kategoria: Macintosh
[#1] Fusion i 040/AGA
Wzięło mnie na zabawę z w/w emulatorem. W swoich czasach miałem kilka losowych plikopartycji i parę gier na CD i to mi wystarczyło. A dzisiaj chciałbym "odkryć" to wszystko na nowo, tylko że z większym zrozumieniem.

Na eftepie EAB znalazłem plikopartycje z instalacjami 7.5, 7.6 i 8.1. Do tego doszła jakaś paczka z romami z czasów 68k. Gdzieś wyczytałem, że ważne jest iż MacOS podczas instalacji systemu dostosowywuje pliki do konkretnego modelu/procesora. I nie powinno się później wachlować romami czy udawanymi modelami. Stąd moje pytanie - jaka jest waszym zdaniem optymalna konfiguracja pod udawanego maca dla 040/AGA/32MB? Z tego wykresu wynika, że pełna 040 była montowana tylko w kilku modelach. Czy w ogóle jest sens, w przypadku Fusion, trzymania się procesora 1:1 względem emulowanego sprzętu. I czy ma to jakikolwiek wpływ na system/emulację?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 08:45:52 przez kempy
[#2] Re: Fusion i 040/AGA

@kempy, post #1

Pytanie jeszcze czy Twoje 32 MB to 1 nieprzerwany blok, czy 2 kości po 16.
Ja poszedłbym w 1 MB ROM z Quadry i system 8.1. Szkoda, że nie masz nic lepszego od AGA, bo to będzie Twój główny "spowalniacz" przy emulacji.
[#3] Re: Fusion i 040/AGA

@kempy, post #1

Przy takim configu ja bym polecał ShapeShiftera wraz z Savage040. Naprawdę jest szybki. Jakieś dwa lata temu kupiłem go na znanym portalu amigowym.
[#4] Re: Fusion i 040/AGA

@Wankowicz, post #3

Legalna wersję sterownika Savage nadal można kupić u pana Benedykta Dziubałtowskiego. Sam z niego korzystam w wersji 040-060, działa bardzo dobrze.
[#5] Re: Fusion i 040/AGA

@Atryda, post #4

A ten savage śmiga lepiej na TF niż fusion?
[#6] Re: Fusion i 040/AGA

@Mir3k, post #5

Savage to sterownik video dla ShapeShiftera. Jest bardzo szybki i ma ciekawe bajery, których nie mają inne sterowniki. No można włączyć pixel 2x2. Jest wersja na procesory ppc. 68k liczy maca a ppc grafikę. Ciekawe jak to działa?

Ja kupiłem wersję na 040-060 i dopóki nie doposażyłem Amigi w kartę graficzną to działałem właśnie na tym.
[#7] Re: Fusion i 040/AGA

@Wankowicz, post #6

przecież savage zawsze było wolniejsze niż turboevd.
2
[#8] Re: Fusion i 040/AGA

@michal_zukowski, post #7

W jaki sposób można porobić wiarygodne testy?
[#9] Re: Fusion i 040/AGA

@michal_zukowski, post #7

Na 030 nie było nic lepszego od Savage.
W czasach 040 sprawdzałem TurboEVD i nie wydawało mi się lepsze od Savage.
[#10] Re: Fusion i 040/AGA

@wali7, post #9

na 030 faktycznie savage, na 040 szybsze było turboevd, ale można porobić testy
[#11] Re: Fusion i 040/AGA

@kempy, post #1

ShapeShifter i sterownik MuEVD.



A1200 AGA 68040/30MHz

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 11:20:00 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
2
[#12] Re: Fusion i 040/AGA

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #11

Kiepsko widać przy rozdzielczości nagrania.

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 11:37:59 przez wali7
[#13] Re: Fusion i 040/AGA

@Mir3k, post #5

Wg mnie Shapeshifter z MuEVD lub Savage 040-060 działa szybciej niż Fusion z Amirefresh. Widać to szczególnie przy grach, np Settlers 2, Lord od Relam 2 podczas scrollu mapy nie czuć delikatnych przycięć jak w przypadku Amirefresh. Oczywiście to tylko moje odczucia, wypowiedzieć się mogą osoby lepiej znający temat
[#14] Re: Fusion i 040/AGA

@Atryda, post #13

Z ciekawości, Ty masz Indivision, które ma emulacje karty Graffiti, próbowałes EVD dedykowanego do kart Graffiti?

Tu można poczytać

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 00:37:46 przez Mir3k
[#15] Re: Fusion i 040/AGA

@Mir3k, post #14

Próbowałem kiedyś zainstalować TurboEVD ale zrezygnowałem ze względu na problemy. Zostałem z Savage i MuEvd, ale zainteresuje się tematem 😉
[#16] Re: Fusion i 040/AGA

@Mir3k, post #14

A to nie jest tak, że emulacje karty Graffiti ma tylko Indy ECS?
[#17] Re: Fusion i 040/AGA

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #11

OFFTOPIC Jej, jaki piękny old-schoolowy WB z patternami. Nostalgłem. OK Teraz wszystko "flat", zdjęcia w tle i jakieś docki stylizowane na MacOS. Masz gdzieś te patterny może?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 09:38:32 przez _arti
[#18] Re: Fusion i 040/AGA

@kempy, post #1

Dzięki za sugestie z tym MuEVD. Faktycznie wydaje się troszkę szybsze niż AmiRefresh w Fusion. Jednak przy odpalaniu ShapeShifter przypomniałem sobie dlaczego nie mogłem się do niego przekonać w epoce. Na tych samych plikopartycjach, nagranych na tą samą partycję (PFS), z tymi samymi plikami ROM operacje dyskowe są o wiele wolniejsze pod SS niż pod Fusion. Chodzi o wczytywanie systemu, czytanie zawartości katalogów itp. - Fusion robi to o wiele szybciej. Do tego ogólne przymulenie SS pojawia się w dziwnych miejscach. Np. w Marathon sama gra wydaje się nieco płynniejsza niż pod Fusion, ale np. HUD tytułowy rysuje się na początku dosłownie z dwie sekundy, każde przełączenie ustawień graficznych w grze (ilość detali, wyłącznie podłogi/sufitu) skutkuje czarnym ekranem przez przez sekundę czy dwie. W Fusion tego nie ma, zmiana jest błyskawiczna.

PS. Offtopem - jakie Waszym zdaniem "exclusivy" na maca 68k warte są uwagi poza serią Marathon?
[#19] Re: Fusion i 040/AGA

@kempy, post #18

Bonkheads (Deluxe)
[#20] Re: Fusion i 040/AGA

@kempy, post #18

Zastanów się nad fizycznymi partycjami dla Maca, niebo a ziemia w porównaniu z plikopartycjami.
Oprócz wspomnianych przeze mnie wcześniej Settlers 2 i Lord of Relam 2 to na pewno Civilization 2. Comanch wygląda ciekawie ale muszę sobie ściągnąć klawiszologie bo bez tego ciężko wystartować😄
[#21] Re: Fusion i 040/AGA

@Atryda, post #20

Czytałem różne opinie tutaj na tym, forum i dedykowane partycje owszem biją plikopartycje na ffs/hdd, ale w przypadku plikopartycji na sfs/pfs na kartach pamięci już większej różnicy nie ma. U mnie, co przed chwilą sprawdziłem ze stoperem, jest za to "niebo a ziemia" między startem Shapeshiftera i Fusion. Przy tych samych parametrach wejściowych (karta pamięci CF, system plików pfs, plikopartycje 80mb i 200mb, goły os 7.6.1 bez extensions, te same romy i ilość pamięci) od momentu wciśnięcia przycisku Start w emulatorze do momentu zobaczenia blatu z ikonkami obu partycji mija 27 sekund dla Fusion i 63 sekundy dla Shapeshifter.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 17:17:50 przez kempy
[#22] Re: Fusion i 040/AGA

@kempy, post #21

Fusion, Amirefresh, plikopartycja z gołym 7.5.5 (ok 25mb) czas pojawienia się ikon ok. 35 sec.
SS ta sama plikopartycja, MuEVD ok 16 sec.
[#23] Re: Fusion i 040/AGA

@Atryda, post #22

No to być może mam coś poknocone w moim starym SS. Zainstaluję na nowo tą wersję z Aminetu i zobaczę czy to coś zmienia. Jest jakaś kluczowa opcja, która mogłaby mieć wpływ na taką różnicę między moim a Twoim wynikiem? A może być tak, SS ma jakiegoś większego kopa pod 060 od Fusion?
[#24] Re: Fusion i 040/AGA

@kempy, post #23

Po świeżej instalacji SS mam teraz 11 sekund. Wow. Działam dalej, chce posprawdzać czy coś się innego zmieniło.
1
[#25] Re: Fusion i 040/AGA

@kempy, post #24

Mówiłem że będziesz Pan zadowolony 🤪
[#26] Re: Fusion i 040/AGA

@kempy, post #18

PS. Offtopem - jakie Waszym zdaniem "exclusivy" na maca 68k warte są uwagi poza serią Marathon?


NIe jest to macowy exclusive, ale z braku portu na Amigę: Dark Forces.
No i typowo macowy świetny symulator F/A-18 Hornet.

EDIT:
No i jeszcze może Knights & Merchants (znana głównie z PC).


Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 11:40:02 przez Jacques
1
[#27] Re: Fusion i 040/AGA

@Jacques, post #26

Dark Forces akurat znam bo kończyłem pod Fusion na przełomie wieków. Bardziej chodzi mi o sensowne gry, które były tylko na Maćka 68k, albo wersja na ten system różni się na plus od innych platform (np. Prince of Persia).

---

Wracając do emulatorów. Wychodzi na to, że żaden nie jest idealny, ale za to oba się bardzo dobrze uzupełniają. Jak w jednym coś nie pójdzie, albo się krzaczy to jest szansa, że w drugim się odpali. Czasem jest też tak, że SS/MuEVD przegrywa widocznie płynnością z Fusion/AmiRefresh - u mnie dotyczy to chociazby Syndicate.

PS. Wie ktoś jak skasować pod MacOS katalog, o którym Finder mówi że ma 0K i dla niego nie istnieje, ale da się normalnie ikonkę wrzucić do kosza i stamtąd wyciągnąć. Próba oczyszczenia kosza z w/w katalogiem w środku skutkuje błędem.
[#28] Re: Fusion i 040/AGA

@kempy, post #27

PS. Wie ktoś jak skasować pod MacOS katalog, o którym Finder mówi że ma 0K i dla niego nie istnieje, ale da się normalnie ikonkę wrzucić do kosza i stamtąd wyciągnąć. Próba oczyszczenia kosza z w/w katalogiem w środku skutkuje błędem.

Przeskanuj dysk pod kątem poprawności filesystemu.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem