Komentowana treść: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy
[#31] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@Kaczus, post #27

Drogi kaczusie...zarówno AOS jak i linuks pochodza od wspolnego przodka...dziadzia UNIXa.

Tutaj mały fragment wiadomości z jednej ze stronek poświęconych AOS:

"System operacyjny komputerów Amiga (i innych, takich jak: Draco Motion, czy systemu nieliniowego montazu video Casablanca (zawiera ROM Amigi)) został napisany na potrzeby firmy Commodore na stacjach roboczych firmy Sun (która nawiasem mówiąc ma patenty na większość nowoczesnych technologii komputerowych np. JINI-connection technology lub język JAVA) a póżnej rozwijany przez kilka firm (po rozpadzie Commodore) min.: Escom, Viscorp, Gateway 2000 (właściwie to chłopaki nic nie zrobili oprócz szumu) a teraz wreszcie przez firmę Amiga (której ideą jest: "nic nie obiecywać, dopóki nie jest to wykonane a która weszła w ścisłą współpracę z Corel corporation i TAO Group). Idea tego systemu jest bazowana na U*IX'ie (a nawet część kodów żródłowych!). Tyle historii."...zeby nie bylo ze rzucam slowa na wiatr: http://free.polbox.pl/s/shadow/amiga/przeszlosc.html



Dokladnie podobne informacje czytalem w roznorakich guidebookach dolaczonych do mojej pierwszej amigi kilkanascie lat temu. Chyba nie uwazacie ze mnie Commodore oklamalo?



Teraz kwestia tego calego intuition vs. uklady specjalizowane w starej amidze. Wiecie co to T&L w kartach graficznych? Musicie wiedziec. Starsze karty (np,. voodoo3) tego nie obsluguja. Niemniej mozna odpallic na nich gry wykorzystujace T&L...jako ze wtedy te obliczenia wykonuje CPU zamiast GPU. Podobnie ma sie sprawa z kartami grafiki kontra agatka...OCS/ECS/AGA wykonuje operacje zwiazane z przemieszczaniem i skalowaniem okien prawie bez uzycia procesora-to jeden z atutow szybkosci AOS.



Zanim zaczniecie na kogos bluzgac upewnijcie sie ze macie 100% racje!
[#32] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@MinisterQ, post #30

Z AutoScroll korzysta kilka progamów którch używam np. Visage i FileMaster (odpalony mam na osobnym ekranie nie tak jak widać na grabie w graffiti) bo nie mam zamiaru używać Opusa zamiast Ambienta. Odnośnie rozdzielczości to nie znam takiego monitora, który ma tyle Hz przy takim ekranie jak ja teraz mam i dodatkowo oszczędzam wzrok.
[#33] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@abcdef, post #31

No to przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem fragmet ktory zacytowales, a slowa "Idea tego systemu jest bazowana na U*IX'ie" weź troszkę bardziej w cudzysłów, chyba, że nigdy unixa nie używałeś to musisz uwierzyć na słowo. Ta część kodów żródłowych, to można zastosować w sumie do każdego systemu, bo w 99% systemow znajdzie sie cos co bylo dajmy na to na licencji pd i wygodnie bylo tych kilku funkcji uzyc. Zanim zaczniesz znowu bajdużyć skonsultuj to z kimś kompetentnym, a nie artykułem publicystycznym, bo inaczej tego tekstu nazwać nie można...
[#34] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@Kaczus, post #33

Wow...ty popatrz jak wygląda UNIX a jak wygląda Amiga OS...mało podobieństw? Nie patrz na GUI tylko na to w jaki sposób system realizuje swoje funckje. AOS JEST dziedzictwem UNIXa i nie masz absolutnie żadnych możliwości by temu zaprzeczyc. Daleko mu do windy, dosa, CP/M i innych bardziej egzotycznych systemow...ale z linia UNIXa laczy go bardzo wiele. Najlepiej zanim odpowiesz na ten komentarz doucz sie troche, bo widac ze masz podstawowe braki w wiedzy.
[#35] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@abcdef, post #34

To proponuje zajrzec na moja strne do dzialu cytaty, tam w komentarzu na ten temat wypowiedzial sie jeden z tworcow AmigaOSa...

Proponuję również zapoznać się ze sposobem pracy, przekazywania komunikatów i wielu wielu innych rzeczy... W sumie najbardziej przypomina unixa jedynie fakt, ze systemowe rozmieszczone sa w wyspecjalizowanych katalogach, ale tu patrz znowu kicha, bo miast bin jest c... miast lib jest libs....
[#36] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@abcdef, post #31

> "OCS/ECS/AGA wykonuje operacje zwiazane z przemieszczaniem i skalowaniem okien prawie bez uzycia procesora"

to prawda, zajmuje się tym blitter, ten w Amidze był chyba pierwszym stosowanym w komputerze na rynek masowy. Tylko jak się to ma do przewagi nad kartami graficznymi? Te od wielu lat również wyposażone są we własny blitter i także potrafią sprzętowo przemieszczać okna (i jeszcze wiele innych rzeczy). Blittery na karcie graficznej są obecnie dużo szybsze od tego w Amidze.

Jeśli chodzi o przodków AOS, to mamy tu przede wszystkim Triposa. Pewnie AOS jakieś koncepcje z uniksa ma, ale równie dobrze można by powiedzieć, że przodkiem AOS jest CP/M . Na pewno w AOS dopatrzysz się jakiś koncepcji CP/M, co wcale nie znaczy że jest on jego przodkiem.

W czasach amigowego rulezowania powstało bardzo wiele mitów (opisywanych przez amigową pracę, a potem żyjących własnym życiem)... mających mniej wspólnego z rzeczywistością niż historia Dedala i Ikara.
[#37] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@Kaczus, post #35

można sobie porobić aliasy (albo jeszcze lepiej rename) - ls zamiast dir, i już przekonamy każdego sceptyka, że AOS ma Unixowe korzenie
[#38] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@wali7, post #36

Waligator :)) Nie zauwazyles, ze moj adwersarz cały czas jeszcze zyje w pierwszej polowie lat 90-tych, gdy w PC wypasem były karty vga z 256 kilo pamieci? (wtedy niektorzy je nazywali juz svga... :)) A karty muzzyczne z oznaczeniem pro w 90% były 8-io bitowe o kiepskim dzwięku, a kupowało się karty muzyczne do pc, by mieć gdzie podłączyć Joystick... Ten czlowiek caly czas zyje w tych moim zdaniem pieknych czasach... Z jednej strony to fajnie - bo czasy byly zaje**ste, ale coz...
[#39] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@abcdef, post #34

Wow...ty popatrz jak wygląda UNIX a jak wygląda Amiga OS...mało podobieństw?



Mało. Budowa kernela typowego Uniksa i budowa kernela AmigaOS to dwie różne rzeczy. AmigaOS może być tylko o tyle dziedzictwem Uniksa, że ludzie którzy stworzyli AmigaOS uczyli się programowania na Uniksie. Poza tym koncepcja AmigaOS jest różna od uniksowej. To że mamy ukośnik w tę samą stronę, o niczym jeszcze nie świadczy. Powiem więcej. Rozwiązania zastosowane w AmigaOS o lata świetlne wyprzedzały ówczesnego Uniksa, zresztą w wielu obszarach wyprzedzają je do dziś.



AOS JEST dziedzictwem UNIXa i nie masz absolutnie żadnych możliwości by temu zaprzeczyc.



Owszem, mam możliwości, Ty o tym nie decydujesz. Wszystko zależy od definicji słowa "dziedzictwo". W szerokim sensie tego słowa nawet winda, dos i CP/M są dziedzictwem Uniksa (tak, przecież w API Windowsa znajdziemy całą masę uniksowych funkcji, chociażby WinSocks). Natomiast w sensie wąskim, "jest dziedzictwem == jest bazowany na", AmigaOS w żaden sposób nie jest dziedzictwem Uniksa. Zauważ, że biblioteka ixemul emuluje środowisko uniksowe na Amidze. Gdyby AmigaOS był dziedzictwem Uniksa, taka biblioteka nie byłaby do niczego potrzebna. Unix od zawsze był systemem wielodostępnym i wieloużytkownikowym, przeznaczonym głównie do pracy zdalnej w trybie tekstowym. AmigaOS od zawsze był systemem jednoużytkownikowym do pracy lokalnej, z wspólną przestrzenią adresową, ze środowiskiem graficznym ściśle zintegrowanym z kernelem. Widzę tu same różnice i brak podobieństw. Przecież AmigaOS nie jest nawet kompatybilny z - niewątpliwie uniksowego pochodzenia - standardem POSIX.



doucz sie troche, bo widac ze masz podstawowe braki w wiedzy



Typowy argument kogoś, komu zabrakło argumentów rzeczowych. Widać, że masz podstawowe braki w kulturze wypowiedzi.



[#40] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@Grzegorz Kraszewski, post #39

Nigdzie nie napisałem, że AOS powstał na bazie unixa...niemniej rozwiązania systemowe pochodza z tego systemu, nie zadnego innego. To ze zostal zaprojektowany od podstaw nie swiadczy o tym ze programisci na niczym nie bazowali. Pierwsze GUI bylo bliskie temu znanemu z macintoshy, rozwiazania dot. obslugi sprzetu+bilbioteki systemiowe wlasnie zaczerpniete z unixa. A ze stworzono z tego system dla pojedynczego uzytkownika to nie oznacza, ze z unixem nie ma nic wspolnego. Trudno tu mowic o podobienstwach do CP//M czy Windowsa...bo ich nie ma. Windwws dopiero w formie W2K stal sie prawdziwiem nowym systemem...wczesniej byla to graficzna nakladka na DOSa. AmigaDOS znowu jest o tyle rozny od MS DOS ze jest to praktycznie "tekstowa nakladka" na system amigi :P



Tak cudowna w swej wydajnosci...a straszna w stabilnosci obsluga multitaskingu-przelom w dziedzinie systemow operacyjnych-pochodzila, a jakby inaczej, z unixa. Oczywiscie bardziej dopracowana, doszlifowana, ale jednak. Jesli odrzucic GUI i wszelkie elementy swiadczace o zespoleniu systemu z sprzetem amigi to zostanie cos, co moglo miec swoje poczatki tylko w mozliwosciach dawanych przez unixa.



co do kwestii standardow, to musisz pamietac, ze commodore samo ustanawialo swoje standardy..dlatego ze bylo to bardziej oplacalne niz szerokie dopasowywanie sie do innych standardow.



A teraz male wytlumaczenie: Unix byl systemem wielodostepnym i wielouzytkownikowym...amiga OS tez...z pewnej strony. Otoz procesy wywolywane przez uzytkownika w pamieci systemu staja sie "terminalami" zas sam system jest "serwerem". Idee unixa zawarte sa w AOS, tylko skompresowane tak ze czasem trudno je dojrzec.
[#41] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@abcdef, post #40

hahahahahaha - nieno - mam nadzieje, ze piszesz to jako dowcip.

Pierwsze GUI bylo bliskie temu znanemu z macintoshy,


Pewnie dlatego, że były okna?

rozwiazania dot. obslugi sprzetu+bilbioteki systemiowe wlasnie zaczerpniete z unixa.


Moze nas uświadom, które to, bo ja takowych nie znajduje

Trudno tu mowic o podobienstwach do CP//M czy Windowsa.


Chyba się nie dziwisz, że brak jest podobieńśtw do windowsa... Jak projektowano AmigaOS, to windowsa nawet w planach nie było...

Windwws dopiero w formie W2K stal sie prawdziwiem nowym systemem...wczesniej byla to graficzna nakladka na DOSa.


Zależy który windows, bo tak dla wiadomosci wczesniej był tez WNT, na którym to oparty jest W2000...

a straszna w stabilnosci obsluga multitaskingu-przelom w dziedzinie systemow operacyjnych-pochodzila, a jakby inaczej, z unixa


Gdyby pochodzila z unixa dzialala by troszke inaczej i wolniej... Przełomem była wielozadaniowość w systemie dla komputerów desktopowych.

Jesli odrzucic GUI i wszelkie elementy swiadczace o zespoleniu systemu z sprzetem amigi to zostanie cos, co moglo miec swoje poczatki tylko w mozliwosciach dawanych przez unixa.


Ciekawe dlaczego zatem jeden z autorow AmigaOS twierdził co innego... Pewnie się nie znał. Lamer jakiś...



co do kwestii standardow, to musisz pamietac, ze commodore samo ustanawialo swoje standardy..dlatego ze bylo to bardziej oplacalne niz szerokie dopasowywanie sie do innych standardow


Samo ustalalo, bo wtedy standardow nie bylo... Dopiero zaczela sie wojna o to, kto te standardy ma wyznaczac...
[#42] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@Kaczus, post #41

Miales maca? A moze widziales ten system? Gdybys nie wiedzial patent na system z graficznym interfejsem uzytkownika mial w tamtym czasie Xerox. MacOS, GeOS, AmigaOS...to produkty tego, ze ktos ten system Xeroxa chcial powielic. Natomiast w dziedzinie obslugi AOS dziala na zasadzie bardziej zblizonej do MacOS niz wypuszczonemu przez commodore GeOSowi dla C-64/128.



Obsluga sprzetu-biblioteki ktore reprezentowaly sprzet w systemie?(hyh)



windows byl w planach...Jobs widzial system Xeroxa w tym samym czasie co Bill Gates :P

BTW Widnows 1.0 -1985r. :P



Oczywiscie zapomnialem o NT 4.0, calkiem przypadkowo...moze dlatego ze uzywalem wczesniej 3.5 ktory nie oderwal sie do konca od DOSa.



Multitasking-realizowany czesciowo przez sprzet (mx68k i jego 2 tryby pracy...system+user) jak i przez oprorgamowanie. Kazdy watek byl dla systemu tym samym co kazdy terminal unixa do jego serwera.



Autorzy systemu udzielali roznych wywiadow...poza tym sklad sie troszke zmienial od WB 1.0 ...wazne jest to z czego czerpali inwencje, a nie na czym sie skonczylo w wersji 4.0.





Samo ustalalo, bo wtedy standardow nie bylo... Dopiero zaczela sie wojna o to, kto te standardy ma wyznaczac...


Oczywiscie tutaj sie calkowicie mylisz. Standardy istnialy od czasu powstaniu pierwszych komputerow osobistych. C= zalezalo na tym by wprowadzic swoje standardy do swoich komputerow. Nic mniej, nic wiecej.
[#43] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@abcdef, post #40

To co nazwałeś "terminalem" i "serwerem" w odniesieniu do programu i OS pod którym ten program działa, to nic innego jak API systemu pod którym uruchomiono program. Każdy system operacyjny udostępnia API dla uruchomionych programów, w tym DOS (procedury BIOSu), OS małych Atari (16 kb OS w ROMie, głównie procedury I/O), nie mówiąc o Windowsach. Czy to oznacza, że te systemy oparto na Unixie?

Serwer i terminal to coś zupełnie innego.
[#44] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@abcdef, post #42

Ciekawe dlaczego Windows NT musiałby odrywać się od DOSa, skoro pierwotnie napisano go dla PPC i zrobiła to zupełnie inna niż MS firma.

To DOS jest też na PPC?
[#45] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@abcdef, post #42

Obsluga sprzetu-biblioteki ktore reprezentowaly sprzet w systemie?(hyh)


No widzisz sam zauważyłeś różnicę... w unixie urządzenia widziane są jak pliki....

Oczywiscie zapomnialem o NT 4.0, calkiem przypadkowo...moze dlatego ze uzywalem wczesniej 3.5 ktory nie oderwal sie do konca od DOSa.


Kolejne idiotyzmy... dla wiadomosci DOS jest w NT jako osobny proces... Zresztą jądro NT było przez MS (jak większość rozwiązań tej firmy) odkupione od kogoś innego.

Multitasking-realizowany czesciowo przez sprzet (mx68k i jego 2 tryby pracy...system+user) jak i przez oprorgamowanie. Kazdy watek byl dla systemu tym samym co kazdy terminal unixa do jego serwera.


hahaha - no cóż technologia client/serwer znana jest od dawna... czy pochodzi z unixow, nie zaryzykowalbym takiego stwierdzenia, mozliwe, ale obawiam sie, ze mogla ta technologia zostac opracowana znacznie wczesniej... i chyba byla... bo w symie centrala telefoniczna pracuje w ten sposob...

Oczywiscie tutaj sie calkowicie mylisz. Standardy istnialy od czasu powstaniu pierwszych komputerow osobistych.


a mozesz podac przyklady?
[#46] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@abcdef, post #42

Jesteś pewien, że AOS wykorzystuje tryb nadzorcy 68k?

W windowsach sterowniki reprezentują sprzęt, jak nazwiemy je bibliotekami, to okaże się że bazuje na Uniksie?

Rozwiń może "Natomiast w dziedzinie obslugi AOS dziala na zasadzie bardziej zblizonej do MacOS niz wypuszczonemu przez commodore GeOSowi dla C-64/128", o co chodzi? Że oba działają na 68k, czy coś jeszcze?
[#47] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@abcdef, post #40

Otoz procesy wywolywane przez uzytkownika w pamieci systemu staja sie "terminalami" zas sam system jest "serwerem"



To ładnie brzmi, ale czy coś konkretnego oznacza? W każdym systemie operacyjnym aplikacje wywołują funkcje systemu aby coś od niego otrzymać.









[#48] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@wali7, post #46

W windows istnieje HAL (Hardware Abstraction Layer)...i jest on zgoła inny niż system zastosowany w AOS. Owszem urządzenia mają swoje sterowniki (które nota bene są odpowiednimi bilbiotekami...niekoniecznie DLL), ale całoś zarządzana jest w inny sposob. W AOS mamy pliki .device i czasem pomocnicze biblioteki. I to calosc systemu zarzadzania sprzetem.



GUI...mowi ci to cos? Obsluga GUI AOS jest bardzo podobna do MacOS. A chyba nie musze dodawac co wyszlo wczesniej?



[#49] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@abcdef, post #48

GUI... zaraz, zaraz, czy to może Głupoty Upierdliwych Ignorantów?

Co rozumiesz jako to podobieństwo? Wygląd? Bo jeśli chodzi o API GUI, to to zastosowane w Windowsach jest bardzo podobne do tego Amigowskiego. Podobnie otwierane i obsługiwane są okna (mówimy o API, bo źródeł Windows, podobnie jak Intuition nie posiadam), podobnie wszystko odbywa się poprzez wymianę komunikatów (message)... Zresztą akurat nie klasyfikuje się systemów operacyjnych po ich GUI, gdyż stanowią tylko zewnętrzną warstwę. Na każdy OS można nałożyć dowolne GUI, o ile hardware jest wystarczający.

Zresztą co ma macowy OS do linuksa? Teraz owszem, ale dawniej... podobieństw niewiele, taki MacOS np. nie ma wywłaszczeniowego multitaskingu....

Chyba się już pogubiłeś kompletnie.

Zresztą napisałeś już wystarczająco dużo głupot w tym wątku (np. kwestia blittera w kartach graficznych, urządzeń pod linuksem, teraz ten dziwaczny argument z GUI...), warto się tak wkopywać dalej?
[#50] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@wali7, post #49

Warto! Dzięki temu jest zabawa! :D
[#51] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@wali7, post #49

Jesli nei wiesz o co chodzi to zapewne nie widziales jak sie obsluguje pierwsze wersje Mac OSa. Jakie widzisz roznice w obsludze systemu AOS w porownaniu z Mac OS? A moze miales GeOSa? Ja mialem i AOS nie byl podobny w obsludze, za to byl podobny do systemu maca. Czyt. zaznaczanie, dodatkowe menu, wyglad ikonek, podzial na foldery, dyski...itp. itd.



BTW Jesli nie rozrozniasz funkcjonalnosci GUI od funkcjonalnosci systemu to nie moja wina.



Co do blittera to zapewne ten w kartach graficznych takze kontroluje pamiec glowna kompuera? (LoL), bo ten w Amidze odpowiadal za operacje w calej pamieci CHIP. Mialo to swoje korzystne jak i niekorzystne efekty.
[#52] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@abcdef, post #51

Aleś się uparł... blitter operuje na chip ramie, nie na całej pamięci. A co do plusów i minusów... takie rozwiązanie ma głównie minusy, bo blitter wykorzystuje się w 99% przy operacjach graficznych (te 1% zostawiam na to o czym nie wiem), a w przypadku custom chips amigi blitter jest spowalniany przez wszystko co operuje na chip ramie (a jest tego sporo, bo poza samplami dla Pauli, mamy tu też sporo struktur systemowych, zresztą sam chip ram ma bardzo długi czas dostępu).

Ale co ma do architektury systemu operacyjnego sposób machania myszką czy ilość przycisków w myszce (jeszcze o tym nie pisałeś, ale napisz, napisz ;) )? MacOS stosuje bardzo pokręcony system zapisu plików, poza nim nigdzie nie spotykany.

Przecież to ty usiłujesz wykazać podobieństwa Amigi do innych systemów z uwagi na rozwiązania GUI.

Niezależnie od tego, ile użyjesz smilejów czy LOLi nie zmienisz faktów. Napisałeś kiedyś jakiś program wykorzystujący API AmigaOS czy innych systemów, aby móc cokolwiek powiedzieć na ten temat? Z twoich wypowiedzi wynika, że raczej nie. Ja się na temat MacOS nie wypowiadam, bo nie używam go, nigdy nie napisałem programu pod ten system.
[#53] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@wali7, post #52

1. Chyba pisałem wyraźnie że blitter dziala w CHIP...tak naprawde zas CHIP jest "wykrojonym" prawie syntetycznie blokiem pamieci...nie widze problemow z zaprojektowaniem blittera korzystajacego z calej dostepnej pamieci.

2. Moze masz na mysli to ze od jakiegos czasu myszki do MacOS maja tylko 1 przycisk? Ojej...a myszki do PC maja 3, a nawet wiecej...to nie zmienia podstawowej obslugi systemu. Naprowadzilem tylko na temat tego, ze nowy system wyprodukowany na cele nowego kompuera , w dziedzinie obslugi, nie

wzorowal sie na GeOS (systemie Commodore) tylko wlasnie na wiodacym wtedy systemie w komputerach osobistych. A ze byly to tanie modele macintoshy z ich MacOS to juz nie moja wina.

Wystarczy spojrzec na aspekt listwy z funkcjami pojawiajacej sie na AOS by zauwazyc ze jest to praktycznie TO SAMO co w systemie operacyjnym Lisy. A ze tamten komputer uzywal myszki z 1 klawiszem to nie zmienia faktu ze jednak mozna uznac ze chocby tak z pozoru malo znaczacy element jednak zostal w AOS zaczerpniety z pomyslu Apple.
[#54] Re: PowerVixxen LT - wieści ciąg dalszy

@abcdef, post #53

1. Skoro nie widzisz problemu, to zaprojektuj blitter operujący na całym RAMie ;)

2. Oczywiście że Chip jest osobnym blokiem, bo Agnus (Alice) dysponuje własną magistralą danych i adresową podpiętą z jednej strony do Chip RAMu i wszystkich CustomChips (w Ami przecież rejestry układów zamapowane są w obszarze pamięciowym 68k, ale to wynika ze specyfiki tego procesora, który nie ma niepotrzebnie skomplikowanego systemu I/O używanego w IA86). Fast podpinany jest inną magistralą (oczywiście CPU ma jeden zestaw magistral, podział dokonuje się na poziomie Agnusa).

3. Tylko zapytam najpierw, po co nam blitter operujący na całym RAMie? I jak zamierzasz zlikwidować opóźnienia dostępu CPU do tego RAMu generowane przez DMA tego blittera?

4. Zdaje się, że wątek zboczył na temat domniemanego pochodzenia AmigaOS od Uniksa... nie zamierzam dyskutować o pokrewieństwie GUI AmigaOS z GUI MacOS. Wszyscy (prawie) wiedzą, że pomysły Xeroxa zrealizował Apple, a na ich produkcie wzorowały się AmigaOS, TOS, czy Windows (było nawet kilka spraw w sądzie z tego powodu). Ale jaki to ma związek z Uniksem nadal nie wiem :D
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem