[#301] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@Daclaw, post #273

Jeśli jest to nagranie z oryginalnego sprzętu, to to co widać jest całkowicie zgodne z pierwotnym wyglądem dema, czy tam z intencją twórców. W przypadku nawet najlepszego emulatora, to jest zawsze loteria.


W przypadku emulatora to nie jest loteria, jeśli się go odpowiednio skonfiguruje, aby demo wyglądało identycznie jak na sprzęcie. Czasami się da a czasami nie.

Loteria to jest w przypadku gdy do UAE siada osoba nie mająca z nim doświadczenia. I wtedy wychodzi taki live stream jak u Borga :)
[#302] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@karolb, post #301

"Loteria to jest w przypadku gdy do UAE siada osoba nie mająca z nim doświadczenia. I wtedy wychodzi taki live stream jak u Borga :)"

Po raz kolejny, aż do znudzenia (ciekawy zbieg okolicznośc, bo nick karol nieznośnie trollował podczas live'a) wytykasz Borgowi nieporadność w tym temacie. Serio uważasz, że obsługa UAE to taki życiowy skill niezbędny do przetrwania lub zabłyśnięcia w towarzystwie? Nieśmiało zauważę, że on ma muzeum z multum egzotycznych sprzętów typu Vectrex czy Sam Coupe i poważanie wśród miłośników retrosceny (minus rulezowcy), a Ty dobrze skonfigurowany emulator, co poszło nie tak?

Widziałem ostatnio live pixelretroshopu z Atari ST i tam nikt nie chciał wieszać Tytusa za niechodzące gry, no ale amigowcy to szczególny przypadek, jak widać.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 11:34:29 przez charliefrown
2
[#303] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@Diabellus, post #296

Nie wiem od kiedy to są jakieś zawody, ale patrząc na przepustowość muzeum i oglądalność filmików Ace'a, z całym szacunkiem dla niego, nie ma nawet porównania. Z tego co mi powiedział borg, muzem średnio odwiedzało 50 osób dziennie przed pandemią. Czyli przez 3 lata, odejmujac święta i inne dni nieczynności, zaokrąglając rok do 300 dni, muzeum odwiedziło 45 tysięcy ludzi. Najpopularniejszy utwór AceMana na YT ma 31 tysięcy wyświetleń po 9 latach. Czy ty jesteś pewny, że on zrobił więcej...?

Zresztą, czy to w ogóle jakiś konkurs kto dla kogo zrobił więcej? Muzeum nie jest miejscem skierowanym do fanów retrogamingu. Celem muzeum jest trafienie do ludzi, którzy fanami tej rozrywki nie są.

P.S. Bardzo mnie cieszy, że hejt tej społeczności tak fajnie napędza zbiórkę. Muzeum zebrało już 38k. Psy szczekają, karawana jedzie dalej. ;)


Żadne zawody, nigdzie też nie mówiłem (pisałem), żeby ktoś nie wspierał muzeum. Cały czas tylko dyskutujemy w myśl zasady - kto chce, ten wspiera. Trochę nadinterpretujesz moje słowa.

Jeżeli chodzi o osiągnięcia, to inaczej na to patrzymy po prostu. Jeżeli miałbym porównać zrobienie iluś tam utworów na komputer Amiga (nawet jeżeli jeden z nich ma "tylko" 31 tys. wyświetleń jak napisałeś) do postawienia komputera na półce i powiedzenia "patrzcie i podziwiajcie", to kto tu więcej zrobił? Ale ludziom się wydaje, że jedno to jest coś poważnego (PRAWDZIWE muzeum), a drugie niekoniecznie (jakaś tam zabawa bez znaczenia).

Ty piszesz o prezentowaniu starych komputerów ludziom, którzy o nich nie mają pojęcia - i to jest bardzo dobre. Ja natomiast mówię o wkładzie w rozwój (lub utrzymywanie w dobrej formie) demosceny i rertrokomputerów (to, że są teraz popularne, to nie jest zasługa tego, że ktoś postawił komputer na półce do oglądania, tylko właśnie maniaków, którzy nadal coś chcą robić na tych komputerach).

Jedno nie przeszkadza drugiemu (scena nie przeszkadza muzeum, dyskusja nie przeszkadza zbiórce) i nie ma się co obrażać ani rzucać durnymi hasłami tylko dlatego, żeby się odgryźć. Ja też mógłbym podawać jakieś statystyki, w których te Twoje 45 tys. się chowa, ale po co, skoro nie o to mi chodziło?
[#304] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@charliefrown, post #302

Serio uważasz, że obsługa UAE to taki życiowy skill niezbędny do przetrwania lub zabłyśnięcia w towarzystwie?


Chyba chodzi o to, że Borg wcześniej wytworzył wrażenie speca od UAE, głównie swoim sławnym tu stwierdzeniem o jego wyższości nad oryginalnymi Amigami. Stąd takie pretensje.

Moim zdaniem, gdyby uprzedził ,że jest amigowym laikiem (a nie amigową wyrocznią),
wtedy chyba dostałby same + na PPA, bo tragedii na streamie nie było i jakoś sobie radził.

Jeśli ktoś stawia śmiałe tezy musi się liczyć również z takimi opiniami,
albo przynajmniej je udowodnić, a on nie udowodnił.
.
[#305] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@charliefrown, post #302

Po raz kolejny, aż do znudzenia


Gdzie tam, ja tylko odbijam nieprawdziwe teorie. W tym przypadku że jest to loteria, bo to nie jest prawda, przekonałem się o tym przez lata konfigurując WinUAE na różnych pecetach.

Jedynym czynnikiem generującym losowość jest nieprzygotowany użytkownik, który myśli że jak sobie kliknie w "A1200" to będzie miał tak jak on to sobie wymarzył.

ciekawy zbieg okolicznośc, bo nick karol nieznośnie trollował podczas live'a


A w drugiej minucie było słychać strzały ;)

Serio uważasz, że obsługa UAE to taki życiowy skill niezbędny do przetrwania lub zabłyśnięcia w towarzystwie?


Oczywiście że nie, ale powtórzę jeszcze raz bo chyba nie czytałeś całego wątku:

To tak jakby nie wiem, zrobić live o kładzeniu kafelek, robiąc to pierwszy raz w życiu

Zamiast oglądać live jak je kłaść, to ktoś by zobaczył, jak tego nie robić.

Było dodać do tytułu "w krzywym zwierciadle" albo "okiem początkującego amatora" i wszyscy by wiedzieli czego oczekiwać :)

Nieśmiało zauważę, że on ma muzeum z multum egzotycznych sprzętów typu Vectrex czy Sam Coupe i poważanie wśród miłośników retrosceny (minus rulezowcy), a Ty dobrze skonfigurowany emulator, co poszło nie tak?


Teraz to się nabijasz ze wszystkich Amigowców nie posiadających muzeum, ciekawe co im poszło nie tak?
[#306] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@charliefrown, post #302

Kiedyś była moda na określenie "multimedialny", doszło do tego że w reklamach nawet dyskietki były multimedialne.

Dzisiaj jest moda na określenie retro. Tak z ciekawości zapytam - co to jest "retroscena" i skąd się to pojęcie wzięło?
[#307] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@karolb, post #306

Mówiło się retro o nowych rzeczach stylizowanych
na stare, np. meble w stylu retro.
Do komputerów okreslenie retro pasuje słabo wg
mnie.
[#308] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@karolb, post #306

Racja multimedialność była wszechobecnym koszmarkiem w czasach gdy w reklamach gier wideo dominowały określenia "radical" i "cool". To taka nowomowa, ale wolę już nawet to retro w odniesieniu do komputerów i gier niż vintage.
[#309] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@karolb, post #306

co to jest "retroscena" i skąd się to pojęcie wzięło?


Może powstało dlatego, że "komputery retro" i "retroscena" brzmią lepiej niż "stare komputery" i "dema pisane dla starych komputerów" ? A w przypadku fizycznych artefaktów "z epoki" lepiej się prezentuje marketingowo jako oferty sprzedaży?

Jeszcze w nawiązaniu do dyskusji - moje prywatne archiwum oprogramowania, plików audio/video i skanów związanych z komputerami 8/16 bit - od ćwierćwiecza funkcjonuje na nośnikach pod wygodną etykietką "emulacja" i nigdy nie wydawało mi się to dziwne, pomimo że stare sprzęty komputerowe również posiadam i darzę je należną estymą.
1
[#310] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@karolb, post #306

Demoscena była tworzona wokół komputerów z tego samego okresu, pokazywała ile można jeszcze z nich wycisnąć i co można na nich zrobić. Retroscena dotyczy komputerów zabytkowych (że tak pozwolę sobie je nazwać), które już nie są w powszechnym użyciu.
[#311] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@XTD, post #310

No właśnie ciężko mi się do tego odnieść, bo naklejka retro jest rozciągliwa i nigdy nie wiadomo do końca co obejmuje. A jak przełożymy to jeszcze na ludzi, to już całkiem nie wiadomo o kogo chodzi. Bo ktoś kto wczoraj był członkiem zwykłej sceny, jutro już może mieć etykietkę retro. Taka nowomoda na retro :)
[#312] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@karolb, post #311

Tzn. dalej można używać ogólnego określenia demoscena i nikt się nie obrazi. Retro to tylko pewne uściślenie, niekiedy przydatne, niekiedy zbędne.
[#313] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@niebuszewo, post #309

Może powstało dlatego, że "komputery retro" i "retroscena" brzmią lepiej niż "stare komputery" i "dema pisane dla starych komputerów" ? A w przypadku fizycznych artefaktów "z epoki" lepiej się prezentuje marketingowo jako oferty sprzedaży?


Tylko nie mieszajmy systemów walutowych.

Drzewiej (w czasach przedinternetowych) nie istniało pojęcie demoscena, tylko scena (scena komputerowa) i z kontekstu automatycznie dorozumiane było, że odnosi się to subkultury kręcącej się w okół tworzenia dem, jeżdżenia na party, swappowania i innych tego typu zabaw. Gdy w prasie amigowej padało hasło scena to wiadomo było o kogo chodzi. Robienia gier nie nazywało się działalnością scenową, a na scenie było to raczej zjawisko marginalne.

Ale poza środowiskiem komputerów istnieją inne sceny więc gdy Internet się popularyzował pojawiła się naturalna potrzeba sprecyzowania o jaką scenę chodzi. Wówczas przyjęło się hasło demoscena.

Równolegle, wraz ze starzeniem się ludzi, komputerów i gier, rozwijały się różne retro-sceny, które z demosceną też nie miały nic, albo niewiele wspólnego.

Nie łączyłbym więc tak całkowicie retrosceny z demosceną, mimo że wzajemnie się one przenikają i mają tam jakiś wpływ - tzn. retro-zabawowicze podglądają demka, a demoscenowcy bawią się w robienie gier i nawet organizują tego typu konkursy na party. Tak samo jak przestrzegałbym przed sklejaniem amigowców z demoscenowcami, mimo, że jest wiele osób które poczuwają się do przynależności do obu grup to priorytety lokują w innych miejscach.

I mimo ambiwalencji ocen względem dyskutowanego w tym wątku live-streamu to z racji jego tematyki zastanawiałem się czy nie tworzy on wrażenia, że to demoscenowcy ławą rzucili się do obrony dem przed niezbyt poradną ich prezentacją. I z takiego mojego małego niereprezentatywnego wywiadu środowiskowego wynika, że opinie samych demoscenowców są dużo bardziej zniuansowane, z przewagą pozytywnej wyrozumiałości, lub neutralności. Krytyczne głosy również wystepują oczywiście, ale moim zdaniem ten wątek nie jest reprezentatywny co do ich proporcji i 'natężenia emocjonalnego'.

Prosiłbym o wzięcie tego pod rozwagę. Zarówno dla tych którzy czytają i wyrabiają sobie opinie, jak i dla tych którzy te opinie i wizerunek środowisk w wątku (nieświadomie) kreują.
1
[#314] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@mmarcin2741, post #307

Nie do końca - Minimig, czy Raspberry Pi, wsadzone do wydrukowanej w 3D obudowy stylizowanej na oryginalne amigowe to jest właśnie nurt, o którym mówisz. A, więc on istnieje.

Ja to widzę tak: skoro mamy muzykę klasyczną, czyli tworzoną na tradycyjne, akustyczne instrumenty, to możemy też mówić o scenie klasycznej, związanej z komputerami na których się ona zaczęła. pomysł
[#315] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@rePeter, post #304

głównie swoim sławnym tu stwierdzeniem o jego wyższości nad oryginalnymi Amigami

A możesz zacytować to stwierdzenie? Albo najlepiej wrzucić tu link (tak, yt daje możliwość w linku przejść od razu do interesującego fragmentu)? Nie? To nie powielaj bzdur.
[#316] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@abcdef, post #315

"Najlepsza Amiga to emulator", nie znasz tego stwierdzenia Borga?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 16:08:49 przez karolb
[#317] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@nogorg, post #313

To, że kiedyś mówiło się "scena" wynikało z uproszczenia, nie zaś z tego, że nie znano nazwy "demoscena" albo "scena komputerowa". Na dyskietki też mówiło się "dyski", a dla odróżnienia od dysków twardych, na te drugie mówiło się "hadeki" itd. Określenie "demoscena" istnieje więc od samego początku, nic tu nie ewoluowało, za wyjątkiem częstotliwości użycia.
2
[#318] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@karolb, post #316

Ooo ... to jest wg Ciebie stwierdzenie?
"Najlepsza Amiga dzisiaj to PC - Dokąd prowadzi ten wyścig zbrojeń?"
I teraz pytanie za 100pkt - gdzie tu w tym tytule (jak i gdziekolwiek w tak zatytułowanym materiale) informacja o wyższości PC z WinUAE nad oryginalną amigą? No to hop...
"wydaje mi się, że jeśli chcemy sobie pograć jak za tamtych dawnych lat, albo żeby sprawdzić jak to kiedyś było, albo żeby przypomnieć sobie jak to kiedyś było to chyba możemy ograniczyć się do tej zwykłej pięćsetki, sześćsetki, ewentualnie włożyć sobie do niej goteka(..)"
"no ale jeśli naprawdę chcemy pooglądać sobie za pomocą amigi internet, zapuścić najnowsze demka, zapuścić te gry 3D, które nota bene wcale nie są dobrymi grami z punktu widzenia samej mechaniki gier, no to raczej chyba możemy, za darmo, bez większego problemu uruchomić sobie na pececie emulator winuae. Dzięki temu świetnemu programowi będziemy mogli mieć każdą amigę jaką zapragniemy, i pięćsetkę, i sześćsetkę, i 1200, i 4000, i cdtv, i cd32, z większością różnych dodatkowych akcesoriów (...)"
No to gdzie to stwierdzenie o wyższości winuae nad oryginalnymi amigami? Hmm? Może mniej zacietrzewienia, a więcej dystansu?
3
[#319] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@abcdef, post #318

Jeśli chodzi tylko o moc obliczeniową, to bardzo
możliwe, że szybki pc z winuae będzie miał
więcej mipsów niż mocno rozbudowana Amiga.
[#320] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@mmarcin2741, post #319

Nie, nie będzie miał. Chyba, że z JITem - ale jeśli prześledzisz wątek uważnie to będziesz wiedział, że nie wszystko złoto co się świeci...
[#321] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@XTD, post #317

Ok, w tym wypadku zbyt mocno zoptymalizowałem swoją myśl wprowadzając przekłamanie historii. Sorry. Jak najbardziej takie pojęcie pojawiało się w magazynach dyskowych (np. w Fat Agnusie 8 jest artykuł o tytule "Demo scena czyli walka z czasem", albo w NTB8 pada zdanie w artykule Mr Wolfa "Polska amigowa demoscena mogła się już swobodnie tworzyć w naszym ojczystym kraju." i nie tylko). Więc tak, ten zwrot na pewno był używany i różnie odmieniany, łącznie i rozdzielnie. Niemniej sądzę, że z racji dość dużej hermetyczności środowiska i powodów które wymieniłem wcześniej nie był on dominujący. Nie wiem czy sam go kiedykolwiek używałem, czy np. jechałem w tamtych czasach na party demoscenowe itp. Dzisiaj to raczej obligatoryjne, żeby nie trafić na niewłaściwą imprezę. A we Wrocławiu to już w ogóle w pułapkę (ponoć był klub o takiej nazwie).
1
[#322] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@abcdef, post #320

mmarcin2741 napisał:

Jeśli chodzi tylko o moc obliczeniową, to bardzo możliwe, że szybki pc z winuae będzie miał więcej mipsów niż mocno rozbudowana Amiga.(...)


Zauważ część:

Jeśli chodzi tylko o moc obliczeniową


Czyli nawet z tym JIT'em :)

Napisałeś:

(...)ale jeśli prześledzisz wątek uważnie to będziesz wiedział, że nie wszystko złoto co się świeci...


Zależy, bo jeśli chcesz mieć dużo mocy do np. renderowania w programie Real 3D v1.4, no to masz lepiej pod emulacją z JIT.

Miałem demo na gołą A1200 które pod WinUAE się wieszało w połowie, tudzież efekty były przekłamane. Kombinowałem z ustawieniami aby uzyskać efekt taki sam pod WinUAE jak na real A1200, no i w końcu demo poszło idealnie.

To nie sztuka pokazać dema bez przygotowania, ale sztuką jest wszystko wcześniej sprawdzić, po to żeby zrobić super show.

No więc wracając do tematu - Borgu jest fajnym youtuberem, potrafi robić live streamy, ale z konfiguracją WinUAE jest na bakier. Tylko tyle ;)
[#323] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@nogorg, post #321

No tak, jak najbardziej, nie był w użyciu w mowie potocznej w środowisku. Tak samo jak "dyskietka", o której wspomniałem (ale już np. w filmach i programach tv używali słowa "dyskietka" i człowiek się uśmiechał na zasadzie "kto tak mówi"). Na zachodzie pewnie częściej używali "demoscene", żeby odróżnić od sceny crackerskiej.
[#324] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@XTD, post #323

Aga demo poraz drugi.
link
[#325] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@Daclaw, post #314

Off top:
Nie wydaje mi sie aby to czy coś jest muzyką klasyczną czy nie, zależało od tego czy jest grane na instrumentach akustycznych czy elektronicznych. Mazurek czy Polka wybrzęczany przez zegarek z lat 80ych albo przez telefon z lat 90ych nie przestają być klasyczne. A współczesne kompozycje na skrzypce i fortepian nie są muzyką klasyczną. Mowa tu raczej o muzyce z 18go i 19go wieku, czyli z czasów gdy wymyślono i upowszechniono zapis nutowy. To spowodowało w muzyce rewolucję, bo nigdy wcześniej czyjaś kompozycja nie miała szans docierać do krajów i do pokoleń z czasów do których sam kompozytor nigdy nie dotarł, czy też nie dożył.
Choć początki każdego popularnego trendu mogą zyskać taki przydomek w czasach w których zaczyna sie on zmieniać. Stąd np klasyczny Rock, albo klasyczna Amiga. :)
1
[#326] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@ZbyniuR, post #325

Borg uszanował Amigę. W necie wyczytałem,
że w dwu tygodniowym lokdawnie najgorsze
są pierwsze dwa lata.
Uszy do góry, panowie .

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 16:22:16 przez mmarcin2741
[#327] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@mmarcin2741, post #326

Sprzedać wszystko i pozbyć się muzeum. Jak sami nie mogą utrzymać finansowo.
[#328] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@RoniWorlds, post #327

Meh.
[#329] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@RoniWorlds, post #327

Przecież na razie się utrzymują. Wpłaty na zbiórkę nie są obowiązkowe, więc nie wiem po co takie bzdury wypisujesz?
1
[#330] Re: Pomoc dla Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery - zrzutka

@luk, post #329

Przecież na razie się utrzymują. Wpłaty na zbiórkę nie są obowiązkowe, więc nie wiem po co takie bzdury wypisujesz?


Nie ma co znowu tłumaczyć, bo można tak w kółko

Zbiórka jest już na poziomie ponad 80% i sporo amigowców wpłaciło - za co bardzo dziękuje, jak i za miłe komentarze pod zbiórką i na privie :)
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem