[#121] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@JacK_Swidnik, post #120

udało się załadować grę...



w sumie nie wiadomo o co tam chodzi...




ale grafika lepsza niż w atari... :)
2
[#122] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@luka, post #121

Też widziałem tę grę, i też nie wiedziałem o co chodzi.
Ale nie da się ukryć, że wygrałeś :)
[#123] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #122

Fart nowicjusza
[#124] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@luka, post #91

Panowie, jak nazywa się to złącze i gdzie je kupić? (Właśnie wyrwałem ze swojego ZXa, razem z klawiaturą szeroki uśmiech)

[#125] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@_arti, post #124

(Właśnie wyrwałem ze swojego ZXa, razem z klawiaturą

HULK,
coś TY jadł na śniadanie?


Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 11:08:30 przez Cezarykl
[#126] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@_arti, post #124

sa do nabycia w digikey. Ja kiedys kupowalem w tme
mam 1szt wolną moge Ci przekazać. Bede na AP za tydzień lub komuś. Do Łodzi bede jechal 1.10 jak coś
[#127] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@_arti, post #124

link link do wyboru, do koloru.
1
[#128] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@_arti, post #124

takie w digikey:
1
[#129] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@bfgmatik, post #95

dziś wlutowałem ten enkoder od kolegi i działa ok szeroki uśmiech
test na Harlequinie 48 rev F




1
[#130] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #1

Czy Harlequin ma wyprowadzone napięcie -5v i 12v na złącze krawędziowe? Na schemacie opisane ale chyba do niczego nie podłączone (?)
[#131] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@sq7bti, post #130

Witam.
Z tego co widać na laminacie do tych pinów nic nie jest podłączone
a także jest brak elementów, które by wytworzyły te napięcia.
Pozdrawiam.
[#132] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@ted, post #131

Pytałem się o -5V, bo mam moduł AY do 48k, który potrzebuje symetrycznego zasilania (AY-magic Zaxona) do wyjściowego wzmacniacza. Z tym że jest z nim jakiś dziwny problem.... ale z samym 48k, który ma chyba za duży pobór na tej linii. Mierzę na niej ledwo ok. -3.5V. Dopiero jak zmniejszę wartość rezystora R79 o połowę do 1kΩ (issue 3b z mod'em DC/DC - rezystor przed diodą Zenera 5.1V) napięcie na tej linii podnosi się ledwo do -4.3V i pamięci działają poprawnie.

Czy któryś z kolegów ma może jakieś rady co sprawdzić (może poza wylutowaniem pamięci)?

Dolny RAM jest sprawne. Sprawdzałem też C1, C2, C3 i C4 - ich wylutowanie nie wpływa na pobór. Napięcie na R79 pozwala mi na oszacowanie tego poboru: ok. 8V spadku napięcia na 1kΩ (po zmniejszeniu z 2k2), czyli 8mA na sam dolny RAM. Czy to jest wartość wskazująca na jakiś problem? Różnica temperatury kości samym dotykiem palców nie wyczuwam. Próbowałem "zrosić" IPA, żeby sprawdzić, jak szybko się nagrzewają. ULA już po paru sekundach jest sucha (6C00IE-6), a kości pamięci potrzebują kilka minut na wyschnięcie.

Jest może jakieś forum, na którym mógłbym się skontaktować z jakimś ekspertem w ZX'ach?
[#133] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@sq7bti, post #132

Uderzaj na Specrumowo/Amstradowe forum.
1
[#134] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@sq7bti, post #132

tak się zastanawiam
jaki zastosować mod, aby możliwe było podłączenie zasilacza o dowolnej polaryzacji
:)
[#135] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Cezarykl, post #134

płytę mam skończoną i kompletną ale jeszcze jej nie podłączałem.
Kupilem taki kabelek do video i lipa nie pasuje
link

Jaki to ma być przewod dokladnie żeby posowal do tego gniazda?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 20:43:37 przez JacK_Swidnik
[#136] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Cezarykl, post #134

diode. mozesz podłączać różne polaryzacje, ale tylko jedna będzie działać. :P Albo mostek gretza. :P
[#137] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Stoopi, post #136

którą dokładnie diodę, symbol.
[#138] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@JacK_Swidnik, post #135

Taki kabelek

link

jest w projekcie.
[#139] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@luka, post #138

Ja gotowego chce kupić. Nie mam takich końcówek.
podobno od segi genesis pasuje ale nie pasuje wiec pytam moze ktos kupował gotowy
[#140] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@JacK_Swidnik, post #139

Ja kupowałem tą, mini din 9, na allegro też są jak coś

A i jeszcze jedna istotna rzecz, bardzo dobrze się lutuje, bo miałem kiedyś Diny, które były tragiczne w lutowaniu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 08:07:01 przez QUAD
[#141] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@JacK_Swidnik, post #139

Multimetr w rękę i mierzysz w scart kolejność lutowania kabelków. Przelutowujesz kilka i gotowe.
[#142] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Cezarykl, post #137

Dioda prostownicza, od 10-12v.
[#143] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Stoopi, post #142

a może coś takiego?

https://pl.aliexpress.com/item/1005004858888585.html?spm=a2g0o.cart.0.0.dca0452caG0vc2&mp=1&gatewayAdapt=glo2pol

link

https://pl.aliexpress.com/item/1005004858888585.html?spm=a2g0o.cart.0.0.dca0452caG0vc2&mp=1&gatewayAdapt=glo2pol
[#144] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Stoopi, post #141

Tak jeszcze jak by wtyk pasował. W moim przypadku nie pasuje
[#145] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Cezarykl, post #137

Za wtykiem zasilania, a przed przetwornicą dodajesz diodę prostowniczą, dowolną, byle miała obciążalność co najmniej 1A. Między dodatnim biegunem zasilacza a wejściem przetwornicy (Vin) zgodnie z kierunkiem przewodzenia diody. To zabezpieczy przed odwrotnym podłączeniem zasilacza, przy odwrotnym podpięciu nie będzie działać, za to nic się nie spali. Tak zrobiłem w swoim H128.
Idealnie zrobić to na mostku Graetza https://pl.wikipedia.org/wiki/Mostek_Graetza, dokładnie tak jak jest to zrobione w Harlequin 48 rev G (odsyłam do schematu), wtedy możesz podpinać dowolną polaryzację napięć, a nawet na prądzie zmiennym pójdzie. Dlaczego autor Harlequina 128 zrezygnował z tego prostego rozwiązania - nie wiem. W skrócie, wejścia mostka podpinasz do obu wyprowadzeń gniazda zasilania, wyjścia przed przetwornicę w Harlequinie, oczywiście trzeba dać odpowiedni kondensator (kilkaset uF). Ale bez cięcia ścieżek się nie obejdzie.

Wczoraj uruchomiłem mojego Harlequina 128, działa super (wczytuje gry), wieczorkiem wrzucę kilka zdjęć i dodam garść szczegółów (np. jak uniknąć problemów z niewzbudzaniem się kwarca y2).

Co do pytań o inne niż 5V napięcia na złączu krawędziowym, to oczywiście ich nie ma. Są np w Harlequinie 48 rev G (tym smd), bo jest miejsce na dwie dodatkowe przetwornice. W H 128 pozostaje dodać je na pająka (jeśli koniecznie trzeba).

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 14:46:19 przez wali7
[#146] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #145

Dlaczego autor Harlequina 128 zrezygnował z tego prostego rozwiązania

Powodem mógł być brak miejsca na prostownik, albo co ważniejsze wspólny potencjał masy z wieloma urządzeniami zasilanymi z wspólnego +9Vdc.
[#147] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@sq7bti, post #146

Miejsca jest sporo (w okolicy przetwornicy jest dosyć luźno), skoro w H48 rev G (chyba najpopularniejszy model) tak zrobiono, to chyba nie stanowi to wielkiego problemu.
[#148] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #1

Jak wcześniej napisałem, wczoraj uruchomiłem mojego Harlequina 128. Działa fajnie, wczytuje gry, jedyne czego nie przetestowałem to joy, bo nie wlutowałem jeszcze gniazda.
Był pewien niewielki problem polegający na nieprawidłowym wzbudzaniu się kwarca Y2, po dotknięciu (na dosłownie 1s) jego obudowy palcem wszystko działało poprawnie... do wyłączenia i ponownego włączenia zasilania. Objawem był mocno poszarpany, drgający obraz, bez kolorów. Porównałem schemat H128 ze schematami H48 (zrobiłem dwie różne rewizje i na żadnej nie było takich objawów) i odkryłem, że w H48 jest dodany równolegle do Y2 rezystor 4M7. Dodałem w H128 i problem ustąpił. Jeśli ktoś ma podobnie, to radzę spróbować - może pomoże.
Długie pamięci z Ali działają jak trzeba, w porównaniu do cen tych z Allegro są za półdarmo. AY z Ali za 3 zł też działa jak trzeba :)
W tym momencie lutuję sobie kabelek DIN9>SCART, powinny ustąpić te artefakty composite.
Wszystkie scalaki wlutowałem bezpośrednio (za wyjątkiem tych dwóch ze scalakami pod spodem i flasha). Przetwornicę położyłem na boku i przykleiłem epoksydem, tak abym mógł wlutować dodatkowo diodę przed Vin (różnie bywa...).
Sprawdziłem wszystkie konfiguracje pamięci i ROMów (ten dip switch koło przetwornicy) i we wszystkich działa.
Obudowa z RetroRadionics jest OK, w zasadzie jest to obudowa dla H48, dla gniazda joya trzeba mocno poszerzyć jeden z otworów, nie ma też otworu pod reset. Ale ogólnie pasuje. Niestety, miałem za wysokie kondensatory 10uF i dwa z nich kolidowały z klawiaturą. Wymieniłem ja na smd 0805 i pasują (no trudno żeby nie pasowały ;) ).
Fajna zabawka.
Teraz szukam jakiś gierek z muzyką pod AY. Ma ktoś namiary na coś w standardzie MP3 lub WAV?
I podobnie, ma ktoś namiary na projekt emulatora magnetofonu (aby można było wczytywać pliki .TAP)?





Płytka nieumyta, brudna z fluksa jak nieszczęście.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 23:13:21 przez wali7
[#149] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #148

I podobnie, ma ktoś namiary na projekt emulatora magnetofonu (aby można było wczytywać pliki .TAP)?


PlayZX (Android)
[#150] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Norbert, post #149

"program jest niedostępny dla twojego urządzenia, ponieważ jest przeznaczony dla starszej wersji Androida" ech....

Ale zrobię sobie TzxDuino, bo mam kilka wolnych Arduino nano.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem