[#1] WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???
Witam.
Męczę się z instalacją Mac OS na WinUAE. Pościągałem wersję Mac OS 7.5.3 i 8.1, jednak są tu jakieś dziwne rozszerzenia, których WinUAE nie rozpoznaje. Ściągłem iso, którego pod emulatorem, jak i pod windows nie potrafi otworzyć. Ściągłem wersję dyskietkową w plikach .img, jednak emulator działa z .adf oraz z .dms. Już mi się powoli kończy cierpliwość. Chciałem sobie potestować emulację, ale ciągle mam pod górę. Jak to dograć, aby zadziałało? Uruchomił mi się system 7.5.3 z chomika, jednak po sformatowaniu docelowego dysku nie rusza instalacja. Najchętniej bym uruchomił instalkę z wersji dyskietkowych, ale jak zrobić, aby winuae widział pliki .img?
[#2] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #1

Winuae to emulator Amigi a Shapeshifter to emulator Maca na Amidze.
Najpierw uruchom Amigę, a potem dopiero zacznij instalować MacOS za pomocą emulatora Shapeshifter.
Tam znajdziesz odpowiednie opcje do podmontowania CD-ROM czy dyskietek
[#3] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Norbert, post #2

Poza tym, po co cokolwiek instalować od zera jak taki CoffinOS ma to pięknie zrobione - i to w dwóch wersjach - 7.5.5 i 8.1. Wystarczy sobie skopiować
[#4] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Norbert, post #2

Mam konfig winuae: 040 + fpu, 512MB fast Zorro III, system Amiga OS 3.2 oraz UAEGFX Zorro III 4MB. Wgrałem mu Shapeshifter prosto ze strony programu w wersji 3.11 PL. Mam paczkę romów dla Macintosha 1024kB lecz nie wiem którego użyć. Stworzyłem osobną plikopartycję dla Maca. Skonfigurowałem Shapeshifter według poradnika na stronie Pekdar. Dograłem PrepareEmul do SYS:C i dodałem odpowiednio wpis do S-S. Co dalej?
[#5] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@_arti, post #3

Zgrałem go właśnie. Podłączyłem go pod FileDisk 1. Pustą plikopartycję 1GB po formacie podpiąłem pod DeviceDisk 1. Bootowanie z FileDisk 1. Pamięć mam obie opcje zaznaczone. Typ pamięci dla ROMu dowolna. Grafika Amiga bitplanes 8 bitów (256 kolorów). Tryb ekranu UAE 640x480 8 bit. Opcje czarna ramka odświeżaj zawsze i wskaźnik myszy Amigi zaznaczone. Start działa bardzo długo. Gdy pojawi się blat to nie mogę wejść na żaden twardy dysk.
[#6] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #5

Wyłącz "wskaźnik myszy Amigi". Dodaj milion buforów do partycji, na której jest pliko-partycja Maka
[#7] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@_arti, post #6

Bufory mogę dodać tylko do tej partycji dodatkowej w DeviceDisk 1 jeśli chodzi o komendę Add Buffers w S-S. System mam w pliku FileDisk 1. Ogólnie to uruchamia się szybciej po tym jak pousuwałem wszystkie odczyty SCSI. Nie wiem tylko dlaczego otwierając obojętnie które okno w Maku chwilę pojawia się okienko (dosłownie sekundę) a potem się zamyka i cały blat tak jakby się odświeżał.
[#8] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #7

Możesz to nagrać jakoś?
[#9] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@_arti, post #8

https://szybkiplik.pl/4Rd5oX9i2X
Nagrywałem telefonem.
[#10] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #9

Wciśnij i trzymaj SHIFT podczas startu MacOS.
Wyłącz się EXTENSIONS, i MacOS powinien już działać poprawnie.
Jeśli tak będzie, jeden lub kilka EXTENSIONS stwarzają problemy.
Należy je wyłączyć.
1
[#11] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Norbert, post #10

Próbuję wystartować zarówno z lewym shiftem jak i z prawym i nie mam opcji wyłączenia niczego. Startuje normalnie i dalej jest ten sam problem. A jak zarzucić mu instalację z pliku iso żeby samemu zainstalować MacOS? Tego pliku iso nie potrafi wczytać ani winuae ani windows. A obraz iso pobrałem z winworldpc.com więc powinien być dobry.
[#12] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #11

Odpal MacOS z obrazu dyskietki ustawionego w Shapeshifterze.

Jeśli okna nie będą znikać, winne będą niektóre EXTENSIONS.
Można je pojedynczo wyłączyc
[#13] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Norbert, post #12

Odpalam MacOS z plikopartycji która jest w CoffinOS. Nie wiem o jaki obraz dyskietki chodzi. Chyba nie mam czegoś takiego
[#14] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #13

Z ciekawości, czytając temat, sam zassalem Coffina i skopiowałem katalog z emulatorem na swój dysk. Dopisałem PrepareEmul na początku S-S i po restarcie uruchomiłem ShapeShiftera. W ustawieniach zmieniłem ścieżkę dostępu do plikopartycji oraz tryb uruchomienia w oknie na WB. Owszem sądziłem, że będzie to działać trochę szybciej, ale w sumie to wszystko było elegancko, zarówno MacOS 7.x i 8. Nie napotkałem żadnych opisywanych tutaj problemów. Oczywiście wszystko uruchomione pod WinUAE na AMD 2x1,6 GHz, AmigaOS 3.9.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 18:37:02 przez Ponki1986
[#15] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Ponki1986, post #14

Na początku też miałem dobrze ale po którymś razie przestały się okna otwierać. Może przez to że mam wpisane PrepareEmul a1200 a używam kickstartu 3.2 a4000. Nie wiem już zupełnie. Chyba sobie odpuszczę. Uruchamiając pod CoffinOS krzyczy że nie ma trybu CGX/P96 mimo że go mam i używam. A jak przełączę na zwykły ekran to brakuje mu pamięci ale nie wiem jak skoro mam 8MB CHIP i 512 MB Fast.

A może ktoś mi podeśle działającą pod ShapeShifterem instalkę MacOS 8.1?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 18:49:14 przez tukinem
[#16] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #13

To te obrazy dyskietek o których wspomniałeś w poście #1
[#17] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Norbert, post #16

Uruchomiłem na dyskietce 1. Usunąłem extensions jednak to nie pomogło. Mam pytanie. Skoro wiem jak odpalić obrazy dyskietek img to sam bym zainstalował MacOS. Tylko podczas działania Shapeshifter jak zmienić obraz dyskietki podczas instalacji na disk2.img itd...?
[#18] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #17

Próbował ktoś może zamiast ShapeShifterem pobawić się Basiliskiem II?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 17:50:48 przez Ponki1986
[#19] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #17

Ostatnio intensywniej przysiadłem do ShapeShifter-a i wciągało mnie to. Odnośnie zmiany obrazów dyskietek ponoć należy skorzystać z polecenia MACControl, ale pewności nie mam, bo znalazłem inny sposób. Mianowicie najprościej jest dorwać ISO z systemem 8.1 i zamontować je w WinUAE. Następnie w SS, w ustawieniach SCSI jako pierwsze urządzenie wpisać uaescsi.device oraz odpowiedni Unit (u mnie 0). Można jeszcze zezwolić na bezpośredni dostęp i zaznaczyć opcję Generic CD-ROM Driver. Natomiast w Wolumeny/Dyski u dołu okna wybrać jako urządzenie rozruchowe właśnie CD-ROM. U mnie emulowanym maczek wystartował bez problemu z ISO, jedynie troszkę dłużej na początku się uruchamia.

Znalazłem również rozwiązanie na trzeszczący dźwięk, bynajmniej u mnie tak było. Pierwotnie sądziłem że wina leży po stronie wydajności co raczej było nie możliwe, ponieważ emulowanym MAC ma emulowanej Amidze (SysInfo 460 MIPS) pędzi jak mała wyścigówka. Okazało się, że SS źle współpracuje z AHI, więc odznaczyłem tą opcję.
[#20] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Ponki1986, post #19

Ostatnio intensywniej przysiadłem do ShapeShifter-a i wciągało mnie to


A nie lepiej natywnie odpalić emulator maca na windows, niż bawić się w podwójną emulacje
[#21] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Norbert, post #20

Owszem można i tak...

Ale w tedy już nie będzie mi tak "smakowało".
[#22] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Ponki1986, post #21

Chodzi o "amigowanie" ;) dlatego podwójna emulacja

co do cdrom i iso to pisałem chyba wcześniej, że pobranych obrazów iso nie umie wczytać ani windows ani amiga. Pliki pobierałem z winworldpc.com które powinny być dobre. Chyba że pliki iso są zapisane jakoś specjalnie jak dla maca?
[#23] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #22

Ot... właśnie to. Płyty ISO dla MACa zapisane są trochę inaczej. Ja wyrzuciłem do kosza z tuzin płyt gdy próbowałem wypalić Tygryska dla mojego iBooka, pod Windowsem. Aż w końcu okazało się, że pobrany obraz jest dobry, ale żeby został poprawnie wypalony trzeba to zrobić na MACu. Na szczęście ktoś z forum mi pomógł, nagrał u siebie i wysłał mi pocztą za co będę dozgonnie wdzięczny.

Natomiast obraz z systemem 8.1 po zamontowaniu w WinUAE ukaże Ci się na Workbenchu jako CD0:Niesformatowany, ale ShapeShifter powinien wystartować z niego poprawnie. Podobnie miałem gdy zamontowałem jako DF0 obrazy IPF 720kb z MSDOS 6, aby zainstalować go pod PC-Taskiem. Na WB widniała ikonka DF0:NDOS a emulator wystartował prawidłowo. Oczywiście do zawartości tych obrazów również można się dostać z poziomu AmigaOS, wystarczy zamontować mountliste PC0, która korzysta z CrossDOSFileSystem.


[#24] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Ponki1986, post #23

Tak. Miałem niesformatowany dysk a przynajmniej tak pisało. Niestety Shapeshifter nie startował z niego. Mam nadzieję że miałem źle ustawiony emulator, a nie że nie da się odpalić go. Mógłbyś mi napisać jak to ustawić? Od razu napiszę że nie mam ustawionego w winuae ani SCSI ani nie mam sterowników cd w workbenchu. Dodaję CD przez emulator tą opcją dodawania fizycznych dysków.
[#25] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #24

Zapewne masz ustawione w WinUAE automontowanie CD. Ja korzystam z mountlisty i AllegroCDFS, ale to nie ma raczej znaczenia. Istotne jest jaki sterownik obsługuje zarówno wirtualny jak i fizyczny napęd CD (o ile taki posiadasz) i na pewno jest to uaescsi.device, a numer jednostki czyli Unit to 0. W ShapeShifterze musisz wejść w ustawienia dotyczące SCSI. Np. w pierwszym wierszu 0, który musisz aktywować checkbox-em powinieneś wpisać właśnie uaescsi.device i Unit 0. Poniżej również checkbox-em zaznacz bezpośredni dostęp do napędu i użycie ogólnego sterownika (generic). Natomiast w Wolumenach/Dyskach na dole otwartego okna musisz wybrać urządzenie rozruchowe czyli CD-ROM. Jeśli Twój obraz z MacOS jest poprawny to SS musi z niego wystartować.

Na marginesie jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat montowania obrazów CD w WinUAE, oraz współpracy z fizycznym napędem to zapraszam Cię do lektury 14 numeru https://ka-plus.pl/pl/ gdzie wszystko ładnie opisałem.
[#26] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Ponki1986, post #25

Mam ustawiony CDFS Automount. Zobacz sam jak to u mnie działa. W linku jest filmik kręcony telefonem.

https://szybkiplik.pl/w68b4Y7sTy

Ogólnie wystartował z pliku iso. Pomogło wpisanie uaescsi.device. OS 8.1 nie może u mnie otwierać okienek. Odziwo odpaliłem OS 7 i tam wszystko działa pięknie. Skoro już obsługuje mi CD to chyba spróbuję zainstalować OS 7 i na nim potestować gierki na maka. Ewentualnie może usunąć folder z shapeshifterem i od nowa pobrać i konfigurować wszystko.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 14:18:54 przez tukinem

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 14:19:24 przez tukinem
[#27] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Ponki1986, post #25

Udało się w pewnym stopniu... Założyłem na nowo plikopartycję. Sformatowałem ją w winuae na FastFileSystem. Odpaliłem Shapeshifter z iso OS8.1. Ruszyło. Zaznaczyłem wszyściutko, oprócz QuickDraw3D (brak PPC) i zainstalowało. Po restarcie i próbie odpalenia z plikopartycji pojawia się okno OS 8.1, po czym wyskakuje Workbench, pisze w oknie "A/ROSE Prep INIT 31 - Failed to open driver". Po kliknięciu "OK" wraca do Maca. Wyskakuje okno "Sorry, a system error occurred. A/ROSE address error. To temporary turn off extensions, restart and hold down shift key".
[#28] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #27

Rozumiem że za pomocą WinUAE stworzyłeś plikopartycji, którą następnie zamontowałeś i sformatowaleś z poziomu Workbencha. Następnie wskazaleś ten "dysk" aby ShapeShifter w pełni z niego skorzystał. A może spróbuj stworzyć plikopartycję w ShapeShifterze i na niej zainstalować system. Ja mam u siebie właśnie tak i żadnych problemów nie zauważyłem.

A jeżeli chodzi o odpalenie ShapeShiftera w okienku to jako zewnętrzny sterownik ekranu użyłem PipennEVD, który korzysta z funkcji PiP. Ale najpierw należało potraktować go specjalną łątką, bez której nie zadziałał by z SS w wersji 3.11 ponieważ wersja sterownika dostepna na Aminecie współpracuje maksymalnie z wersją 3.10
[#29] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #27

Internet nie gryzie. Tutaj https://forum.amiga.org/index.php?topic=24084.0 znalazłem odpowiedź. Musisz odinstalować z MacOSa A/ROSE ponieważ ShapeShifter nie współpracuje z tym czymś.
[#30] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #26

Obejrzałem twój film. Szkoda że nie pokazałeś ustawień Ekranu/Grafiki.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem