średnio 50 zł, miałem CDTV za 200. To samo dotyczy innych sprzętów, nie tylko elektroniki. Weź rozróżniaj pewnie fakty, bo wychodzą absurdy.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 13:14:30 przez TuReX
[#51] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #48

Amiga CDTV ma przetwornik dźwięku 8-bitowy, a muzyka w AudioCD wymaga 16-bitów,

Dzwiek z plyty AudioCD idzie przez niezalezne 16-to bitowe przetworniki przecierz.
Dzwiek ten jest miksowany z dzwiekiem z Pauli.
Skad kolega wzial pomysl ze dzwiek z CD leci przez np: Paule?

Ps. Ostatnio sie dowiedzialem ze nie ma czegos takiego jak Amiga CDTV. Malo tego CDTV nie jest stricte komputerem.
Ale to opowiesc na inny watek.
1
[#52] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@brain030, post #49

Bez sensu jest żartować ze sprzętu.szeroki uśmiech Jeżeli to był sarkazm, to spoko.OK
[#53] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@TuReX, post #50

Masz rację, że Amig CDTV jest bardzo mało na rynku, bo mało kto zamierza sprzedawać taki sprzęt. A jeżeli ktoś chce sprzedać taki sprzęt w PL, to ustala bezwzględne i egoistyczne warunki. I tutaj górą są sprzedawcy w PL, bo to oni ustalają zasady wolnego rynku. Gdybym był złośliwy, to właśnie ustalona cena jest absurdem. Jeżeli ktoś chce wyłożyć 4 tysiaki za Amigę CDTV (nawet wyposażoną w 2 MB RAM-u), to już jego sprawa. Ciekawe czy ktokolwiek w krajach Europy Zachodniej wystawia na sprzedaż Amigę CDTV za ok 1000 Euro... Wątpię. Jeżeli tak, to oni (jako sprzedawcy) są tak samo pazerni jak nasi rodacy.
Jeszcze większym absurdem jest zakup czegoś takiego:
Spójrzcie na przedmiot i kwotę!
Stary horror na oryginalnym VHS kupiony w wygranej licytacji za absurdalną kwotę. Jeżeli ktoś chce wyłożyć taką kwotę za nabycie (do swojej prywatnej kolekcji) czegoś takiego, to jego sprawa. Z tymże tacy klienci narażają się na pośmiewisko, bo w internecie ślad pozostał.

Podsumowując:
Czy ja nie potrafię rozróżniać pewnych faktów? szeroki uśmiech
1
[#54] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #53

Chodziło mi o to, że podałeś argument ceny do jakości dźwięku AudioCD, a to nic do rzeczy nie ma w przypadku CDTV. Przynajmniej nie spotkałem się, żeby ktoś na to zwracał jakąś szczególną uwagę przy zakupie.

Natomiast nie rozumiem co Cię tak dziwi. Jeśli ktoś chce sprzedać dowolną rzecz za kwotę X to jego sprawa, tylko może nie znaleźć nabywcy. Jeżeli nabywcy się znajdują to znaczy, że dla kogoś innego ta rzecz jest tyle warta (z dowolnych powodów, nie musimy ich rozumieć). Ja np. znam kolekcjonera zegarków, który potrafi wyłożyć pięciocyfrowe kwoty za rzeczy, na które ja bym w ogóle nie spojrzał. Kupuje i chowa do szuflady.

Natomiast wracając do komputerów.. Na eBay widziałem rozbudowane Amigi za kwoty typu 15-20 tys. złotych więc takie rzeczy za granicą też się zdarzają. Kwestia gustu i możliwości.

Ciekawe czy ktokolwiek w krajach Europy Zachodniej wystawia na sprzedaż Amigę CDTV za ok 1000 Euro.

Tu masz pierwszy z brzegu przykład: Amiga CDTV z Włoch za 999 Euro

Wolny rynek.


Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 16:35:00 przez TuReX
1
[#55] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@deez, post #46


Jakie parametry i czym ustawia?
Ustawienie odpowiednie kolumn to podstawa, mała zmiana może dużo pomóc ale też i sporo pogorszyć.

Ja mam wszystkie wyjścia z komputerów i odtwarzaczy podłączone do miksera (nie pamiętam nazwy) i tam ciężko było idealnie to ustawić w tym małym pomieszczeniu. Głośniki zamieniłem na mniejsze i słabsze, ale lepszej jakości, i teraz jest w pyte :)

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 19:07:27 przez Ralpheeck
[#56] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@TuReX, post #54

Kupuje i chowa do szuflady.

Dziwny kolekcjoner. Myślałem, że ludzie kupują unikatowe przedmioty, aby ich używać.
Amiga CDTV z Włoch za 999 Euro, czyli nie tylko w PL jest drogo. Z tymże dla Włocha kwota 999 Euro ma mniejszą wartość niż 4000 zł dla naszego rodaka w PL. Tak czy siak - w wielu innych krajach mają zdrowszy wolny rynek.
[#57] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #56

No wiesz. Gdybyś kupił Mercedes Gazelle lub jakiś Isotta Fraschini, to pewnie byś nim na zakupy lub do pracy codziennie nie jeździł.
[#58] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #48

muzyka w AudioCD wymaga 16-bitów, aby zachować przyzwoitą jakość dźwięku


Jedne z pierwszych odtwarzaczy CD, np. Revox B225 czy Philips CD104, miały DACa 14-bitowego, a dziś uchodzą za szczyty high-endu (sam jeszcze nie miałem okazji posłuchać).
[#59] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@krzysiekp41, post #56

Dziwny kolekcjoner. Myślałem, że ludzie kupują unikatowe przedmioty, aby ich używać.

Przecież nawet w naszym retro świecie wiele osób kupuje komputery czy inne sprzęty i wstawia do gablotki. Wyciągają co jakiś czas tylko, że nacieszyć oczy. Ja też tego nie rozumiem, ale takich ludzi jest całkiem sporo (wystarczy zobaczyć retro kanały polskie i zagraniczne na YT).


Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 11:07:52 przez TuReX
[#60] Re: Onkyo DX-6870 (laser)

@TuReX, post #59

Znam nawet takiego świra co se karty w ramki wstawia i wiesza na ścianie szeroki uśmiech.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem