Komentowana treść: SAM440EP - projekt ukończony
[#31] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Kiv_Master, post #21

A co efika bez gfx, 1IDE, 128RAM, 400Mhz lepsza?

Widzisz w pewnym sensie lepsza, bo EFIKA nie była projektowana jako komputer typu desktop, po drugie, popatrz co lepsze

CPU 667 MHZ, 256 MB RAM i Radeon M 9000 64 MB 32 bit

czy

CPU 400 MHz, 128 MB RAM i np radeon 9250 126 MB 128 bit

Pomyśl co jednak będzie szybsze.
Jeżeli to do ciebie nie przemawia, to powiedz mi co z tych zestawów jest szybsze:

Athlon 4000 , GF 5200 SE i 2 GB RAM (powiedzmy że to taka pecetowa sam;) )

czy

Athlon 3600 , GF6800GT i 1 GB RAM (a to efika)

Widzisz różnice , i powiedz dlaczego zestaw dwa jest lepszy.

Pozatym, proponuje popatrzyć się na jeszcze jedną "zalete" SAM, kontroler SiL 3114. Układzik ten jest podpięty pod pojedyńczą szynę pci, do której podpięte są usb, lan i cała reszta. Zresztą SiL 3114 demonem prędkości nie jest ;) .

Podsumowując moje trollowanie, i EFIKA i SAM to ciekawe produkty, z tymże jeden (SAM) stara się udawać komputer desktop a nim nie jest, natomiast drugi (EFIKA) nie jest desktopem i nie stara się go udawać, i na tym polega różnica :)

Ostatnia edycja: 01.04.07 21:38:41
[#32] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Olo, post #31

Nie ma sensu na siłę podnosić atrakcyjności efiki przez pryzmat możliwości wpięcia weń lepszej karty graficznej, której to zalet i tak de facto nie zauważy się przecież podczas normalnej pracy z aplikacjami i systemem. Póki co pierwszą i podstawową zaletą efiki jest jej dostępność, następne w kolejce to "sprawdzalność empiryczna" i zaawansowane postępy w pracach nad amigowym systemem, który będzie można na niej w miejmy nadzieję niedalekiej przyszłości uruchomić.
[#33] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@MinisterQ, post #32

Dodajmy do tego jeszcze cene.wiem,wiem nie ogloszono oficjalnie ceny,no ale roznica bedzie duza.
Moim zdaniem wlasnie przy normalnym uzytkowaniu bedzie widac roznice in plus dla efiki przy karcie gfx.
[#34] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Olo, post #31

Problem w tym, że zestaw dwa nie jest lepszy, chyba, że większość czasu spędzasz grając w najnowsze gierki.

[#35] Re: SAM440EP - projekt ukończony
hmm a co powiecie na to?
http://www.genesippc.com/press.php?date=20050822

ktos na AW stwierdzil ze po przeflaszowaniu na open firmware ruszyl by na tym Mos ,openfimware juz jest... hmm jakis dualbios i mamy sprzet odpalajacy potencjalnie os4 i mosa?
[#36] Re: SAM440EP - projekt ukończony
Fajnie, że coś się w tym temacie dzieje, ale mnie jakoś ta oferta nie przypadła do gustu.
Dużo bardziej podobał mi się projekt Amy05.
Ale może jak wyjdzie Sam to część ludzi go kupi będzie sprzedawać swoje A1/mA1.
[#37] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@amigafan, post #36

Dużo bardziej podobał mi się projekt Amy05.


Niestety (a moze na szczescie) Amy05 pozostalo tylko li projektem.
[#38] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@szuler, post #37

Amy05 pozostalo tylko li projektem

I to mówi stały bywalec kanału #ppa... Przecież Amy05 jest w pełni działającym botem, a nie tylko projektem cool.
[#39] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@stOOsh, post #34

Obawiam się że jednak jest lepszy.

Wprawdzie R9250 to w zasadzie r9000 (częst. GPU ma mniejszą o 10 MHz w stosunku do 9000) ale od r9000M różni się i to znacznie (co na blogu X ktoś zapomniał wspomnieć;) ), na dodatek r9250 ma szyne 128 bit, a R9000M w sam aż całe 32 bit ( o tym też nie wspomniała dana osoba ;) ), co skutecznie spowolni każdą operacje graficzną, nawet w systemie, smutne ale prawdziwe, o grach nawet nie warto wspominać .
[#40] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Olo, post #39

Nawet w systemie?
To co powiesz o BVision? Ona przy najwolniejszej z kart włożonych w PCI pod nowe Amigi wg. Twojego opisu niemal nie rysuje pikseli, ona wręcz się cofa podczas rysowania.. ;)
[#41] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@MinisterQ, post #40

No właśnie, a w takim razie co dopiero CV3D, CV64, Picasso, że o AGA nie wspomnę.
[#42] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Olo, post #39

Ale bzdury wygadujesz tu i powyżej, robisz zaletę z tego, że w efice nie ma zintegrowanej grafy, że lepsza dopinana. Radeon 9000 nie jest wcale taki słaby, do większości zastosowań amigowych zupełnie wystarczy, a jeśli do czegoś nie wystarczy to czy w SAM nie ma slotu PCI do którego również można wpiąć np. tego 9250 lub lepszego?
Trollujesz, trollujesz, trollujesz o SAM, a w przypadku "biednej" efiki rozpływałeś się w zachwytach i po co przecież i tak nie kupisz. Uwielbiasz przecież swojego wypaśnego pieca, co chwile rzucasz nam tu jakimiś athlonami etc.
A co byś powiedział o wyższym zegarze CPU w SAM czy to też wada, czy mniejszy w efice jest zaletą?
[#43] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@DRACOX, post #35

Obawiam sie, ze przeflashowanie nie wyczaruje automagicznie sterownikow do tego. Support dla tego hw nie jest w planach.
[#44] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Kiv_Master, post #42

Jasne masz racje, grafa z szyną 32 bit "rzondzi" OK OK już nie trolluje
[#45] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Olo, post #44

3 pytania do OlO:
w którym miejscu przeczytales ze grafa SAMa ma szyne 32 bitową ?
czy twierdzisz ze grafa w efice na mostku PCI ma szyne 128 bit ?
gdzie najczesciej mozna spotkac lame ? 8)

Ostatnia edycja: 02.04.07 23:56:58
[#46] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@fibi, post #45

Lamy spotakac mozna w ogrodzie botanicznym w Toruniu. Zapraszam :))
[#47] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Olo, post #44

Jasne masz racje, grafa z szyną 32 bit "rzondzi"

Ano rzondzi. Chyba się trochę zapędziłeś z tą szyną 32-bit. Rozróżnijmy szynę łączącą chip graficzny z video RAM i szynę łączącą całą kartę graficzną z resztą systemu. Ta druga w Samanthcie jest 32-bitowa, ale w Efice też jest 32-bitowa, riser AGP wtykasz bowiem ni mniej ni więcej, a w 32-bitowy slot PCI. Powiem więcej, ja bym się nie obraził, jakby w Efice była zintegrowana grafika, nawet klasy R9000M (tylko żeby miała więcej niż 64 MB, 128 albo 256 to jest to). Zresztą planowane do Efiki XGI Volari też żadnym wypasem nie jest. Bo zadaniem grafy w takim kompie nie jest przerzucanie 50 milionów trójkątów w każdej ramce. Zadaniem grafy jest wyświetlenie obrazu . A ilość FPS-ów w Doomie 3 jest sprawą zupełnie wtórną wobec cienkości procesora.
[#48] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@fibi, post #45

w którym miejscu przeczytales ze grafa SAMa ma szyne 32 bitową

Subsystem: ATI Technologies Inc Radeon R250 Lf [Radeon Mobility 9000 M9] (..)
Memory at a0000000 (32-bit, prefetchable) [size=128M]

Oczywiście napisałem też"

Podsystem graficzny komunikuje się z pamięcią poprzez 32 bitową szynę (..) mam nadzieje że się myle (..)

I oczywiście dalej mam nadzieje, że się myle (i wiem że się lekko minąłem z prawdą, ale co tam, jak nikt nie widzi to ja nie będe poprawiał ;) ;) ;) ) :)

czy twierdzisz ze grafa w efice na mostku PCI ma szyne 128 bit

Ależ oczywiście droga lamo cool , widzisz, szyna pamięci na karcie nie zmienia się w zależności od tego gdzie jest podpięta karta, np. Radeon 9250 128 MB 128 bit w AGPx8 , czy w mostku PCI w EFIKA dalej będzie miał pamięci 128 bit :) .

Generalnie tematem całej tej wymiany zdań nie jest to czy szyna jest czy nie jest 32 bit, tylko czy karta z szyną 32-bit będzie, lub nie, wolniejsza w systemie od karte 128 bit ale wpiętej w efice.

gdzie najczesciej mozna spotkac lame ?

W ZOO :D

Swoją drogą poczytałem sobie trochę o tym całym projekcie sam, i ... ale nie napisze bo zaraz ktoś powie że ze mnie troll , że się nie znam i tylko lama ze mnie cool
[#49] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Olo, post #48

Generalnie tematem całej tej wymiany zdań nie jest to czy szyna jest czy nie jest 32 bit, tylko czy karta z szyną 32-bit będzie, lub nie, wolniejsza w systemie od karte 128 bit ale wpiętej w efice.

Weź już Ollo przestań, tylko zajrzyj sobie tutaj i przewiń trochę do dołu. Wtedy nie będziesz miał wątpliwości, że szyna między DDR-ami na chipie a samym chipem jest 128-bitowa (Samantha ma wersję z 64 MB). Czyli sytuacja jest w zasadzie taka sama jak w Efice, jedyna różnica dla Efiki na plus to fakt, że możesz w nią sobie wetknąć coś z deka lepszego od 9000M. Co nie zmienia faktu, że będzie to się komunikowało z resztą systemu po szynie 32-bitowej. W Samanthcie nie szyna będzie bolesna, a 64 MB VRAM, pamiętamy jakie jazdy były z uA1, która ma 32 MB VRAM i już wkrótce pojawiły się artykuły w rodzaju "Optymalizacja zużycia pamięci graficznej w uA1" w TotalAmiga bodajże 22, czy 23. Nie wspominając już o nowym MOS-ie i ilości VRAM... ale to Samanthy chyba nie dotyczy .
[#50] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Grzegorz Kraszewski, post #47

Chyba się trochę zapędziłeś z tą szyną 32-bit. Rozróżnijmy szynę łączącą chip graficzny z video RAM i szynę łączącą całą kartę graficzną z resztą systemu. Ta druga w Samanthcie jest 32-bitowa

Yup, masz racje. Napisałem w pierwszym swoim poście że mam nadzieje że się myle, bo wiem że były R9000M , chyba seria A1 (nie AmigaONE, tylko seria chipu A1 ) , które miały własnie 64 MB RAM i 32 bitową szyne (ale nie do komputera ale między GPU a pamięcią), więc niejako pasowało mi to sam. A że potem okazało się że to poprostu komputer ma szynę 32bit bo wszystkie jego komponenty połączeone są ze sobą przez szynę PCI, to inna sprawa ;)

Zresztą planowane do Efiki XGI Volari też żadnym wypasem nie jest.

Eeee nie przesadzajmy, Volari demonem nie jest. Owszem te karty miały problemy, bo firma XGI robiąc karty serii Volari chwaliła się że będą one lepsze od komkurencji w danym przedziale cenowym a tak nie było. Jednak nawet najsłabsza Volari, czyli Volari V5 oparta na XGI V41 jest zdecydowanie szybsza niż R92x0 ;)

A wogóle to nie karmić trolla! OK
[#51] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Grzegorz Kraszewski, post #49

Weź już Ollo przestań, tylko zajrzyj sobie tutaj i przewiń trochę do dołu. Wtedy nie będziesz miał wątpliwości, że szyna między DDR-ami na chipie a samym chipem jest 128-bitowa (Samantha ma wersję z 64 MB).

Wiem jak wygląda i działa R9000M . Mówie przecież że dyskusja zeszła na temat, czy komputer z kartą która ma hipotetycznie szyne GPU GDDR 32 bit, będzie lub nie wolniejsza od kompa z kartą który ma GPU 128 bit :) Zresztą koniec tego trollowania ;)
[#52] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@AmiChris, post #33

Dodajmy do tego jeszcze cene.wiem,wiem nie ogloszono oficjalnie ceny,no ale roznica bedzie duza.

No tak, nieznana cena jest wyjatkowa zaleta
Podziwiam twoja wiare.
[#53] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Olo, post #51

Tyle sie naprodukowles i wyniklo z tego tylko tyle, ze nie zbyt sie znasz w tamacie, w ktorym tak w zaparte idziesz. Po co to? Moze najpierw przermyslec temat a nie od razu na sile probowac dyskredytowac wszystko co nie pochodzi od Genesi.
[#54] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@reactor, post #53

No wiesz, ksywa Trollo zobowiązuje :P
[#55] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Olo, post #51

Wiem jak wygląda i działa R9000M . Mówie przecież że dyskusja zeszła na temat, czy komputer z kartą która ma hipotetycznie szyne GPU GDDR 32 bit, będzie lub nie wolniejsza od kompa z kartą który ma GPU 128 bit usmiech Zresztą koniec tego trollowania


koledzy Ci tłumaczyli ale widac nie zrozumiales wiele , powodzenia w dalszym trolowaniu.
[#56] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@fibi, post #55

No coż, niektórzy lubią udawadniać, że z dwóch nieciekawych ofert któraś jest lepsza... A co to za różnica, jeśli żadna z ofert nie warta jest uwagi... Rozważania czysto akademickie - nic niewnoszące...
[#57] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Kaczus, post #56

Nieciekawych? Dla Ciebie czy dla mnie moze i tak.

Jesli ktos mial mniej wypasiona Amige z PPC (bez SCSI), to przesiadka na Efike moze mu sie wydac duza poprawa. Efike odpalalem na przemian z moja A1200PPC (z jakims starym MOSem 1.5). Wtedy roznice w szybkosci widac bardzo dobrze. W tescie praktycznym - kompilacji intuition.library Efika plasuje sie ladnie: ok 4m na P2, 6m na P1, 20m na Efice i 1h30m (!) na A1200 z FATA i 603e/175.

Ale coz, zlozylem, zainstalowalem MOSa, nawet skompilowalem cos tam na niej i na tym koniec - lezy sobie wylaczona, bo znacznie wygodniej pracuje sie na Pegazkach2. Jesli kogos stac, niech bierze Peg2 raczej niz Efike.
[#58] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Jacek Piszczek, post #57

Wiesz, z classikiem nie porównuje, bo i po co, żeby rozsądne pracowała to parę lat temu musiała być nieźle połatana... Tylko, że efika to nawet nie półśrodek... Żeby to było tak małe, że za jakiegoś handhelda by mogło służyć, to jeszcze byłoby ciekawe rozwiązanie, a tak.... Jako desktop? Jeśli nawet CD/DVD nie można podłączyć... Dodatkowo wolne toto i niewygodne, bo za małe na wygodną rozbyudowe, za duże na traktowanie tego jako mała zabawka...
[#59] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Kaczus, post #58

Nie sposob sie nie zgodzic. Mi brakuje mocy na G4 coraz czesciej, o Efice lub SAM szkoda gadac...

Ale zabawka jest fajna :)
[#60] Re: SAM440EP - projekt ukończony

@Kaczus, post #58

Jeśli nawet CD/DVD nie można podłączyć...
Przez USB mozna podlaczyc.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem