Komentowana treść: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja
[#1] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja
Bardzo ładnie, właśnie się nad takim monitorem rozglądałem - tylko za bardzo nie wiedziałem którym, a tu mam odpowiedz. Szkoda że tak mało fotek jest danych, przydało by się zobaczyć system i jakieś gry uruchomione.
[#2] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@(V)(I)mothe(P), post #1

Dzięki te fajny tekst. Faktycznie jest to bardzo interesująca alternatywa do drogich scandoublerów, jeśli ktoś ma sporo miejsca na biurku (ja akurat mam. Widzę, że na All... można zakupić te monitory za mniej niż 800 pesos. Zastanawia mnie jednak ten kabel D-Sub z przelotką na amigowe gniazdo Video, co to za wynalazek i gdzie można tak owy zdobyć?
[#3] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@slay, post #2

wydaję mi się że autor miał na myśli standardowy kabelek video-vga:
http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro&id=387&sid=3b1fc2cb20ed66d7838efac32103075a
[#4] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@(V)(I)mothe(P), post #1

Jestem ciekaw czy 27" model X2775HDS-B1 też zadziała...
[#5] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@deejayremix, post #3

A czym się taki "kabelek" różni od przejściówki sygnowanej C=, którą można znaleźć na ebay ?
[#6] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja
Dzięki!

Prawdopdobnie za tydzień testuję iiYamę 24'' ale już się cieszę - chyba zadziała z Amigą bo podobna seria
Spis działających LCD - zwłaszcza jak opisywany z dwoma wejściami - powinien wisieć w dziale sprzęt.
[#7] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja
świetna wiadomość: IPS z obsługą PAL :D

mozna by jakieś zdjęcie z trybu NTSC tzn. jak bardzo ucina obraz?
[#8] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja
OK, postaram się przeprowadzić dodatkowe testy:

- odpalić grę PAL
- uruchomić coś w NTCS
- więcej zdjęć monitora i gier na nim uruchomionych

Coś jeszcze ? :)
[#9] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@posylus, post #5

Kabelek to nie wiem ale przez tę przelotkę to nie uzyskasz palowych rozdziałek (
[#10] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@Arbuz, post #9

Oj tam. Łotermelun, oczywiscie ze uzyskasz. Ja uzyskuje co sobote.
[#11] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@slay, post #2

D-Sub to zwykły KABEL VGA, a przelotka, to zwykła prezlotka z Efunzine .
Wszystko działa pięknie bez potrzeby dodatkowych scandoublerów :)
[#12] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja
Ten monitor łyka PAL? Jakieś 10-12 lat temu ozłociłbym za niego. :) Za fortunę kupiłem wtedy FlickerFixer (oprócz BVision3D) z którego nawiasem mówiąc potem wcale nie korzystałem, bo AGA nie była mi potrzebna. :)

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 09:55:09 przez MDW
[#13] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@Olo, post #11

Hmm dziwne bo mam taką przelotkę podłączam kabel VGA a to wszystko do plazmy i nie łapie mniej niż 31kHz niestety:( . No chyba, Iiyama inaczej rozwiązała ten problem niż samsung :)
[#14] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@Arbuz, post #13

Świetna recenzja OK
Ja czekam na przelotkę i sprawdzę pod moim lg 2280D :)
[#15] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja
A jak bardzo denerwujące są tryby Interlace? Da się wyczuć mniejsze mruganie?
[#16] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja
Tak samo dobrze we współpracy z Amigą sprawuje się telewizor LCD Toshiba Regza 32 cale, HD Ready. Od dłuższego czasu (bodaj rok?) mam doń podpiętą A1200 i bardzo sobie chwalę. Z tym, że nie przez D-Sub, ale kablem RGB -SCART.
Obraz żyleta. Nawet - może to subiektywne odczucie - lepszy, niż dawał CRT Sony Trinitron. Lepszy, bo kolory żywsze, bardziej nasycone (no i z poziomu telewizora jest duże pole do wszelakich ustawień). Standardowy PAL wygląda świetnie, tak samo i NTSC. Kąty patrzenia - nie narzekam, mogę sobie leżeć na podłodze z i spoglądać do góry - jest git majonez. W trybach "migotliwych" również daje radę, można godzinami pracować bez ryzyka oczopląsu i migreny. Podłączałem Amigę też przez VGA - takoż luzik, bardzo dobry obraz.
Zatem - śmiało polecam. Podpinam do tego telewizora służbowego Della Inspiron Mini (przez HDMI) i też nie narzekam

Serdeczności
Des
Ps. Dźwięk też bardzo przyzwoity jest, z odpowiednią głębią i dobrym basem.
[#17] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@Lorak, post #15

Na LCD/Plazmach nie ma mrugania......
Sam mam jedna IIyame (26") do roznych zastosowan....
Generalnie, po co ktos w dzisiejszych czasach kupuje scandoublery - nie mam pojecia :)
[#18] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@michalmarek77, post #17

"Generalnie, po co ktos w dzisiejszych czasach kupuje scandoublery - nie mam pojecia"
Hę? Dziwię się, że się dziwisz. Masa fanów, ceniących sobie oldschool woli klasycznie monitory od plazmy i LCD.
Co do mrugania - nie jest prawdą, że go nie ma. Jest zminimalizowane w stosunku do np. monitora Commodore1085S, ale występuje. Ponadto - wielu ludzi ma potrzebę efektywnego korzystania z wszystkich trybów graficznych, które oferuje Amiga. Plazmy i LCD nie załatwiają tak prosto sprawy.

Pozdrawiam
Des
[#19] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@Des, post #18

Myślę, że interesującą inicjatywą byłoby (tak, jak już ktoś wyżej wspomniał) utworzenie listy - np. jako wątku na forum, "nowożytnych" monitorów, które bez problemu wyświetlają amigowe tryby. Oczywiście podawało by się tylko te modele, które faktycznie były z Amigą sprawdzane i testowane.
[#20] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@Olo, post #11

Chyba wiem - ta przelotka w skazana w efunzine nie będzie pasowała w tym przypadku, ponieważ ona służy do czego innego: do podłączenia monitora z wyjściem do amigi do wyjścia karty graficznej - czyli odwrotnie. Zatem nie ma co wprowadzać ludzi w błąd. Szkoda, że autor recenzji nie pokazał przez co podłącza monitor do amigi, ale w tym momencie jedyne co przychodzi mi na myśl to przejściówka C=. Czy autor recenzji mógłby potwierdzić lub zaprzeczyć ?
Poza tym ciekawy temat, sam mam chiński scandoubler i z chęcią pozbyłbym się dodatkowego sprzętu na korzyść nowego monitora.
[#21] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@slay, post #19

Popieram. Chętnie pokażę efekty testowania Toshiby wzmiankowanej we wszelkich możliwych trybach, zrobię zrzuty ekranu et cetera. Taka lista bardzo by pomogła przy dobieraniu monitora/telewizora dla Amigi.

Serdeczności
Des
[#22] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@Arbuz, post #13

do telewizorów można podłączyć przez euro-rgb i wtedy złapie 15KHz bez problemu
[#23] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@Des, post #16

nie bluźnij, nic nie wygląda lepiej od trinitronów cafe
[#24] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@slay, post #19

Coś takiego już jest na PPA. Trzeba tylko dodać kategorię monitory.
[#25] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@XoR, post #22

To ja wiem bo tak podłączam :) Myślałem że coś nie tak mam z Szajsungiem PS51D6900 że po podłączeniu RGB Amigi do VGA w TV obrazu niet :)
[#26] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@Arbuz, post #13

No chyba, Iiyama inaczej rozwiązała ten problem niż samsung

Może zrobiła monitor kompatybilny także ze starymi konsolami typu PS2 i starszymi? Dużo elektroniki nie potrzeba aby monitor potrtafił dodatkowo wyświetlić PAL. :)
Dodane: Także odtwarzacze DVD skorzystają na tym monitorze lub dekoder telewizji cyfrowej.

Po prostu świetny monitor. :)

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 23:13:52 przez Andrzej Drozd
[#27] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@XoR, post #23

Wiesz, no też z takiego założenia wychodziłem. Bardzo długo używałem w roli monitora telewizora Sony Trinitron i głośno krzyczałem na PPA, że to chyba optymalny wybór. Ale po - zupełnie przypadkowym - zakupie tego TV Toshiby i podłączeniu doń Amigi - zmieniłem zdanie.
Podchodziłem do sprawy bardzo nieufnie, spodziewałem się pikselozy, rozmazań kolorów et cetera. A się okazało, że nic z tych rzeczy. Zarówno użytki, jak i gry wyglądają świetnie. Gry mnie w sumie malo co obchodzą, do grania mam A500, koncentrowałem się na komforcie pracy z programami do tworzenia/obróbki grafiki, z procesorami tekstu - no i jest gites, wyraźne wszystko, ostre, oczy się nie męczą. Dodatkową zaletą jest obfitość ustawień (ostrość, nasycenie, format obrazu et cetera), której próżno szukać w telewizorach CRT.

Serdecznie pozdrawiam
Des
Ps. Na dodatek - trinitrony się nam wypalają, czas robi swoje. A linia "Regza" Toshiby cały czas aktualna, produkowana.
[#28] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@posylus, post #20

Ta przelotka to z jednej strony zwykła amigowa wtyczka, a z drugiej pecetowe VGA :) . Dodatkowo przelotka C= i ta z Efunzine to dokładnie takie samo rozwiązanie, różni się tylko tym że jedna jest w zakniętej obudowie, a druga" na kablu". Akurat mam obydwie przelotki , bo A1200 podpinana jest przez przelotkę z efunzine, a A600 lub CD32 przez tą przelotkę z C= . No chyba że coś pozmieniali i ta przelotka efunzine, to nie to samo co mam teraz :) :)

Jutro postaram się porobić kilka zdjęć monitora i podpiętych do nich Amig, jakiś gier itd. żeby rozwiać wszelkie wątpliwości :)
[#29] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@Olo, post #28

Dziękuję za odpowiedź - napisałem bo mam wątpliwości - ta z efunzine na kabelki ma od amigowej strony wtyczkę męską - czyli taką jak w amidze. Zatem w efunzine jedyna przelotka jaka pozostaje to ta C=. Jeszcze raz dziękuję za odp. ja zamówiłem tą C=.
[#30] Re: Monitor IIYAMA 23 X2377HDS - recenzja

@Des, post #27

Do gier tylko i wyłącznie trinitron lub inny CRT i to zwykły nie-100Hz ok, racja Ewnetualnie może być też plazma (tylko i wyłącznie panasonica albo pioneera) z wyłączonym dublowaniem klatek (tj. ma wyraźnie migać) bo tylko wtedy nie będzie "sample and hold blur". Granie w scrolowane gry 2d z samym tym typem bluru to porażka a wiadomo że LCD mają jeszcze swój ułomny czas reakcji, szczególnie telewizory które mają panele VA czyli większość...

Do pulpitu takie telewizory LCD oblecą ale kolory są nieprawidłowe, są problemy z enkodowaniem 4:2:2, skalują obraz, mają masę postprocessingu i kretyńskie algorytmy wyostrzania, red push i inne historie od których aż mnie mdli jak o nich pomyślę. Pulpit albo ma być 1:1 albo zwykłe punktowe (bez rozmycia) z np. 640x480 na 1280x960 i zero jakiegokolwiek wyostrzania i bez jakiejkolwiek konwersji ADC...

ostatecznie imho powinno się albo używać prawdziwą amigę z CRT jak w latach 90" i też bez scan doublerów tylko PAL/NTSC albo przejść na UAE i absolutnie nie z LCD-TV czy też z plazmą tylko zwykłym komputerowym monitorem i to zgodnym z sRGB a nie "~". Zdaję sobie jednak sprawę że dla większości ludzi ważniejsze jest używanie prawdziwej amigi nawet z ułomnym obrazem niż jakość obrazu Śpioch
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem