Komentowana treść: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment
[#31] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@Wojox, post #29

Okazuje się, że jest super. Firma mająca prawa do starych AOS-ów ich nie udostępnia (za free), sama nie sprzedaje (retroami nie ma w ofercie starych AmigaOS-ów). Oczywiście można kupić stary AOS (który jest dodatkiem do AF, czy AOS4), ale nie każdy chce dokonywać zakupów wiązanych. Nie sądzę również aby hyperion zarabiał na tym, że ktoś sprzedaje kickstarty (stare, pirackie) na aukcjach.

Porównanie do windowsa jest bardzo chybione, bo okazuje się że kupując Win7 miałem możliwość ściągnięcia starszego XP, a po wyjściu Win8 mogłem go uaktualnić (za małe pieniadze). W przypadku Amiga OS 3.0 (w moim przypadku) ani nie miałem możliwości skorzystania ze starszych wersji ani też kupić upgradu do 3.1 (hyperion jest bardziej pazerny na kasę niż M$?). Warto pamiętać, że mówimy o sofcie i sprzęcie kilkunastoletnim. Hyperion rozwija AmigaOS4.x - chwała im za to, ale blokując w znacznym stopniu dostęp do amigi klasycznej odpycha młodych nawet od możliwości poznania takiego komputera jakim była Amiga (my ją znamy, ale kto będzie inwestował by poznać komputer z lat 80/90, nigdy nie mając z nim do czynienia).
[#32] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@Radek_Cz, post #27

Apple daje za darmo np. System 7.5.
[#33] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@ppascal, post #32

No tu to akurat pojechałeś, bo sytuacja z ROMami do Apple jest bardzo podobna jak w przypadku Amigi - nie są udostępnione publicznie za darmo. Co Ci po darmowym systemie, skoro żeby go uruchomić pod emulatorem potrzebujesz ROMu?
[#34] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@recedent, post #33

nie znasz sie, część romów była umieszczona w plikach o nazwie ...cośtamcośtam...Update i można je było stamtąd wyrypac
[#35] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@DeeL, post #31

Porównanie do windowsa jest bardzo chybione, bo okazuje się że kupując Win7 miałem możliwość ściągnięcia starszego XP, a po wyjściu Win8 mogłem go uaktualnić (za małe pieniądze). W przypadku Amiga OS 3.0 (w moim przypadku) ani nie miałem możliwości skorzystania ze starszych wersji ani też kupić upgradu do 3.1 (hyperion jest bardziej pazerny na kasę niż M$?).


Musisz bardzo nie lubić Hyperionu, co wynika z ustawicznego pisania nazwy tej firmy z małej litery, jak i ciągłego manipulowania faktami. Hyperion dla swoich klientów udostępnia wszystkie starsze wersje systemu operacyjnego. Natomiast to że w czasach Amigaos 3.0 tego nie robiono to już nie wina Hyperionu, który wówczas jeszcze nie istniał a Commodore. Zresztą nie wiem czy w tamtym okresie normą było udostępnianie starych osów za free (czy np. przytaczany przez Ciebie MS dodawał do W95, Windowsa 3.11 i starsze).

P.S.
Nie wiem czy Hyperion jest bardziej"pazerny na pieniądze" od MS, ale na zdrowy rozum powinien być, uwzględniając jak bardzo ta mikroskopijna firma względem światowego giganta ma pod górę by utrzymać się na rynku. Hyperionu najzwyczajniej w świecie nie stać na robienie prezentów wszystkim dookoła, jednakże jak pokazuje ten news, można się z nimi dogadać.
[#36] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@Mufa, post #35

Sorry. Masz rację. Nazwę Hyperion będę pisał z wielkiej litery. Nie jestem fanem tej firmy, ale też jej źle nie życzę, albo lepiej - życzę jej sukcesów. Osobną kwestią, i moją prywatną opinią jest jej polityka/startegia działania. Ta mi się nie podoba i uważam, że Hyperion mógłby w paru kwestiach postępować inaczej (m.in. starych kości). Mimo to, uważam, że dobrze, że jest ktoś kto ma prawa i nimi rozporząda (to lepiej niż sytuacja w której nie można wskazać takiego dysponenta lub taki właściciel praw by nie istniał), ale udostępnienie ich za darmo nie jest przecież równoznaczne z pozbyciem się praw (dalej jest przecież możliwe ustalanie zasad licencjonowania). I dalej uważam, że ograniczanie dostępu do starych wersji jest złe dla środowiska amigowego (precyzyjniej - dla osób zainteresowanych amigą, ale jej nie posiadającej) i samego Hyperionu.

Przytaczanie dziś, kwesti Windowsów w porównaniu z AOS nie jest dobre i trafne - wiem, ale dałem się sprowokować innym komentarzem. Doskonale zdaję sobię sprawę, że obie firmy więcej dzieli niż łączy a podobieństwa są często iluzoryczne bo obie firmy działają w zupełnie innym otoczeniu rynkowym.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 12:43:41 przez DeeL
[#37] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@DeeL, post #31

ale blokując w znacznym stopniu dostęp do amigi klasycznej odpycha młodych

Gwarantuję Ci, że każdy "młody" który chce poznać Amigę bez skrupułów skorzysta z usługi SOD w znanej sieci Wujka T, żeby te ROMY zdobyć. Nawet jakby je można było kupić za 5€.
[#38] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@Mufa, post #35

Nie wiem czy Hyperion jest bardziej"pazerny na pieniądze" od MS, ale na zdrowy rozum powinien być, uwzględniając jak bardzo ta mikroskopijna firma względem światowego giganta ma pod górę by utrzymać się na rynku. Hyperionu najzwyczajniej w świecie nie stać na robienie prezentów wszystkim dookoła, jednakże jak pokazuje ten news, można się z nimi dogadać.

utrzymac sie na rynku.. dawanie prezentow wszystkim dookola.. - dobre sobie. spojrzmy prawdzie w oczy, hyperion to skrzynka pocztowa taka jak ainc do ktorej mozna nawrzucac datkow jak ktos lubi. nie widze nic, co by sugerowalo ze ta tak zwana firma prowadzi jakakolwiek faktyczna dzialalnosc chocby administracyjna. projekty na bazie os4 prowadzone sa albo przez wolontariuszy i fascynatow za frajer, albo finansowane przez dobrego wujka trevora, albo tez przez firmy trzecie takie jak acube i aeon (wspomnianego juz wujka). nawet tak zwani "core developers" sa w miedzyczasie najwyrazniej na jego liscie plac. nie ma wiec mowy o zadnych prezentach. przeciwnie wprost.
[#39] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@DeeL, post #31

haha, sam się pogrzebałeś całkowicie:
Porównanie do windowsa jest bardzo chybione, bo okazuje się że kupując Win7 miałem możliwość ściągnięcia starszego XP, a po wyjściu Win8 mogłem go uaktualnić (za małe pieniadze).
Sprawa jest prosta kup nowszy system dostaniesz starszy za darmo :D
Pytam jeszcze raz - dlaczego Hyperion ma dać coś za darmo?

@wawrzon
Może hyperion to tylko przykrywka, w celu uniknięcia zbyt wysokich podatków gdzie indziej,
albo w innych celach - nie wiem tylko spekuluje



Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 20:01:38 przez Radek_Cz
[#40] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@Radek_Cz, post #39

haha, odpowiadam jeszcze raz: bo może dawać go za darmo i dlatego, że tak uważam.
[#41] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@DeeL, post #40

DeeL nie obrażaj się na mnie, ja rozumiem że takie masz zdanie na ten temat.
Chodzi mi tylko że porównanie Hyperionu do Appla czy MS, było bardzo niesprawiedliwe,
szczególnie że te firmy nie mają trudności z utrzymaniem się na powierzchni.

Poza tym nie jest łatwo/możliwe kupić starszy system appla (dla przykładu chciałem kupić 10.4)
i wyobraź sobie że nie jest dostępny ze strony tejże firmy. Tylko ibej i inne źródła z drugiej ręki.
[#42] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@Radek_Cz, post #27

Apple rozdawal os 7.5 za darmo, wielu amigowcow skorzystalo i uzywalo w shapeshifterze. z MS jest bardzij skomplikowanie, ale na upartego tez jakis zabytek sie dorwie
[#43] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@Radek_Cz, post #41

Już pisałem, kilka postów wcześniej, że do porównania Hyperionu do MS dałem się sprowokować. Pisałem również, że te porównania są nie sprawiedliwe i często podobieństwa są tylko pozorne. Nie chodzi mi o dowalanie Hyperionowi, ale uważam, że lepiej byłoby gdyby te stare systemy były za free.
[#44] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@Radek_Cz, post #41

Myslę ze Hyperion więcej by zarobił na wypuszczeniu nowego kicku i Amiga OS 3.10 niz AmigaOS 4.x.

Wystarczy prostu rzut okiem na rynek. Ile ludzi ma 68k a ile PPC. Kolejna porazka AOS4.x to kickstarter z gra dla tego systemu. Liczba ludzi zaintereoswanych jest smieszna.
[#45] Re: Individual Computers podpisało porozumienie z Hyperion Entertainment

@tom256, post #44

Myslę ze Hyperion więcej by zarobił na wypuszczeniu nowego kicku i Amiga OS 3.10 niz AmigaOS 4.x.

Wystarczy prostu rzut okiem na rynek. Ile ludzi ma 68k a ile PPC. Kolejna porazka AOS4.x to kickstarter z gra dla tego systemu. Liczba ludzi zaintereoswanych jest smieszna.

Och, to by było dobre posunięcie, jeszcze do tego dopalacz z (relatywnie) szybkim 68k na pokładzie, który zachowuje kompatybilność ze starszymi procesorami tej rodziny. Obecnie Amiga OS 4.x jest tworzony dla garstki zasobnych w pieniądze ludzi, których stać na bardzo drogie hobby. A tak miłośnik Super Froga, czy Chaos Engine zagra sobie w swoją grę bez emulacji i odpali nowoczesny software pod Amiga OS 3.10 (bądź 3.91), np. przeglądarkę internetową.

Niedawno miałem dosyć dużą przyjemność testować AWeba w Internecie na prawdziwej Amidze 1200 (pod kartą graficzną). Program spisuje się znakomicie, wyświetla strony PPA, czy klasycznego Execa tak jak być powinno, prawda jest że rozwija skrzydła przy dużych rozdzielczościach, ale karta graficzna i procesor 68k mu zupełnie wystarczą do szybkiej pracy. Po tych doświadczeniach już nie mogę doczekać się ożywienia i lekkiej rozbudowy swojej A4000.

Do takich rzeczy jak Internet głównie przeznaczone są duże Amigi. Jak uda mi się ożywić moją obecnie niedziałającą A4000 to chciałbym zrobić z niego swój główny komputer, również do Internetu. Wystarczy kilka kart na Zorro, i nie będzie to horrendalnie drogie PPC, tylko M68k i jakaś dobra karta graficzna. Jeśli nie uda się ożywić, cóż, będę musiał zarobić pieniądze na nową ;)

Dla mnie przesiadka na Amiga OS 4.x równa się z przeniesieniem na kompletnie inną platformę. I taką ona w gruncie rzeczy jest. Co ze starszymi, klasycznymi grami? Co ze starszym, klasycznym softem? Niemal wszystko przestaje działać. Za ~2000 zł mogę mieć pełną kompatybilność ze starszymi grami i nowoczesne narzędzie pracy Amigowca.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem