Komentowana treść: Nie żyje Jack Tramiel
[#1] Re: Nie żyje Jack Tramiel
Ostatnio o nim wspominali w TV. No cóż. Był jaki był ale niech mu ziemia lekką będzie.



Benedykt Dziubałtowski
[#2] Re: Nie żyje Jack Tramiel
Strasznie smutny news. Niewielu juz zostalo z tych wielkich. Alev hashalom, Jacek.
[#3] Re: Nie żyje Jack Tramiel
Smutne.

najpierw Jay Miner, teraz Jack Tramiel.

[*]
[#4] Re: Nie żyje Jack Tramiel
No to nie ma już Jobsa, Minera i Tramiela.... Kto nam jeszcze został? Aha, William Henry Gates III...
[#5] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@altcomputing, post #4

jeszcze Robert Noyce w tej wyliczance powinien sie znalezc...
[#6] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@Benedykt Dziubałtowski, post #1

http://youtube.com/watch?v=NBvbsPNBIyk
Polecam to oraz książkę Commodore - a company on the edge
Jack był twardym sukinsynem. Bedzie mi go brakowało.
RIP Jack!
[#7] Re: Nie żyje Jack Tramiel
Kontrowersyjna ale na pewno ważna postać w naszym światku. Nawet chwilę się zadumałem jak przeczytałem na Twitterze o śmierci Tramiela. Po dzisiejszych szefach firm na pewno nikt nie będzie rozpaczał jak odejdą. Nawet nikt o nich nie wspomni, bo dzisiejsze czasy nie mają magii, a dzisiejsi szefowie to po prostu księgowi. :(
[#8] Re: Nie żyje Jack Tramiel
Głowa do góry, został nam jeszcze Sir Clive Sinclair, co do Tramiela to był on dobrym managerem komputerowym, żadnym konstruktorem czy wynalazcą, kombinował jak zrobić tani hit który się dobrze sprzeda, więc nie na miejscu jest porównywanie go z Minerem, Jobsem czy nawet Gatesem.
[#9] Re: Nie żyje Jack Tramiel
Pełnokrwista postać. Może nie był konstruktorem jak Miner ale to głównie dzięki niemu Commodore 64 stał się takim powszechnym i kultowym sprzętem. Z perspektywy czasu można by się też zastanowić czy Amiga do dzisiaj nie konkurowała by z PC gdyby to Tramiel ją wykupił a nie Commodore. Myślę, że z nim miałaby większą szansę, choć być może nie nazywała się Amiga.
+
[#10] Re: Nie żyje Jack Tramiel
dzięki za dodanie ,
5lat miałem jak z atari zaczynałem


Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 00:22:37 przez phl22
[#11] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@rePeter, post #9

Daj spokój, gdzie jest teraz tramielowe Atari?
[#12] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@pinior, post #11

nie rob se jaj
[#13] Re: Nie żyje Jack Tramiel
Chyba Ostatni z Wielkich, ech... Jeden z tych unikalnych, wyjątkowych ludzi, bez których współczesny nam Świat wyglądałby zdecydowanie inaczej.
Heh... Alav ha-shalom, Dżek.
[#14] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@phl22, post #12

Nie robie sobie, Atari jest w ciemnej d...e i żaden Tramiel tu nie pomoże.
[#15] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@pinior, post #14

Nie robie sobie, Atari jest w ciemnej d...e i żaden Tramiel tu nie pomoże.

1. Tramiel z Amigą 16bit zdziałał by więcej niż z Atari 16 bit, nie dopuścił by do upadku w tak głupi sposób jak na to pozwoliło C=.
2. Atari ST zaprojektowali na szybko ci sami ludzie co C64.
3. Amigę 1000 i Atari XL łączy wspólna cecha - programowalny układ do wyświetlania obrazu. W Atari 8bit to był Antic, w Amidze to był Copper.

Dzisiaj i Amiga i Atari są w tej przysłowiowej ciemnej pupie, sprawiedliwie patrząc.
[#16] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@kjb666, post #15

Rozmawiamy o Atari a Ty o Amidze wyjeżdżasz, Amiga poradziła by sobie sama swoim hardwarem i OSem bez pomocy żadnych żądnych kasy karierowiczów pokroju Tramiela. Amiga żadnego Trzmiela nie potrzebowała.
[#17] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@pinior, post #16

Amiga poradziła by sobie sama swoim hardwarem i OSem bez pomocy żadnych żądnych kasy karierowiczów pokroju Tramiela.

Lepiej by sobie poradziła pod skrzydłami Tramiela, niż pod skrzydłami Commodore.
Bo jakbyś nie wiedział, Tramiel walczył do końca.

A co do pozostawienia Amigi samej-sobie, to właśnie brak dobrego marketingu ją zabił.
Jednym słowem widzę że masz takie same podejście jak C= jeśli chodzi o marketing :)

Jest na portalu historia Amigi, przeczytaj od deski do deski. Ja przeczytałem, pomyślałem i wyciągnąłem wnioski.
[#18] Re: Nie żyje Jack Tramiel
Następna wielka osoba odeszła.

Jak nie patrzeć, commodore zbankrutowało wcześniej niż atari. Ciekawe, bo niby to atari według wielu było na gorszej pozycji, a jednak......
I jak nie patrzeć (choć to nie jest już to te same) Atari nadal jest producentem gier (marka dalej żyje od 2009r)

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 02:41:23 przez atarens
[#19] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@atarens, post #18

Marka atari zyla tes zanim tramiel ja kupil, jak infogrames zdechnie to marka atari dalej bedzie istniec. Tradycja. Amiga miala pecha ze przejeli ja jacys obwiesie i w sumie czort wie czy w ogole mieli prawo.
[#20] Re: Nie żyje Jack Tramiel
Niech spoczywa w pokoju.
[#21] Re: Nie żyje Jack Tramiel
Najwyrazniej niektorzy zapominaja o pewnej prawidlowosci. Tak naprawde to nie konstruktorzy czy wynalazcy rzadza swiatem tylko twardzi wizjonerzy, ktorzy moga nie miec zielonego pojecia o technice i szczegolach, ale maja glod sukcesu i charyzme, a u ludzi pokoleniowo uformowanych polska trudna historia i trudnym zyciem to cecha wyjatkowo powszechna. Takim czlowiekiem byl wlasnie Jacek Trzmiel. To tacy ludzie zbieraja wokol siebie zdolnych geniuszy i wykorzystuja ich potencjal do osiagniecia swojego upatrzonego celu.

Nie bezpodstawnym jest twierdzenie, ze gdyby to w rece Trzmiela wpadlo w tamtych czasach takie cudo wyprzedzajace swoje czasy jakim byla Amiga, to bylby on w stanie o niebo lepiej wykorzystac marketingowy i sprzetowy potencjal tego komputera. Atari ST nie bylo w stanie a mimo to i tak przez lata po upadku bylo uzywane w profesjonalnej branzy muzycznej dzieki midi. Chyba nikomu nie trzeba tutaj przypominac jak wygladala wielka gala z prezentacja Amigi i jaki rozlos przyniosla Amidze. Rozglos ktorego nie potrafiono odpowiednio wykorzystac a jedynie marnowano co i raz koleje cenne miesiace... lata.

W samym Commodore rowniez trafiali sie sprawni wizjonerzy ktorzy mieli szanse na wyciagniecie Amigi z dazenia do przepasci, ale gdy tylko zaczynali wyprowadzac sprawy na prosta to ucinano im leb i wyrzucano z firmy.
[#22] Re: Nie żyje Jack Tramiel
Na jednej ze stron parę lat temu zamieszczono zdjęcia Jacka Tramiela podczas obchodów 60 rocznicy likwidacji getta w Łodzi. Była to ostatnia wizyta Jacka Tramiela w Polsce. Kopię tych zdjęć zamieszczam pod poniższymi linkami.

JACK_TRAMIEL_W_LODZI_01
JACK_TRAMIEL_W_LODZI_02
JACK_TRAMIEL_W_LODZI_03
JACK_TRAMIEL_W_LODZI_04
JACK_TRAMIEL_W_LODZI_05
JACK_TRAMIEL_W_LODZI_06
JACK_TRAMIEL_W_LODZI_07
[#23] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@pinior, post #16

Amiga poradziła by sobie sama swoim hardwarem i OSem bez pomocy żadnych żądnych kasy karierowiczów pokroju Tramiela. Amiga żadnego Trzmiela nie potrzebowała


W ogóle nie czaisz mechanizmów rynkowych, to niestety marketing decyduje o sukcesie produktu.
Kiedy Tramielowi nie udało się kupić od Minera Amigi, stworzył (oczywiście koncepcyjnie) ST (i to w wielokrotnie krótszym czasie), które mimo że słabsze graficznie, dźwiękowo i softwarowo, z pełnym sukcesem konkurowało z Amigą.
Dla przypomnienia:
- Tramiel mając C64 zbudował międzynarodową korporację
- Commodore mając Amigę doprowadziło do bankructwa tejże korporacji

A zanim, napiszesz "karierowiczów pokroju Tramiela" wpierw przeczytaj ze zrozumieniem jego historię.
[#24] Re: Nie żyje Jack Tramiel
Smutny news, widać takie życie że nie dane jest nam żyć wiecznie, tylko w pewnym momencie przeminąć.
[#25] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@Gżegżółka, post #24

Czy można go nazwać "ojcem" C-64 ?
[#26] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@Gżegżółka, post #24

Na pewno jest dalej z nami, choć nie tak samo.
[*]
[#27] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@parallax, post #26

Skąd ta "pewność" ?
[#28] Re: Nie żyje Jack Tramiel
Przykry news, sympatyczny facet z niego był.
[#29] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@azazel44, post #27

Pewnie z wiary. Zazdroszcze ludziom ktorzy tak silnie wierza. Latwiej wtedy zyc i czlowiek nie probuje analizowac wszystkich niesprawiedliwosci i absurdow... poprostu przyjmuje ze tak musi byc, bo w tym jest jakis piekny plan i sens ktorego on sam nie probuje brac na logike, bo wie, ze jego logika przy boskiej jest bardzo ulomna.
[#30] Re: Nie żyje Jack Tramiel

@pinior, post #16

Amiga dzisiaj jest w rękach kilku właścicieli, a Atari w rękach jednej firmy. Jakby nie spojrzeć w tej kwestii Atari wygrało. Co do OS-u to ile osób używało go na Amidze? Dawno temu Amiga byla maszynką do gier, które szło łatwo piracić (wiem od kumpli, którzy mieli, ja miałem C64, a marzyło mi się Atari, ale u nas nie było) dzięki m.in. X-Copy, a dzisiaj ktoś na siłę nam wciska jaki to wspaniały był Workbench i cały OS. Jeżeli tak było i system był idealny to dlaczego Hyperion musiał poprawić kod AOS 3.1 (tak czytałem) i usunąć pewne błędy, dlaczego powstal taki Scalos, DO? Skoro system byl zarąbisty to dlaczego dzisiaj nie rządzi AOS 4.x? Skoro hardware był cudem świata to dlaczego przegrał z gorszym PC? Ludzie litości!!!! Amiga, Commodore, Atari miały swoje pięć minut i koniec. W tej chwili nie liczą się na rynku. Gdybym miał stawiać na to kto się odrodzi to postawiłbym na Atari, bo prawa do marki ma jeden wlaściciel, a środowisko nie jest tak skłócone jak nasze.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 11:36:37 przez Ender
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem