kategoria: Macintosh
[#1] Fusion i duża plikopartycja
Z racji tego, że zreanimowałem swoja a4kt i wracam do amigowania pełna gembą to przyszedł czas na emulator maca.

Pamiętam, że udało mi się pod Fusionem ustawić plikopartycje 8gb. Zresztą sam o tym pisze tutaj.

Możecie się ze mnie śmiać (właściwie to trzeba) ale ja nie pamiętam jak to ogarnąłem. Niestety nie mam już tego starego dysku z owymi plikopartycjami. Jedyne co kojarzę to, że miałem sfs2 aby amigowy filesystem to pomieścił. ShapeShifter tworzy plikopartycje max 4b ale one nie działają pod Fusione ( pod SS zresztą też nie).

Ktoś coś ma jakiś pomysł?
[#2] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Wankowicz, post #1

Jeśli filesystem umożliwia stworzenie pliku 8GB, to go stwórz.
Potem podczep jako plikopartycje pod Fusion i sformatuj pod MacOS.

Taki oto program powinien sobie poradzić

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 18:52:00 przez Norbert
[#3] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Wankowicz, post #1

tworzenie plikopartycji powyzej 4GB to proszenie się o kłopoty. AmigaDOS nie obsługuje plików większych niż 4gb. Skonczy się pewnie nadpisaniem niższych bajtów.
[#4] Re: Fusion i duża plikopartycja

@michal_zukowski, post #3

Mi sie nawet wydaje, ze 2GB moze juz byc problematyczne, bo o ile dobrze pamietam to systemowe Seek, Read, Write, to kazda ujemna wartosc traktuja jako blad. No chyba, ze dany program ma wlasne procedury typu Seek, Read, Write. Moze Fusion laczy 2 pliki w 1 wirtualny? I traktuje to jako 8 GB?
[#5] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Don_Adan, post #4

Albo Wankowiczowi się zapomniało i była to partycja 8GB jako dysk dla Fusion a nie plikopartycja na partycji sfs
[#6] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Don_Adan, post #4

Dokładnie, było wałkowane X-razy.
2GB pliko partycje jak najbardziej, z odpowiednim filesystemem można mieć większy plik, ale będą już z nimi kłopoty w zależności od oprogramowania już po stroni Amigi i max 4GB.
Przykładowo, mam filmy zajmujące więcej niż 2GB i dają się odtwarzać poprawnie pod Amigą, ale opcja seek już w nich nie działa ok, racja
[#7] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Norbert, post #2

Mam os3.9 z dyskiem scsi partycja 120gb z SFS2.

Według tej tabeli maksymalna wielkość pliku to 1TB.

@Norbert. testowałem ten program. Na SFS2 mogę zrobić plik max 3GB ale Fusion z MacOS8.1 nie chce go i tak sformatować w żadnym trybie (normal,extension dos)

Skoro SFS2 obsługuje pliki do 1TB to czego brakuje systemowi, że nie można tego użyć?
[#8] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Wankowicz, post #7

Ta tabela którą podałeś dotyczy OS4.
2
[#9] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Norbert, post #8

Na aminecie też pisze 1TB.
[#10] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Wankowicz, post #9

Na aminecie też pisze 1TB.

Gdzie? Tutaj np:

The size of a file is limited to about 4 GB (DOSType 'SFS',
several TB with DOSType 'SFS2').

?

Edit:
Tutaj masz 1TB, tylko, że mowa o wielkości partycji , a to nie to samo co wielkość pliku

Supports partitions of up to 128 GB (DOSType 'SFS', for 'SFS2'
partitions the limit is 1 TB,


Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 21:37:17 przez BULI
[#11] Re: Fusion i duża plikopartycja

@BULI, post #10

Przeczytaj jeszcze raz post 7.
[#12] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Wankowicz, post #11

Świetna rada- ale może najpierw sprawdź ją na sobie
EDIT:
No chyba, że tobie się wydaje, że limit wielkości amigowej partycji dotyczą plikopartycji macowej?!

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 21:51:56 przez BULI
[#13] Re: Fusion i duża plikopartycja

@BULI, post #12

Jeśli masz tak pomagać to może wcale nie pisz?
[#14] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Wankowicz, post #9

Nadpiszesz dolne dane jak bedzie zapisywac w górnych.
[#15] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Wankowicz, post #13

To na spokojnie wyjaśnij mi gdzie błądzę?
Bo nie ma ludzi nieomylnych, ale coś mi się wydaje, że "wpuściłeś się w maliny":
limit wielkości amigowej partycji = wielkość plikopartycji macowej
[#16] Re: Fusion i duża plikopartycja

@BULI, post #15

Prosze Cię uprzejmie.

The size of a file is limited to about 4 GB (DOSType 'SFS',
several TB with DOSType 'SFS2'
[#17] Re: Fusion i duża plikopartycja

@michal_zukowski, post #14

Możesz powiedzieć czego to jest wina?
[#18] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Wankowicz, post #7

System operuje na bajtach, a dyski na wielokrotnosciach 512 bajtow (tyle ma 1 blok). Maksymalna wartoscia 32 bitowa dodatnia jest $7FFFFFFF (czyli 2GB - 1 bajt), wszystko co powyzej czyli od $80000000 do $FFFFFFFF jest traktowane normalnie jako wartosci ujemne. Mozna te wartosci traktowac jako wartosci bez znakow, wtedy to jest az do 4 GB -1 bajt. W czasach powstawania Amiga OS nikt nie myslal o takich wielkosciach plikow, jak 40MB HD to bylo wtedy baaaardzo duzo. Troche to blad bo mogli jako error ustalic tylko -1 (czyli $FFFFFFFF), a nie kazda liczbe ujemna. Poniewaz teraz niby pracuja na AmigaOS, wiec mogliby to poprawic, bo da sie. Ale trzeba by na pewno dodac nowe Seek64, Read64, Write64, albo poszerzyc Seek, Read, Write do kickstartu. Jak bawilem sie z dos.library to myslalem jak to zrobic, zeby to bylo kompatybilne w dol. Ale odechcialo mi sie, za leniwy jestem. W kazdym razie jest do zrobienia dla nowego Amiga OS. Ale wielkosci plikow wieksze niz 2GB by dzialaly tylko dla nowych programow i od tego systemu wzwyz. Poza tym i tak nie wiem czy niektore struktury Amigowego OS i tak nie przewiduja maksimum tylko longword (32 bity) na rozmiar pliku.
[#19] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Don_Adan, post #18

Czyli reasumując to, że sfs2 obsługuje pliki 1TB to i tak w Amidze klasycznej nic nie zmienia?
[#20] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Don_Adan, post #18

Pod Workbenchem 3.9 "normalnie" można posługiwać się plikami większymi niż 2GB (ale mniejszymi niż 4GB), sam mam takich kilka i podstawowe operacje na plikach zarówno pod Workbenchem, czy nowszym DOpusem przebiegają normalnie, rzeczywiście schody zaczynają się (jak piszesz) gdy chcesz "wejść" w plik.
W przypadku playera DVD/mpeg AMP2 można obejrzeć taki film, ale nie można odczytać aktualnej pozycji odtwarzania, przewinąć etc.
1
[#21] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Wankowicz, post #16

several TB with DOSType 'SFS2'

Szkoda marnować czas na jałowe dysputy, obrażanie się i niesprawdzone teorie.
Pokażesz nam jak obsługuje Twój Workbench 3.9 pliki wielkości np 8 GB?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 22:42:47 przez BULI
[#22] Re: Fusion i duża plikopartycja

@BULI, post #21

Nie obsługuje i chciałem ustalić dlaczego.
Notabene kiedyś pisałem, że obsługuje i do dziś byłem przekonany, że tak jest.
[#23] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Wankowicz, post #19

Pisze, ze 4GB to jest max. Chyba zreszta SFS2 nie dziala na 68k, tylko SFS, ale nie uzywalem tego to nie wiem.

o The size of a file is limited to about 4 GB (DOSType 'SFS',
several TB with DOSType 'SFS2').
[#24] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Wankowicz, post #22

No i z moich doświadczeń i testów też wynika, że bariery 4GB nie da się przeskoczyć bez względu na wybór file systemuok, racja
[#25] Re: Fusion i duża plikopartycja

@BULI, post #20

Daloby sie to zrobic, na pewno przynajmniej, zeby do 4GB dzialalo. Zreszta to moze byc nawet troche blad w playerze.
Bo jezeli on tylko sprawdza cos w stylu:

tst.l D0
bmi error

zamiast

cmp.l #$ffffffff,D0
beq error
to pewnie w zrodlach daloby sie to poprawic. Zakladajac ze AmigaOS 3.9 obsluguje Seek do 4 GB, a nie tylko do 2GB.
[#26] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Don_Adan, post #18

Morphos ma dodane funkcje z suffixem 64, bo przecież return jest 64bitowy. Co więcej, także aplikacje i filesystem muszą z tego korzystać więc nijak nie osiagnie się plikopartycji do fusiona dużej.

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 23:20:35 przez michal_zukowski
[#27] Re: Fusion i duża plikopartycja

@michal_zukowski, post #26

Ja myslalem po prostu o zwyklym rozszerzeniu dla obecnych procedur Amiga OS, bez zadnych suffixow. To wedlug mnie daloby sie w prosty sposob zalatwic. Po prostu wywolujac stare funkcje z dodatkowym parametrem (ID). Jak nie ma tego ID to wszystko leci po staremu czyli 32 bity. A jak jest to wartosci sa zwracane w trybie 64. W D0 tak jak bylo zawsze czyli 32 bity, a w D1 gorne 32 bity. Czyli byloby D1:D0, a nie D0:D1. Z tego co pamietam to ID byloby 16 bitowe np. jakis 4 literowy tekst typu "64 b". Wywolywany jako HIGHWORD z D1. Oczywiscie taki Seek bylby tylko 48 bitowy wtedy, ale i tak to jest olbrzymia wielkosc, nie wiem czy tak duzy plik w ogole istnieje na jakimkolwiek systemie. Czyli w zasadzie to bylyby 48 bitowe jako max.
[#28] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Wankowicz, post #1

A nie lepiej założyć własną partycję dla emulowanego maca? Działa znacznie szybciej i nie ma tych wszystkich ograniczeń amigowych filesystemów.
[#29] Re: Fusion i duża plikopartycja

@wali7, post #28

Czy Fuson obsłuży taki dysk np 80GB? ShapeShifter na pewno nie.
[#30] Re: Fusion i duża plikopartycja

@Wankowicz, post #29

macos 7.5 ma problemy z duzymi partycjami, ponad 8gb. zrób wiecej partycji i bedzie ok.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem