[#31] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #30

To ja wezmę tą 15 :)
[#32] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Mirq, post #31

OKI.
Czyli wszystkie się rozeszły....
[#33] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #32

Czyli wszystkie 15 się rozeszły....


CZY ktoś jest w stanie wydrukować obudowy do tego? i za ile?

https://cults3d.com/en/3d-model/tool/zx-spectrum-harlequin-case-keyboard?

domyślam się, że 15 szt się przyda :) :)


Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 09:59:43 przez Cezarykl
[#34] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Cezarykl, post #33

Niespecjalnie ta będzie pasowała, bo to jest do wersji z klawiaturą na tact switchach, oryginalna jest na klawiaturze membranowej.
[#35] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #1

Wszystkim z listy wysłałem PM z danymi do przelewu.
Jeśli ktoś nie otrzymał wiadomości - proszę o info.
Jeśli ktoś (z jakichś powodów) nie może teraz przelać - też proszę o info, zastanowimy się wtedy co zrobić (tak aby mógł dostać płytkę z zamówienia), a nie będziemy wstrzymywać procesu zamówienia i produkcji.
1
[#36] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@lopezpb, post #34

Niespecjalnie ta będzie pasowała

toż podobno można "podpasować pod siebie"
i to jest specjalna wersja pod Harlequin 128
[#37] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Cezarykl, post #33

mi jakoś ta obudowa się nie widzi, mam luzem obudowę po zx spectrum 48 i będzie idealna
wali7 a nie myślałeś o zamówieniu również pcb klawiatury do tego HQ128?
[#38] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #1

Wklejam dla wszystkich zainteresowanych zdjęcia obudowy którą kupiłem w RetroRadionics.
Najbardziej się opłaca kupić cały zestaw, trzeba wybrać kolory obudowy, klawiszy i tej metalowej nakładki koło klawiszy. W zestawie za 40$ dostajecie obudowę, folię klawiatury i gumowe klawisze, słowem wszystko co trzeba.
Link: https://retroradionics.com/ZX-Spectrum-16K-48K-repro-set-p107438030 , trzeba zaznaczyć LaserCutting na Harlequin 128!





Jedyny minus jest taki, że przesyłka (z Chin) kosztuje aż 42$. Dlatego warto się z kimś dogadać co do wspólnego zakupu (ja zamawiałem 3 sztuki i koszt przesyłki był taki sam). Czas od zamówienia do otrzymania paczki wyniósł 3 tygodnie. Wiem że są inne firmy robiące obudowy, jeśli ktoś ma namiary na fajne oferty - wrzućcie linki!

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 12:29:32 przez wali7
[#39] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #38

przesyłka (z Chin) kosztuje aż 42$. Dlatego warto się z kimś dogadać co do wspólnego zakupu (ja zamawiałem 3 sztuki i koszt przesyłki był taki sam).


dziiiwnneeee, hmmm :( przesyłka 80$ ????

[#40] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Cezarykl, post #39

Rzeczywiście, sprawdziłem koszty wysyłki dla różnej ilości sztuk, i wygląda na to, że wychodzi jakieś circa 15-17$ za shipping od sztuki. Tak więc spokojnie można zamawiać jedną sztukę....
[#41] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #32

Witam. Sam będe składał kilka szt, więc jakby ktoś był zainteresowany złożeniem. proszę o info na priv.
[#42] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #40

Qrde przeoczyłem wątek
[#43] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@QUAD, post #42

na necie są dostępne kompletne zestawy do samodzielnego złożenia ZX Spectrum DIY
:)
poszukaj :)

tu stara, archiwalna aukcja:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/zx-spectrum-superfo-harlequin-rev-g-zestaw-diy-i11911337711.html
[#44] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@QUAD, post #42

Na sellMyRetro autor powinien spzredawać.
[#45] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Cezarykl, post #43

ale to nie HQ128 a HQ48
pcb będzie zamawiał ostatnią rev 4B
do nabycia w zestawach do złożenia czy nawet same części bez pcb są tu
link
tyle że to rev 2D
[#46] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #27

Witam.
Myślałem o issue 4B: [..]
Nie wiem jakie są różnice między 4A, a 4B


Porównałem oba schematy:
w rewizji 4A wyjście 6Q układu U50 jest połączone (przez diodę) z wejściem CLK
a w rewizji 4B w tym połączeniu pośredniczy U4.
W układach cyfrowych nie należy łączyć wyjść z wejściami tej samej bramki.

Pozdrawiam.
[#47] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #38

Witam.
Ja swój zestaw w kolorze białym: obudowa górna i dolna, gumo-klawiatura, blacha i folia
kupiłem tu: https://zxrenew.co.uk/
w 2020 roku. Aktualnie jest tam 48K przełożone z oryginalnej budy.
Więc po uruchomieniu Harlequin-a 48K wraca do swojej obudowy.
Pozdrawiam.
[#48] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@ted, post #46

To tzw. "suma na drucie".
[#49] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #1

Płytki zamówione. 15 sztuk :)

Dziękuję wszystkim za szybkie wpłaty OK

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 23:46:23 przez wali7
3
[#50] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #49

Witam.
Chińczyki zaczęli produkcję PCB?
Pozdrawiam.
[#51] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@ted, post #50

Wedle informacji na stronie zamówienia płytki są już po teście wizualnym i elektrycznym, zostało jeszcze pocięcie na poszczególne płytki, pakowanie i wysyłka. Spodziewam się, że przy pomyślnych wiatrach dotrą do mnie do najbliższego piątku... ale nie chwalmy dnia przed zachodem słońca - nie mam doświadczeń z PCBWay.
2
[#52] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #51

ja zamawialem ostatnio inny projekt pcb 5szt i czekalem 10dni na paczkę ale z jcbl czy jakis tak
[#53] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@JacK_Swidnik, post #52

Ja zazwyczaj zamawiam w JLCPCB, tyle że teraz musiał być PCBWay. Wysyłka ma być DHL.

A tak z innej beczki, właśnie sprawdziłem - paczka już jest wysłana, piszą że za 3-5 dni powinna być u mnie. Zobaczymy siedzi, pije i chrupki
[#54] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #53

To zawsze szybko przychodzi, nawet jak nie DHL to sprawnie idzie, w obu przypadkach (JLCPCB jak i PCBWAY). Grunt dobrze zamówić płytki i ustawić co trzeba wg. wytycznych projektu i dane adresowe. Czasem tu a czasem tu jest taniej, ofkors to co pisałeś jak projekt jest tylko tam albo tam i dla autora kasa to jak by jeszcze ma znaczenie. Zapodaj fotki jak PCB przyjdą jak to wygląda.
[#55] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Adinfo, post #54

Witam.
Raz mi wstrzymali wykonanie w PCBWay bo ich program weryfikujący projekt dopatrzył się małego niedociągnięcia.
W KiCad weryfikacja przeszła bez problemu a ich soft wychwycił.
Musiałem poprawić i ponownie wysłać.
Pozdrawiam.
[#56] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #53

Wysyłka ma być DHL.

czyli bardzo droga wysyłka,

mi tam nie śpieszno, tydzień czy 3, bez znaczenia,
byle było taniej :)
1
[#57] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Cezarykl, post #56

Po pierwsze, DHL nie jest w cale bardzo droga. Nigdy nie wybieram firm bardzo drogich, jeśli można zapłacić o 10-30% mniej, a mieć paczkę 2-3 dni później, zawsze wybieram ofertę tańszą. Za to nigdy nie wybieram firm bez trackingu i z czasami przesyłki rzędu miesięcy. 30 zł oszczędności nie jest tego warte - to cena obiadu w McDonalds.
Po drugie, zawsze korzystam z usług firm co do których jestem pewien, że nie będzie problemów z obsługą celną. A tutaj bywa naprawdę różnie, zwłaszcza że Chińczycy często robią bałagan w papierach przewozowych. Raz przykładowo musiałem zapłacić VAT dwukrotnie (a więc również VAT od VATu... trochę czasu i pism zajęło, zanim odzyskałem pieniądze.... chociaż nie wszystkie). W przypadku takich zbiórek ryzykuję nie tylko swoje pieniądze.
Po trzecie, skoro masz sprawdzone, niedrogie firmy kurierskie z Chin, to podziel się wiedzą. Bardzo wiele przesyłek z Chin otrzymałem, obsługiwanych przez różne firmy, ale zawsze chętnie czegoś nowego się dowiem.
1
[#58] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #57

Po pierwsze, DHL nie jest w cale bardzo droga.
Jest droga, zazwyczaj w chińskich płytkowniach to najdroższa opcja wysyłki. Polecam FedEx, przynajmniej przy JLCPCB.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 10:38:16 przez Krashan
[#59] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Krashan, post #58

FEDEX zawsze wybieram przy wysyłkach z JLCPCB czy Mouser. Tutaj nie byłem pewien którą opcję wybrać, z powodu różnych sposobów rozliczania VATu, wybrałem więc opcję domyślną. Czyli DHL. Był całe $6.50 droższy od FEDEX ($39 vs $32.50), czyli w przeliczeniu na złotówki o całe 26 zł. Przeżyję.
Zaś najdroższą opcją w TEJ chińskiej płytkarni nie był DHL, tylko EMS, za skromne $59.95.

Koszt przesyłki rozbity na pojedyncze płytki wynosi zaledwie $2.6, czyli 10,60 zł. W FEDEX wyszłoby po 8,88 zł.

Oczywiście nikomu nie bronię organizować własnych zbiórek i wybierać najtańszych opcji wysyłki. Można nawet wybrać się po płytki osobiście rowerem, tym bardziej że Chiny to podobno ciekawy kraj. I kuchnia ciekawa.
4
[#60] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #1

Płytki dotarły wczoraj. Część zdążyłem wysłać, resztę postaram się dziś (ale nie obiecuję).

2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem