[#31] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Ponki1986, post #30

Teraz działa. To była wina plikopartycji. Chodzi o to że wszystko z Amigi mam na dysku zewnętrznym. Przy formatowaniu plikopartycji dysk USB stracił połączenie. Postawiłem wszystko na wbudowanym dysku twardym. Stworzyłem plikopartycję w Winuae. Sformatowałem ją do FastFileSystem w Workbenchu. Po odpaleniu iso OS8.1 sformatowała się ta plikopartycja pod Maca. Nie wiem tylko jaka jest różnica między original a extended partition. Wybrałem extended. Zainstalowalem OS 8.1 wraz ze wszystkimi dodatkami lecz system nie chciał wystartować właśnje przez ten A/Rose. Nie dało się uruchomić systemu z shiftem więc jeszcze raz odpaliłem ShapeShifter z pliku iso. Sformatowałem w macu tą plikopartycję, po czym zainstalowałem jeszcze raz OS 8.1 ale tym razem z opcją Easy Install. Teraz nareszcie działa. Uruchamia się bez problemu.
Nie próbowałem jeszcze uruchamiać gier z maca, ale mam pytanie czy Shapeshifter uruchomi te egzotyczne obrazy dyskietek z Maca? To nie są pliki img ani dms.
[#32] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #31

Potrzebujesz program Stuffit Deluxe/Expander oraz Disk Copy.
Jednym odpkujesz różne archiwa, drugim podmontujesz macowe obrazy .

Zamiast ponownie instalować OS , wystarczyło odpalić Maca z dyskietki i przeniesc to kłopotliwe rozszerzenie z katalogu EXTENSIONS w inne miejsce.

Dla wygodniejszego przenoszenia danych między Shapshifterem a Amigą ( pecetem ) można po stronie Amigi podmontowac partycje macową i tam przegrywać pliki ściągnięte pod windowsem , a udostępnione pod wiunuae jako dysk/katalog

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 16:26:28 przez Norbert
[#33] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@Norbert, post #32

Dopiero się uczę. Nigdy nie miałem do czynienia z Macintoshem. Nie znam tego systemu. Jestem wychowankiem Windows 3.11 i późniejszych oraz MS-DOSa.

Co do przenoszenia plików, to podmontowując partycję macową pod winuae, AmigaOS nie widzi jej. Widzi ją jedynie ShapeShifter oraz MacOS. Nawet chyba sprawdzałem Dopusem i tam też nie było jej. A to ma być partycja w pliku HDF, czy po prostu dodany folder? Bo ja używam plikopartycji z pliku HDF. Była formatowana w Workbenchu, a później w Macu. Po sformatowaniu jej w Macu, Amiga jej nie widzi.
[#34] Re: WinUAE + Shapeshifter + Mac OS - ???

@tukinem, post #33

AmigaOS nie obsłuży Ci poprawnie dysku z MacOSem ponieważ ta sformatowana jest systemem plików HFS. Może pomocny okazał by się CrossMACFileSystem i odpowiednią mountlista. Ale na szczęście razem z ShapeShifterem w archiwum znajduje się MAC-Handler i mountlista MAC. Po uruchomieniu MacOS, gdy już nic nie będzie wczytywane przełączasz się do WB (LAmiga+M), montujesz tą mountlistę i powinieneś już mieć dostęp do zawartości partycji MAC. Oczywiście MAC-Handler skopiuj do L: a mountlistę MAC możesz zdublować jako MAC0 i MAC1 zmieniając w tej drugiej ToolType STARTUP=2, jeśli masz w ShapeShifterze dwa dyski. Pamiętaj żeby ShapeShifter cały czas był uruchomiony w tle inaczej utracisz dostęp.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem