Komentarze do artykułu: 20 lat minęło, czyli wspomnienia dinozaura

[#1] Re: 20 lat minęło, czyli wspomnienia dinozaura
Małe sprostowanie - te klony z80 zaczęto produkować w Polsce (Słynne
Elwro Junior 800 :))) , nawet nam do szkoły przysłano, bo mieliśmy
zaplecze komputerowe - 4 commodore, niestety zderzenie się z tym
geniuszem myśli technicznej wschodnioeuropejskiej było druzgoczące....
Nic dziwnego - stacja dysków mogła zabić :)))
[#2] Re: 20 lat minęło, czyli wspomnienia dinozaura

@Kaczus, post #1

(...) stacja dysków mogła zabić (...)




Dokładnie - i jej rozmiar, jak i waga powalały, a na dodatek konstrukcja ta miała chyba coś wspólnego z bombą zapalającą... ;)



[#3] Re: 20 lat minęło, czyli wspomnienia dinozaura
Wreszcie jakiś fajny artykulik, który nie jest przesycony nostalgią, i próbami usprawiedliwiania się "dlaczego sprzedałem amigę, i kupiłem pc". :)
[#4] Re: 20 lat minęło, czyli wspomnienia dinozaura
Świetny artykuł.
[#5] Re: 20 lat minęło, czyli wspomnienia dinozaura


Bardzo przyjemny artykul. Urodzilem sie nieco pozniej juz bylo na szczescie lepiej. Pierwszy komputer z jakim mialem stycznosc to chyba Atari 800XL u kolegi. Potem juz poszlo szybko. Amstrad ze stacja dyskietek pozyczany z jednostki wojskowej (pierwsze programy w basicu na tym pisalem:) i Amiga500 jak pojawily sie w Baltonie.
[#6] Re: 20 lat minęło, czyli wspomnienia dinozaura
star power

amiga power

[#7] Re: 20 lat minęło, czyli wspomnienia dinozaura
Bardzo ciekawa historia, wiele szczegolow pokrywa sie z moja przygoda z komputerami np:



-pierwszy komputer jaki zobaczylem w tv to byl zx spectrum, pozniej mialem zx'a w domu i tez probowalem pisac programy :)



-kiedy bylem mlody to rowniez chodzilem do budek/barakow z automatami/fliperami i komputerami.



-pierwszy kontakt z amiga 500 wywarl na mnie piorunujace wrazenie

gdy po raz pierwszy zobaczylem grafike i muzyke generowana przez komputer. Wtedy przesiadka z 8 bitow na 16, a pozniej na 32 bity robily wrazenie. Dzis juz nie odczuwam takich emocji kiedy wychodza nowe sprzety (chyba ze wyjdzie nowa Amiga:) dziedziczaca klimat klasycznych amig i predkosc zblizona do nowych pc.



[#8] Re: 20 lat minęło, czyli wspomnienia dinozaura

@powerzx, post #7

Ja tam mam taką Amigę
[#9] Re: 20 lat minęło, czyli wspomnienia dinozaura
"... Dzień przełomu, kiedy zainteresowałem się komputerami dla wielu osób z mojego pokolenia był ten sam. Pewnej soboty śp. Andrzej Kurek przyniósł do telewizji ZX Spectrum i cały dzień pokazywał, co może ta maszynka. Gapiłem się na te cudeńka i koniecznie chciałem mieć swój własny komputer..."
Dla mnie to też był przełomowy dzień, a tą sobotą był 21 stycznia 1984 roku. Andrzej Kurek przez całą sobotę prezentował w programie II TVP możliwości komputerów. Były to krótkie, 5-15 minutowe wejścia pod wspólną nazwą "Komputerowy karnawał". Natomiast o godz. 23.25 rozpoczął się program "Lizanie przez szybkę" w którym A. Kurek prezentował możliwości ZX Spectrum oraz rozważał możliwość pojawienia się w Polsce komputerów domowych.
[#10] Re: 20 lat minęło, czyli wspomnienia dinozaura

@Jagos65, post #9

Ależ wygrzebałeś fajnego dinozaura. OK
Od początku artykułu aż do słowa Linux, w 99% jakbym czytał własny życiorys, może tylko zacząłbym od transmisji TV lądowania na księżycu, bo to pierwsze co majaczy mi się w pamięci ale reszta, same perełki:

średniowieczne ławki typu klęcznik z dziurą na kałamarz, drewniane piórniki i pisanie stalówką w podstawówce,

przaśna elektronika - nie miałem enerdowskiej kolejki ale miałem ruskie skrzeczące miniaturowe organy Pille,

obowiązkowa lektura czasopism "Młody technik", "Radioelektronik", ( i "Panorama" z nieskromną panią na ostatniej stronie) oraz wszystkich dostępnych książek SF i seriali typu "Kosmos 1999".

tu chciałbym dorzucić unikatową perełkę książkową "Elektroniczne zabawki" z lat 70tych z niezliczoną ilością schematów od wyłączników zmierzchowych po elektroniczne banjo, fuzzy do gitary, radyjka itp., prawie wszystko na tranzystorach germanowych TG50, a nawet rozdział poświęcony robotom i komputerom. Nie wszystko chciało działać, ale wytwornica wysokiego napięcia kopała jak trzeba ;)

No i "Sonda" i pierwsze prezentacje ZX spectrum, fascynacja i postanowienie zdobycia komputera, choć w zasadzie nie wiedziałem jeszcze po co.

Ach, i pierwszy program w Basicu, oczywiście Biorytmy z wykresami
pisany w strasznych bólach twórczych, jeszcze zanim pojawiły się pierwsze czasopisma komputerowe a w nich jakieś przykładowe listingi.

Ale potem było już tylko lepiej i jest do teraz. Dzięki za przypomnienie.
.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem