Komentowana treść: OWB z mniejszymi wymaganiami
[#1] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami
No cóż, ja na Efice z 128 MB RAM uruchamiam Sputnika. Po zabootowaniu MorphOS-a mam 82 MB wolnej pamięci. Po odpaleniu Sputnika i otworzeniu kilku tabów (PPA, jakiś Onet, Allegro powiedzmy), zostaje mi nadal 40 - 50 MB. A przecież silnik obu przeglądarek jest ten sam. Czary? Przy czym Sputnik ma znacznie większą funkcjonalność, proponuję przy pomocy OWB porobić przelewy w banku, albo wylicytować coś na Allegro...
[#2] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@Grzegorz Kraszewski, post #1

Nie widziałem ani OWB, ani Sputnika, ale wydaje mi się, że warto wziąć pod uwagę, że OWB jest we wczesnym stadium. Na tym etapie porównania chyba nie mają sensu.
[#3] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@mailman, post #2

Nawet Sputnik nie miał takich wymagań na początku :)
[#4] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami
dziwne, to wszystko bo niektórzy mówili że nieźle chodzi na klasykach a klasyki rzadko mają więcej niz 128 mb
[#5] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami
ciekawe ile pamięci potrzebuje oryginał na Nokii :)
[#6] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@rzookol, post #4

przeciez tam jest wirtualka z mmu :P
[#7] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@AmiChris, post #6

... i plik wymiany na dyskietce
[#8] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@FOrest, post #5

symbianowce v3 nie maja raczej wiecej niz 128MB ramu.
[#9] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami
wystarcza już 192 MB


K...K...KHĘ?! To ma byc przegladarka?
I jak ja to bede mial niby odpalic? W Ami mam 128 ramu.
[#10] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@Andrzej Drozd, post #9

widzisz Ty nie umiesz a inne owce umieja, no ale musisz miec
"blogoslawienstwo' ojca naczelnego
[#11] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami
bo ten news został źle napisany, na execju jest lepiej informujący
[#12] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@rzookol, post #7

no baa...jeszcze jest dodana obsluga streamerow :D
[#13] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@AmiChris, post #10

Wiesz, wlasnie odpalilem dla porownania (na pececie) Menedzer zadan Windows - Opera zaraz po odpaleniu zajmuje 19 MB ramu.

Nie ma to jak nowo-amigowa optymalizacja :P
[#14] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@Andrzej Drozd, post #13

zaczekajmy na kolejne wersje. pomijajac wady dobrze, ze wogole jest ten browser...
[#15] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@Andrzej Drozd, post #13



Ostatnia edycja: 09.01.08 23:09:43
[#16] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami
Powiedzcie mi czy dobrze sobnie to tłumaczę. Oglądając skrinszoty OWB w akcji od razu rzuca mi się w oczy, że w porównaniu ze Sputnikiem, ten OWB znacznie lepiej radzi sobie z wyświetlaniem (renderowaniem) stron. Porównuję skrinszoty stron z Execa z tymi samymi stronami wyświetlonymi u siebie na Sputniku. Dlaczego na Sputniku przeważnie wygląda to gorzej? Tłumaczę to sobie tym, że OWB jest przekompilowany tak jak go twórcy zrobili, czyi z jakimiś tam linuxowymi czy windowsowymi elementami GUI w engine, które są potrzebne do budowy obrazu strony (buttony, slidery, listy, pola textowe, jakieś tam wirtualne grupy do wyświetlania pływających ramek itp.). Te wszystkie elementy w OWB na OS4 są oryginalne, czyli już dawno wycackane i dopieszczone przez autorów OWB. Marcik przerabia i wpasowuje Sputnika w amigowy system wypruwając z niego stopniowo to co nieamigowe, przez co w tej chwili, jak na razie, widoczne jest niedopasowanie niektórych elementów MUI do designu współczesnych stron www.
[#17] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@R-Tea, post #16

czyi z jakimiś tam linuxowymi czy windowsowymi elementami GUI w engine

Sprytnie to sobie wykombinowałeś. Z tego co piszesz, to wg. Ciebie strona dobrze wygląda tylko wtedy, gdy jest obsługiwana przez GUI windowsa albo linuksa? No sorry, ale to jakieś nieporozumienie. Button zawsze pozostanie buttonem, podobnie z listą, suwakiem, polem tekstowym, czy czymkolwiek podobnym...
OWB używa własnych "kontrolek" do renderowania stron, na dodatek robiąc to za pomocą SDL, i nie ma to nic wspólnego z linuksem ani tym bardziej z windowsem...

Marcik przerabia i wpasowuje Sputnika w amigowy system wypruwając z niego stopniowo to co nieamigowe

A to ciekawe postawienie sprawy. :D Szkoda że kompletnie na odwrót, i błędne.
Sputnika nie trzeba wpasowywać w amigowy system. Sputnik jest już wpasowany w amigowy system, bo jest amigowym programem. Jedyne co trzeba przerobić i wpasować w amigowy system, to khtml. I prawdopodobnie nie polega to na wypruwaniu czegokolwiek, tylko przeciwnie - na obudowywaniu go amigową otoczką systemową.
A ewentualne błędy w wyglądzie czy działaniu stron spowodowane są tylko i wyłącznie tym, że ta otoczka jeszcze nie jest skończona, bądź nie działa jeszcze do końca prawidłowo, a nie z tym że amigowe GUI jest niedostosowane do współczesnych standardów www.
[#18] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@FOrest, post #14

Ja tam licze na Sputnika w wersji AOS4 :)
[#19] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@R-Tea, post #16

Dlaczego na Sputniku przeważnie wygląda to gorzej?

Głównie dlatego, że TTEngine2 nie ma jeszcze wygładzania czcionek. Poza tym jest w Sputniku kilka drobnych błędów związanych z renderowaniem do poprawienia.

z jakimiś tam linuxowymi czy windowsowymi elementami GUI w engine

Przecież elementy GUI w Sputniku biorą się z MUI, a to w wersji czwartej zwłaszcza, ma tak duże możliwości konfiguracyjne, że możesz sobie je dowolnie upodobnić do gadżetów linuksowych czy windowsowych wedle życzenia. Więc przyznam, że nie rozumiem problemu...
[#20] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@Andrzej Drozd, post #9

Będziesz musiał kupić SharkaPPC.
[#21] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@R-Tea, post #16

To fakt, strony na OWB wyglądają duuuuużo ładniej niż na Sputniku...
Oczywiście, oceniam tylko dostępne zrzuty....
[#22] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@Andrzej Drozd, post #9

192 mb ramu ehehe nie no ludzie ostatnio dla zabawy odpalilem XP'eka na PII366 Mhz 192 MB RAM karta grafiki 2,5 MB (laptop) i smiga mi normalnie IE 7.0 w paru zakladkach i jeszcze mp3 slucham...
[#23] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@PrzemasIII, post #22

to wyłącz wirtualke
[#24] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@Grzegorz Kraszewski, post #1

Niezła ta Twoja Efika.... na mojej nawet nie można odpalić Morphosa, więc od momentu zakupu i zainstalowaniu Linuxa leży i się kurzy w szafie...
[#25] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@PrzemasIII, post #22

Mi tu nie pasuje slowo "normalnie". ;)
[#26] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@ntx, post #24

Moja niestety też... Nie mogę się przekonać do linuxa.

Wydaje mi się że to nie Efika, tylko Mos 2.0 jest niezły...
[#27] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@Andrzej Drozd, post #13

A co ma piernik do... ?
Być może źle interpretuję newsa, ale w moim mniemaniu nie chodzi o brak możliwości uruchomienia samej przeglądarki z powodu niewystarczającej ilości pamięci tylko o problem z pamięcią w momencie otwierania (zapewne) rozbudowanych stron. U mnie Opera na starcie zabiera 25 MB, ale co z tego? Głupi jeden Tab - ING online i już jest 50 MB, a strona ta nie jest bardzo rozbudowana, właściwie 100% tekstowa.
[#28] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@stOOsh, post #27

To teraz zastanowmy sie nad tymi 50 MB. A dokladniej 25 MB dla strony (poniewaz u Ciebie pierwsze 25 wziela sama Opera).
Obliczenie bedzie troche subiektywne, poniewaz nie wiem ile moga wziac ramu, te najbardziej pamieciozerne strony

192MB - 25MB = 167MB

Czyzby OWB potrzebowal okolo 150 MB na samo uruchomienie sie? :P
Jezeli tak, to porazka, poniewaz sam Sputnik, bierze na uruchomienie mniej wiecej tyle co Opera. ;)
[#29] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami
192 MB Ram trochę to dużo, no ale to wersja super pre alfa i coś w tym stylu, więc pewnie się to poprawi :) Z drugiej strony taki Firefox potrafi zeżreć i 800 MB Ram więc te 192 MB to nic takiego ;), a z "trzeciej" strony, to lekka porażka żeby przeglądarka jeszcze nie ukończona zżerała prawie 200 MB na starcie, tego to nawet mozilla nie potrafi ;)

Ostatnia edycja: 11.01.08 09:34:33
[#30] Re: OWB z mniejszymi wymaganiami

@Olo, post #29

A gdzie przeczytałeś, że zżera 200 MB na starcie?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem