Komentowana treść: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office
[#61] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@rolpho / D6, post #59

Hehe dobrze napisane ok, racja
Ja myślę że to najczęściej jest problem tych amigowców, którzy nie robili przerwy w amigowaniu.
Ja po ponad siedmioletniej przerwie całkiem mocno się zdziwiłem podziałem, jakże jednolitego w przeszłości,
środowiska. Może to zmęczenie czekaniem, rozbratem jaki się pojawił, frustracją że przyszłość nie wygląda
zbyt różowo (ani nawet niebiesko czy czerwono ). Nie wiem jakie są przyczyny ale nie wiele na
dobrą sprawę robimy dla rozwoju Amigi (cokolwiek przez to rozumiemy), jedynie rynek "surowców wtórnych"
rozwija się nad podziw dobrze. Tak jak przedmówca napisał może coś zrobić aby przyciągnąć choćby starych
użytkowników, bo na nowych w tej sytuacji bym nie liczył.
[#62] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#63] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#64] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@Ender, post #60

Nic się nie zmieni a dodatkowo będzie jeszcze gorzej, kasa tu nic nie pomoże. Już twórca OO4Kids próbował go przeportować dla OS4 i poległ. Systemy Amigowe wymagają wiedzy żeby pod nie programować.
[#65] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@Ender, post #60

Zgadzam się w całej rozciągłości. Ponadto nawet i bez wspomnianego przez MDW "biednego" wujka od Rolls-Royce'ów jeden wspólny projekt gwarantowałby znacznie większe szanse na przetrwanie (na początek) - chyba to widać, że jakby się nie starać w trollowaniu ;) chyba wszystkie ami-projekty jakośtam ledwo zipią (porównując do większych "gigantów" czy popularnych projektów open-source). Co się wielkiego zmieniło przez ostatnią dekadę (to chyba wtedy zaczynała powoli rozkręć się idea "namacalnego" systemu Amigowego... jak i podziałów) ? I dużo i mało - bo z jednej strony powstało "coś z niczego", z drugiej - impet i euforia trochę już siadły, a mnogość rozwiązań może co najwyżej przyspieszyć agonię.
Polecam obejrzećsobie ponownie jakiegoś Bravehearta ;) i poprzyklejać różnym klanow jakieś amigowe łatki - tylko jakiegoś wyraźnego Williego Łolesa ;) brakuje - chociaż zawsze dla mnie jakąś ostoją "amigowości" byli Friedenowie - ale to czysto subiektynie, i patrząc trochę z dala, nawet jeśli ich "dziecko" jest/było/będzie gorsze od MOSa i AROSa - i wcale tak nie musi być. Po prostu tyle mi zostało we łbie w XXI wieku ze skojarzenia "Amiga", podobnie jak ktoś woli Tyskie, a inny Specjala -pomijajac fakt, że oba obecnie to szczyny, i jak ktoś chce się napić normalnego, warzonego piwa, to polecam małe browary - i trasnsponując to zjawisko do cyberświata - może i jest szansa na podobne spostrzeganie małych fajnych platform - jesli części ludziom znudzi się (a się nudzi) coraz większa inwigilacja w roztaczanych przez M$ ich totalitarnych wizjach ;) czy na myśl o trzymaniu w dłoniach jabłko-podobnej zabawki, którą chwilę wcześniej wytwarzały te małe chińskie rączki w obozie pracy Foxxcon, tuż przed wyskoczeniem z okna z desperacji (co jest tam zabronione "kontraktem" ) - może obok Linuksa jest jeszcze trochę miejsca na coś małego, fajnego, szybkiego i nie wpierniczającego się z cyberprzestrzenią w życie osobiste nadmiernym szpiegowaniem...

PS. a temat amigowych gier, czy czegoś kojarzonego z tą marką na mobilnym rynku wciąż jest mało wykorzystany, jak ktoś zauważył. Może taki Android to w założeniach maiła być AmigaDE (gdyby robili to jacyś "normalni" ludzie oczywiście ;) - może EOT lepiej, bo to temat ocean pewnie, ooops)

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 13:02:44 przez rolpho / D6
[#66] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@Minniat, post #19

Na Amigans.net (konkretnie użytkownik samo79) jest sceptyczny odnośnie projektu portu Libre Office ze względu na obecne ograniczenia AmigaOS (nie precyzuje ograniczeń, ale może chodzi o Javę). Boi się powtórki z Open Office.


Firedeni komentują taką gadaninę o ograniczeniach zazwyczaj w ten sposób - kiedyś róznoracy eksperci twierdzili że nie da się ze względu na ograniczenia AmigaOS, przenieśc FireFoxa czy Gallium.
[#67] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@wawrzon, post #20

to moze zapytajmy z drugiej strony, ktore wlasciwie sterowniki sprzetowe sa dzielem hyperionu, to znaczy zakontraktowanych i zaplaconych przez ta firme programistow? bo mnie sie wydaje ze wiekszosc jest dzielem producentow sprzetu (acube, aeon: radeonhd, sata) albo wolentariuszy (zespol sterow do os4.1 classic, xena, sam460 sound..). moze sie myle, ale takl to z zewnatrz coraz bardziej wyglada.


No toś fajnie wykombinował, a teraz powiedz mi kto według twojego doświadczenia dostarcza sterowniki do płytu głównej, powiedzmy ASUSa, producent sprzętu czy Microsoft?

hyperion? 3d? smp? a moze xmos ("xena") albo midi, bo zdaje sie te ostatnie tez jedynie przez woentariusza kontrybutora, ktory w efekcie swojego zaangazowania zostal utytulowany "core developerem". nie jestem nawet pewien czy sterowniki sata kart sa wlasciwie dzielem hyperionu, pojawily sie jak pamietam w trakcie rozwoju wersji 4.1 classic, ktora okazala sie zasadniczo kontrybucja


Akurat sterowniki do SATA w X1000 i XENY zrobił cytuję "Ten oszust i kłamca Steven Sollie, który nie potrafi robić nic innego niż mamić amigowców". Natomiast Hyperion jak nie trudno się domyślić wykonał większość podstawowych sterowników, gdyż przez pierwszy rok użytkowania, płyta Nemo była tylko i wyłącznie w ich (i może jeszcze Varisysu) rękach. W czasach gdy ja byłem już betatesterem od strony steroników nie bardzo było co robić, w pierwszych tygodniach Hyperion wykonał jedynie battclock.resource. Do sterowników dla sieciówki i i chipu muzycznego zostali natomiast wyznaczeni innni developerzy AmigaOS, nie będący zatrudnieni w Hyperionie. Mało kto wie ale to Hyperion a nie Hans de Ruiter, prowadzi także główne prace nad Gallium.
[#68] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@Mufa, post #67

No toś fajnie wykombinował, a teraz powiedz mi kto według twojego doświadczenia dostarcza sterowniki do płytu głównej, powiedzmy ASUSa, producent sprzętu czy Microsoft?

nie bede teraz sprawdzal ale domyslam sie ze przynajmniej podstawowe sterowniki sprzetowe takie jak vesa, generyczne sterowniki do standardowych urzadzen usb i innych peryferiow typu sata czy lan sa zwykle autorstwa programistow systemu operacyjnego. zoptymalizowane stery moga byc dostepne od producenta albo od kogos trzeciego, ale to wlasnie jest bonus.

zreszta z tego co mowisz nalezaloby wnioskowac ze na przyklad sterowniki os4 do kart graficznych zobowiazane sa napisac nvidia i amd. niestety nie ma tak dobrze.. czyli jezeli sterowniki do tego sprzetu nie sa zawarte w systemie a jedyny sprzet dedykowany temu systemowi jest wyposazony w tego wlasnie typu rozszerzenia to system jest niekompletny. tym bardziej jesli support tego typu rozszerzen (karty graficzne) jest delegowany do woluntariuszy i rzeba za to osobno placic.
[#69] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@Mufa, post #67

[Akurat sterowniki do SATA w X1000 i XENY zrobił cytuję "Ten oszust i kłamca Steven Sollie

naprawde? bo rozumujac po twojej poprzedniej wypowiedzi nalezaloby wnioskowac ze wykonanie tych sterow nalezalo do varisys? no jakby nie bylo, chwali mu sie, glupio by wypadlo jesliby jako lead developer nic nie robil.

W czasach gdy ja byłem już betatesterem od strony steroników nie bardzo było co robić, w pierwszych tygodniach Hyperion wykonał jedynie battclock.resource. Do sterowników dla sieciówki i i chipu muzycznego zostali natomiast wyznaczeni innni developerzy AmigaOS, nie będący zatrudnieni w Hyperionie.

no wlasnie, to znaczy wsparcie dla newralgicznych elementow sprzetu przeznaczonego podobno pod os4 zostalo wydelegowane na zewnatrz i ciagle go nie ma. a ty to nazywasz: "nie ma co robic". nazwijmy rzeczy po imieniu: zostalo to po prostu olane i ktos trzeci musial sie za to zabrac prawdopodobnie za frajer.

Mało kto wie ale to Hyperion a nie Hans de Ruiter, prowadzi także główne prace nad Gallium.

przeciwnie, to akurat kazdy wie, i tez odpowiednie sa efekty pracy jak sie wydaje.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 19:26:24 przez wawrzon
[#70] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office
moi drodzy amigowcy, jako jakby nie patrzeć, przede wszystkim linuksiarz, nie rozumiem tego jadu i agresji wśród was (nas?) - to nie jest liczne towarzystwo, więc po co tracić czas na pierdoły i gówniane kłótnie, jak jakieś nastolatki z problemami hormonalnymi

druga sprawa - ja wiem, że Calligra/KOffice to nie jest jeszcze ideał, ale koncepcja jest całkiem obiecująca, nie lepiej byłoby sportować to na platformy amigowe, zamiast libreoffice? pamiętam próbę sportowania tego na haiku czy beosa i skończyło się fatalnie, ostała się gigantyczna plansza z multum niespełnionych zależności/brakujących bibliotek - przy czym sportowanie Koffice w standardzie beta zajęło jednemu kolesiowi jeden/dwa wieczory (QT na ten system już było)
[#71] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@rwks, post #70

LibreOffice powinien być okrojony wyłącznie do swojego standardu odt., wtedy byłoby szybciej a może i bez większych komplikacji. Kto chce to może sobie na PC przerobić w LO na doc., a na naszym podwórku bardziej niż doc. przydałoby się rozpoznawanie starych amigowych standardów.
[#72] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@rwks, post #70

nie rozumiem tego jadu i agresji wśród was (nas?) - to nie jest liczne towarzystwo, więc po co tracić czas na pierdoły i gówniane kłótnie

Część z nas nic innego nie potrafi.
[#73] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@Radek_Cz, post #27

Ciekawe co piszesz, o tym że Gates wspomógł Apple. Możesz podać więcej szczegółów?
[#74] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@c3h6, post #73

Jeżeli ciekawe to polecam przeczytać (przesłuchać audiobook) biografię Jobsa, obejrzeć film "Piraci z Doliny Krzemowej". Pozycje dosyć oklepane ale jeżeli ktoś lubi takie historyjki (jaaaaa) to bardzo fajnie się je czyta/ogląda/słucha. Drogi Gatesa i Jobsa w początkach czasem się splatały. Walczyli ze sobą i współpracowali na zmianę.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 22:32:45 przez MDW
[#75] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@c3h6, post #73

Niestety nie mogę... bo to wszystko co o tym wiem, a przeczytałem o tym fakcie
przy okazji jakiejś dyskusji na tym, chyba, forum. Szczęście całe że MDW wybawił mnie z kłopotów
i podał ci wskazówkę, gdzie się dowiesz więcej ;p
[#76] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@Radek_Cz, post #75

To było w czasie przemian w Apple. Microsoft miał wtedy kłopoty - oskarżenia o praktyki monopolistyczne (to było w czasie szumu o integracji IE z Windows itd) i potrzebowali coś co dobrze by wyglądało. Apple miało dobry plan ale nie miało już kasy, więc Microsoft bodajże kupił akcji Apple i dał wersję Office na ten system, to było ok.1998 r. Sporadycznie do niedawna przeglądałem gazetkę (chyba "Moje Jabłuszko") i widziałem tam np. regularne opisy gier na X-Boxa.
MDW wie na pewno ;)
[#77] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@adam_mierzwa, post #76

Żeby dokładnie opowiedzieć to też musiałbym sobie przypomnieć. Nagadałbym jeszcze głupot. :) Ale generalnie masz rację. To było właśnie wtedy gdy Microsoft zrobił Office na Maka, gdy Internet Explorer wyszedł na Maka (i chyba był domyślną dołączaną do systemu przeglądarką). Wtedy to był ta prezentacja w której Jobs przedstawił Gatesa i Microsoft jako wielkich nowych przyjaciół Apple. Reakcje publiczności były takie różne ale w końcu się z tym pogodzili. Skoro Jobs mówi, że tak będzie lepiej to znaczy, że będzie. :) W końcu to on wyciągnął firmę z bankructwa (od którego dzieliło ich 90 dni) i zrobił to czego nie potrafiły zrobić kolejne zarządy.

Generalnie to bardzo ciekawe historyjki - zarówno po stronie Apple jak i Microsoftu. Chętnie poczytałbym więcej takich szczegółowych historii o HP, Amidze, Atari, Google i innych.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 11:57:00 przez MDW
[#78] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@kjb666, post #25

LO powstal jako fork OO w momencie gdy Oracle przejal Sun i sytuacja prawna OO stala sie niejasna, bo de facto kontrole nad OO ma Oracle, ktory z kolei nie ma interesu w darmowej konkurencji wlasnego platnego softu. Tak wiec LO kontynuuje to co OO robil, ludzie za tym sa praktycznie ci sami.
[#79] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@Mufa, post #66

(...) ze względu na ograniczenia AmigaOS, przenieśc FireFoxa czy Gallium.


Firefoxa, bez kapitalizowania drugiego F. Ponadto "Timberwolf" nie wzieło się znikąd, nie?
Co do samego portu to o ile mnie pamięć nie myli z powodu ograniczeń AmigaOS działa toto pod X-Windows, prawda? Tak samo jak i zapewne LO będzie działać.
Nie mam nic przeciw temu, zawsze lpiej jakiśsoft mieć niż nie mieć, ale to tak jakby mowić że na AmigaOS był Acrobat, IE i Netscape bo mozna bylo w Shapeshifterze poużywać.
[#80] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@Valwit, post #79

timberwolf dziala pod intuition
[#81] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@michal_zukowski, post #80

nie wymaga juz x-ow? w takim razie odszczekuje.
[#82] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@Valwit, post #81

o ile dobrze kojarze nigdy nie wymagał
[#83] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@michal_zukowski, post #82

to moze jakis user sie wypowie, bo iirc to wymagal
[#84] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@Valwit, post #83

Jeżeli masz na myśli Timberwolfa, to nigdy nie wymagał. Od początku to było z jednym wymagań bounty, że Timberwolf ma być natywny dla AmigaOS bez korzystania z jakichkolwiek zewnętrznych środowisk (takich jak np. X-y).
[#85] Re: A-EON zapowiada Warp3D dla kart Radeon oraz Libre Office

@mailman, post #84

w takim razie totalnie mi sie pochrzanilo z czyms innym.
[#86] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#87] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#88] [post oznaczony jako OT] wyświetl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem