Komentarze do artykułu: The Settlers - poradnik gracza

[#1] Re: The Settlers - poradnik gracza
Kilka spraw technicznych związanych z tym artykułem. Poprzednio dostępny był w trzech częściach, gdyż był za duży, aby zistniał w jednej. Udało się to jednak obejść stąd też kolejne części zostały usunięte, a pozostała wyłącznie ta jedna, pełna.
[#2] Re: The Settlers - poradnik gracza

@mailman, post #1

Napracowałem się, nie? :) :o
[#3] Re: The Settlers - poradnik gracza

@LITWIN, post #2

Napracowałeś się. Ogólnie chyba nawet precyzyjniejszy opis niż sama instrukcja do gry. Gratulacje
[#4] Re: The Settlers - poradnik gracza
Super Instrukcja. Przyjemnie sie czyta:).
[#5] Re: The Settlers - poradnik gracza
Parę uwag jeszcze co do prowadzenia wojny:



- jeśli nasz wojak pierwszy dostanie i zaraz odda - przegra walkę. Jeśli dostanie dwa razy z rzędu - też. Natomiast jeśli dostanie pierwszy i odda dopiero po chwili - zwycięstwo masz w kieszeni.



- atakowaną stanicę da się spalić, ale - uwaga! Dopiero, kiedy przegrałeś już walkę, a wojak wroga jeszcze do niej nie wszedł. Masz na to dosłownie moment (dobrze jest więc wiedzieć kto wygra) i nie sądzę, żeby to było zamierzone przez autora gry.



- moją ulubioną formą ataku jest "taktyka lotnych brygad". Polega ona na tym, że wysyłam do ataku na stanicę (najlepiej małą, ale komputer najczęściej takie buduje) wszystkich, których mogę (w każdym razie sporo. Najlepiej by było oczywiście, żeby to byli rycerze, albo przynajmniej punki - "centurioni"). Oczywiście któryś wygrywa i ją zajmuję. Następnie, kiedy kolejnych dwóch wojaków wchodzi do środka, błyskawicznie wysyłam żołnierza na najbliższą stanicę przeciwnika (jednego, więc idzie z najbliższej - tej, którą akurat zająłem - trzeba to zrobić zanim kolejny z grupki oczekującej na wejście podejdzie do chorągiewki, bo inaczej wróci do domu i nie będziemy mieć z niego pożytku). Do stanicy wchodzi wtedy kolejny oczekujący. Jego też błyskawicznie wysyłamy dalej itd. W ten sposób można bardzo łatwo przeciąć terytorium wroga na dwie części, albo (najlepiej) odciąć mu zamek. Co prawda nie jest to jeszcze zwycięstwo (komputer bardzo lubi stawiać sobie masę składów), ale na pewno duży krok w jego kierunku. Uwaga: nie wolno do takiej zajętej stanicy podłączać drogi, bo wszystko na nic - nie użyta w walce lotna brygada wróci do domu. Oczywiście można też sobie ułatwić i przestawić w opcjach, żeby ze stanicy wyłaziło na atak dwóch wojaków, a zostawał jeden - wtedy masz więcej czasu na wysłanie kolejnej fali ataku z zajętej stanicy.
[#6] Re: The Settlers - poradnik gracza
Nie czytalem superdokladnie ale chyba nie bylo nadmienione, ze najlepszym pozywieniem dla gornika jest mieso. Wtedy pracuje bez jedzenia najdluzej. Chleb jest srodkowo-wydajny a ryba najmniej. Po zjedzeniu ryby gornik zjedzie do wydobyca chyba ok 3-4 razy i bedzie dalej chcial jesc.
[#7] Re: The Settlers - poradnik gracza

@Lorak, post #6

Ciekawe, że w Settler'sach tylko górnicy wykazują zapotrzebowanie na jedzenie.. Swoją drogą tą kwestię lepiej rozwiązano w części drugiej, gdzie w każdej kopalni były "sloty" osobno na mięso, chleb i ryby. Osobiście jednak preferuję postawić nad zbiornikiem wodnym np. 20 chałupek rybaków i problem wyżywienia z głowy, gdyż w przeciwieństwie do dwójki, ryby nigdy się nie kończą.
[#8] Re: The Settlers - poradnik gracza

@LITWIN, post #2

Tak napracowales sie sporo. To chyba najobszerniejszy i najbardziej rzeczowy opis jaki czytalem, a w S1 gram od 1994r.

Kiedys - ale tylko raz - udalo mi sie podlaczyc pod obce terytorium.

Wielkosc mapy jest uzalezniona dostepna pamiecia. Na 040 z 32MB stworzylem wielka mape, ale strasznie zle sie tym zarzadzalo szczegolnie przy konfliktach i komp wygrywal...
[#9] Re: The Settlers - poradnik gracza
Mam parę informacji które mogłyby uzupełnić ten artykuł ale najpierw trzeba go poprawić. Autorze! Do roboty!

http://download.yousendit.com/3861D7A07BACA34B
[#10] Re: The Settlers - poradnik gracza
Może ktoś miał problemy by uruchomić Settlers na B1260? Na BIV pięknie działa.
[#11] Re: The Settlers - poradnik gracza

@faguss, post #9

możesz przesłać mi ten plik na maila? litwinczuk@poczta.fm
[#12] Re: The Settlers - poradnik gracza
Naprawdę kawał porządnej roboty :) Co do tricków mam jeszcze taki: jeśli wróg atakuje twoją strażnicę i ginie ostatni żołnierz spróbuj ją spalić. Dzięki temu teren w zasięgu strażnicy pozostanie twój, a wojacy wroga wrócą do swojego zamku. UWAGA: lepiej wcześniej zapisać stan gry. Po spaleniu strażnicy w tym krytycznym momencie gra lubi się zwiesić :D
[#13] Re: The Settlers - poradnik gracza
Swietny opis. Choc juz od dawna Settlersi nie stanowily dla mnie zadnego problemu z checia przeczytalem opis. Bylby swietnym opisem do oryginalu.
[#14] Re: The Settlers - poradnik gracza

@Nightmare777, post #12

Czy ty aby nie mylisz tego tricku z Settlersami 2. W jedynce dopuki straznica jest pod atakiem wroga nie mozna jej spalic.
[#15] Re: The Settlers - poradnik gracza

@Drupi77, post #14

Da się spalić - patrz komentarz #5.
[#16] Re: The Settlers - poradnik gracza

@mailman, post #1

W menu zarządzanie, w oknie wojsko nie zostały opisane statystyki. Do dziś nie wiem co oznaczają te % i liczba pod nimi.
[#17] Re: The Settlers - poradnik gracza
Przyznam, że autor się napracował.



W jedynce nie było problemu z żywnością dla górników. Wystarczyło kilka budynków i jedzenie było zapewnione.



W dwójce już gorzej. Kopalnia wymagała większych dostaw jedzenia.
[#18] Re: The Settlers - poradnik gracza

@recedent, post #15

Racja. Ten trick nie zostal opisany. Dzieki temu nie tylko wrog nie zajmie chatki, ale takze nie stracimy ziemi. Natomiast gdy normalnie ja spalimy - tracimy teren. W chwili gdy nasz ostatni wojak "odlatuje" mozna podmienic domek na nowy. Zostanie spalony, a gdy zrobimy to wczesniej mozna nawet zabic wroga niewidzialnym wojownikiem - gdy podmienimy/spalimy domek na nowy najwczesniej po ostatnim, smiertelnym ciosie, to w czasie palenia sie domku wrogi wojak bedzie walczyl z niewidzialnym przeciwnikiem - czasem go zabije, ale czesto zginie.

Co do takiego buga to ma swoje ograniczenia - podmianka takiego domku za drugim razem wiesza gre (wczesniej, albo pozniej). Dlatego trzeba robic to tak: Pierwsza podmianka/spalenie na ten sam typ budynku, czekamy az zostanie od nowa zbudowany i zajety. Po czyms takim mozna robic kolejny trik i dookola wojtek mozna stosowac. Dlatego najlepiej robic to gdy musimy i miejsce jest strategiczne (jakas strata kopalni, waznych miejsc itd)

www.youtube.com/watch?v=M2oGk4zUQ9Q
[#19] Re: The Settlers - poradnik gracza

@Lorak, post #6

Z tym sie mniej wiecej zgodze, celem produkcji miesa jest jakby skok cywilizacyjny swoich gornikow, oplaca sie to glownie przy duzej ilosci kopaln, a malej mlynow czy terenow pod rolnictwo. Rybacy sa dosc oplacalni, ale glownie na poczatku, potem potrafia wyeksploatowac zasoby, aczkolwiek przy duzych zbiornikach sa calkiem przydatni(chyba dosc mocno zalezy szansa zlowienia ryby od wielkosci akwenu i konkurencji).

Zeby bylo smieszniej bardziej oplaca sie postawic szkutnika w srodku lasu, kolo tracza niz w wiosce rybackiej , dopiero dwojka to jakos rozwiazala. W sumie w jedynce brakuje mi kilku rzeczy z dwojki, jak np. mysliwych.

To czego nie rozumiem w opisie to nazwanie wikinga galem .
[#20] Re: The Settlers - poradnik gracza

@ruberum_ignis, post #19

W jedynce nakarmienie górników to żaden problem. Kilka rybaków załatwiało sprawę.

W dwójce to zmieniono. Trzeba było sporo budynków postawić, żeby kopalnie jako-tako działały.
[#21] Re: The Settlers - poradnik gracza
Witajcie, tutaj nagralem filmik ktory mozecie sobie obejrzec, wyjasniam dokladnie jak ustawic gre The Settlers na 2-woch graczy pod WinUAE, Polecam grac w to na emulatorze niz na normalnej amidze poniewaz mozemy ustawic sobie o wiele wiecej opcji graficznych no i gre ustawic na szybkie tempo ;) klikajac na 100% odswiezanie w opacji Display :) Zycze dobrej zabawy. ZYGER


https://www.youtube.com/my_videos?o=U
[#22] Re: The Settlers - poradnik gracza

@ZYGER, post #21

Polecam grac w to na emulatorze niz na normalnej amidze poniewaz mozemy ustawic sobie o wiele wiecej opcji graficznych

Mocno dyskusyjne czy uzyskany efekt jest lepszy i właściwszy od tego co można uzyskać na prawdziwej amidze z dobrym CRT. A jeśli chcesz kombinować z parametrami obrazu to polecam Indy i dobry monitor. Granie pod WinUae ma moim zdaniem jeden podstawowy plus (zapiasywanie stanu emulatora/gry) ale nie w przypadku Settlersów bo tu można zwyczajnie zapisać stan gry pod czas rozgrywki. Podsumowując, osobiście wolę A1200 z odrobiną Fastu i CRTka.
WinUae nie polecam szczególnie do Settlersów, ale wybór należy do użytkowników (poza tymi którzy realnej amigi nie posiadają i kupować jej nie mają zamiaru).
[#23] Re: The Settlers - poradnik gracza

@BULI, post #22

Zalety grania na WinUAE

- Optyczne myszki, nie zacinaja sie kursory/przyciski jak to przewaznie bywa w kulkowych myszkach
- Wieksza rozdzielczosc na plaskim monitorze niz na monitorze amigowym (14 cali)
- Mozliwosc przyspieszenia gry poprzez "odswiezanie" (na amidze niemozliwe)
- Wiekszy rozmiar mapy do 8 (na A1200 do max 5)
- Przy stworzeniu HD w WinUAE jest pewny zapis ze grajac na 2-woch ze gra sie nie zatnie gdy bedzie max zabudowana mapa,niz jak to bywalo na dyskietkach, najpierw Save a potem "Disk error"
- grajac kilka godzin na plaskim monitorze nie bola oczy, tak jak to bywalo na CRT (monitorze 1084S)
[#24] Re: The Settlers - poradnik gracza

@ZYGER, post #23

Największy minus:
Nie grasz na Amidze pomysł

Nie lepiej na komputerze z windows odpalić sobie wersje settlersów na ten system? pomysł
[#25] Re: The Settlers - poradnik gracza

@ZYGER, post #23

- optyczna myszka na amidze to żaden argument, sam takiej używam przez przejściówkę MOUSE/PS2
- większa rozdzielczość? No zastanów się, sam gra jest nadal w tej samej rozdzielczości co najwyżej przeskalowana, a to nie oznaczy lepszej jakości wręcz przeciwnie.
- większy rozmiar mapy? Musiał bym odpalić, żeby sprawdzić, ale skoro jest to opcja gry i na WinUae możesz ustawić 8 to nie widzę przeciwwskazań, żeby uzyskać to samo na żywej amidze- ale sprawdzę
- z tym zacięciem się dyskietek to w ogóle żaden argument (równie dobrze może Ci paść Windows albo HD) ponieważ:
* na amidze wyobraź sobie, jest możliwość korzystania z twardego dysku!
* jeśli nie masz pewnych dyskietek i HD to możesz odpalić Settlersów przez HxC flopy emulator i sejwować na karcie SD (z resztą możliwości podłączenia innych "nośników danych" jest więcej)
- owszem LCD wzrok będzie męczył mniej, ale obraz będzie wyglądał gorzej (polecam CRT), poza tym Amige możesz podłączyć do LCD/plazmy przez tuner TV (wbudowany/zewnętrzny) bądź scandoubler.

Podsumowując, w przypadku akurat Settlersów nie widzę plusów korzystania z WinUAE, szczególnie, że feeling grania na oryginalnym sprzęcie jest nie do podrobienia moim zdaniem.
Oczywiście jak ktoś chce grać, tanio (chyba większość posiada przyzwoitego PC) i szybko (bije na głowę każą prawdziwą amigę 68k) i oszczędzić miejsca na biurku to WinUAE jest właściwym wyborem, ale nie dla mnie, ja polecam obcowanie z żywym sprzętem ok, racja
[#26] Re: The Settlers - poradnik gracza

@BULI, post #25

większy rozmiar mapy? Musiał bym odpalić, żeby sprawdzić, ale skoro jest to opcja gry i na WinUae możesz ustawić 8 to nie widzę przeciwwskazań, żeby uzyskać to samo na żywej amidze- ale sprawdzę


Rozmiar mapy zależy od ilości dostępnej pamięci.
[#27] Re: The Settlers - poradnik gracza

@BULI, post #25

Kazdy ma swoje zdanie
[#28] Re: The Settlers - poradnik gracza

@BULI, post #25

"na amidze wyobraź sobie, jest możliwość korzystania z twardego dysku!"

naprawde???? wiesz wtajemnicze cie w ciekawa magiczna mysl, otuz posiadam A1200/HD40 (rom 3.0) z tym ze dysk wymontowalem i wstawilem z karte CF ktora z zainstalowanym Wb Classic i calym pakietem WHDload (okolo 2000 gier) karta CF (Compact Flash), Amisie mam ladnie zapakowana w szafie i sobie lezy z calym osprzetem i BOXem i niech sobie "rosnie" na wartosci, tak samo z tym wbudowanym tunerem TV wewnatrz :D niesamowity z ciebie geniusz, oswieciles mnie juz na maxa, mialem wiele Amig w swoim zyciu, A500Plus BOX z Mega Ramem (8MB), niemialem tylo 600tki bo nieprzypadla mi poprostu do gustu,

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 07:48:21 przez ZYGER
[#29] Re: The Settlers - poradnik gracza

@ZYGER, post #27

Kazdy ma swoje zdanie


No, ale z tą myszką to przesadziłeś. Ja w dwóch A1200 z ramem mam myszki optyczne i mapę na 8. :)
[#30] Re: The Settlers - poradnik gracza

@ZYGER, post #28

Twoja Amiga ma standardowo 1MB czy więcej ramu?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 16:11:24 przez BULI
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem