Wątek zamknięty
[#31] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@Valwit, post #29

system drukowania to dobry priorytet, akurat w mosie tez by sie jakis nowy przydał

[#32] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@rzookol, post #30

Myslę że już dawno osiągnął poziom powyżej którego to naprawdę nie gra roli.
[#33] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@rzookol, post #31

Jak większość ludzi zrozumie, że faktura przesłana PDFem jest prawidłowa to drukowanie mi nie jest do niczego potrzebne ;)

Do Gordona z Execa: Weź na spotkanie strucla, puść mu MorphOSa z płyty i zobaczymy co Ci nie zadziała. Tam nie trzeba niczego konfigurować.

Osobiście znalazłem kilka wątków na aw.net gdzie ludzie piszą, że odpalenie netu po DHCP na Sam może doprowadzić do gorączki. Lepiej jednak napisać na odczepne - że działa zamiast sensownie pomóc.

[#34] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@rzookol, post #31

system drukowania to mozna dodac jak sam system bedzie dzialal normalnie, w pelni wykorzystujac sprzet. bo zeby cos wydrukowac to najpierw musisz to napisac/narysowac, a jesli mialbym to robic w sposob jaki na razie oferuje OS 4 to po 5 minutach przesiadlbym sie na winde.
[#35] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@Valwit, post #34

eee, ja korzystam w scandalu

[#36] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@rzookol, post #35

i potem nie da sie niczym wydrukować? Bo ja próbowałem jedynie tekst testowo i poszlo spoko. Zdjęc i tak bez możliwości użycia profilów kolorów bym nie drukował, a na taka ekstarwagancje to pewnie pod dowlonym amisystemem przyjdzie poczekac, choc dla mnie byłby to naprawde spory plus.

a kolegow z Execa piszacych o steku bzdur poprosze o wzkazanie palcem gdzie sa te bzdury. To co napisałem moge streścic w nastepujących punktach:

1. DHCP nie działa
2. Domyślny brak commodity po reinstalce, przez co klika się w pustych miejscach w okno pod spodem
3. Miami nie działa
4. Emulacja na E-UAE była wolna
5. Hollywood wolniejsze niz na Maku G4 (z oczywistych powodów)
6. Responsywność samego systemu jest wolna, porównywalismy na żywo (obok siebie) z Efiką, Makiem G4 i A1k2 z OS 3.1
7. Amicygnix działa bardzo wolno na demonstrowanym sprzęcie.

Z góry przepraszam ze nie rozwodze się nad pięknem ikonek czy ślicznościa pólprzezroczystych okienek. To sa najmniej istotne rzeczy, działające zresztą w obu systemach. Tak samo nie interesuje mnie że system bootuje Grub, pełna rozdziałka monitora dostępna jest dopiero po updacie a ekran bardzo ładnie ozdobiony jest artefaktami. to są niedoróbki sterowników, jakkolwiek bolące, to cierpi na nie tez MOS wiec argumentacje na zasadzie "a u was bija murzynów" zostawie innym.

Dla mnie nowościa była sam i os 4.1 więc siła rzeczy pisze o niej, z przyczyn ode mnie niezaleznych nie znalazlem w os 4.1 ani samancie nic co bym mogl wypunktowac jako przewage nad prezentowanym systemem z mosem. z przyjemnoscia poczytam ze cos takiego isntnieje, bedzie to bardziej konstruktywne od screenfightowania ktore prezentujecie dotychczas.

PS: sam ma sata to jest plus, bo pata śmierdzi juz trupem dosc mocno.



Ostatnia modyfikacja: 26.10.2010 15:37:47
[#37] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@Valwit, post #36

PS: sam ma sata to jest plus, bo pata śmierdzi juz trupem dosc mocno.

czy prędkości sata na samie są wyższe niż prędkosci pata na powermacu g4 ?

[#38] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@rzookol, post #37

nie zwracalem uwagi bo oba sa imo wystarczajaco szybkie. ale do sam podlaczy sie dowolny dysk ze sklepu za rogiem, do maka trzeba kombinowac zeby dorwac jakis pata. dlatego uwazam to za plus sama.
[#39] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@Leon, post #14

Leon patrzyłem na te twoje boje z netem które opisujesz na gadaczu i przedewszystkim widzę że kompletnie skopałes ustawienia. Naprawdę że by działał net wystarczy użyć Wizarda niczego innego nie trzeba ruszać. Program do naprawy dysku jest w Utilities i nazywa się Partition Wizard.
Jeżeli masz jakieś problemy to załóż wątek w stosownym dziale tutaj szkoda wtrącać wątki poboczne do tej "fajnej dyskusji".
[#40] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@TomK, post #39

Nie wiem, co dal ciebie jest niezrozumiale. Zainstalowal na czysto system. Wlaczyl wizarda, ustawil siec na dhcp i nie dzialala. Mial jeszcze Sanda system wczesniej na ktorym takze siec nie dzialala. Wiec nie pisz mu, ze to takie oczywiste bo on to wie tylko os4 jakos tej oczywistosci nie potrafi obsluzyc.

Mowisz, ze FS naprawia sie Partition Wizardem, wow, szacun dla Hyperionu. Coz za przemyslana nazwa programu. A jak bede chcial przepartycjonowac to uzyje SFS Salv?

[#41] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@AmiChris, post #40

Ja też miałem spore problemy z konfiguracją Internetu na Samie. Dopiero po kilku dniach udało mi się go uruchomić! Mimo Wizarda troszkę to nieintuicyjne.

[#42] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@rzookol, post #37

czy prędkości sata na samie są wyższe niż prędkosci pata na powermacu g4 ?


Na mojej Sam440 transfery miedzy HD a RAM sa ograniczone wydajnoscia dysku (~60MB/s), a nie predkoscia SATA. Szybszego dysku niestety nie mialem pod reka.

[#43] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@Valwit, post #1

AmigaOS4.0 jak również SDK rzeczywiście mogą z początku wydawać się nieco niedopracowane, ale polecam nie wystawiać oceny za wcześnie. Ja również początkowo sceptycznie podchodziłem do systemu OS4, ale po przełamaniu obaw udało mi się doprowadzić go do takiego stanu, który mi odpowiadał. Trochę zabawy z preferencjami bardzo pomaga. Mi zajęło, o ile pamiętam, kilka wręcz miesięcy nim oswoiłem się z tym systemem. Ale zgodzę się, że system ten wymaga jeszcze dużo pracy jeśli chodzi o desktop oraz oprogramowanie dodatkowe. Wciąż brakuje mi wielu programów by porządnie na nim pracować.

[#44] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@Minniat, post #43

moze grudniowy AmigaOS 4.1 dla Amiga 1200/3000/4000 z PowePC
rozwiaze twoje problemy - baza oprogramowania znacznie wieksza

[#45] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@Minniat, post #43

AmigaOS4.0 jak również SDK rzeczywiście mogą z początku wydawać się nieco niedopracowane, ale polecam nie wystawiać oceny za wcześnie. Ja również początkowo sceptycznie podchodziłem do systemu OS4, ale po przełamaniu obaw udało mi się doprowadzić go do takiego stanu, który mi odpowiadał. Trochę zabawy z preferencjami bardzo pomaga. Mi zajęło, o ile pamiętam, kilka wręcz miesięcy nim oswoiłem się z tym systemem.


Zdaje sobie z tego sprawe, i wydawalo mi sie ze to wspomnialem juz. tak samo jak 3.9 (trzymam sie klasyka bo mam i uzywam) na pocztaku jest tragedia i z czasem po dokinfigurowaniu jest calkiem milym systemem jak na sprzet na ktorym dziala, tak i OS 4 mozna do tego doprowadzic, czego dowodem sa inni userzy. To że akurat u Leona siec nie dziala - pech. Niestety ograniczylo to w sporym stopniu mozliwosci zabawy z tym kompem. Nie mialem zarzutow do normalnych aplikacji, mplayer dzialal, inne rzeczy dawaly sie odpalic, pomijajac powolnosc systemu bylo ok, wszyscy obecni zdawali sobie tez sprawe jaka jest roznica miedzy procami. sam jest calkiem mila maszynka, a problem jest w os 4.
jak ktos sie godzi z tym co dostaje za swoje pieniadze to spoko, jego sprawa. ja jednak wole mosa bo mi bardziej odpowiada.
to ze sobie zartowalismy i bylo nam wesolo chyba najlepiej swiadczy o tym ze nie mielismy problemu aby bawic sie jak amigowcy a nie isc na noze bo ktos jest czerwony a inny niebieski. zauwaz ze to mufa zaczal sie ciskac, bo osmielilem sie skrytykowac os 4, mimo ze byl prawie 2000 km od nas.



Ostatnia modyfikacja: 26.10.2010 16:55:18
[#46] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@Drako^lM, post #19

Pozwolę sobie skomentować wypowiedź Mufy,gdyż wbrew temu co później napisał w kolejnym komentarzu poczułem się urażony. Po prostu. Szczególnie sformułowaniem cyt:" Życzę wszystkim emigrusom...". A cóż to za nowe słowo - emigrus? Jestem emigrantem, ale nie emigrusem. Nie znam takiego słowa w języku polskim. Brzmi ono bardzo nieprzyjemnie. Mufa, żyjesz w Polsce a nie potrafisz korzystać z jezyka polskiego? Tworzysz jakiś noeologizm(?), który ma zabarwienie pejoratywne.

Mam zresztą podobne odczucia jeśli idzie o jego pierwszy komentarz - "Kilku panów ze zmywaka urządziło sobie imprezę na wyspach..." . Zabrzmiało to bardzo niegrzecznie i nieprzyjemnie. Nie zmieniło tego wrażenia jego tłumaczenie, że "żadna praca nie hańbi".

Sam nigdy nie pracowałem na zmywaku, ale kiedy przyjechałem do UK jeszcze przed wejściem Polski do UE, pracowałem nielegalnie za najmniejszą stawkę (czyli miałem gorzej niż Ci którzy pracują legalnie na zmywaku).
Natomiast moja żona, jak najbardziej - pierwsze 3 miesiące jej pobytu tutaj to był zmywak. Żeby nie było - skończyła Uniwersytet w Gdańsku.

Dzisiaj od roku porusza się tym:

http://www.orangebee.pl/?page_id=161

filmik ze szkolenia na Silverstone:

http://www.youtube.com/watch?v=RAcGZzUV3PU&feature=related

a ja z kolei tym:

http://www.exoticcars.pl/forum/viewtopic.php?t=8425

Tak więc Mufa, nie opieraj się na stereotypach, bo może to sprawiać wrażenie że jesteś idiotą albo debilem (w sensie mdeycznym), podobnym do tych którzy tworzą te głupie stereotypy, a przecież wiemy że to nieprawda. Ty po prostu tym razem wyszedłeś na zwykłego głupka.

Fakt, że gdzieś tam w Irlandi spotkali się rodacy, amigowcy i wymienili się ze sobą doświadczeniami w użytkowaniu AOS i MOS, uważam za super sprawę. Emigracja to zawsze ciężki kawałek chleba, więc tym większe brawa że im się chciało. Można mieć wątpliwości co do ich opini odnośnie AOS czy MOS, ale to są ICH opinie i mają do tego prawo. Natomiast określanie emigrantów jakimś potworkiem słownym typu - "emigrusy", czy też sugerowanie że każdy z uczestników spotkania "jest" ze zmywaka, a co za tym idzie z jego ust mogą paść same bzdury jest po prostu sporym nadużyciem.

[#47] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@Deftronic/..., post #46

Emigrusy to pewnie coś w stylu wykształciuchów, taki potworek językowy powstały w chorej głowie.

Śmieszy mnie wielkie oburzenie jakie wywołało nasze spotkanie, jego opis (z przymrużeniem oka), kiedy na czerwonym portalu użytkowników MorphOSa od dawna wyzywa się od degeneratów, debili, kretynów a sam system zmieszano z błotem setki razy.

[#48] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@pampers, post #47

Problem z internetem na SAM440 nie wynika z braku znajomości AmigaOS czy ustawień z mojej strony. Jako dowód wysyłam ten komentarz z SAM440. Wczoraj pomimo posiadania tych samych ustawień w systemie nie mogłem się połączyć cały dzień z internetem. Zazwyczaj udaje mi się średnio raz na dzień uzyskać połączenie z internetem. Teraz działa ale tylko do czasu jak nie zresetuje komputera. Później nawet jak będę 100 razy ustawiał te same ustawienia co mam teraz czy nawet jak ustawię domyśle ustawienia internetowe to net na SAM440 nie zadziała. Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego mając ustawione POPRAWNIE ustawienia nie działa mi internet na SAM440 za każdym włączeniem/resetem komputera?

Odnośnie mojego poprzedniego komentarza w tym wątku proszę osoby, które nie zagadzają się z tym co napisałem powyżej o wskazanie mi dokładnie w którym miejscu napisałem coś co nie jest zgodnie z prawdą - chętnie udowodnię za pomocą zdjęć/ filmów.

[#49] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@Leon, post #48

Ostatni komentarz wysłałem z OWB 3.23 (30.12.2009) może dlatego nie wyświetliło z jakiego systemu operacyjnego.
Ten komentarz wysyłam z OWB 3.27 (7.5.2010) z nowszej wersji OWB powinno teraz zadziałać.
EDIT: Dalej nie pisze no to już nie wiem.



Ostatnia modyfikacja: 26.10.2010 19:15:40
[#50] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@Leon, post #49

Zdaje się że na forum nie jest wyświetlane (i nigdy nie było) z jakiej przeglądarki piszesz. W komentarzach tak.
[#51] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@Leon, post #48

@Leon

Sam ktora kupiles jakos zawsze dziwnie sie zachowywala na AmiParty, gdzie kilkukrotnie moja Sam spotkala sie z sam Sanda. Na Twojej byly problemy z konfigiem neta, instalacja systemu, updejtowaniem do 2 - Sand nie mogl jej zainstalowac. Na tej samej sali stala tej moja i z nia nigdy nie mialem problemu.

Wniosek:

1. specyficzna konfiguracja calego zestawu
2. drobne roznice w konstrukcji (lub wadliwie wyprodukowana) sama plyta



Ostatnia modyfikacja: 26.10.2010 19:43:48
[#52] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@taurus, post #51

1. specyficzna konfikuracja calego zestawu

Można wymienić podzespoły jak ram, inna karta gfx albo sieciowa... Jeśli poprzedni właściciel tak próbował, to znaczy że wiedział co sprzedaje...

[#53] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@taurus, post #51

Ogólnie z mojej strony taki komentarz - niech żyje nowoczesna elektronika.
Firmy coraz mocniej tną koszty, zatem różne babole losowe się zdarzają. Obecnie jest tragedia, aczkolwiek już przy A1200 i dopałkach do niej było różnie - Arti twierdzi że Apollo nie działa dobrze z płytą 2B, ja mam takową i działa bezproblemowo. Pewnie gdzieś jakiś element jest trochę inny (tańszy?) i już problem.
[#54] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@kjb, post #52

Sam440 ma wbudowane dwie karty sieciowe.

[#55] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@taurus, post #54

Jeśli zapoda się pod PCI inną i problemy znikną? Warto sprawdzić :)

[#56] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@taurus, post #51

Wygląda na to, że nie tylko Leon miał taki problem w przeszłości.

Wystarczy poszukać na aw.net ludzi narzekających na problemy z konfiguracją sieci przez DHCP na Sam.

[#57] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@Minniat, post #43

AmigaOS4.0 jak również SDK rzeczywiście mogą z początku wydawać się nieco niedopracowane, ale polecam nie wystawiać oceny za wcześnie.

Co do AOS4.0, to zaraz po zainstalowaniu, doczynienia mamy z dosłownie gołym systemem. W AOS4.1 chyba jest tak samo. Dużo czasu trzeba spędzić nie tylko nad konfiguracją, ale także nad "dobajerowaniem" swojego środowiska za pomocą zewnętrznego softu. Także 68k, np. Tools Daemon, itd.
Czyli mamy doczynienie z chlebem, który na codzień jedzą klasykowcy.

MOS/Ambient natomiast stara się dać w ręce użytkowników skonfigurowane i od razu gotowe do działania środowisko.
[#58] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@taurus, post #51

czyli z moich 7 punktów (post 36) mozemy odhaczyć numer 1 jako problem specyficznej płyty - pomijamy problemy innych ludzi z DHCP.
co z pozostałymi sześcioma?
[#59] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@taurus, post #51

Hmmm przy updacie był problem z odczytem i mapowaniem partycji tylko tyle. Ale po zmianie układu na innym dysku było ok.



Ostatnia modyfikacja: 26.10.2010 21:33:23
[#60] Re: EuroAmiWest - spostrzeżenia i wrażenia ;)

@taurus, post #51

Wniosek:1. specyficzna konfiguracja calego zestawu
2. drobne roznice w konstrukcji (lub wadliwie wyprodukowana) sama plyta.

Sam się zastanawiam czego to może być wina. Zintegrowane karty sieciowe działają bo mam teraz neta. Może tam jakiś pojedyńczy układ się przegrzewa podczas pracy SAM440? ale z drugiej strony jakby tak było to po jakimś czasie bym stracił połączenie z netem a u mnie cały czas działa (do czasu resetu).

Na chwilę obecną mam 2 wyjścia:
- kupić dedykowaną kartę sieciową,
- kupić routera,
- nie 3 rozwiązanie nie wchodzi w grę :P
Najgorsze czego się obawiam to to, że żadne z tych rozwiązań może nie pomóc. Wtedy to pozostanie mi znowu zabawa z ustawieniami i kombinowanie (pomimo ustawionych dobrze ustawień).

Odnośnie samej instalacji systemu o której wspomniałeś to nie miałem z nią żadnych problemów. Jak pobrałem i wypaliłem na CD dedykowany głównie dla SAM440 AmigaOS4.1update1 to instalacja przebiegała bez żadnych problemów. Prosta instalacja sprowadza się do wybrania języka, klawiatury, rozdzielczości monitora i już po instalce. Potem tylko rozpakowałem update2 i w parę sekund miałem już najnowsze uaktualnienie.

Problemy to wyskakiwały jak instalowałem z 2008r AmigaOS4 bez update (który jest dołączony do SAM440). Wtedy to pojawiły się przekłamania obrazu, brak dźwięku (TuneNet/MPlayer - pomimo, że wydusiłem w AHI dźwięk), zwiechy itd.

Jeszcze, z netem powalczę łatwo się nie poddam. :)
Na spokojnie teraz mam czas na konfigurację systemu i programów.
Filmy, muza działa tak, że nie ma źle. :)

Przy okazji to zapytam się Ciebie o parę rzeczy:

- Jaką kombinacją klawiszy przełączasz gry SDL na pełny ekran?
- Jaką komendą resetujesz kompa, żeby nie wczytywał się ponownie kickstart?
Czas wczytania kickstartu po resecie to 24s + 13s sam system.
Jak użyję MediaToolBoxa do resetu to AmigaOS4.1u2 wczytuje się tylko 13sekund (Jak wyłączę net komendą w s-s Run >NIL: C:AddNetInterface...)
- Czy używasz jakiegoś programu, żeby bezpiecznie odłączyć Penvrive?
- Czy mogę na klawiaturze regulować głośność dźwięku?
Lub czy jest inny program do regulacji głośności poza mikserem (Chodzi mi o coś takiego co jest na górnej belce w MoprphOSie)
- Dlaczego po otwarciu katalogu i naciśnięciu PPM wyskakuje całe menu po angielsku mimo, że są ustawione polskie locale w systemie? Czy da się to jakoś zmienić? (Tylko jak startuje z CD to jest po Polsku)
- Odnośnie uruchamiania plików po rozszerzeniach (AVI,MP3 itd.) z poziomu workbencha.W deficons można klikając na dane rozszerzenie ustawić program jaki ma to otworzyć ale np. po kliknięciu na NIEKTÓRE rozszerzenia np. AVI, DIVX (strzelam) nie można wybrać programu. Dlaczego tak jest? Czy nie można od razu do całaj grupy rozszerzeń np. Video (AVI,RMVB), Sound(WAV,MP3) ustawić domyślnie dany program. Chciałbym np. żeby wszystkie rozszerzenia z grupy VIDEO otwierał MPlayer a z grupy SOUND otwierał TuneNet.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem