Komentowana treść: Film prezentujący prototyp karty Xorro
[#1] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro
...migające gałki!... sorki, miało być diody. ;)
Ale jest nadzieja, że jednak do czegoś więcej niż ogrzewanie budy ten układ będzie wykorzystany.
[#2] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro
nie no żal !!!!
[#3] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#4] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@azazel44, post #3

Już od razu hejterzy. Jak ktoś już coś chciał ciekawego na Xorro pokazać to przecież nie parę migających ledów na płytce prototypowej :) Tyle to można zrobić na pojedynczej atmedze 8 za 4zł :) Dziwna ta promocja złącza i układu.
[#5] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@abcdef, post #4

"krótki film przedstawiający działający pierwszy prototyp karty rozszerzeń pracującej w slotach Xorro"
gdzie tu jest napisane, że to jakakolwiek promocja ?
Dla normalnego obserwatora to oznacza, że slot xorro nie został zapomniany i pogrzebany, a teoretycznie można się kiedyś spodziewać czegoś mniej lub bardziej przydatnego pod ten slot.

No ale lepiej dolać oliwy do ognia. Moderacja powinna zareagować na próby wywołania kolejnego konfliktu na podłożu X1000
[#6] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#7] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#8] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#9] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro
To, że karta prototypowa, to prosty bufor z podłączonymi LED-ami, to mało ważne. W końcu Xorro ma być dla hobbystów podłączających właśnie podobne fidrygałki (swoją drogą mogli jakoś ciekawiej posterować tymi LED-ami, węża zrobić np.). Ważne jest co innego. Na tym filmie układ Xena znajdujący się na płycie X1000, jest całkowicie kontrolowany poprzez XTAG-2 Debug Adapter, połączony kablem USB z pecetem. Zatem póki co X1000 nie jest w stanie kontrolować Xeny, trzeba to robić z zewnętrznego komputera. I to jest, moim zdaniem, prawdziwy problem. XMOS-a do peceta każdy może sobie podłączyć, wydając na to 500 złotych (wliczyłem cenę peceta). Zabawa zacznie się dopiero wtedy, gdy Xenie będzie można wydawać polecenia z poziomu AmigaOS 4.
[#10] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@krashan_, post #9

Zabawa się zacznie? Może tak, a może nie. Moim skromnym zdaniem zamiast Xeny i Xorro mógłby być zwykły slot PCI-E 4x choćby na jakiegoś lepszego SSD, kontroler USB3.0 i SATA3 albo inne rozwiązania; Xena i Xorro to wygląda na takie "pro" do popularyzacji poglądu o "programowalnym układzie specjalizowanym" tyle, że ani producenci sprzętu, ani użytkownicy beta do których sprzęt już trafił nie mają żadnego sensownego pomysłu co z tym fantem zrobić. Jasne, lepiej coś ciekawego na mobo mieć niż nie mieć, ale... jakiś pomysł na wykorzystanie i narzędzia umożliwiające (środowisko do programowania xeny itp. w aos ?) by były jak najbardziej na miejscu. Inaczej jest to tylko egzotyczny dodatek bez realnej funkcji.
[#11] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@krashan_, post #9

Co ciekawe np. w Sam460ex jest FPGA, z 80 liniami I/O, które można kontrolować z poziomu AmigaOSa. Oczywiście, to nie to samo co Xena, ale też istnieje możliwość budowania własnych rozszerzeń w oparciu o to FPGA (choć samego FPGA nie można przeprogramować, w sensie zmienić jego wsadu, bo pełni istotne dla działania płyty funkcje).

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 11:00:18 przez strim
[#12] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@strim, post #11

w Sam460ex jest FPGA, z 80 liniami I/O, które można kontrolować z poziomu AmigaOSa

Te linie I/O są wyprowadzone na jakieś złącze?
[#13] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@krashan_, post #12

Są. Jeśli spojrzysz na zdjęcie płyty to jest to duże czarne złącze obok złącza ATX.
[#14] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@azazel44, post #3

No wiem do kogo to tekst adresujesz ale wnioskuje, że chcesz tu zrobić śmietnik - daruj sobie!

Wracając do tematu fajnie, ze ktoś coś robi ale jakoś mnie nie powaliło, tak czy inaczej, życzę sukcesów bo droga do czegoś konkretnego daleka.


Pozdrawiam,
RadziN

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 11:51:53 przez RadziN
[#15] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@abcdef, post #10

Ja myślę że jednak Xena będzie miała lepsze zastosowanie niż Slot PCI-E 4x. W końcu układ ten głównie został stworzony do wspomagania operacji na grafice.
http://www.youtube.com/watch?v=qSqRUt0Ecpw&feature=related

Poprzez Xorro głównie można rozbudować pojedyńczą Xenę o kolejne układy Xena celem zwiększenia mocy obliczeniowej. Sama Xena może całkowice udawać kości AGA, więc może powstać ciekawy natywny system do odpalania starych gierek. Fajnie byłoby odpalać stare gry klikając na ikonkę bez uruchamiania UAE.

Gdyby twórcy X1000 chcieli zainstalować Xenę tylko do sterownai zabawkami, byłoby to wręcz śmieszne. Ale na pewno brakuje najważniejszego, AOS powinien widzieć ten układ i powinien umieć z tego korzystać. Myślę że gdyby pomyślano AOS nabyłby nowych cech, choćby takich :

http://pl.wikipedia.org/wiki/System_operacyjny_czasu_rzeczywistegoOK
[#16] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@Wojox, post #15

Ale Xena wcale nie zostala stworzona do zadan graficznych.Bylo to juz walkowane a ty wciaz swoje;)
Jak dla mnie to ta cala xena jest w X1000 bo byla w projekcie przemyslowej plyty ktora zostala przemianowana na x1000 i jest teraz sprzedawana jako x1000:P Chociaz moge sie mylic ;)
[#17] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@Wojox, post #15

Jestem ciekaw czy przeczytałeś dokładnie podpis pod tym wideo - ot dzięki pluginowi w sofcie PC co ramkę animacji biegnie informacja przez USB do XC5 dev kita na Xenie, gdzie później wysyłana jest na kółeczko ledowe symulujące wskaźnik obrotów. Xena w tym wypadku nie robi zupełnie nic na grafice, a dodatkowo nie robi zupełnie nic naprawdę super wartego uwagi.
Sama Xena może całkowice udawać kości AGA

Nie jestem tak absolutnie pewien, że to w ogóle byłby dobry pomysł, nawet jeśli wykonalny. Jeśli Xena da radę to radę da i CF V5e który jest tańszy, albo jakiś inny PPC Freescale, że o FPGA nie wspomnę.
Fajnie byłoby odpalać stare gry klikając na ikonkę bez uruchamiania UAE

Na AOS4.x bazującym na procu PPC... aha.
Gdyby twórcy X1000 chcieli zainstalować Xenę tylko do sterownai zabawkami

Właśnie odkąd pojawiła się informacja dot. specyfikacji technicznej Nemo każdy średnio obeznany z informatyką i elektroniką na tym forum zadawał sobie pytanie "po co" i nagle okazuje się, że mamy wideo jak karta składająca się z buforów/drajwerów led, kilku ledów i rezystorów tworzy efekt linijki świetlnej. Proszę cię.
AOS powinien widzieć ten układ i powinien umieć z tego korzystać

czyt. musisz mieć sterownik żeby odwołać się do tego sprzętu, bo pewnie na jakiejś magistrali pod jakimś adresem jest dostępny. Dodatkowo musisz mieć możliwość go przeprogramować, co wymaga integracji jakiegoś IDE w systemie. A znając życie będzie tak - Xena może dostanie drajwer do AOS, ale oprogramować ją będziesz musiał przez toolsy dostępne jedynie na PC i programator z nimi współpracujący.
Na pci-e 4x to ja mogę wsadzić wszystko to co wyżej napisałem, mogę też wsadzić np. kartę toshiby ze spursengine i opensource'owymi toolsami do tego procka. I to ma obecnie 10x więcej sensu niż Xena, chyba że twórcy X1000 niebawem nas mile zaskoczą i pokażą do czego ich zdaniem Xena i Xorro w rzeczywistości mogą się przydać.
[#18] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro
Będzie grubo!
Jestem tak podekscytowany że nie wiem co ze sobą zrobić!
pomysł
[#19] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@Aniol, post #16

Ano nie została stworzona do zadań graficznych, dodano ja z kilku powodów: dosyć oryginalny układ o ciekawych możliwościach podnoszący oryginalność całości komputera, jednocześnie bardzo tani a wręcz śmiesznie tani (wtedy to było 3-5 funtów), no i brytyjski akcent (kolejny zresztą) w X1000.

Co do drugiego to mylisz się. Przede wszystkim płyta główna nie została "zgapiona" z niczego co było wyprodukowane wcześniej z tym procesorem. Jedyna płyta główna "desktop" to była Electra i te konstrukcje jednak się różnią. Nie ma już strony PA Semi, ale firm mających dostęp do ich procesora było 10 ("alfatesterów"), a urządzenia z tym procesorem owszem są, ale z tych co widziałem (2) nie miały one jednocześnie układu XMOS.
[#20] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@adam_mierzwa, post #19

W takim razie dziekuje za wyjasnienie sprawyOK Czyni to jednak obecnosc tego ukladu na plycie jedynie efektem ulanskiej ;) fantazji projektanta.I nie twierdze,ze to zle,nawet fajnie miec cos takiego tajemniczego,czego przeznaczenia nikt nie zna ;) Juz w pszedszkolu mnie to bawilo

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 13:52:30 przez Aniol
[#21] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@Aniol, post #20

cala ta x1000 to ulanska fantazja
[#22] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@adam_mierzwa, post #19

Za pięć funtów to mozna kupić zestaw w ścierwodajni MC Don..... Skoro to taki egzotyk, to chyba racja z tą Xeną. Jeśli za 5 ft. oczekuje się cudów to wybaczcie. Chyba żeczywiście poleci to do sterowania klockami lego. A może się mylę. Ogólnie to czekam na jakiś prawdziwy pokaz duetu PA Semi plus AOS 4.xOK
[#23] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@Wojox, post #22

I zleciały się sępy - ludzie, koleś coś zrobił coś więcej niż puste gadanie. Jasne lepiej od razu wyśmiać i zająć się piciem piwa. Szkoda słów. Może to i bzdura - ale ile z Was gadających zrobi coś podobnego i nagra film, że potrafi coś więcej niż klikać w ikonki ? Zrobienie prostej karty + diodki + wysterowanie tego z kompa to już nie kopiowanie skryptów i wklejanie w system - tutaj trzeba troszeczkę wiedzy, a od osób bez takiej wiedzy oczekuje się albo szacunku lub ewentualnie ciszy.
[#24] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@Wojox, post #22

"Ogólnie to czekam na jakiś prawdziwy pokaz duetu PA Semi plus AOS 4.x"
I pewnie jeszcze długo poczekasz/wszyscy poczekamy. Chciałbym się mylić, i jeśli się mylę, to będę mile zaskoczony i w ogóle gęba mi się w uśmiechu rozświetli.
Ale jakoś mrocznie widzę przyszłość Xeny/Xorro i całej AOX1000.
Nie, nie zamierzam wszczynać kolejnej bezsensownej wojny (bezsensownej, bo jakoś nikt z nas tu nie ma na biurku rzeczonego komputera, opieramy się na cały czas skąpych opisach, prezentacjach, wciąż to jest świeża i egzotyczna maszyna). Jednakowoż fakty są, jakie są. Optymizmem nie napawają.
Oczekiwania były ogromne, rzeczywistość powitała zimnym prysznicem, chyba nawet najbardziej zawzięci fani są lekko "schłodzeni".
A takie "pokazy" z migającymi światełkami - cóż, jeno woda na młyn dla prześmiewców.

Pozdrawiam pogodnie
Des
[#25] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@posylus, post #23

I zleciały się sępy - ludzie, koleś coś zrobił

Jaki koleś? Przecież film zamieściła firma Varisys – producent X1000.
[#26] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@posylus, post #23

Kolego, to teraz przeczytaj jeszcze raz, uważnie, co potrafi osiągnąć dokładnie ten sam efekt.
Ten sam efekt zrobisz przy użyciu np. Atmegi 8, dostępnej za niecałe 4zł, pracującej bez kwarcu do 8MHz (na wewn. generatorze RC), kilku szeregowo-równoległych rejestrów, kilku drajwerów ULN, n LED i n rezystorów. Atmega 8 ma przy 8MHz 8MIPS, a Xena z 50x tyle. Program robiący to co na ekranie zrobi w BASCOM AVR 14 latek. Nie, nie chodzi mi o to by się z kogoś wyśmiewać. Ale strzelanie z armatki do motyla w celu jakiejś promocji jej możliwości to chyba nie jest najrozsądniejszy pomysł prawda? Tak samo mruganie ledami na karcie Xorro połączonej z Xeną nie jest najrozsądniejszym pomysłem na promowanie Xorro i Xeny jako ciekawych rozwiązań dla developerów i użytkowników.
[#27] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@posylus, post #23

Sorry bardzo, ale - z całym szacunkiem dla Autora tej karty z diodami - jest się czym zachwycić? Moim zdaniem - niekoniecznie. Owszem, ja bym tego nie potrafił zrobić (choć kiedyś własnoręcznie zmusiłem C64 i Atari 65XL do sterowania lampkami choinkowymi:D), ale takie demonstrowanie możliwości na kolana nie powala. Tak, ja wiem, że to początki, że to cały czas nowość, że w fazie rozpoznawania potencjału.

Serdeczności
Des
[#28] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@abcdef, post #26

Ale przecież to tylko takie "hello world" a nie coś sensownego,ja bym sie nie czepial :)
[#29] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@abcdef, post #26

Chodzi o jedno - krytykować można, jeżeli pokaże się że samemu umie się zrobić coś takiego lub lepiej. Ilu z Was potrafi zaprojektować najnędzniejsze pcb pasujące w slot w kompie i napisać głupi program zapalający diody ? To troszeczkę inaczej niż atmega i jedna komenda np. sbi. Ludzie to tylko przykład że można coś zrobić - jak słusznie kolega zauważył takie "Hello world". Zamiast krytykować pokażcie coś ciekawego na swoich komputerach poza odpalaniem whdload. Sorki za ton, ale nie znoszę niekonstruktywnej krytyki. Co innego jest zrugać kolesia że coś zrobił w taki a nie inny sposób i pokazać jak to powinno wyglądać, a co innego opluć dla samego oplucia.
Może to i idiotyzm, może i banał ale to coś czego 90 % użytkowników nie potrafi zrobić.
Wychodzę z założenia, że jak czegoś podobnego nie potrafię zrobić to nie krytykuję innych robiących, więcej wolę posłać dobre słowo bo może koleś następnym razem zaprezentuje coś ciekawszego...
[#30] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@Aniol, post #28

No ale wiesz, to legendarne "Hello World", to praktycznie każdy, na każdej maszynie machnie. Zatem pokazywanie migających diod, to li tylko jakaś rozpaczliwa próba (rozpaczliwa, nieudana, strzał we własną stopę) udowodnienia, iż sloty Xorro w ogóle działają.
Z marketingowego punktu widzenia - jest to wtopa ogromna. Z pokazem możliwości poczekałbym na ustrojstwo potrafiące coś więcej, nad osiąganie efektu choinki.

Pogodnie i z uśmiechem
Des
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem