[#1] Windows 3.11 na Amidze
Witam! Mam problem. Chciałem koledze pokazać że Amiga potrafi uruchomić Windowsa tylko że nie wiem jak go włączyć :) Mógłby ktoś coś o tym napisać i powiedzieć jaka jest minimalna konfiguracja potrzebna do emulatora + Windowsa 3.11 Będę wdzięczny :)

[#2] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Roszak, post #1

Ja uruchamiałem Win3.1 na emulatorze PC Task. Na moim konfigu chodziło...ale i tak bardzo wolno. Przy więcej nić 640kb emulowanej pamięci system się uruchamiał we 3 minuty. Ogółem porażka.
1mb pamięci ram w PC= jakieś 2 mb pamięci Ami.

[#3] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Roszak, post #1

z tego co widze to raczej sobie peceta nie poemulujesz, tak dodam ze u mnie na 030 szybkie to nie jest.

[#4] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Roszak, post #1

Szybciej i to sporo jest jeśli Win3.11 uruchomisz z shapeshiftera spod Macintosha. To jeszcze bardziej komuś zaimponujesz. Tylko że ja uruchamiałem z zestawu PPc 210Mhz + 040/36mhz, + BVizja
[#5] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Roszak, post #1

Artykuł, ale dosyć stary już.

[#6] Re: Windows 3.11 na Amidze

@mailman, post #5

Czyli Amiga z 2MBRAM do poruszania okienkami i kursorem nie wystarcza?
EDIT:
A doS?



Ostatnia modyfikacja: 04.05.08 11:32
[#7] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Roszak, post #1

Jeżeli to jest wyznawca M$ to mu Win 3.11 nie zainponujesz, bo pewnie skwituje cały Twój pokaz jednym hasłem, że to nie jest ta "beast of the beast" Vista wio.



Ostatnia modyfikacja: 04.05.08 11:31
[#8] Re: Windows 3.11 na Amidze

@ender, post #7

w którymś MA czytałem że bill wydał Windows 96 for Amiga, widział to ktoś kiedyś? Albo ma?

[#9] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Bagheera, post #8

A pewnie, że czytałeś. I nie zauważyłeś, że to był numer kwietniowy, z '96 bodaj?

@ Arbuz
Tak, tylko na czym on ma tego Shapeshiftera odpalić? Bo przecież nie na tym, co ma w sygnaturce.

@Ender
Ale może się powieść inny manewr. Jeśli ten kumpel jest w wieku Roszaka, to pewnie Win 3.11 i tak nigdy nie widział, więc można mu wmawiać, że to jakaś pre-alfa zapowiadanych Windows 7



Ostatnia modyfikacja: 04.05.08 11:52
[#10] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Bagheera, post #8

W Prima Aprilisowym...

[#11] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Roszak, post #6

ja pod gola amiga 1200, odpalilem jakiegos tam dosa i volcov commandera (jakos tak) to sie wloklo jak cholera.

[#12] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Roszak, post #1


"Najrozsądniej" uruchamiać PC-Task'a pod WinUAE, na jakiejś w miarę przyzwoitej konfiguracji sprzętowej :)
[#13] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Roszak, post #1

Wątek przeniesiony z działu Amiga do Emulacja na Amidze.

[#14] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Roszak, post #6

Ja odpaliłem lata temu (testowo) Win3.11 na PC Tasku (chyba 4.0). Była to A1200 z 68030 50 MHz i 16 MB RAM. Po prostu przegrałem całość partycji ze świeżo zainstalowanego systemu na jakimś stareńkim PC wprost na Ami partycję - nie miałem gęstej stacji, a instalki Win3.11 są oczywiście na dyskietkach 1.44 MB. Niestety nie pamiętam jak był zorganizowany dysk (chyba była partycja specjalnie dla PC Taska) ani jak dokładnie przegrywałem pliki (chyba z drugiego dysku zamontowanego przez mountdos, a partycja dla PC Taska była widoczna pod ami dzięki stosownej mountliście). W każdym razie odpalało się to kilka minut, wyraźnie było widać odrysowujące się okna. Niemniej jednak udało mi się odpalić kalkulator windowsowy i kilka prostych dodatków do win (jeśli nie wywaliłem, to gdzieś jeszcze mam na półce oryginalny Win3.11 z czasów tych eksperymentów, ale od jakiegoś czasu go nie widziałem, więc albo wcisnąłem to gdzieś naprawdę głęboko, albo wywaliłem do śmieci). Największym problemem było to, że nie udało mi się zmusić myszy amigowej do współpracy z tym Win (sterownik myszy z PC Taska ładnie działał pod Dosem, ale pod Win nie chciał), używałem klawiszy. Myślę, że ktoś przy dużej ilości samozaparcia mógłby coś w tej konfiguracji pobawić się Win3.11. Ale musiałby go mieć sporo.
Co do dosa, to w opisanym konfigu działał bardzo ładnie, całkiem używalny był prosty edytorek ChiWriter, można było pograć w proste Dosowe gierki (szczególnie gdy nie używały grafiki VGA).
Na pewno działałoby szybciej gdyby używać pod 68040 lub 68060. Jednak wtedy (to było zdecydowanie ponad 10 lat temu) takie karty dalece przekraczały moje możliwości finansowe.
Zresztą to i tak sztuka dla sztuki, bo sensownie działające pod emulowanym PC programy zazwyczaj sporo ustępowały odpowiednikom amigowym (oczywiście, ówczesne pecetowe nowości były dużo lepsze, ale umarłbyś z nudów czekając na samo odpalenie się takiego programu).
Za to całkiem używalne były programy pod Maca - taki Word czy Excel odpalony pod Shapeshifterem śmigał, komfort pracy był całkiem podobny do ówczesnych wersji PC. Warto było tylko mieć dla Maca osobną, sformatowaną partycję (bardzo duży zysk prędkości i komfortu używania) i używać jak najmniejszej ilości kolorów.
I słowo na koniec - do emulowania czegokolwiek na A1200 trzeba przynajmniej 4 MB prawdziwego fastu - raz prędkość, dwa - apetyt softu na pamięć, mocno rekomendowane turbo - im szybsze, tym lepiej.
[#15] Re: Windows 3.11 na Amidze

@wali7, post #14

Z tego co tu napisaliście wynika że już lepiej grzyba wpakować do obudowy A500 i XP lub Viste odpalić... Wiem że kiedyś arti92-4 tego próbował ale czy mu sie to udało to nie wiem Niech się sam wypowie :)
EDIT
A może ma ktoś jakieś informacje na temat tego Windowsa na Amigę Może ktoś to ma Chętnie sie z Billa pośmieje



Ostatnia modyfikacja: 04.05.08 13:52
[#16] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Roszak, post #15

Ty czytasz trochę wątki? Przecież już ktoś napisał że to był żart prima aprilisowy. poszukaj archiwalnych numerów Amiga Magazyn i poczytaj
[#17] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Roszak, post #15

na viste bym nie liczyl, ale win95 mozna. jak sie ma pare godzin wolnego.
[#18] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Valwit, post #17

To fakt win95 można ale oprócz czasu trzeba mieć dużo cirpliwości
[#19] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Arbuz, post #18

Przesadzacie...
Ja na A CDTV gralem w Blockouta pod DOSem 6.22 a na A1200 z 8MB fastu juz pykalem w SkyRoads i Wolfeinstein'a

[#20] Re: Windows 3.11 na Amidze

@_arti, post #19

Blockout był zrobiony również na Ami - więc zapewne grałeś w wersję Amigową
[#21] Re: Windows 3.11 na Amidze

@wali7, post #14

Mi na którejś wersji Pc Taska (chyba 4.0) też mysz nie chciała działać. Na 2.0 działała, na 4.4 też.

Chyba spróbuję- jak do prowadzę Ami do stanu używalności, odpalić Win95.

[#22] Re: Windows 3.11 na Amidze

@LeMan, post #9

Dobry pomysł o tym nie pomyślałem. OK

[#23] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Valwit, post #17

Na viste bym nie liczyl, ale win95 można
Bo teoretycznie powinna się uruchomić na 386( kiedyś ktoś tak twierdził, nie pamietam kto ),ale nikt tego chyba nie dokonał. Teoretycznie 68030/50 to odpowiednik 386, tak gdzieś czytałem. Tyle tylko, że jak w jakiejkolwiek gazecie pisali o emulacji pc lub maca, to zawsze wskazywano na 030 i wzwyż (z naciskiem na wzwyż).



Ostatnia modyfikacja: 04.05.08 17:52
[#24] Re: Windows 3.11 na Amidze

@ender, post #23

68030 jest w pewnym stopniu odpowiednikiem 386 - podobny czas powstania, podobne rozwiązania technologiczne (32 bit, intergracja MMU z CPU, FPU jako zewnętrzny układ, cache w trybie write through...) , podobna wydajność. Oczywiście zupełnie inne są architektury, konkretne rozwiązania sprzętowe i model programowy (ale to przeciez chyba każdy wie :) )
Jednak wogóle ma się to NIJAK do rodzaju emulowanego CPU. Jesli tylko ktoś to napisze, to możesz emulować na 68030 choćby i czterordzeniowy Core2, oczywiście z prędkością ograniczoną realnymi osiągami tego 68030.
Sam PC Task potrafił emulować 486, zaś PCX Pentium. Na 386 dało się odpalić testowe wersje win95, potem zdaje się były z tym problemy i 486 był podawany jako absolutne minimum.



Ostatnia modyfikacja: 04.05.08 17:59
[#25] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Roszak, post #15

Nie mam obudowy a500, nie mam interfejsu z klawiatury infinitiv(podłączenie amigowej klawki do pc), płyty gł z laptopa itd, w sumie mógłbym powiedzieć, że nie miałem środków do wykonania tego ;).

[#26] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Roszak, post #1

Jak chcesz robić szou, to pokaż coś, co Amiga potrafi robić dobrze. Emulację Maca na przykład. Prehistorycznym Windowsem i Norton Commanderem, chodzącymi jak na PC/XT, można było imponować w czasach, kiedy nie było UAE, na zasadzie: my mamy cokolwiek a wy nic.

Gdybyś się jednak chciał pobawić - kilka uwag praktycznych:

- karta graficzna w żaden sposób nie poprawia wydajności PC-Taska,
- ma miejsce pewien paradoks: Win3.1 działa zdecydowanie lepiej w 256 kolorach (driver windowsa Video7), niż w 16, także na AGA; w ostateczności używaj VGA Mono - 16 kolorów koszmarnie muli,
- w preferencjach graficznych PC-Taska ustaw wszystkie refresze na 8,
- generalnie lepiej używać wersji Interpretive PC-Taska, nie Dynamic; ta druga to i owo przyspiesza, ale w ogólnym rozrachunku praca przebiega mniej komfortowo,
- PCX jest o oczko wydajniejszy od PC-Taska, natomiast najlepsze efekty daje SoftWindows86k, uruchomiony pod ShapeShifterem - na 060/85MHz osiąga realną wydajność 386DX/40:

http://www.ppa.pl/graffiti/obrazek.php?id=603&full=1
[#27] Re: Windows 3.11 na Amidze

@wali7, post #24

Win 95 działa na 386. Sam kiedyś instalowałem ten system w wersji cd na takim komputerku. Działa poprawnie ale szybkość była bardzo mizerna.





Benedykt

[#28] Re: Windows 3.11 na Amidze

@ender, post #23

030 byłoby - mniej więcej - wydajnościowym odpowiednikiem 386, gdyby Winda działała na nim natywnie. 030 emulujące x86 oferuje wydajność tej emulacji na poziomie 8086 rodem z PC/XT, więc Windows95 uruchomiony na emulatorze chodzi tak jak hipotetycznie chodziłby na XT (gdyby dało się go na takim komputerze uruchomić).

W praktyce Windows95, uruchomiony pod PC-Taskiem na A4000 z 060/50, pozwala ewentualnie pograć w Sapera komuś, kto posiada stalowe nerwy i wielkie ilości wolnego czasu.
[#29] Re: Windows 3.11 na Amidze

@Daclaw, post #26

zrob testy na twoim 060/85 tak jak ja robilem lame397b1 z parametrem -q 9
www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=5&i=3009&t=2957&ostatnie=1#reply_3007

[#30] Re: Windows 3.11 na Amidze

@wali7, post #20

Tak... pod PC-Taskiem... amigowa ;]

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem