Komentowana treść: 10 alternatywnych systemów operacyjnych
[#1] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych
Tekst uważam za skandaliczny! AOS4 znalazło się w pierwszym rzędzie! A wiadomo, że jak coś jest na szczycie to na pewno jest sponsorowane. ;)
[#2] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Kokos, post #1

No baa wariat?
[#3] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Kokos, post #1

Czy nie taki był cel Jaya Minera gdy nadawał swojej maszynie nazwę "Amiga"? Zawsze być przed nazwą "Atari" na listach sortowanych alfabetycznie. Jak widać to działa do dzisiaj! :) Trudno znaleźć system, który swoją nazwą wyprzedziłby AmigaOS. AROS jest blisko ale jednak na drugim miejscu. Ale za to Atari spadło przez AROS-a na trzecią pozycję. :) Sortowanie rządzi! ;)

Ostatnia edycja: 30.09.08 22:00:47
[#4] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych
To już nie było lepszego screenshota tego MorphOS-a? Rety... Trzeba się było naprawdę postarać żeby taki zrobić. Gdzie jest choćby jedna ikona, panel czy cokolwiek? To tak nie po amigowemu! :)
[#5] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@MDW, post #4

To prawda. Jak na mój gust AmigaOS4.1 ma tutaj o niebo lepszy screenshot. Taki mosowy;)
[#6] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych
Historiczne popluczyny (ciagnione sila rozpedu) z okresu kiedy wydawalo sie ze jest szansa zwyciezyc malego i miekkiego...
[#7] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych
Swoją droga ciekawe, że na 10 systemów alternatywnych 3 to systemy amigowe. A co to za system ten Syllable Desktop? Pisze tam, że to niby jakiś klon AmigaOS. Ciekawe pod jakim względem... Słyszał ktoś o tym systemie, bo ja w życiu. W każdym razie jeśli by go wliczać w systemy w jakiś sposób związane z Amigą (jak chce autor strony), to już nawet 4 systemy byłyby nasze! ;)

Czyli w czymś jesteśmy najlepsi, mamy największą ilość systemów alternatywnych! ;)
[#8] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Adam_K, post #7

Ogólnie połowa z tych systemów to coś nieznanego. Pod tym względem (coś nowego do poznania) artykuł jest ciekawy
[#9] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Adam_K, post #7

Dla mnie BeOS (w czasie, gdy był rozwijany - druga połowa lat 90-tych) był systemem bardziej "amigowym" niż dzisiejsze systemy postamigowe :)

Oprogramowanie do wirtualizacji jest obecnie powszechnie dostępne (za darmo) - np. http://www.virtualbox.org/ i http://www.vmware.com/download/server/ - więc można osobiście poprzestawiać ikonki w wymienionych systemach bez ryzyka utraty danych i uszkodzenia sprzętu :)
[#10] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Adam_K, post #7

Syllable wywodzi się z AtheOSa, który miał kilka cech wspólnych z AROSem. AtheOS był klonem AmigaOS na x86 o otwartych źródłach. Syllable jest na Pentiumy i podobne (5x86), też ma otwarte źródła i jest klonem AmigaOSu.

Trochę szkoda, że ludzie rozwijający AROSa i Syllable nie połączyli sił - mnie wystarczyłby jeden (ale za to lepszy) "amigopodobny" system na PC.
[#11] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@APC74, post #10

AtheOS jest raczej wzorowany na amigaos
[#12] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Adam_K, post #7

Syllable Desktop to tak jak koledzy wyjaśnili powyżej, bo jest jeszcze Syllable Server ale on posiada kernel Linuksa

Ostatnia edycja: 01.10.08 05:30:35
[#13] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych
Dobra, w koncu sciagnalem i zainstalowalem WinAROSa. Jak podpiac mu jakas partycje z katalogu windowsa? Aktualnie nie mam zadnego "okna" na swiat (chocby jakiejs przegladarki WWW aby posciagac jakis soft i posprawdzac).
[#14] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Andrzej Drozd, post #13

Jaki soft?

No dobra, żartowałem. :)
[#15] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@APC74, post #10

AtheOS nie wywodzi się z AmigaOS, nie jest klonem AmigaOS i nie jest "amigopodobny" - co więcej - ten system nie ma KOMPLETNIE nic wspólnego z AmigaOS. To samo dotyczy Syllable.
[#16] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@galu, post #15

No i chwała mu za to. Wiecej amisystemów i podziałów mini-środowiska nam nie trzeba. :)
[#17] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@galu, post #15

No to polska Wikipedia sieje dezinformację, bo można tam przeczytać "Architektura jądra i systemu podobnie jak projekt AtheOS była insipirowana systemem AmigaOS." Co ciekawe w angielskiej Wikipedii w skromnym artykule o Syllable nie ma mowy o Amidze, ale za o o AtheOS-ie przeczytać możemy "It was initially intended as an AmigaOS clone, but that objective was later abandoned.". Coś jednak jak widać jest na rzeczy, choć na pewno jest to jedynie inspiracja AmigaOS-em, podczas gdy trójka: AmigaOS 4, AROS, MorphOS jezt zgodna z AmigaOS 3.x na poziomie API.
[#18] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Grzegorz Kraszewski, post #17

http://atheos.syllable.org/faq.php3.html

Q: The GUI look very Amigaish, is it an AmigaOS clone?
A: No. In the beginning it was actualy ment to be one, but this days there is nothing resembling the AmigaOS in AtheOS other than the window-borders. This seems to be rather hard for the Amiga-community to grasp though. They still think AtheOS is an Amiga clone :) Hey the Window borders look like on my Amiga! It must be an Amiga clone Right? I find it rather amusing to see that the Amiga-hord think that the single-most important property of an OS is the window-borders :) BTW: You can replace the border-look by writing a plugin to the appserver so I guess the Amiga look will go away quite soon.
[#19] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@galu, post #18

Architektura jądra i systemu to chyba nie to samo, co ramki w oknach. No ale liczyć się trzeba z tym, że Wikipedia może zawierać nieprawdziwe informacje. Nie to, żeby mi zależało na tym, żeby Syllable miał coś wspólnego z AmigaOS...
[#20] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Grzegorz Kraszewski, post #17

Czyli jakeś tam związki z AmigaOS można by na siłę wyszukać... Ale faktycznie, to dobrze, że te związki nie są na tyle duże, żeby system ten dzielił jeszcze bardziej nasz światek ;)

Choć akurat to, że stary dobry AmigaOS jest inspiracją dla dzisiejszych alternatywnych systemów, cieszy mnie. A co do naszych 3 systemów, mnie akurat one kojarzą się i moim zdaniem dość mocno nawiązują do korzeni, przynajmniej jeśli chodzi o używanie i funkcjonalność. Dlatego ich używam. :)
[#21] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@MDW, post #14

No tego...eee..., AmiGG, jakiegos plikowca, Quake i jeszcze....:P
Jest tego troche na Aminecie. :)
[#22] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Andrzej Drozd, post #21

Oprócz AmiGG to wszystko raczej średni użyteczne. :)

No ale trzymam kciuki za dalszy rozwój. Może kiedyś faktycznie coś z tego będzie także dla zwyczajnych użytkowników. Jestem za...
[#23] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Hugen, post #12

Wlasnie odpalilem Syllable Desktop z LiveCD. Praktycznie moge nazwac to ciekawa dystrybucja Linuksa. Mimo iz wszystko leci z plyty CD, to system jest bardzo szybki. Z odpalona przegladarka (ABrowse) zajmuje mi cale 42MB RAM. Z lekka amigowymi akcentami jest system locali, ramdisk, amigopodobne gadzety okien (niestety nie ma dragowania ekranow :D ) i troche podobne filetypes (choc nie da sie "uczyc" po zawartosci plikow, tylko po zakonczeniach). Nie mam pojecia jak jest z wlasciwa budowa systemu, ale wyglada to na zwyczajnego linuksa.
Nie znalem tego systemu wczesniej, wiec dzieki za newsa. ;)
[#24] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@galu, post #9

> Dla mnie BeOS (w czasie, gdy był rozwijany - druga połowa lat 90-tych)
> był systemem bardziej "amigowym" niż dzisiejsze systemy postamigowe.

...tak, a krowy latają i dają czarne mleko.

Jakieś konkretne powody że BeOS jest "bardziej amigowy" (przypominam, na AOS4 i MOS można odpalać programy z classic'a), czy tylko takie gadanie w stylu jaśnie nam panującego obecnego prezydenta.
[#25] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Adam_K, post #20

Stwórzcie drzewo genealogiczne AmigaOSu ;) System matka, gromadka dzieci
[#26] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Radek, post #25

matka ta sama, ale ojcowie różni

Ostatnia edycja: 01.10.08 21:29:35
[#27] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@wali7, post #26

O, to podobnie jak we filmach pornograficznych albo serialach typu Beverly Hils, w ktorych wszyscy byli wlasciwie jedna rodzina :P
[#28] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@Solo Kazuki, post #24

Jakieś konkretne powody że BeOS jest "bardziej amigowy" (przypominam, na AOS4 i MOS można odpalać programy z classic'a), czy tylko takie gadanie w stylu jaśnie nam panującego obecnego prezydenta.

Napisałem, że DLA MNIE - i bardziej "amigowym" a nie "bardziej amigowym", nie twierdzę że BeOS bardzo przypominał AmigaOS3.1 lub był z nim zgodny ale że w swoim czasie mógł uchodzić za godnego następcę - i uchodził.
W latach 1995-1998 BeOS i Be/Box były przyczyną jednego z pierwszych podziałów w środowisku amigowców (wśród nie-graczy) - podziałów nieuniknionych po UPADKU Amigi w 1994, gdy co bardziej pragmatyczni użytownicy zaczęli dostrzegać, że odrodzenie Amigi i powrót do czasów jej świetności nigdy nie będą możliwe.
(Podział ten chyba nie dotknął zacofanego polskiego środowiska amigowego (chociaż w MA i ACS w tamtych latach o Be/Boxie, BeOSie pisano sporo) ale można się przekonać, że miał miejsce, przeglądając archiwa comp.sys.amiga.* i wypowiedzi osób szanowanych w środowisku (Dave Haynie, Fred Fish) czy zapoznając się z ówczesną szamotaniną Amiga Technologies - http://www.amigau.com/aig/amibeos.html).
Oczywiście historycznie BeOS poniósł porażkę, ale nie o tym mowa.

PS. Programy z klasyka można odpalać na pececie. Na starym Xboxie sprzed siedmiu lat mogłem grać w Turricana i Kick Offa, na "amigowej" EFICE czy SAM jest to chyba niemożliwe?



Ostatnia edycja: 02.10.08 17:45:27
[#29] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@galu, post #28

Na moim "amigowym" Pegu II G4 Turrican II śmiga aż miło :)
[#30] Re: 10 alternatywnych systemów operacyjnych

@wali7, post #29

Turrican II jak i wiele innych gier znanych z A500 śmiga bezproblemowo również na G3, biorąc pod uwagę taktowanie CPU, z 440EP powinno być podobnie, trochę gorzej z Efiką.

Ostatnia edycja: 02.10.08 19:21:27
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem