kategoria:
[#1] Shapeshifter i MMU
Cześć,
Podpowiedzcie proszę bo nie mogę sobie poradzić z Shapeshifterem.
Skonfigurowałem go w WINUAE z konfiguracją taką jaką mam w A1200 (m.in. 68060 full). Shapeshifter wiesza się przy starcie (błąd 80000003) gdy mam włączony MMU. Gdy MMU wyłączę, rusza. Przy uruchamianiu w prawdziwej A1200 z taką konfiguracją (tj. z MMU) też się wiesza. Co to może być? OS 3.2.2, TF1260.
[#2] Re: Shapeshifter i MMU

@prz, post #1

pomysł
procek 060 ?

więc spr na 040 :)

[#3] Re: Shapeshifter i MMU

@prz, post #1

Nie poradzę z Shapeshifterem, bo choć mam to w sumie nie używam, ale z Fusion na Warpie 1260, jak i WinUAE 060 nie mam żadnego problemu, może to jakaś opcja dla Ciebie.
[#4] Re: Shapeshifter i MMU

@prz, post #1

Jaki sterownik graficzny?
[#5] Re: Shapeshifter i MMU

@prz, post #1

Dziwne bo SS nie wymaga Mmu, tylko poszczególne sterowniki graficzne.
[#6] Re: Shapeshifter i MMU

@prz, post #1

ogólnie fajnie jak by się ktoś posiadający TF1260 wypowiedział.

u mnie Shapeshifter 3.11, TF360, kick + WB 3.1 - "mmu działa" ( muEVD, savage ).
za to Fusion 3.2 na tej samej konfiguracji z MMU nie działa :)

z mojej strony podpowiedź taka: sprawdź jak u Ciebie będzie z kick i WB 3.1 :).

(naturalnie MMULib z aminetu zainstalowane...)
[#7] Re: Shapeshifter i MMU

@RokiS, post #6

@_arti:
Aby ograniczyć wpływ innych czynników to próbuję bez zewnętrznego sterownika. Nie włączam też opcji MMU w ustawieniach grafiki.

Natomiast jest dziwny komunikat przy TurboEVD i włączonym MMU w CPU (ale niezależnie od tego czy włączę MMU w ustawieniach grafiki*): "MMU tables incompatible or not enough memory for page descriptor cache." Pamięci mam raczej wystarczająco (128MB, a w SS ustawiam 10MB).

* To by sugerowało, że SS używa MMU nie tylko do grafiki. Tylko skąd ten komunikat?

@Cezarykl:
Po ustawieniu WINUAE na 040 jest to samo.

@RokiS:
Instalowałem MMULib. Ale przy starcie systemu wywala mi błędy (kod 10 ?) z user-startup przy starcie MuFastRom i FastIEEE więc je "wyremowałem". Ale one zdaje się nie mają związku z działaniem MMU (pierwsza tylko z MMU korzysta).

W każdym razie mmu.library mam w wersji 47.5 (nie wiem czy taka być powinna).

Ponadto to chyba nie zależy od TF1260 bo na WINUAE mam to samo (teraz dla wygody tylko tutaj robię testy, a gdzieś w sieci czytałem, że ktoś uruchamiał SS na TF).
[#8] Re: Shapeshifter i MMU

@prz, post #7

sterownik TurboEvd też mi nie działa


i



nieważne czy spod WB czy przez CLI bez startup-sequence uruchamiam
[#9] Re: Shapeshifter i MMU

@RokiS, post #8

Przynajmniej tutaj działa tak samo :). SS startuje mi jednak z AmigaAGA-EVD (ale bez MMU oczywiście) - to coś miałem zainstalowane chyba jeszcze w ubiegłym wieku na 030 :).

Natomiast problem z tym, że błąd 80000003 wyskakuje w ogóle bez jakichkolwiek zewnętrznych sterowników, a z włączonym MMU :(.
[#10] Re: Shapeshifter i MMU

@prz, post #7

1. Na prawdziwej amidze na TF1260 działa mi tylko MuEVD bo chyba tylko on ma prawo zadziałać z pakietem MMULib. Wiec to na nim się skup.
2. MuMove4K powinno znajdować się w twoim startup-sequence. Do shapeshjiftera musi mieć jeszcze dopisek PrepareEmul A1200\ (zastępuje domyślny prepareemul) - pod WinUAE jest do tego opcja na ekranie z romem.
3. Mi pod TF1260 działa jedynie systyem w wersji 7 pod SS, więc i taki polecam wykorzystać. (Chyba, że komuś udało się uruchomić 8 na pełnym 060)
4. Zobacz czy w tooltypes nie masz włączonej opcji Remap8k (czy coś takiego).

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 11:12:29 przez Mir3k

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 11:29:10 przez Mir3k
1
[#11] Re: Shapeshifter i MMU

@Mir3k, post #10

3. Mi pod TF1260 działa jedynie systyem w wersji 7 pod SS


no właśnie !
jaki system ma autor tego wątku, bo tego nie widzę i NIE DO CZY TA ŁEM się !!
[#12] Re: Shapeshifter i MMU

@Cezarykl, post #11

Próbowałem i z 7 i z 8. Efekt ten sam :(.
[#13] Re: Shapeshifter i MMU

@prz, post #12

zobacz tą plikopartycję i daj znać!

https://www.ppa.pl/forum/amiga/35393/shapeshifter-060#m536916
[#14] Re: Shapeshifter i MMU

@prz, post #12

Chyba ludzie zapominaja, ze w czasach ShapeShiftera i Fusiona to NIE BYLO zadnego mmulib od Thora, te programy jezeli uzywaly MMU, to uzywaly wlasnych procedur do tego, a nie programow z tego pakietu. Wiec po prostu moga sie gryzc ze soba przy wykorzystaniu MMU. Prosty przyklad, to alokacja pamieci chip. Jim Drew twierdzi, ze Mac OS uzywa tylko pierwszych 4KB tej pamieci, ale z kolei bodaj nowe kicki alokuja az 32KB tej pamieci, czyli w zasadzie to jest strata 28KB pamieci chip.
1
[#15] Re: Shapeshifter i MMU

@Don_Adan, post #14

MuEVD jest z czerwca 2000 roku, mmulib z 1999 więc akurat z czasów, gdzie używano Shapeshiftera i Fusiona.
Pamiętam, że mniej wiecej go wtedy testowałem, był wolniejszy niż TurboEVD i sterowniki z Fusion więc został olany.
[#16] Re: Shapeshifter i MMU

@Don_Adan, post #14

Czyli na początek kolega musi sprawdzić uruchamiane shape bez sekwencji startowej - tak żeby nic z mmulib nie było uruchamiane :)

a jeszcze, ja u siebie w ikonce za pomocą której uruchamiam shape, w informacjach w zakładce ' uruchom z' ( start from ) zmieniłem z WORKBENCHA na SHELL

a jeszcze kolejne primo zamiast komendy PrepareEmul używam RSRVWARM

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 13:46:44 przez RokiS
[#17] Re: Shapeshifter i MMU

@michal_zukowski, post #15

O ile dobrze pamietam (ale moge zle pamietac) to ShapeShifter jest bodaj z 1996 roku. Wiec wszystkie pozniejsze programy korzystajace z MMU wcale nie sa z tego samego okresu. mmulib z 1999 roku a z 2022 roku to sa juz zupelnie inne programy, tylko sie tak samo nazywaja. Wedlug mnie w przypadku problemow to trzeba zaczac od zrodel, czyli od programow RSRVWARM jak napisal RokiS. I sprawdzic czy SS wtedy zadziala. Dopiero potem mozna kombinowac z dodatkami takimi jak mmulib. Przynajmniej ja bym tak zrobil.

Edit, A i jeszcze kwestia OS 3.2.2 tez moze byc istotna. Zdaje sie, ze SS jakiegos ID-a wstawia po uzyciu RSRVWARM, a nie wiem jak to jest rozwiazane w tym kicku.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 14:47:55 przez Don_Adan
[#18] Re: Shapeshifter i MMU

@Don_Adan, post #17

W opisie MuEVD jest: "Make sure the "ROM write protection" of ShapeShifter is turned off" .
U mnie ta opcja jest na stałe włączona i zablokowana (nie mogę tego wyłączyć...)
[#19] Re: Shapeshifter i MMU

@Pawelek, post #18

znaczy wyszarzone pole masz?



Czy wyszarzone i zaptaszkowane? Bo jak ptaszka nie ma to nie jest włączona...
i w takiej konfiguracji mi MuEvd działa... (savage040-060 też :) )

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 15:31:24 przez RokiS
[#20] Re: Shapeshifter i MMU

@RokiS, post #19

zawsze wyszarzone i zaptaszkowane...
[#21] Re: Shapeshifter i MMU

@Don_Adan, post #17

Przy mmulib lepiej używać mumove4k prepareemul niż rsvrwarm.
[#22] Re: Shapeshifter i MMU

@Don_Adan, post #17

Tak przejrzalem Aminet, to ostatnia wersja SS jest z 2001 roku. Ale tez zrodla w asemblerze sa dostepne, czyli jakis dobry koder moze po poprawiac zauwazone bledy w tym programie, albo go rozbudowac, bo w readme jest napisane, ze wspiera MacOS od 7.1 do 8.1.
[#23] Re: Shapeshifter i MMU

@Mir3k, post #21

ja używam rsrvwarm - jest uniwersalne - działa z shapeshifter-em i Fusion-em :)

zawsze wyszarzone i zaptaszkowane
a jaką wersję shapeshifter używasz? i może to nie ma znaczenia ale z której ikonki odpalasz? bo ja ze zwykłej shapeshifter a nie np shapeshifter rom

może skasowanie shapeshifter pram pomoże ( zrób kopie przed skasowniem ), config shapa skasować, od nowa zrobić...


Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 16:11:11 przez RokiS
[#24] Re: Shapeshifter i MMU

@Don_Adan, post #17

Dzięki za tyle rad :). Staram się po kolei sprawdzać - na razie aby było szybciej - większość w WINUAE, ale po ostatecznych zmianach też w A1200.

1. @Cezarykl: Z tą partycją efekt jest ten sam (bez MMU rusza, ale wszystko dalej się zatrzymuje - to jakiś inny problem nie związany z MMU). Włączałem też opcję systemu 8 w SS.

2. @RokiS i Don_Adan: Uruchomiłem bez Startup-sequence (gołe CLI). Guziczek MMU w ustawieniach grafiki jest nieaktywny, więc zakładam, że SS w ogóle nie zauważa MMU. SS niby się uruchamia włączonym MMU w ustawieniach WINUAE, ale z powodu tego guziczka podejrzewam, że nie widzi MMU. A1200 po włączeniu SS się wiesza. Uruchamiłam wcześniej prepareemul A1200, czasami nie. W WINUAE jest też włączony SS support.

3. @Don_Adan: SS v. 3.11 ma wpisany rok 2001.

4. @Mir3k: Remap8k nie zadziałał; system 7 próbowałem. Dodałem MuMove4K jako pierwsze w startup-sequence. WINUAE resetuje się w kółko, w A1200 przeszło, a nic nie dało.

5. Jeszcze jedna rzecz: w WINUAE przy wyskakuje błąd 80000003, a w A1200: 80000004.

Nic z tego nie rozumem :(.
[#25] Re: Shapeshifter i MMU

@prz, post #24

Staram się po kolei sprawdzać - na razie aby było szybciej - większość w WINUAE, ale po ostatecznych zmianach też w A1200.
staraj się raczej od razu na Amidze sprawdzać - winua to tylko emulator - nie jest w 100% odzwierciedleniem komputera...


2. @RokiS i Don_Adan: Uruchomiłem bez Startup-sequence (gołe CLI). Guziczek MMU w ustawieniach grafiki jest nieaktywny, więc zakładam, że SS w ogóle nie zauważa MMU.
setpatch naturalnie uruchamiasz??

sprawdzałeś to ustanowienie w ikonce?



kickstart 3.1 i wb 3.1 jeszcze zostaje :)


Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 16:41:57 przez RokiS
[#26] Re: Shapeshifter i MMU

@prz, post #24

Nie uzywaj MuMove jesli dzialasz na kicku 3.2 czy 3.1.4. Te kicki same alokuja 32KB chipu w execu.
[#27] Re: Shapeshifter i MMU

@RokiS, post #25

Ja mam TF1200 060 bez FPU i mam mmulib używam Fusiona 3.3, a emulowany maciek ma system 8.0.
Miałem też 8.1 i chodziło
Mam OS 3.2.2 I ROM 47.111
Wszystko chodzi mogę nagrać film i wrzucić na Youtube

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 17:11:27 przez mwb113
[#28] Re: Shapeshifter i MMU

@mwb113, post #27

To pokaz swoj startup-sequence i ewentualnie wersje mmulib, to powinno wystarczyc w zasadzie.
[#29] Re: Shapeshifter i MMU

@Don_Adan, post #28

no nie bardzo bo "my mamy" problem z shapeshifter-em a tu koledze wszystko działa na Fusion-ie i to wersji 3.3... chyba nie bardzo ogólnie dostępnej...
[#30] Re: Shapeshifter i MMU

@RokiS, post #25

setpatch naturalnie uruchamiasz??

Jest postęp, dzięki :). Faktycznie nie uruchomiłem wcześniej setpatch. SS zadziałał z MMU na A1200 po uruchomieniu bez startup-seq :). Czyli wychodzi na to, że w systemie mam jakiegoś śmiecia, który nie pozwala zadziałać Shapeshifterowi z Workbencha.

Teraz albo po trochu będę czasowo eliminować ze startupa różne rzeczy sprawdzając czy się nie poprawi, albo ostatecznie zainstaluję na drugiej karcie system od zera i będę też sprawdzać co się dzieje z SS po zainstalowaniu kolejnych różności.

Ale to będzie mrówcza praca.

Dzięki wszystkim za dotychczasową pomoc :).

Tak, żeby było śmieszniej, przeglądając niedawno mój stary, "ogromny" na owe czasy dysk ze starej Amigi, odnalazłem screenshot, który w ubiegłym wieku zrobiłem w ramach zabawy w emulacje na Amidze. Obrazek poniżej. Oczywiście całość nie chodziła zbyt szybko, ale miałem dzięki temu cztery komputery na raz w jednym :).

3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem