• Ankieta

Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?

  • mniej niż 1000 PLN
    46 głosów 46
  • 1000-2000 PLN
    55 głosów 55
  • 2000-3000 PLN
    20 głosów 20
  • 3000-4000 PLN
    11 głosów 11
  • może być i więcej
    10 głosów 10

Ankieta skończyła się 15.01.2010

[#61] Re: Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?

@Robii_k, post #59

which cost 1295 USD in '80s money.




Czyli, nie chodzi o przełożenie w dokładnej kwocie, tylko również o wzięcie pod uwagę wartości dolara w latach 80. A ta była relatywnie wyższa niż teraz.
[#62] Re: Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?
@ recedent, GumBoy:

Pisanie o cenie X1000 to jak wróżenie z fusów, ostatecznie i tak w największym stopniu będzie ona zależna od ceny zastosowanego procesora.

Przyjmowanie za punkt odniesienia dawnej ceny w dolarach, uwzględniając inflację na przestrzeni lat można o kant d.....y potłuc. Cena, którą byście otrzymali okazałaby się tak nieadekwatna, że nie tylko parskaliby ze śmiechu kloniarze, ale również zwolennicy architektur PowerPC. Pominę dyskusyjność takiego podejścia.

Trendy cenowe takich rozwiązań (PowerPC) zostały już w przeszłości przedstawione: płyty główne A1, Pegasos 2 i kompletna stacja robocza Powerstation YDL. Myślę, że po uwzględnieniu faktu, że to ma być kompletny komputer, będzie się to obracało gdzieś w tych granicach.

W ramach gdybania (kto wie, czy nie prawdziwego), żart może nadejść z innej strony. Zakładając, że 1 USD = 1 EURO = 1 GBP, na zasadzie że sztuka jest sztuka, cena może być w funtach i do tego netto (bez VAT) - wszak ponoć produkcja ma być w Wielkiej Brytanii, a sprzedaż będzie przecież nie tylko lokalna.

Bawiąc się w ten sposób otrzymamy 1295 GBP x 4,55 zł = 5892,25 zł netto, więc razem z naszym VATem (22 %), będzie tego 7188,54 zł brutto.

Naszą stawkę VAT zakładamy tylko wtedy, gdy znajdzie się jakiś odważny polski dystrybutor.

[#63] Re: Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?

@przemysław, post #62

chwila, ale czemu polski vat? wtedy kupisz u angielskiego dystrybutora i zaplacisz nizszy vat w uk
[#64] Re: Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?

@Bill Gates, post #63

Zagadka tkwi w uśmieszku, jeśli jest dystrybutor to teoretycznie serwis idzie przez dystrybutora (łatwiej).

Już widzę te tłumy uczące się angielskiego, żeby łyknąć 3 % niższej stawki...

Chociaż jako drań, mogę się mylić - rodacy zorganizują się w grupę i zrobią zbiorowe zamówienie uzyskując rabat! Ta... i po dokonaniu przedpłat poczekają na sprzęt do Gwiazdki 2010...
[#65] Re: Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?

@przemysław, post #64

pamietaj ze to wielka brytania, w kazdym sklepie ktos umie po polsku :>
[#66] Re: Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?

@przemysław, post #62

Pisanie o cenie X1000 to jak wróżenie z fusów, ostatecznie i tak w największym stopniu będzie ona zależna od ceny zastosowanego procesora.




Dlatego niespecjalnie próbuję wróżyć co do ceny. Zwłaszcza, że ma być sprzedawany kompletny zestaw, więc wszystko zależy z jakich komponentów będzie zbudowany.



Przyjmowanie za punkt odniesienia dawnej ceny w dolarach, uwzględniając inflację na przestrzeni lat można o kant d.....y potłuc.




To nie ja napisałem "1250$ in 80's money". Ja tylko zwracam uwagę na ten dopisek w zacytowanej wypowiedzi. Co dla Ciebie oznacza "in 80's money"?
[#67] Re: Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?

@przemysław, post #64

Złożenie zamówienia na towar w sklepie internetowym nie wymaga jakichś szczególnych umiejętności językowych. Nie znam ludzi zajmujących się komputerami, którzy nie znają języka angielskiego na poziomie elementarnym. A chyba nie łudzimy się, że x1000 z UK do Polski będą sprowadzać ludzie z ulicy, tylko raczej zainteresowani tematem.
[#68] Re: Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?

@GumBoy, post #67

"in 80's money"


Samo sformułowanie oznacza dla mnie pewnie to samo co i dla Ciebie, czyli kwotę porównywalną z kwotą z lat 80-tych.



Z tą elementarną znajomością języka angielskiego potencjalnych nabywców to byłbym ostrożny, ale gdy kluczem jest "zajmują się komputerami" to wtedy masz rację.

Dlaczego tak napisałem, bo przeczą temu: różnego rodzaju grupowe zamówienia, kłopoty z międzynarodowymi przelewami jak i same stwierdzenia biorących w takich akcjach osób np: "wiesz u mnie z angielskim tak sobie, jakbyś napisał do producenta/dystrybutora".

[#69] Re: Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?

@GumBoy, post #66

dolary a inflacja :

http://www.dollartimes.com/calculators/inflation.htm



1295$ w 1985 daje następujący wynik w 2009 :

$1,295.00 in 1985 had about the same buying power as $2,585.45 in 2009.



Annual inflation over this period was about 2.92%



czyli co ? 7 tysi ? hehehehehe
[#70] Re: Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?

@nimrod7, post #69

Chodzi po prostu o to, że dopiskiem "in 80's money" zostawiają sobie furtkę na przekroczenie przykładowych 1250$ i nie być posądzanym o kłamliwe deklaracje.
[#71] Re: Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?

@GumBoy, post #70

ależ oczywiście. tych furtek jest przynajmniej kilka - cena / procesor / kompletny_zestaw czy tylko płyta ? te niewiadome są od siebie zależne.



jedna plota mówi, że pod koniec stycznia padną konkrety, a na pewno w połowie roku wszystko się wyjaśni. po amigowemu - poczekajmy.
[#72] Re: Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?

@przemysław, post #55

Natomiast jak napisałem wcześniej, tego typu komputery (+ max wspomniane 1000 zł) znajdziesz w ofercie Della, hp czy też lenovo.





Fakt. "Zapomniałem", że są też markowe Pecety do biura. :)



Dodatkowe usługi pominę milczeniem, bo to nie świadczy o przyzwoitości sprzętu.



Też racja. :)
[#73] Re: Jaka byłaby dla Ciebie "odpowiednia" cena X1000?

@przemysław, post #62

@przemyslaw:



Właśnie o tym pisałem, że spekulacje na temat ceny są póki co jałowe. Co więcej, 1295$ wymyślił jakiś koleś z amigaworld.net, a teraz wszyscy powtarzają jak papugi. Pomysł z przeliczeniem "80's money" na dzisiejsze też zresztą stamtąd pochodzi. A-eon podaje tylko, że nie trzeba będzie czekać aż do lata, a i komputer powinien być trochę tańszy niż była A1000. Tylko tyle i aż tyle (zważywszy na to, że wywołano w ten sposób lawinę plotek i spekulacji, żywiących się sobą nawzajem).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem