Komentowana treść: FastATA i Linux
[#31] Re: FastATA i Linux

@Poke, post #26

Oj, ale namieszales ;)



Moze wszystko od poczatku.



1. Pod Amige Classic istnieje ODREBNA wersja LinuxaPPC (DebianPPC), ktora dziala na kartach BlizzardPPC oraz CyberstormPPC.



2. Amigowa wersja korzysta z SCSI (dostepne na BlizzardachPPC i Zorro w duzych Amigach) oraz ze standardowego kontrolera IDE, ktore pracuje w PIO0 i obsluguje (bez hackow) tylko dwa urzadzenia.



3. Firma Elbox zrobila dodatkowy, szybki i rozbudowany kontroler - cos takiego jak w pecetach. Czyli posiadajacy dwa porty (primary i secondary). Aby zadzialal port secondary, programisci Elboxu musieli spatchowac scsi.device za pomoca sterownika ata3.driver. Zostaje on odpalony na poczatku startup-seqence. Bez tego sterownika kontroler FastATA jest traktowany jako standardowy kontroler PIO0 i aktywny jest tylko port primary.



4. Niestety DebianPPC nie uruchamia sie z odpalonym sterownikiem ata3.driver, wiec aby odpalic Linuxa nalezalo wylaczyc ata3.driver, pozbywajac sie tym samym dostepu do urzadzenien podlaczonych do secondary.

[#32] Re: FastATA i Linux

@Poke, post #26

To powodzenia w podlaczaniu SILow do klasycznej amigi ;]



A dystrybucja Linuksa PPC na amidze sie rozni miedzy innymi tym, ze na amidze mozesz miec jako szybszy kontroler (prawie tylko) FastATA i tym, ze jest potrzebny sterownik do wykorzystania FastATY w pelni ... Sterownik, ktory zostal wlasnie wypuszczony...



Ciagle za trudne?
[#33] Re: FastATA i Linux

@Andrzej Drozd, post #31

A teraz juz mozna :D
[#34] Re: FastATA i Linux

@Andrzej Drozd, post #31

Oto mi chodzilo. Punkt 4) jest dla mnie w pelni wyjasniajacy sytuacje. Chociaz nie ukrywam ze troche mnie to dziwi - przeciez Linux jest tak elastyczny i uniwersalny ze zaskakuje tak powazna niekompatybilnosc.
[#35] Re: FastATA i Linux

@Poke, post #30

Tak, fizyczne urzadzenie pod ktore podpinamy twarde dyski itp.
[#36] Re: FastATA i Linux

@Poke, post #34

Chociaz nie ukrywam ze troche mnie to dziwi - przeciez Linux jest tak elastyczny i uniwersalny ze zaskakuje tak powazna niekompatybilnosc.



Wynika ona z tego, że FastATA to nie jest standardowy kontroler IDE na PCI jak w każdym niemal pececie. To urządzenie jest podłączone bezpośrednio do szyny procesora, ma niestandardową przestrzeń adresową i niestandardowy rozkład rejestrów. Dodatkowo szczegóły te były do niedawna chronione przez Elbox niczym tajemnica państwowa. Stąd brak w standardowym kernelu tego sterownika.



[#37] Re: FastATA i Linux

@Poke, post #25

Zadawanie pytan od twierdzenia, że jest wiele kontrolerów do wyboru na Amigę chyba się różni. A jeśli nie wiesz na dany temat nic to Twoja postawa to conajmniej postawa ignoranta.
[#38] Re: FastATA i Linux

@Poke, post #34

- przeciez Linux jest tak elastyczny i uniwersalny ze zaskakuje tak powazna niekompatybilnosc.



Wiesz, gdyby Elbox dostarczyl odpowiednie informacje, to ktos pewnie sam by zrobil odpowiednia patch dla FastATA. Niestety Elbox chroni swoje produkty.



Identyczna jest systuacja z kolejnym produktem Elboxu - mostkiem PCI o nazwie Mediator. Z braku sterownikow nie mozna na komputerach wyposazonych w ten mostek, odpalic tego samego DebianaPPC ani MorphOSa Classic. Uzytkownicy i tworcy chcieliby nawet napisac taki sterownik sami. No ale z powodu braku co i jak dziala, wszystko jest w rekach Elboxu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem