Komentowana treść: Polskie Pismo Amigowe #8
[#1] Re: Polskie Pismo Amigowe #8
Muszę nadrobić zaległości - poprzedniego numeru jeszcze nie kupiłem, teraz mam szansę kupić dwa. Widzę, że ładne zdjęcia Amig nadal zdobią okładki pisma - tak trzymać! Jak fajnie, że takie pismo istnieje, i że klasykowiec Sebastian Rosa jest rednaczem ;)

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 20:24:18 przez Robert-Minimat-Szacki
[#2] Re: Polskie Pismo Amigowe #8
Tak trzymać. Z braku pomysłów na artka - mogę tylko czytać.
Zamówione i zapłacone.
[#3] Re: Polskie Pismo Amigowe #8
Ja swoją sztukę zamówię 4 czerwca. Od razu zamówię poprzedni numer, bo (wstyd się przyznać) do tej pory nie kupiłem.
[#4] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@MDW, post #3

Pierwsze zamówione egzemplarze, jak również egzemplarze dla autorów, zostały już wysłane w piątek. Kolejna porcja w poniedziałek. Niestety skromny zapas numeru 7, jaki miałem jeszcze w piątek, już się wyczerpał i osoby zamawiające archiwalia będą musiały kilka dni poczekać na drugi nakład ósemki, wraz z nim pójdą do druku zamówione numery archiwalne.

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 09:46:56 przez krashan_
[#5] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@krashan_, post #4

będą musiały kilka dni

Żaden problem.
[#6] Re: Polskie Pismo Amigowe #8
Mam pytanie, dlaczego do pisma nie dołączacie CD-ROMu lub DVD? Warto byłoby zebrać na jednej płytce bieżący dorobek programistów i artystów, najnowsze gry, dema, prace. Na płytce we wspólnym formacie znaleźliby coś dla siebie fani wszystkich frakcji. Dla zachęty napiszę, że mogę napisać program obsługujący płytkę (przeglądarkę zawartości) pod AmigaOS3/4 jeśli jest takie zapotrzebowanie. Pozdrawiam.
[#7] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@Robert-Minimat-Szacki, post #6

A sfinansujesz to? Poza tym amigowy światek nie jest już obecnie tak ogromny, a dostęp do internetu tak bardzo ograniczony, aby mieć dokładnie to, czego się chce, bez płyt CD i DVD.

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 23:09:20 przez mailman
[#8] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@mailman, post #7

Jeśli cena pisma z CD miałaby być droższa to nie stanowi dla mnie problemu. Chyba, że chodzi o inną formę finansowania.
[#9] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@Robert-Minimat-Szacki, post #8

Oczywiście, że byłaby droższa. I teraz trzeba się zastanowić czy jest sens wydawania takiej płyty, która będzie powieleniem tego, co jest ogólnodostępne w internecie na zawołanie.
[#10] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@mailman, post #7

Amigę z Internetem lub siecią Ethernet mają też nieliczni, a napęd CD już więcej. Dla mnie brak potrzeby kopiowania z Internetu najnowszych rzeczy na Amigę byłby mile widziany dopóki nie dorobię się A4000 z siecią.
[#11] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@Robert-Minimat-Szacki, post #6

Warto byłoby zebrać na jednej płytce bieżący dorobek programistów i artystów, najnowsze gry, dema, prace


Pozwole sobie zadać niewygodne pytanie. Mianowicie, cóż to za prace możnaby zamieszczać na płycie? Mam na myśli to, że samo wypalanie płyty nie zapełni iej nagle nowymi produkcjami. Kto miałby je tworzyć?
[#12] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@Robert-Minimat-Szacki, post #10

Nieliczni? IMO jakiś żart, ja Internet do Amigi dobre 10 lat temu podłączyłem, a kartę na pcimci mam od jakichś 6 co najmniej.
[#13] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@mailman, post #9

Dużo rzeczy jest na zawołanie, ale Rodzynki już nie, dużo pracy trzeba zrobić żeby zdobyć prawa do publikacji gier i programów w Rodzynkach. I każda płyta mogłaby zawierać takie Rodzynki. Również prace czytelników można by zamieszczać (taki dział mi by bardzo odpowiadał).
[#14] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@Robert-Minimat-Szacki, post #10

Bez przesady, o ile karta sieciowa w dużych Amigach to często wydatek rzędu 500zł to karta dla Amig z PCMCIA kosztuje raptem koło 50zł. A w dzisiejszych czasach komputer bez możliwości podpięcia do sieci staje się niestety mniej użyteczny.
[#15] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@strim, post #11

Aminet ma te kilkanaście wrzutek dziennie, OS4Depot i MorphOS.files też, coś tam się znajdzie. Jeśli potrzebujecie pomocy w wyszukiwaniu stuffu do publikacji to ja mógłbym współpracować w tworzeniu takiego CD. Jest jakiś okres próbny?
[#16] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@RadoslawF, post #14

Dla mnie mała Amiga nie nadaje się do Internetu, dopiero duże Amigi mają takie możliwości rozbudowy, że można ich używać z Internetem. Ja miałem same problemy przy podłączaniu A1200 do sieci, mam nadzieję, że jak kiedyś będę miał A4000 problem zniknie.
[#17] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@Robert-Minimat-Szacki, post #10

Amigę z Internetem lub siecią Ethernet mają też nieliczni, a napęd CD już więcej.

Ten komentarz byłby prawdą tak z 10 lat temu. Obecnie chyba trudniej znaleźć tych bez dostępu do internetu. Poza tym, w jaki sposób ten bez dostępu do internetu dowie się o PPA skoro dystrybucja i informacje o magazynie są tylko w sieci?

Kwestia zbiorów w Rodzynkach - wiele tych zebranych tam produkcji jest udostępniona na wyłączność do legalnego, darmowego pobrania z portalu. Do większości nie mamy praw dystrybucji w inny sposób, nie wspominając już o dystrybucji odpłatnej (tak wiem, można coś zrobić po kosztach, ale zawsze może znaleźć się ktoś, kto będzie twierdził, że da się taniej).

Poza tym nadal nie rozumiem czym ta płyta miałaby być wypełniona poza danymi z Aminetu, OS4 Depot i MorphOS-Files (co nadal uważam za bezsens w obecnych czasach)?
[#18] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@mailman, post #17

Poza tym nadal nie rozumiem czym ta płyta miałaby być wypełniona poza danymi z Aminetu, OS4 Depot i MorphOS-Files (co nadal uważam za bezsens w obecnych czasach)?


Mapy, dodatki, scenariusze do gier, które nie znajdzie się w Internecie. Przykładem "As wywiadu" i "Bajeczki" Mateusza Smotera oraz Aleksandra Piotra Chylińskiego - zwycięzców konkursu na grę tekstową.

Ja mam w zanadrzu parę mapek do Glooma, Boulder Dasha, Alien Breed 3D II, Robbo, Dune 2, Benefactora i jeszcze coś. Może jest to plan na jedną płytę, a nie na serię, ale już coś.

Myślę, że skoro piszą ludzie artykuły to znajdą się i tacy, którzy wrzucą jakąś twórczość artystyczną (np. Krzysztof Matys użyczył by swoich najnowszych grafik, Yerzmyey muzykę) itp.

Brak potrzeby kopiowania też niektórych rzeczy z Internetu również jest korzystny. Ja z Aminetu korzystałem też już 10 lat temu, ale z dużo większą przyjemnością sięgnąłem później po płytę Aminetu, gdzie bieżąca zawartość tego archiwum jest zrzucana.

Inny argument na marginesie: na przykład po co kupować książkę skoro w Internecie znajdę PDFa, albo po co kupować muzykę, skoro znajdę MP3. Skoro zdecydowaliśmy się na papierze tak jak jest najlepiej (bo możemy dotknąć pachnącego papieru) wydawać PPA to płyta byłaby extra dodatkiem.
[#19] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@Robert-Minimat-Szacki, post #18

Przesadzasz, małą Amigę czyli A1200 wyposażoną w kartę sieciową mam już z dziesięć lat, Amiga aktualnie ma 060, 128MB Fastu, kontroler SCSI i kartę graficzną, dlaczego uważać ją za gorszą od jakiejś dużej Amigi ?
A te ciekawostki o których piszesz opublikuj gdzieś w sieci, podaj linka na PPA i ludzie z tego skorzystają może już jutro, po co czekać i szukać okazji do wydania tego na płycie ?
[#20] Re: Polskie Pismo Amigowe #8
@Robert-Minimat-Szacki

Myślę, że mógłbyś przygotować taką płytę i samodzielnie ją spróbować dystrubuować wszystkim chętnym. Wtedy dowiemy się ile osób jest zainteresowanych.
[#21] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@krashan_, post #20

Trochę brutalne, ale prawdziwe. :)

Minimat - a nie pracowałeś przpadkiem nad paroma grami/projektami? Starczy Ci czasu na wszystko? Masz jakiś niepublikowany stuff to wrzuć to w sieć zamiast kiśić na twardzielu.
[#22] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@krashan_, post #20

Samodzielnie. W takim razie taka płyta nosiła by tytuł "Mody do gier" i zawierała wspomniane dodatki do gier i własnoręcznie napisane edytory. W sumie użytkownicy AmigaOS4 i MorphOS mają bezproblemowy dostęp do Internetu, więc dla nich płyta jest bez znaczenia. Jeśli mam zająć się dystrybucją to chyba dla mnie najtaniej i najłatwiej będzie zgrywać CD-R aniżeli wynająć tłocznię i projektować okładki, chyba że ktoś by mi w tym pomógł (nie orientuję się jak to się robi).

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 13:18:12 przez Robert-Minimat-Szacki
[#23] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@Robert-Minimat-Szacki, post #22

Zrób ankietę ile osób jest zainteresowanych zakupem takiej płyty, albo lepiej - zbierz przedpłaty :), i wtedy wszystko będzie jasne. ;)
[#24] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@Deftronic/..., post #21

Starczy Ci czasu na wszystko?


Na pewno to da się zrealizować szybciej, niż dokończyć całe gry z własną grafiką, muzyką itp. Pracuję obecnie właśnie nad wszystkimi tymi aspektami gier, co jest ciężką przeprawą i zajmuje mi miesiące. Tworzenie map za to idzie mi żwawiej. Mody to moja pasja więc zrobiłbym to z miłą chęcią.

Masz jakiś niepublikowany stuff to wrzuć to w sieć zamiast kiśić na twardzielu.


Jest tego trochę, jak wreszcie przysiądę i zrobię ładną stronę internetową to mógłbym opublikować ten materiał.
[#25] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@Deftronic/..., post #23

Zrobię ankietę, jak tylko przygotuję próbkę mojej twórczości.
[#26] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@Robert-Minimat-Szacki, post #10

Ja np. mam Amigę z ethernetem ale bez CD. W PC też nie mam żadnych stacji CD/DVD. Mam awersję do tych nośników.
[#27] Re: Polskie Pismo Amigowe #8
Okładka jak zwykle powala.
[#28] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@Robert-Minimat-Szacki, post #13

Zapominasz o jednej, oczywistej rzeczy. Zgoda pozyskana na publikację gier w Rodzynkach nie obejmuje automagicznie dystrybucji na CD. Tak przynajmniej było w przypadku wszystkich gier które do Rodzynek załatwiłem. Nie wiem jak chłopaki robią to teraz, ale wątpię, żeby jakiś właściciel zostawiał furtkę na dowolność w kwestii dystrybucji.
[#29] Re: Polskie Pismo Amigowe #8

@pinior, post #27

Następnym razem będzie pismo bez okładki.
[#30] Re: Polskie Pismo Amigowe #8
Dziś po południu została wyczerpana pierwsza część nakładu. Zleciłem już wydruk kolejnej partii, ale ze względu na święto w czwartek wysyłka może zostać zatrzymana do poniedziałku, 11 czerwca. Dotyczy to 2 osób, których przelewy dotarły dziś po południu, oraz wszystkich od tego momentu. Oczywiście odpowiednią informację umieszczę w mailu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem