Komentowana treść: Film prezentujący prototyp karty Xorro
[#31] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro
ooo, jakie to amigowe, kazdy przeciez na swojej amidze 500 zamiast ogladac demka i grac robil dyskoteke z lampek na choince . niedlugo xena bedzie zaparzac kawe, zob. jak z obudowy x1000 wyjdzie zlote ramie c3po - fripioo... itd. , kopara wtedy wszystkim opadnie

A co do samej prezentacji, to do czego ma to sluzyc ?. Przychodzi mi tylko na mysl budowanie reklam swietlnych led na bazie xmos.
[#32] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@posylus, post #29

Ale to nie jest niekonstruktywna krytyka. To jest po prostu szczere zdziwienie, że ktoś się usiłuje popisywać czymś tak banalnym. Ja nie jestem programistą, nie jestem elektronikiem, o projektowaniu pcb nawet nie usiłuję myśleć. Ale napisanie programu sterującego kolejnością zapalania się diodek? Jakiż problem? No daj spokój, to są myki rodem z "Bajtka", z lat osiemdziesiątych. I co byś nie napisał, to tego "pokazu" nie obronisz.

Pogodnie i serdecznie
Des
[#33] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@posylus, post #29

Właśnie, że to jest dokładnie coś takiego, bo w tym przypadku też stosowane są bezpośrednio I/O Xeny, których wyprowadzenia są na Xorro. I w Xenie masz program składający się z pętli i odpowiedników sbi() i cbi() (swoją drogą od dawna tego w libc avr nie masz tylko np. |=_BV() albo (albo coś silnik forum przycina więc odpuszczę przykłady))
Złącze Xorro to fizycznie pci-e którego libsy ma nawet eagle i jak bardzo chcesz mogę to ci udowodnić. A zmiany stanów I/O MCU XMOS względem zmiany stanów I/O MCU AVR przy wyciągniętych pinach I/O do slotu to jest żadna różnica.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 22:18:10 przez abcdef
[#34] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@Des, post #32

Ok, to zrób samemu pcb z 1 ledem i pokaż że Twój program zapala i gasi, ok? Skoro nie robiłeś nigdy pcb i nie wiesz czy to jest proste lub nie to jak możesz mówić że to bzdura ? Skoro nie wiem to się nie wypowiadam i tyle.
Ja jak wykonałem swój pierwszy działający układ (płytka + 8051) który w oparciu o zwykły układ czasomierza w 8051 mierzył prędkość obrotową silnika w samochodzie myślałem że pęknę ze szczęścia. I co z tego że to bzdura - ale zrobiłem to. Więc rozumiem przesłanie tego filmiku - nie rozumie go zaś ktoś kto nic sam od początku nie zrobił.
W "gębie" każdy jest mocny, ale mało kto potrafi połączyć umiejętności manualne z informatycznymi, więc nie krytykujcie tylko róbcie co potraficie najlepiej i pokazujcie tego efekty.
Nie umiecie projektować układów, napiszcie demo, mały program itp. Ważne - zróbcie coś całkowicie sami od początki do końca - wtedy jak zadziała zrozumienie jaka to radość i że ma się chęć pokazania całemu światu, że "POTRAFIĘ".
[#35] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@abcdef, post #33

A myślisz że ten or (|=) wykonywany z makrem _BV() to co innego ? Ehh
[#36] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@posylus, post #34

Sam jesteś idealnym przykładem takiego mocnego w gębie. Nie słyszałem abyś coś ciekawego sam zrobił ale uważasz że możesz innym dyktować, co mogą pisać, co i kogo wolno krytykować oraz kiedy i w jakim przypadku. Taki przykład dyktatora z kompleksami małego f****.


Pozdrawiam
[#37] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@posylus, post #35

To zupełnie co innego. Kiedyś było to makro składające się z instrukcji asemblera, bo gcc z avrlibc nie radziło sobie z bitowymi operacjami i/o czy sfr, później taka możliwość już była więc z cbi i sbi zrezygnowano (i jeśli jest jakieś wsparcie to te makra są podpięte pod to co napisałem wyżej).
[#38] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@posylus, post #34

O losie... Chyba nie czytasz zbyt uważnie. Toć pisałem, że o projektowaniu pcb pojęcia zielonego nie mam. Ale mam wiedzę wystarczającą do zrozumienia, że układ i program do sterowania lampkami nie jest ósmym cudem świata. Jak wspominałem - sto lat temu, posiłkując się artykułem z "Bajtka" polutowałem koślawo interfejs i "napisałem program", który sterował lampkami. Fakt, że to było pod C64 i Atari 65XL robione, i że w chwili obecnej nie zrobiłbym czegoś takiego dla Xeny, Xorro, Amigi X1000. Jednakowoż wychodzę z założenia, że dla kogoś, kto ma i zna X1000 jest to równie banalne. Zatem popisywać się nie ma czym. Chyba, że - jak już mówiłem - jest to rozpaczliwa próba pokazania, iż Xorro w ogóle działa.
Z dystansem, Kolego, trochę więcej luzu i obiektywizmu.

Pozdrawiam pogodnie
Des
Ps. Z mojej strony EOT, bo zaczyna się bicie piany i zapętlenie (loop)
[#39] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@posylus, post #29

Ilu z Was potrafi zaprojektować najnędzniejsze pcb pasujące w slot w kompie i napisać głupi program zapalający diody ? To troszeczkę inaczej niż atmega i jedna komenda np. sbi.

Ilu to nie wiem, ale ja potrafię. Moje nędzne PCB pasujące w Zorro III potrafi nawet nieco więcej, niż zapalanie diod . Na moim komputerze natomiast, WHDLoad niestety nie działa, ale kilka programików zdarzyło mi się napisać, mogę pokazać... Z tym tonem więc najlepiej uważać, bo amigowcy to tacy niestereotypowi ludzie, nigdy nie wiesz na kogo trafisz .
[#40] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@RadoslawF, post #36

O już coraz ciekawsze epitety. Ja nikogo, kto coś zrobił / robi nie krytykuję i wyrażam swoją dezaprobatę dla krytykujących. Co do kompleksów to chyba nie ja je mam, ale ok niech Ci będzie. Po prostu najłatwiej to pluć na kogoś i tyle, więc proszę bardzo możesz i mi nawrzucać jak masz się poczuć lepiej. Twoje epitety i tak latają mi koło nosa więc nie oszczędzaj sobie.
[#41] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@Des, post #32

To jest po prostu szczere zdziwienie, że ktoś się usiłuje popisywać czymś tak banalnym.

Nie sądzę, żeby inżynierowie z Varisys chcieli się czymkolwiek popisać w tym filmie. To tylko dowód na to, że Xena na płycie działa. Niemniej, aby można było myśleć o zastosowaniach, powinni jeszcze pokazać, że X1000 jest w stanie sama ładować programy do Xeny i kontrolować ich wykonywanie.
[#42] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@krashan_, post #39

Ale czy ja kogoś obrażam, czy zarzucam komuś barani rozum? Ja staję w obronie kogoś kto coś zrobił, a to "coś" nie musi być od razu działającym promem kosmicznym. Nie napisałem, że ten projekt odmieni świat, ani nie napisałem, że obecni tu nic nie potrafią. Kolega sam pisze, że nie wie co to projektowanie pcb a po chwili wyraża swoją opinię że to co koleś zaprezentował to miernota i łatwizna. Więc kto tu jest nie w porządku?
Napisałem wcześniej, że prawo krytyki przysługuje tym co potrafią zrobić coś takiego tak samo lub lepiej. Skoro Ty potrafisz, i napiszesz że to co koleś zrobił to zwykła prostacka lipa, którą sam zrobisz w 5 min. to ok, ale jeżeli nic takiego nie robiłeś w życiu to jak możesz deptać czyjaś pracę ? No sam powiedz, że piszę źle.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 22:47:21 przez posylus
[#43] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@RadoslawF, post #36

Tydzień odpoczynku za wulgaryzmy.
[#44] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@posylus, post #42

Na anglojęzycznych forach jest takie pojęcie jak shitstorm (def. tu, wyjaśnienie 6). W tym wątku mamy właśnie jego przykład.


Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 22:50:28 przez strim
[#45] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@strim, post #44

Ha, ha. Masz rację OT. Roger & out.
Muszę to dopisać - wyjaśnienie w pkt. 6 jest super jeszcze się z tego śmieję - dzięki, ha, ha rotfl

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 23:05:14 przez posylus
[#46] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@posylus, post #42

Ale czy ja kogoś obrażam

Jeszcze nie, ale niedwuznacznie starałeś się zasugerować adwersarzom niską praktyczną znajomość elektroniki cyfrowej.

Kolega sam pisze, że nie wie co to projektowanie pcb a po chwili wyraża swoją opinię

Za kolegę niestety odpowiadać nie mogę, ale generalizowanie nie jest zazwyczaj dobrym pomysłem.

Skoro Ty potrafisz, i napiszesz że to co koleś zrobił to zwykła prostacka lipa, którą sam zrobisz w 5 min.

Nie napisałem i nie napiszę. Przypomnę jeszcze raz, że to nie jest dzieło kolesia hobbysty. Film przygotowali pracownicy firmy Varisys, czyli producenta X1000. Zaprezentowany układ jest owszem trywialny i można go zaprojektować w 5 minut, a używając płytki prototypowej takiej jak na filmie, zlutować w pół godziny, ale on nie ma na celu udowodnienia, że Xena nadaje się do takiego czy innego zastosowania. On tylko i wyłącznie pokazuje, że układ XMOS na płycie X1000 działa. Analogia do programu „Hello world!” jest dobra, bo taki programik przecież ani nie pokazuje kunsztu programisty, ani też wyrafinowania kompilatora. Może jedynie służyć za pobieżny test instalacji środowiska programistycznego. Takie też jest przesłanie tego filmu, dowiadujemy się z niego, że Xena działa z zewnętrznym sterowaniem i styki w złączu Xorro są prawidłowo połączone z Xeną. Na razie jeszcze się nie dowiadujemy, czy Xena jest poprawnie połączona z głównym procesorem, a co za tym idzie czy i jak będzie można wykorzystać ten układ z poziomu AmigaOS 4. A jeżeli będzie można, to jaka będzie np. szybkość tego połączenia, co warunkuje niektóre zastosowania, np. krążący pomysł zasymulowania układów AGA.

Problem natomiast z powyższą dyskusją jest typowy dla forów, większość dyskutantów braki wiedzy nadrabia rozbuchanymi emocjami i bogatym asortymentem epitetów .

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 23:03:10 przez krashan_
[#47] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@krashan_, post #46

Czyli się zgadzamy, myślę że te uwagi powinny zostać skierowane do innych osób, a nie do mnie.
Sam uważam to za bardzo ciekawe, ponieważ na rynku nie ma ogólnodostępnych płyt głównych które posiadają układy programowalne, których wyprowadzenia są dostępne dla kart rozszerzeń. Tym bardziej zirytowało mnie gadanie o "głupocie zapalanych lampek". Myślę, że gdyby była możliwość programowania układu bez użycia złącza JTAG to była by taka mała rewolucja. Pozwoliłoby to, przy odrobinie wyobraźni, tworzyć w oparciu o taką płytę bardzo ciekawe projekty. Fakt, dawno się mówiło o procesorach z wbudowanymi matrycami programowalnymi, które mogłyby się przeprogramowowywać w trakcie wykonywania programu, ale to były w sumie plany.
I o to chodzi, ktoś kto się orientuje trochę w temacie wie, że nie o zapalanie lampek chodzi i tyle.

PS.Wg. informacji XENA to układ z rodziny XS1 firmy XMOS. Najsłabszy ma teoretyczną wydajność na poziomie 400 MIPS, to realnie pozwala myśleć o implementowaniu akceleratorów np. szyfrowania itp.. Zatem pokazanie, że układ ma dostęp do złącz rozszerzeń to jest "coś". Jeszcze ciekawsza byłaby informacja w jaki sposób ten układ ma dostęp do zasobów płyty głównej takich jak pamięć. Zatem ten filmik powinien wzbudzić zachwyt, albo co najmniej zaciekawienie, a nie falę "dziwnej" krytyki bo "zapala tylko lampki"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 23:32:33 przez posylus
[#48] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@posylus, post #47

people fighting over nothing

Zapalić parę diód, to jest rzeczywiście "nothing", więc po co walczyć o to :)

Jeśli nie napisałeś systemu operacyjnego, to nie wolno Ci krytykować Windows 95 ?
Czy krytycy filmowi muszą być reżyserami aby mieć prawo coś krytykować?

Powiedz za co lubisz X1000? Jeśli nie za naklejkę, to za co?

Pytam bez złośliwości, czysta ciekawość, ja mogę bez wachania odpowiedzieć za co lubię MOSa :)
[#49] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@kjb666, post #48

OK noo, jak nie smakuje Ci zupa w restauracji, a sam nie potrafisz ugotowac nawet ryzu, to nie znasz sie i nie masz prawa krytykowac, albo idz do kuchni w tej restauracji i pokaz jak gotuje sie zupe
[#50] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro

@gx, post #49

Mysl, stary mysl. Jezeli jadlem w dwoch innych miejscach i smak byl zblizony a w tym miejscu smak jest inny to mam prawo powiedzec, ze jest zla. To chcial przekazac kolega mowiac o win 95.

ps.
Po twoich postach o wyzszosci m68k nad ppc wnosze ze jestes infantylny.
[#51] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro
Jak na razie to fajnie miga i można by zrobić sobie nocny pokaz światełek. Szkoda że nie pokazali czy działa to i reaguje na dźwięki - było by fajnie mieć coś takiego w środku.

Być może nada się to jakoś do kontrolowania innych urządzeń, jak - lodówka, frytkownica, opiekacz, blender, odkurzacz. Wtedy można by powiedzieć że do czegoś się ten sprzęt nadaje, a nie do prezentowania lampeczek, że tak powiem - se pyłgają i efekt niezły dają ok, racja

Jeśli już działa to złącze to ciekawi mnie do czego jeszcze można by je zużytkować
[#52] Re: Film prezentujący prototyp karty Xorro
Ciekawe jak wyglada polaczenie Xena z reszta ?. A z tego nic nie wiem . Xena zapewne z palcem w dedee zaemuluje AGA (w koncu to taki 2 rdzeniowy riscowy procek, ale bez fpu, do tego fpu nie jest konieczne), jednak mimo wszystko ciekaw jestem jak to mogloby wygladac w AOS.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 13:21:20 przez gx
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem