Komentowana treść: Raspberry Pi dostępny w Vesalii
[#1] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii
I to by bylo tyle obietnic taniego komputera małych rozmiarów. Prawie 600 zł, a jak to u nas będą sprzedawać to pewnie drożej...szkoda. Teraz liczę na pozostałe projekty mini komputerków za mini cenę.
[#2] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@slawekwozniak, post #1

600 zl? Skad ta cena ?
[#3] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@slawekwozniak, post #1

Jakiego przelicznika uzywasz, skoro niecale 50 € to dla Ciebie 600 zl :)
Ten sprzet to rewelacja.
[#4] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@michalmarek77, post #3

Też uważam że to świetny sprzęt za niewielkie pieniądze i warty zakupu. Ojro ostatnio tanieje :) a AROS to ciekawy system nazwijmy to amigopodobny.

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 20:59:01 przez miro_78
[#5] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@michalmarek77, post #3

Może skomponował zestaw z kartą 64GB, najdroższym zasilaczem, kabelkiem HDMI i dobrał jeszcze tę książkę po niemiecku ?


Pozdrawiam
[#6] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@RadoslawF, post #5

Przepraszam wszystkich. Widać pora nie sprzyja. Przyznaję się do ogromnej pomyłki i zwracam honor.
[#7] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii
Sprzęt fajny, szkoda tylko, że nie można tego programować przez JTAG
[#8] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii
Co tu dużo mówić, strzał w 100 wręcz.
[#9] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii
Ciekawe, ciekawe.
[#10] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii
Zużycie energii imponuje.
[#11] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii
Co prawda używanego minimaca+MOS nie przebije, ale jest tani i malutki - jednym słowem fajny :)
[#12] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@kjb666, post #11

te komputerki będą coraz szybsze i coraz lepsze, a cena będzie atrakcyjna - na razie jeszcze osiągi nie powalają ( za mało ramu!!!!), ale to jest sprzęt nowy i rozwijany,

ostatnio widziałem w jakimś gadźecie 4-rdzeniowy procek ARM 1000 MHz w gazetce marketu, w reklamach w necie proce ARM kilkurdzeniowe dochodzą do 1,6 GHz, zainteresowała mnie reklama jakiejś płyty mini ITX 900MHz, 2 GB RAM - jeśli cena będzie atrakcyjna to będzie można na tym się będzie pobawić, chocby pod hybrydowym arosem

makówki ppc to jest zombieland, szrot i przeżytek

wykorzystanie tego na MOSa jest rewelacją, ale bez przeportowania na cos innego - ja optuje za ARM - to się skonczy wraz z rozsypywaniem się sprzętu

sam się mocno zastanawiam nad miniaczem ppc + mos, i raczej sie skuszę, ale jestem realistą

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 00:56:34 przez rwks
[#13] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@rwks, post #12

Również chętnie bym zobaczył system MorphOS na tym sprzęcie.
[#14] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii
Za słaby (głównie brak RAMu) żeby używać tego jako komputera. Już coś takiego przerabialiśmy, nazywało się Efika. I wiadomo jak skończyło. Innych zastosowań u mnie takie urządzenie raczej by nie znalazło. Ale życzę powodzenia. :)
[#15] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@MDW, post #14

Efika to nie było to samo. Zupełnie inna kategoria gabarytowa (cenowa zdaje się również).

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 07:32:02 przez GumBoy
[#16] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@GumBoy, post #15

Zgadza się że inna kategoria ale pewne wady są wspólne, mało pamięci i brak rozszerzalności.
Jak na razie wszelkie płyty z ARMami są produkowane jako rozwiązania zamknięte więc nie widzę sensu przepisywania na nie Morphosa.
[#17] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@RadoslawF, post #16

Ale ja nie pisałem tego w kontekście portowania MOSa, tylko w kontekście porównania w prostej lini do Efiki. Efika była większa i droższa. Ten gadżet by się pewnie dało przy kluczach przywiesić i to chyba zasadnicza cecha która ma sprzedaż nakręcić.
[#18] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@RadoslawF, post #16

"mało pamięci i brak rozszerzalność" - ja bym jeszcze dodał bezsens i pozorność miniaturyzacji. Samo urządzenie jest małe, ale po podłączeniu kabli i peryferii nie widzę różnicy miedzy "tym czymś" a miniITX. Takie gadżety mają sens w specyficznych zastosowaniach - są "komputery" wpinane do gniazdka - wtyczka jest całym komputerem. Są rozwiązania bezprzewodowe i tu widać efekt takich gadżetów. Można zbudować jakiś komputerek do umieszczenia w samochodzie. Ale to?
Na stronie Vesalii jest filmik na którym widać komputerek (zbudowany na bazie Raspberry) od środka - o tym mówię. Już wolę większą płytkę i większe możliwości.
W temacie newsa - tak, jest to ważny dzień dla AROS-a (Raspberry, Wolfenstein: Enemy Territory).
[#19] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@RadoslawF, post #16

Patrz szerzej. Przepisanie MOS-a na to konkretne urządzenie jest jednocześnie przeniesieniem go na platformę ARM, czyli jest już wykonana część roboty związana z przeniesieniem na nowe Efiki czy mnóstwo innych tanich komputerków z tym procesorem.
[#20] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@tomek, post #19

Nie żebym się czepiał, ale czy słowo mnóstwo nie jest tu nadużyciem? Mógłbyś dać przykłady tej mnogości oferty komputerów z ARM? Ja uważam, że na chwilę obecną jest ich tyle co podobnego sprzętu z PPC. Aha tablety dla mnie nie mają nic wspólnego z komputerami, w grę wchodza netbooki, notebooki, stacjonarki.
[#21] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@Ender, post #20

w grę wchodza netbooki (...)

Na samym alleszrocie jest tej kupy od metra
[#22] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@waldiamiga, post #21

I wszystkie mają ARM 1 Ghz? Ja widzę np. 300 Mhz, więc z tą mnogością to nie jestem pewien.;)
[#23] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@waldiamiga, post #21

Dlaczego mam wrażenie, że wszyscy dookoła chcą zarobić na komputerku, który z założenia miał być najtańszy, dla ludu ? Cena wyjściowa była 25 dolców, vesalia sprzedaje za ... 39.99 euro, na allegro chodzą powyżej 200 zł - czy to zwykły handel czy już lichwa ? Zainteresowanym polecam zakup u źródła, np. tutaj gdzie po wybraniu Polski cena za płytkę z przesyłką ! wynosi 39,16 euro, a nie jak w vesali z przesyłką 48,05 (sic!), tam obudowa kosztuje też taniej. Krew mnie zalewa czasami jak widzę "spryciarzy", którzy zamówili płytkę na początku w celach późniejszego odsprzedania zarabiając odcinając ludzi którzy chcieli tanim kosztem mieć sprzęt do zabawy co było celem projektu Raspberry... Może jestem zgryźliwy - sorki.
[#24] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@posylus, post #23

39 euro, do tego dolicz VAT 23% i cło, w końcu jest to towar spoza UE.

"We will be selling the Raspberry Pi for £21.60 + shipping charge @ £4.95 to any destination worldwide + VAT as applicable. Taxes & Duty will be applied where applicable, and is the responsibility of the customer at the point of delivery. Please note that local taxes and duty charges are not highlighted at the time of order. " ze strony, którą podałeś.

Cały ten pomysł wydaje się dość śmieszny, tu niby urządzenie tanie jak barszcz, jednak do tego kup zasilacz za jedynę 6 funtów i kartę z linuxem za 12 funtów, nie mówiąc już o obudowie. W konsekwencji koszty całej tej zabawy przekroczy znaczną część ceny Mini G4 ;) Póki co bez akceleracji grafiki nie nadaje się za bardzo na instalację jakiegokolwiek współcześnego systemu operacyjnego. Niby można na tym uruchomić BBC BASIC, ale do tego celu wolałbym już kupić dzieciakowi C64...
[#25] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@charliefrown, post #24

Ciekawe z tymi cenami, a skąd wchodzicie na ich stronę ? chyba nie z PL ? A może warto przestawić walutę na PL.
Ja widzę cenę za urządzenie 163 zł i 53 grosze, obudowy po 32,30zł, zasilacze od 20 do 27zł, karty od 24zł za 4GB do 171 za 64GB a kabelki HDMI 14 do 22zł. Nie wiem ile doliczą za przesyłkę i czy nasi nie dowalą jakiegoś cła czy podatku ale ceny wyjściowe jak dla mnie nie są wysokie. Przed zimą jak będę miał więcej czasu chyba kupie i pobawię się. Jakby ktoś miał to w łapkach wcześniej to chętnie poczytam opinei. Zarówno odnośnie AROSa na tym jak i klasycznego androida.
[#26] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@charliefrown, post #24

Nie wiem o co Ci chodzi - wybierz Polskę, wrzuć płytkę do koszyka i wyskoczy ostatecznie zamówienie z kosztami zawierającymi: 27,40 płytka + 5,48 podatek + 6.28 przesyłka w sumie 39.16 euro jak pisałem. To jest cena końcowa więc chyba nie jest duża, zresztą po co zasilacz, skoro można zasilać urządzenie z portu usb, co pozwala podłączyć pod tv lub zastosować zasilacz / ładowarkę z aledrogo za 3.5 zł + karta SD 4 GB za 15 zł. W sumie dokładasz z przewodem USB 25 zł - to dużo ? Bez jaj, nie porównujmy tego z komputerem, to ma być rozwiązanie zintegrowane pozwalające odpalić system operacyjny, przeglądać internet, oglądać filmy HD i przy tym połykające śladowe wartości prądu. Moim zdaniem w 100% zdaje egzamin. Co w cenie poniżej 200 zł pozwoli odpalić film HD poprzez HDMI na telewizorze LCD ?
Nie gadaj ten projekt jest w 100% udany, fakt nie da się rozszerzyć pamięci, ale to ma być miniatury komputer nie desktop-replacement. Ma umożliwić zabawę i biednym naukę programowania i do tego nadaje się w 100%.

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 14:48:15 przez posylus
[#27] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@posylus, post #26

W przeglądanie internetu to nie wierz za bardzo, mam tableta z ARMem o większym zegarze i nawet przeglądanie tego forum jest mało komfortowe i strasznie wolne na ekraniku 1024x600, natomiast liczę że truskawka sprawdzi się jako player divixów.
[#28] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@RadoslawF, post #27

Oczywiście masz rację - ale to ma być super tani komputerek i taki jest jeżeli nie dorzucimy marży cwaniaków. A na tak tani sprzęcik to jego możliwości są super, na mnie też największe wrażenie robi sprzętowy dekoder wideo, który w połączeniu w wbudowanym hdmi pozwala na zbudowanie playerka hd zasilanego z usb telewizora i to wszystko poniżej 200 zł z obudową dodatkowo możemy na tym pograć w Quake3 więc niech nikt nie mówi że to totalne dno...
[#29] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@posylus, post #28

Jesteśmy na portalu dla miłośników czy użytkowników komputerów Amiga i większość ten gadżet porównuje do komputera. Nie każdy jest zainteresowany takim odtwarzaczem filmów czy programowaniem pod androida (tak był reklamowany). Są już jakieś oprogramowane alternatywy do sterowania tym poza myszą i klawiaturą ?
[#30] Re: Raspberry Pi dostępny w Vesalii

@RadoslawF, post #29

Zdaję sobie sprawę, że jesteśmy na portalu dla komputerów Amiga, ale nie przeszkadza to w dyskusji na poboczne tematy. Co do sterowania to polecam tutaj. Niestety nie posiadam płytki więc tylko to co przeczytałem. Jeżeli zaś łączymy amigę z tym ustrojstwem, to myślę że właściciel płytki mógłby się pokusić o instalację pod debianem dedykowanym RospberryPi emulatora amigi... To byłoby ciekawe, taka malutka łytka, zasilana z tv, połączona hdmi i UAE
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem