Komentowana treść: Amiga ClassiX nielegalne?
[#1] Re: Amiga ClassiX nielegalne?
Cope-Com doskonale pamięta jak widać o swoim Battle Squadron.

Wystarczy wejść na ich stronkę.
[#2] Re: Amiga ClassiX nielegalne?
Ach ta kasa i pazerność... gdziekolwiek ktoś się wychyli z jakąś najmniejszą promocją tematu Amigi, to w łeb go bo haraczu nie zapłacił.

Cope-Com samo jakoś nie wpadło na tego typu pomysł więc powinni się... gonić. Mówiąc delikatnie.
To tak jakbym ściągnął z Pola skorupę jakiegoś samochodu zainwestował w niego i wystawił na sprzedaż i nagle znalazł by się właściciel skorupy i domagał nie wiadomo czego. Ale gdzież tam takie porównanie, przez kilka małych tytułów całe przedsięwzięcie im rozwalą.
[#3] Re: Amiga ClassiX nielegalne?
Magnussoft nie słynie z poszanowania praw autorskich, chciałbym przypomnieć Zetę.
[#4] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Hubez, post #1

Wydawac gry na 25-letniego amigowego trupa nie ma najmniejszego sensu i nikt by palcem w tej sprawie nie kiwnal, ale scigac frajerow za dystrybucje 25-letnich kotletow schabowych bez uiszczenia haraczu dla kucharza jak najbardziej sie oplaca...

Co ciekawe Cope-Com wlasnie obchodzi 25lecie swojej tworczosci amigowej ;)
"We are amazed from time to time that it has already been 25 years ago since it all started. To celebrate it’s longevity we have added the music and graphics to a new online shop. "



Witamy w swiecie pazerniakow-zombie i czekamy na kolejne powstania zza grobu
[#5] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Duracel, post #2

To nie do końca tak jak piszesz.

Owszem, firma "przypomniała" sobie o grze po kilkunastu latach, ale mają do tego prawo. Ludzie często mylą abandonware (oprogramowanie, z którego własciciel praw ZREZYGNOWAŁ) i potocznie zwane oldies ("starocie"), które jednak nie są abandonware, gdyż ich właściciel się praw do nich nie zrzekł.

Pozatym porównywanie wartości intelektualnych i fizycznych rzeczy nie ma większego sensu. Już na wstępie odeprę twoje argumenty, gdyż sama "skorupa" jest niczym bez dodanej reszty. Natomiast w.w. gry są w pełni grywalne i nie są niczego integralną częścią.

A co do samej, jak ty to nazywasz "promującej amigę" firmy Magnussoft to nie ukrywajmy - do promocji to miało tyle samo, ile sprzedawanie pirackich nagrań do promocji ich autora. Firma w prosty sposób opierając się na obecnej modzie na retro zrzuciła ogólnie pojęte "abandonware" z jakiejś strony w celu... zarobienia na tej składance. A że nie kwapili się w sprawdzenie statusu - ich wina, a nie autora! Kto się więcej przyczynił do promocji Amigi? Czy firma która zrobiła składankę abandonware (który za darmo mozna pobrać z sieci) i nawet nie kwapiła się sprawdzić czy tak rzeczywiście jest (a powinni to zrobić!)? Czy może autorzy jednych z lepszych strzelanin na Amigę classic (za takie uważam Hybris i Battle Squadron, kij że to klony innych gier ;) ) którzy mają do nich prawo? Kwestie finansowe celowo pominąłem, bo pojawiają się one w obu kwestiach.

Więc firma Cope-Com jak najbardziej ma prawo się domagać swoich praw. I osobiście mam nadzieję że im się uda. Bo jak dla mnie "tym złym" jest nie autor, ale wydawca pirackiej (już to tak można nazwać) składanki z Amiga oldies.

A morał tej historii taki - jak chcesz zarabiać na cudzej twórczości, najpierw sprawdź co na ten temat myśli jej autor

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 13:38:24 przez Solo Kazuki
[#6] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@selur, post #4

Witamy w swiecie pazerniakow-zombie i czekamy na kolejne powstania zza grobu

Witamy w dobie mody na retro

A jako ciekawostkę dodam że np twórcy C64DTV jakoś się kwapili na zdobycie praw do wszystkich 30 tytułów zawartych w zestawie, pomimo iż na pewno przyczynili się bardziej do promocji C=64 niż wymieniona wcześniej firma na M do promocji Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 13:32:56 przez Solo Kazuki
[#7] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Solo Kazuki, post #5

Nie ma czegoś takiego jak abondware. To o czym piszesz ma miejsce wtedy gdy właściciel praw majątkowych do gry zmieni jej statu na freeware/public domain itp itd. Co do starych kotletów to trzeb pamiętać , że choć by nie wiem jak stary i kiepski był ten kotlet to jego autor czy autorzy czy tez dystrybutor mają do niego prawo i mogą sobie z nim zrobić co im się podoba.


Benedykt Dziubałtowski
[#8] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Solo Kazuki, post #6

Mylisz mode na retro z moda na pazerniactwo.

Przez ponad 20 lat absolutnie nikt z tych pazernych-zombie nie kiwnal palcem, zeby ta mode na retro rozkrecic.
Jak gracze ja sami rozkrecili, bo zaczeli uzywac starych, zakurzonych komputerow, zeby poczuc magie tamtych dni, to nagle z cmentarza zaczely wylazic trupy podazajace za zapachem eurocenta.
A najsmieszniejsze w tym wszystkim jest to, ze trupy zaczynaja celebrowac swoja 25-letnia dzialalnosc, przy czym ostatnie 24 lata przelezaly w trumnach w stanie rozkladu.

Prawa autorskie prawami ale jak to sie mowi uderz w trumne a trup sam wylezie
[#9] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Benedykt Dziubałtowski, post #7

To co powiesz na tą inicjatywę Abandonia ?
[#10] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Benedykt Dziubałtowski, post #7

Niby nie ma takiego pojęcia, ale krócej to wychodzi niż pisanie "stare oprogramowanie ze zmienionym statusem na freeware". Wiem że to potoczne stwierdzenie, ale znacznie ułatwia komunikację. ;)
[#11] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Dark_luke, post #9

Jak mają zgody na publikacje tych gier to inicjatywa fajna.


Benedykt Dziubałtowski
[#12] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Solo Kazuki, post #10

Tylko bardzo czeto takie gry jak doom, doom 2, wolf 3d, quake mają na warezach status abondware a gry nadal są w sprzedaży.


Benedykt Dziubałtowski
[#13] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@selur, post #8

Kryzys dał się we znaki nawet umarlakom. ;)

Ale tak na serio to jeżeli ktoś chce się bawić w zarabianie na retro to powinien to robić z głową. Firma nie dopełniła wszystkich obowiązków żeby wydać w pełni legalną składankę i jest to wina ich niedopatrzenia. Jak już za coś się bierzesz, rób to dobrze. Fuszerka wcześniej czy później wyjdzie - tak jak w tym przypadku. I dobrze im tak, może kolejne firmy zaczną na to zwracać uwagę.

Pozatym ludzie, trochę zdrowego rozsądku. Firma na M zapewne zrobiła n-liczbę podobnych składanek opartych na podobnej metodzie. Czyli "zrzucamy z sieci, tłoczymy i dystrybuujemy za małe pieniądze". Jakoś dalej mam wrażenie że ludzie z Cope-Com jakoś bardziej się napracowali nad grą niż firma na M nad składanką. I powtarzam raz jeszcze nie ma to nic do promocji Amigi, chodziło im jedynie o zysk z małym nakładem wysyłku. A jeżeli pojawiają się kwestia pieniędzy, to może to ci się nie podobać, ale jak mawiali rzymianie "Dura lex, sed lex". I może wydać się że Cope-Com to świnie, ale to oni przyczynili się do napełnienia koryta, więc mają do korzystania z niego prawo.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 14:15:30 przez Solo Kazuki
[#14] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Benedykt Dziubałtowski, post #12

"mają status" nie jest torzsame z "są". Moja matka mawia "papier zniesie wszystko". Podobnie ma się to w kwestii internetu - można napisać cokolwiek, ale to nie znaczy że musi to być prawda. Tymbardziej jeżeli chodzi o jakieś "warezownie".

Natomiast co do abandonware to pamietaj że takie rzeczy możesz sprzedać - osobno lub w składance. I jest to obecnie robione - zobacz np Good Old Games - działają na takiej metodzie. Robią składankę abandonware + skonfigurowany emulator + instaler i sprzedają takie gry online.

Tak więc panowie, nie ma co kruszyć kopii że ktoś chce zarobić na modzie retro (nawet autorzy "zapomnianych gier"). Takie niestety czasy - kryzys dotyka każdego, a do garnka trzeba coś włożyć.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 14:34:30 przez Solo Kazuki
[#15] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Solo Kazuki, post #14

Przecież GOG płaci właścicielom praw autorskich...
[#16] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Solo Kazuki, post #14

Oczywiscie, ze Magnussoft to sieroty i kiepsko zaplanowali swoj biznes, ale nie podoba mi sie rowniez zachowanie Cope-Com. Bylo juz wczesniej zainteresowac sie swoimi kotletami. Jedni i drudzy siebie warci i malo mnie juz interesuje kto do czego ma prawo, bo ponad niedoskonalym prawem stoi etyka. Obie firmy rowniez nie przyczyniaja sie do promocji Amigi, to raczej kolejny przyklad wojny o amigowe ochlapy.
Szkoda bo znowu glosno o Amidze od tzw. "d..py strony"
[#17] Re: Amiga ClassiX nielegalne?
No i dobrze, że dochodzą swoich praw. Najpierw pozycję Amigi na rynku komercyjnym nadszarpnęło piractwo, a teraz parę firm, które za bezcen sprzedają coś nad czym pracowały firmy Amigowe przez długie lata. Gdyby nie te zjawiska nadal widzielibyśmy tytuły Sensible Software, bądź Team 17 na Amigę.
[#18] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Minniat_Planet, post #17

M.in. te zjawiska OK
[#19] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Minniat_Planet, post #17

"Gdyby nie te zjawiska nadal..."

To jest MIT Panie Mitnniat :) Amige zabilo nie piractwo tylko samo Commodore, ktore oddalo rynek PC'etom bez walki.

A co do tych gier, to Battle Squadron jest gra srednia, na pewno nie wybitna, natomiast Hybris, to malo komu znany krap. Takze panowie z CrapComu az tak bardzo sie na amidze nie wysilali
[#20] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@selur, post #19

cofnij się do 1989 i powtórz to - że "Battle Squadron jest gra srednia" i w ogóle powinni ją rozdawać za darmo.
[#21] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@selur, post #19

Jest jak mówisz, ale ja też mam rację. Tak czy inaczej dobrze, że ostała się garstka wiernych fanów tego komputera, która uratowała Amigę od śmierci przez zapomnienie.
[#22] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Hubez, post #1

Raczej twórcy Battle Squadron powinni się cieszyć że ktoś ich promuje bo po tym koszmarze ktory śmią zwać Battle Squadron 2 to wolałbym zapomnieć jaka frmato zrobiła. Jak można było tak dosłownie obes***ać legendę i to własną.
[#23] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@slawekwozniak, post #22

Bo tworcy pomylili amige z ipadem i mysleli, ze te sprzety maja takie same mozliwosci graficzno-muzyczne i jest rok 1989

#20
Ok zgoda, w 1989 to moze i byla bardzo dobra gra, ale na tle project-x czy stardusta na kolana nie powala.

#21
Wlasnie zajrzalem na twoja nowa "strone".
Zamiast organizowac bezsensowne konkursy, wynajmij jakiegos grafika do tworzenia chociaz czesci grafiki do jakiejs gry. Wywalanie 350zl na jakies badziewne mapki to marnowanie zasobow a inni taka kwota nie pogardza. I tak przy okazji: warto uczyc sie na bledach innych!
Dwa wspaniale konkursy amigowych gier organizowane przez Cammy, ktore mialy byc fabryka amigowych gier, zakonczyly sie totalna klapa a o trzecim na szczescie sluch zaginal.
Po tych konkursach to nawet pamiec nie pozostala a co dopiero jakiekolwiek produkcje. Wiec powtorze jeszcze raz amigowe konkursy nie sluza niczemu. Tutaj potrzeba zgranego zespolu i troche umiejetnosci a nie slomianego "hip hip hurra!"
[#24] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@selur, post #23

Konkurs na grę tekstową był udany. A jeśli chodzi o gry jakie tworzę to na konkursie stanęły w końcu moje Skrzaty w krainie lodu i Arktyczny Łowca (parę poziomów ale zawsze). A grafikę strzeliłem do Arktycznego Łowcy nawet udaną. Mógłbym być dobrym autorem gier dla dzieci dzięki prostej grafice, a nie jakichś fajerwerkach ;)

Napisałeś "badziewne mapki". A czemu z góry wiesz jakie mapy powstaną? Są naprawdę dobrzy map-makerzy również amigowi.

Widzisz, ja sam lubię robić mapki, jeśli konkurs nie wystrzeli opublikuję tutaj moją pracę. Nawet miałem opublikować kilka starszych map do Glooma, które kiedyś stworzyłem, ale po przetestowaniu okazało się, że są uszkodzone. Dlatego zaprezentuję może coś nowego. Do Glooma mapy robi się stosunkowo prosto, gorzej z Alien Breed 3D II.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 19:14:53 przez Minniat_Planet
[#25] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@parallax, post #18

Parallax, bardzo ładny ten pulpit Workbencha 1.3 :) Wspomina mi moją CDTV. Pamiętam jak dwu-stanowe ikony tworzyło się specjalnym programem (chyba "Merge"). No i program "Say" i "Notepad". Amiga Basic też pamiętam. Kilka kolorów, a tyle radości. Pamiętam, jak przechodziłem na A1200 i system 3.1. Cudowne uczucie. A teraz co poniektórzy amigowcy nie potrafią żyć bez gigaherców i 16 milionów kolorów. To jest trochę wbrew idei Amigi i jej systemu operacyjnego moim zdaniem... AmigaOS 4 jest po prostu na siłę przerzuceniem systemu AmigaOS na PPC. I do tego system jest ociężały. No ale każdy ma prawo do własnej oceny. Dla mnie Natami jest ziszczeniem marzeń o sprzętowym następcy tej idei.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 19:40:43 przez Minniat_Planet
[#26] Re: Amiga ClassiX nielegalne?
Odnośnie starych kotletów, staram się mieć na uwadze prawa twórców, jednak w ogóle nie rozumiem zachowania w stylu psa ogrodnika, kiedy firmy nakazują zdjęcie z portalu danego tytułu, którego nigdzie nie da się kupić na tę, konkretną platformę.

Podam przykład Macintosh Garden, który to portal musiał pousuwać wiele linków do gier, mimo, że nigdzie nie są dostępne w wersjach na 68k i PPC..co z tego, skoro zdaniem posiadaczy praw jakaś wylaszczona odsłona gry jest przecież dostępna w Steamie lub App Store w wersji na ipada. Zupełnie głusi są na argument, że mnie nie interesuje nowowczesna wersja tego tytułu, że może nawet nie mam peceta, chcę to odpalić na archaicznym sprzęcie. Zdaniem takiego Electronics Arts zamiast stareńkiego Sim City czy Theme Parku muszę ściągnąć sobie aplikację na iPada z idiotycznym systemem mikropłatności!

Swoją drogą EA to przykład firmy nadużywającej praw autorskich, wpiszcie sobie "list of electronic arts aquisitions", wygląda na to, że posiadają nawet prawa autorskie do takich tytułów jak Pinball Dreams, Fantasies, Illusion! Zważywszy na ich agresywną politykę, w tym straszenie pozwem za gry z mono grafiką na Maka Classika, wcale nie zdziwiłbym się jak któregoś dnia BSA z ich umocowania zastuka o 6 rano do drzwi celem sprawdzenia licencji gier zainstalowanych na A 1200 ;) Kto ma oryginalne Sim City 2000 niech pierwszy rzuci kamień.
[#27] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@selur, post #19

To nie MIT tylko prawda. W Polsce abstrakcyjna, bo na poczatku lat 90 oryginalów na Ami w sklepach nie bylo, a po 93 podobnie bo juz ich niemal nikt nie robil, a kto dystrybuowal to co zostalo sprzedawal smieszne ilosci w porownaniu z np, rynkiem PC.
W Niemczech faktem bezsprzecznym jest zabicie maszyny przez piractwo. Wystarczy poczytac niemieckojazyczna prase z tego okresu........Przyznaja to tez sami tworcy (np, Guido Henkel z Attica, ktory pozniej zrobil Planscape Torment, wszystkie niemieckie studia z tamtego okresu). W UK bylo podobnie - warto czytac Retro Gamera.
[#28] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@charliefrown, post #26

Swoją drogą EA to przykład firmy nadużywającej praw autorskich, wpiszcie sobie "list of electronic arts aquisitions", wygląda na to, że posiadają nawet prawa autorskie do takich tytułów jak Pinball Dreams, Fantasies, Illusion!


A jakże mieli by nie mieć, skoro studio które stworzyło te gry, to teraz czesc EA ? DICE to ich perła w koronie! Dokształć się, zanim ponownie napiszesz podobne bzdury!
[#29] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@Minniat_Planet, post #25

Masz przykład z grami, podobnie będzie z Natami. Zaraz ktoś zwietrzy biznes i będzie po projekcie. Nagle pojawią się spory o licencje (trudno żeby nie były), dystrybucja będzie wstrzymana, aż się autorom odechce i to będzie koniec Twoich marzeń. Obym się mylił.
[#30] Re: Amiga ClassiX nielegalne?

@michalmarek77, post #27

Brak oryginalnych gier na początku lat 90. - nie zgodzę się, sam pamiętam doskonale Birds of Prey i inne tytuły Electronics Arts na lata przed wejściem w życie ustawy o prawie autorskim. W 1993 r. osobiście kupiłem Rome Ad 92 i Zoola. A co z grami na cd32? W czasach koszmarnie drogich nagrywarek 1x w sklepach nie widziałem żadnych cdr z grami na tę platformę, za to oryginalne Microcosm, Lotus Trilogy, Pirates Gold - owszem. Brak oficjalnego dystrybutora nie przeszkadzał przecież przedsiębiorcom importowania gier np. z Niemiec czy UK. Analogicznie jak w przypadku kaset video, które miały na okładkach niemieckie tytuły i dograny dubbing.

Niemal nikt nie robił gier na Ami w 93 ? To jakiś żart, jeszcze na ECTS w 94 i 95 r. pojawiały się w planach wydawniczych na Amigę produkcje firm "pierwszoligowych" jak np. MicroProse, Virgin Interactive, Domark, Psygnosis, GAMETEK, nie mówiąc już o tych bardziej kojarzonych z Ami jak np. Team 17.

Nie kupuję tezy, że Amigę zabiło piractwo. Wystarczy przeprowadzić prosty test sine qua non. Czy w przypadku marginalnej skali piractwa Amiga wciąż konkurowałaby w latach 90. na rynku gier z konsolami 16 bitowymi oferującymi lepsze jakościowo konwersje z automatu tudzież wysokobudżetowe killery typu Sonic ( na forach typu EAB jest bardzo wiele opisywanych przypadków porzucenia Amigi na rzecz SNES/MD), nie mówiąc już o pecetach z ich fpsami, czy psxie i saturnie czających się za rogiem? Dziękuję, nie mam więcej pytań. Odnosząc się do zawiedzionych poziomem sprzedaży firm niemieckich czy innych "gniewomirów" z CBM, najcelniej może to spuentować pewien mem, również z lat 90. - Blame It On El Nino...

PS. Nie życzę sobie ofensywnych uwag o "bzdurach", gdy nie wykazałeś żadnej sprzeczności czy nieprawdziwości. Podobnie daruj sobie mentorskie wstawki o konieczności lektury przed wpisem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem