[#31] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@ZbyniuR, post #29

1. tak jak mówi @snifferman - SSD to chleb powszedni, ceny zwalające z nóg są przeszłością.
Druga sprawa: jak już SSD, to najlepszą opcją na system jest dysk M.2, czyli coś takiego:



(zakładam, że Twój lapek ma możliwość zamontowania takowego).
Trzecia sprawa: jeszcze lepszą opcją jest trzymanie na takim dysku samego systemu, a pozostałych danych (np. download, filmy, muza, dokumenty itp.) na "zwykłym". Ja mam w tym momencie 3 dyski: w lapku M.2 (Samsung EVO 960) i osobny SSD, a do tego zewnętrzny talerzowy podpięty pod USB. Odpowiednio 250 GB, 1 TB i 2 TB - i wszystkie zapchane do bólu (ze względu na kilkunastoletni śmietnik - większość obrazków/programów/filmików/dokumentów ściągam z neta do jednego folderu i potem nawet nie chce mi się tego ewentualnie usunąć czy posortować przenosząc w odpowiednie miejsce, żebym w razie czego nie ściągał tego samego drugi raz).
w sytuacji gdybyś na taką opcję się zdecydował, IMHO nie ma sensu kupować na system dysku większego niż 256/512 GB. Wtedy pozostanie Ci zdecydować, czy resztę będziesz trzymał na talerzowym, czy SSD. Oba mają swoje wady i zalety - podstawową zaletą SSD jest szybkość, znika konieczność defragmentacji, a podstawową wadą SSD jest fakt, że przy częstym zapisie dysk w końcu się "zużyje" (z tego samego względu defragmentacja działa na SSD zabójczo) i będziesz musiał kupować nowy, o ile nie chcesz któregoś dnia nie zobaczyć swoich danych... Ja jednak żadnego do tej pory (3 lata) nie wymieniłem i żyję.

2. przenoszenie Win10 na nowy dysk jest operacją bezbolesną. Tutaj masz dwie opcje: albo bezpośrednie klonowanie, albo tworzenie obrazu i później odtwarzanie go na nowym dysku. Ta druga opcja dostępna jest nawet w narzędziach Win10 (start -> i wpisujesz "create recovery drive"). Pierwsza opisana jest na wielu stronach, np. https://helpdeskgeek.com/windows-10/how-to-migrate-windows-10-to-a-new-hard-drive/. Weź pod uwagę, że po przeniesieniu systemu prawdopodobnie będzie trzeba odpowiednio rozszerzyć partycje(ę). Narzędzie do tego też masz w windowsie (diskmgmt.msc), tylko nie sprawdzi się w przypadku FAT32, bo rozmiaru takich partycji z jego pomocą nie zmienisz.

3. antywirami możesz nie zawracać sobie głowy, windowsowy w zupełności wystarcza i radzi sobie b. dobrze. Wszelkie dodatkowe będą Ci tylko zamulać system, szczególnie jeśli masz mało RAM-u. Ewentualnie możesz zainstalować jakieś zorientowane na internetowe robactwo, typu Spybot Search & Destroy, Malwarebytes Anti-Malware.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 11:41:00 przez snajper
2
[#32] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@snajper, post #31

antywirami możesz nie zawracać sobie głowy,

Ja od dwóch dekad używam Avasta free i w sumie to po za info co jakiś czas, żeby aktualizować i że jest promocja na pro nie jest zły.

Jak Zbyniu nie wyrzuci zaszetki z gotówką przez okno, bo dzwonił "policjant", to z avastem będzie bezpieczny.
[#33] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@snifferman, post #32

Mnie Avast strasznie już irytował (było widać na starym sprzęcie jaki to zamulator), w dodatku zrobiła się z tego wielka kobyła. Przesiadłem się na Pandę jeszcze na starym, kontynuuję na nowszym PC, ale w sumie nie wiem czy nie zostać przy windowsowym

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 12:11:37 przez Jacques
[#34] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@snifferman, post #30

Propo SSD, musiałbym nowego rozkręcić aby zobaczyć jaki rozmiar i złącze ma twardziel bo na pewno jest parę rodzajów.

Dziadowanie to dla dziada jedna z niewielu dostępnych przyjemności życiowych a ty mi żałujesz. ;)
W ramach dziadowania korzystam z kiepskiego neta którego darmo łapię z nastu metrów przez 3 ściany, 2 pokoje i korytarz, i to jest wąskie gardło przez które praktycznie nie oglądam powyżej 360p, a czasem sie cieszę że złapało chociaż 144p, i nie muszę odkładać oglądania na moment gdy zawieją "lepsze wiatry". Wystarczy że ktoś tam łazi albo auto przejedzie obok domu i mam zakłócenia, szybszy procek ani RAMy nie pomogą tylko zmiana neta. Za młodu przeskoczyłem etap 8bitowca z magnetem, oraz 16bitowca bez twardziela, i dopiero teraz na starość trenuję swoją cierpliwość. ;)

PS.: A propo wieku, jak to mawia Piotr Bałtroczyk "W moim wieku do zakopania jeden krok.", "a Starość zaczyna sie wtedy gdy wartość świeczek przekracza wartość urodzinowego tortu." - Choć zawsze można większy tort zamówić aby poprawić proporcje. :D
PS2.: Najlepszy upgrejt jakiego doświadczyłem to zgubienie 35kg w ostatnie 4 lata. Polecam każdemu kto Wacka widuje tylko w lustrze. ;)
Ale nadal walczę i zamierzam zgubić jeszcze 5 (to rekordowo niska waga jaką miałem w życiu odkąd przestałem rosnąć), a może nawet kolejne 5 i stanę się chudziakiem jakim jeszcze nigdy nie byłem. :)
1
[#35] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@Jacques, post #33

Pytam o te antywiry bo kompletnie to olewałem, a czasem szukałem gołych obrazków albo ściągałem muzę lub filmy z YT z podejrzanych stronek i może tam coś złapałem. Rok temu ktoś przejął mojego FB. :(
Miałem automatyczne logowanie, ale raz dostałem info że ktoś próbował sie logować z innego kraju i dla pewności mam sie zalogować i zmienić hasło. Zrobiłem tak a następnego dnia już nie chciało zalogować, hasło zmienił ktoś inny także maila potrzebnego w razie niepamiętania hasła i tyle, profil już nie mój. Jedyna opcja potwierdzenia że ja to ja to wysłać im dane o moim koncie bankowym i zeskanowanie paszportu. No to podziękowałem. Jeszcze mi tego brakuje żeby ktoś mi kaskę zwinął albo sie pode mnie podszywał.

Nie wiem czy jestem jedną z wielu przypadkowych ofiar czy ktoś coś miał do mnie osobiście bo sie nie ujawnił. Choć parę lat temu ktoś mi wysłał maila z szantażem że "włamałem sie na twoją skrzynkę i kompa i jak mi nie wyślesz ileś tam Bitkoinów to filmy jak sie brandzlujesz przy kompie zobaczą twoi znajomi i pracodawcy."
Najśmieszniejsze jest że nie mam kamerki w lapku wiec co on mógł nagrać? :D
Napisałem maila do polskiej policji, opisując sytuację, nie odpowiedzieli. Ale jeśli faktycznie siedzi mi w skrzynce, to musiał to widzieć i może sie wkurzył.
[#36] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@snajper, post #31

3. antywirami możesz nie zawracać sobie głowy, windowsowy w zupełności wystarcza i radzi sobie b. dobrze. Wszelkie dodatkowe będą Ci tylko zamulać system, szczególnie jeśli masz mało RAM-u.


OK Podpiszę się pod tym. Dzisiejszy avast to taki "scareware".
[#37] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@zyga64, post #36

Ja go nazywam pieszczotliwie "achvast" i nie polecam nikomu ;)
1
[#38] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@ZbyniuR, post #35

Dziadowanie to dla dziada jedna z niewielu dostępnych przyjemności życiowych a ty mi żałujesz. ;)

No ja też mam trochę dziadowanie we krwi, ale jakoś mnie niektóre rzeczy irytowały i wyjąłem srebrniki z kieszeni

ramach dziadowania korzystam z kiepskiego neta którego darmo łapię z nastu metrów przez 3 ściany,

Też tak robiłem kiedyś, ale jako dziad pro kupiłem dwa routery wifi i antene panelową. Jeden łapał przez nią sygnał i przesyłał do drugiego, który dawał wifi po mieszkaniu. Później zdobyłem hasło do sądiada i było już elegancko.

nie oglądam powyżej 360p, a czasem sie cieszę że złapało chociaż 144p,

Jednak czasem potrzebuje coś obejrzeć technicznego i 720p to za mało, żeby dobrze zobaczyć.

raz dostałem info że ktoś próbował sie logować z innego kraju i dla pewności mam sie zalogować i zmienić hasło.

Tak przeważnie łowi się ludzi. Daje fałszywy link do "zmiany hasła" i dzięki temu poznają twoje stare. Nie rzucaj zaszetek z kasą za okno jak zadzwonią z policji albo prokuratury, że twoje pieniądze są w niebezpieczeństwie

Choć parę lat temu ktoś mi wysłał maila z szantażem że "włamałem sie na twoją skrzynkę i kompa i jak mi nie wyślesz ileś tam Bitkoinów to filmy jak sie brandzlujesz przy kompie zobaczą twoi znajomi i pracodawcy."

Takie to ja dostawałem co tydzień razem ze spadkami od afrykańskich wujków i milionach wygranych na loteri w Kongo

Pytam o te antywiry bo kompletnie to olewałem,

Mając Paypale i banki internetowe jednak lepiej jakiś mieć. A mam zewnętrznego, bo nie do końca jestem przekonany do M$. Tylko nie wiem jak to działa. Jak mam Avasta, to systemowy jest wyłączany? Nigdy tego nie sprawdzałem Może przy instalacji pytało czy chce korzystać z wbudowanego. Już teraz nie pamietam. Avast rzeczywiście straszy komunikatami co jakiś czas i "kusi promocjami", ale jeszcze jest to dla mnie na akceptowalnym poziomie.
1
[#39] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@snifferman, post #38

O tym Kongo nie słyszałem, ale raz na Skype pisze do mnie po ang koleś twierdzący że pracuje w banku w Arabii Saudyjskiej, i że jakiś polski pracownik który miał u nich konto z grubą kasą o takim nazwisku jak moje umarł bezpotomnie i jakbym mu kilka setek przelał to by przygotował takie papiery żeby wyglądało że to ja jestem spadkobiercą. :D
Nikt mnie nie ostrzegał przed takimi trikami, oczy mi sie zaświeciły ale zacząłem pytać o szczegóły i koleś stwierdził że jak to dla mnie kłopot to znajdzie kogoś innego. I przez chwilę żałowałem że robiłem problemy memu dobroczyńcy. Ale po kilku dniach trafiłem na tekst o takich oszustach.

Więcej takich ofert nie miałem, za to Rosjanek i Ukrainek które chcą sie żenić z Polakiem w UK to mógłbym je autobusami zwozić. ;)

Co do rozdziałek to czasem na pauzie wyższą włączę by coś przeczytać, a potem piszę komenta czy za większą czcionkę musiałby dopłacić że jej nie użył. I tłumaczę że nie każdy to ogląda na big screenie w HD. :)
[#40] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@ZbyniuR, post #39

Poczytałem o M$ Defenderze i chyba zaryzykuję.

Napisz Zbyniu jaki procek miałeś ten jednordzeniowy i jaki model lapka masz teraz, to może wymyślimy co da się zrobić i nie będziesz musiał rozbierać, żeby sprawdzić.
[#41] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@snifferman, post #38

Mając Paypale i banki internetowe jednak lepiej jakiś mieć. A mam zewnętrznego, bo nie do końca jestem przekonany do M$. Tylko nie wiem jak to działa. Jak mam Avasta, to systemowy jest wyłączany? Nigdy tego nie sprawdzałem


możesz się upewnić. Ochronę Windows Defendera wyłącza się w "Ustawieniach komputera" -> "Aktualizacja i zabezpieczenia" -> "Zabezpieczenia Windows" -> "Ochrona przed wirusami i zagrożeniami" -> "Zarządzaj ustawieniami" -> "Ochrona w czasie rzeczywistym" powinna być wyłączona. Tak, sam się gubię w tym cholerstwie. (Można też oszczędzić sobie trzech klików, wklepując "zabezp..." w szukajce pod start buttonem).
[#42] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@snajper, post #41

No czytałem, że się automatycznie włącza i wyłącza jak instalujesz/usuwasz antywirusa zewnętrznego. Muszę sprawdzić
[#43] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@ZbyniuR, post #27

Predkosc procesora to mniejszy problem, 2GB Ramu dla działalności w internecie, wydaje sie barierą. Ale faktycznie, jesli ktoś używa zabytkowego softu, to taki sprzęt może być ok.
Wiekowo jestem dziad równie wiekowy jak i TY a może nawet lekko starszy. Ale nigdy nie przestało mnie jarać kupno i używanie nowego sprzętu. Np. ostatnio zmieniłem 5950x na zupelnie nową platformę z DDR5 i 7950X3D i cieszyłem się jak bym miał znowu 10 lat
Amigę kochałem kiedy był to najlepszy komp jaki mogłem mieć, potem to miejsce wypełniały kolejne komputery.
Jestem fanem mocy obliczeniowej a nie konkretnego kawałka krzemu Bo to daje nowe możliwości. Od dziecka.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 20:01:48 przez Aniol

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 20:03:09 przez Aniol
2
[#44] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@Aniol, post #43

7950X jest tylko 32x wydajniejszy od mojego 620M według PassMarka
1
[#45] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@ZbyniuR, post #1

2x większym 4GB RAMem,


Niestety ostatnio jakoś tak niepostrzeżenie 4GB RAM w PC (obojętnie jakim) zrobiło się zbyt małą ilością do komfortowego korzystania z przeglądarki i czegokolwiek ponad to. I bez znaczenia czy używa się Firefoxa czy czegoś z rodziny Chrome.

Zresztą zadławić system nie jest trudno przy takiej pamięci nawet samą przeglądarką. Wystarczy otworzyć ze 3-4 zakładki, poprzewijać trochę mordoksiążkę i kaplica. I nie ma znaczenia ile pamięci przydzieli się dla grafiki (jeśli sprzęt daje taką możliwość).

Ucieszyłem się ostatnio, gdy za 50 zł udało mi się kupić pasujący, sprawny i nie powodujący problemów moduł 4GB podwajający pamięć Acera rocznik 2016. Sprzęt na którego używanie jestem od kilku lat skazany przez jakieś 45% mojego czasu. Przejście z 4 na 8 GB to ogromne zwiększenie komfortu pracy.

Edit: a ta karta 6200 na PCI to fajna sprawa. Zazdroszczę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 21:07:32 przez niebuszewo
[#46] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@snifferman, post #44

Zapominam ciagle, ze tu nie chodzi o wydajnosc, a o klimat ;)
[#47] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@ZbyniuR, post #1

Ja przestałem dostosowywać system gdy pojawił się W10 - strata czasu niewspółmierna do zysków na wydajności czy stabilności.

Od grudnia mój główny komputer to niskobudżetowy Chromebook (poczta, www, czasami film, Office 365 online etc.), małżonka używa MacBooka Air M1 (obróbka zdjęć w Lightroom i Photoshop) a syn jakiegoś gamingowego HP kupionego 2 lata temu.
Wszystkie po włączeniu zasilania i podłączeniu do WiFi skonfigurowały i zaktualizowały się w kilkanaście minut.
Dane mam na OneDrive, wiec są dostępne z każdego urządzenia online - nie było zabawy w kopiowanie jak jeszcze kilka(naście) lat temu przy każdej przesiadce.

Do 2002 roku moim głównym komputerem była A1200 z BPPC, jak czegoś nie było pod AOS to ShaoeShifter z MacOS pomagał, a jak tam czegoś nie było, to w emulacji MacOS korzystałem z emulatora PC i Windows 3.11 - bo było szybciej i stabilniej niż bezpośrednia emulacja PC w AOS.

Zgadzam się z przedmówcami odnośnie systemu Linux zamiast Windows na słabsze konfiguracje - nie jest to tak skomplikowane w zainstalowaniu jak dawniej, mogą być kłopoty z WiFi jeśli chipset jest mniej popularny.
Dystrybucja Mint mnie najbardziej odpowiada, była też kiedyś wersja dla PPC tejże.

Antywirus - ja korzystam z McAfee, kosztuje kilkadziesiąt złotych za rok na rodzimym portalu aukcyjnym, można kupić pakiet na kilka urządzeń w tym mobilne.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 19:17:00 przez lord_spider
[#48] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@ZbyniuR, post #23

@Aniol - Jak to zbędny? Używam go po naście godzin dziennie a ty mówisz takie niedorzeczności. To tak jakby twierdzić że skoro nie masz garniaka za całoroczną pensję to znaczy że nie potrzebujesz ubrań. :D

Jeśli się coś robi po "naście" godzin to już wypadałoby sensowniej podejść do tematu czego się używa bo jak się spędza przy tym dużo czasu to na jednostkę czasu cena ma mniejsze znaczenie.

Taki trend był a teraz to już norma że ludzie garbią się przed "stacjonarnymi" (nigdy nie ruszanymi z miejsca) laptopami z panelami TN bo przecież nie będą zagracać pokoju a już nie widzą że ani to nie jest wygodne ani wyględne ani ekonomicznie dobrze nie wychodzi. Przed kim te udawanie że komputer to tylko mało znaczący gadżet to ja nie wiem.

Jak dla mnie jak ktoś siedzi przed kompem po więcej niż średnio godzinę dziennie to już powinien mieć normalny duży monitor na linii wzroku i normalną patrzeć na niego z trochę większego daleka a nie blisko w dół na laptoka. Szkoda oczu.

@Aniol
Uważaj tam z tym Rajzenem bo one to podobno są takie wariaty że wybuchają
3
[#49] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@snifferman, post #40

niepotrzebne fikołki robicie z tymi dodatkowymi wirusami, wbudowany defender w zupełnosci wystarczy

https://antyweb.pl/antywirusy-test-se-lab

wazniejsze jest dodatkowe zabezpieczenie przeciwko roznym trojanom i innym tego typu smieciom (czyli np Malvarebytes) , polecam też skanować nowe rzeczy przed uruchomieniem za pomocą np virustotal https://www.virustotal.com/gui/home/upload



Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 12:09:03 przez Azakiel
1
[#50] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@Azakiel, post #49

Dokładnie, wbudowany Windows Defender w zupełności wystarczy, nie zamula tak systemu, a dane do M$ i tak już lecą. Po co jeszcze umożliwiać handlowanie waszymi danymi ocieżałemu Avastowi?

https://niebezpiecznik.pl/post/jak-avast-w-cwany-sposob-sprzedawal-dane-swoich-uzytkownikow-innym-firmom/

i tak przy okazji cccleaner też jakiś czas temu został przez Avast wykupiony i po tej transakcji zaczęto zgłaszać jego "problemy z prywatnością úżytkowników", zatem lepiej zastąpić go BleachBit.
1
[#51] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@Azakiel, post #49

Już nie mam Avasta. Wyrwałem chwasta.
3
[#52] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@ZbyniuR, post #1

Ja się przesiadam bezboleśnie, w Win11 nie grzebię, bo byle aktualizacja może zniweczyć cały wysiłek. Używam ulubionych aplikacji typu Double Commander i IrfanView, reszta mainsteamowe. No i jeszcze Linux, tam nurkuję. Ale komputer domowy to nic w porównaniu co się pojawiło w technologiach chmurowych. Kto nie widział, ten żyje w bańce.
[#53] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@XoR, post #48

Ja bym sie nie ośmielił mówić komuś jak ma swoim czasem albo pieniędzmi dysponować. Bo wiem że każdy jest inny i czyjeś recepty by go tylko unieszczęśliwiły. :)
A jeśli ktoś obraca się jedynie w gronie sobie podobnych, to co ktoś taki wie o reszcie świata? Nie każdy chce iść z prądem, zresztą niejeden prąd jest na świecie. ;)
2
[#54] Re: Starych drzew sie nie przesadza?

@ZbyniuR, post #53

W tej sytuacji że znacznie lepiej by było napisać że lubisz komputery które są w klawiaturze splat
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem