Komentowana treść: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013
[#31] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@Olo, post #30

Akurat byłem w tym czasie przy Mufie i On ma po prostu taki już głos. Przecież nie będzie zmieniał gardła dla ciebie. Co do angielskiej wymowy to mi to nie przeszkadza . Praktycznie można powiedzieć że wywodzimy się z jednego podwórka i wiemy o co chodzi , więc nie nażekaj. :D
[#32] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013
Niezła propaganda. Szkoda, że podczas omawiania najważniejszych firm początku wieków nie wspomniano o DCE/Phase5/Bplanie no ale to konkurencja. Nie wiem też po co polemika z jubilizmami, ale to chyba wina tego ze betaowce na własnej piersi wyhodowaly twierdzenia o "prawdziwych amigach" i im dalej w las tym trudno tych twierdzen obronić. Zamiast technicznych nowinek i porównania z konkurencja jakies teksty o amigowości.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 11:42:39 przez michal_zukowski
[#33] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@michal_zukowski, post #32

Porównać można bylo w praktyce bo obok X1000 stały dwie maszyny z MorphOS i Mufa bynajmniej nie unikał prezentowania kompa w praktyce, porównań. ja się ciesze, że udało mi się obejrzec zarówno prezentację Krashana jak i Mufy, porozmawiac, popatrzec na oba systemy . Z reszta Krashan i jego Digi Booster to przykład na to że podziały są głupie i bezsensowne.
[#34] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@twardy, post #33

Dokładnie, po co się kłócić. Zgoda buduje!
Dla tych co nie znają przeszłości Amigi z przełomu wieku, ktoś może założyć wątek (przestawić historię i wylać swoje żale, przedstawić swój punkt widzenia), albo obiektywny artykuł zgodny z prawdą (chyba że gdzieś takowy jest, a ja o nim nie wiem).
[#35] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@flops, post #34

Takowy jest w kilku wersjach (moja wersja tu). Czekam na książkę Adama Zalepy, jak on to ujmie.
Co do prezentacji myślę że jest w porządku, materiał został podzielony na dwa odcinki. Wprowadzenie do tego czym jest AmigaOne X1000 (skąd, po co i t.p.) jest oddzielone od prezentacji praktycznej (to będzie w odc.2) i to jest dobre.
[#36] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@twardy, post #33

Chodzilo mi tylko o to, że w prezentacji dla osob nieobczajonych w obecnej sytuacji amigi (a na pewno duża część osób, które to zobaczą na yt taka będzie) nie ma sensu politykować bo to nudne :). U mnie w pracy (średnio duża firma informatyczna), ludzie nieraz czytają jakieś dziwne newsy w sieci o reinkarnacji Amigi i przychodzą się pytać co to i jak to i wtedy wyjaśniam, że system został przepisany i się rozwija, ale stare gry nie chodzą. Nieraz jeszcze pytają się o cenę, ale po uslyszeniu jej konczą rozmowę. Jako, że jedna z moich mos maszynek stoi w pracy to często rozmawiamy o tym co robię na morphosie i czemu akurat na morphosie, a nie na windowsie/linuxie. Nigdy natomiast nie porównywalem dla osób niezeznajomionych morphosa i OS4. Czynnik cenowy dla ogólu jest taki, że traktują X1000 jako coś na tyle dziwnego, że warto o tym pogadac. Kupować juz nie warto :). Dla ludzi X1000 i OS4 to pelna abstrakcja. Osobiście wolalbym za 12000 PLN kupić C= 65, ale ja może dziwny jestem :)

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 13:49:15 przez michal_zukowski
[#37] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@michal_zukowski, post #36

Paru takich dziwnych jeszcze by się znalazło, nie jesteś sam ;)
Tymczasem część druga na YT
link
[#38] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@flops, post #34

Do osób które tu zawzięcie krytykują: niewątpliwie w tej prezentacji można znaleźć takie czy inne mankamenty, ale ona pokazuje dobitnie jedną istotną rzecz. Otóż swój preferowany system najskuteczniej promuje się, promując swój preferowany system ;). Nie zaś krytykując, zwłaszcza niemerytorycznie, systemy konkurencyjne. Tutaj na pewno nie można Mufie odmówić konsekwencji. Tym bardziej, że miał przy prezentacji wyjątkowego pecha (najpierw zawiodło zasilanie, potem mikrofony...), a mimo to konsekwentnie zamieścił na YT wersję przygotowaną w domu. To wymaga znacznie większego samozaparcia niż zapychanie beztreściowym tekstem bazy danych portalu PPA...

Podobnie RetroKomp jako całość pokazał, że sedno retrokomputingu tkwi w tworzeniu i pokazywaniu swoich dokonań. Nie w biciu piany na forach. Czemu np. morphosowcy i użytkownicy AmigaOS 4 nie mogą się pościgać demami na parties? Wtedy zobaczylibyśmy, czy koderzy więcej potrafią wycisnąć z G5 czy z PA6T. A tak to mamy jubilizmy, naklejkowe przepychanki i osobiste wycieczki... Niech te produkcje nawet będą słabe, ale niech będą. Zawsze można wyróżnić te lepsze, wypunktować gnioty. I dobrze się przy tym bawić, czego wszystkim życzę :).
[#39] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@adam_mierzwa, post #37

Druga część lepsza niż pierwsza. Dla osób niezaznajomionych z AmigaOS4 nie mówiłbym tylko słow kompozycja obrazu bo to lekko trąci nowomową od Hyperionu. Drobny wrzut na execa.pl i przeciążenie serwerów cudowny :D. No i ja olalbym to smieszne demo z boingami bo ani to ladne ani cokolwiek ludziom mówiące (rozumiem, że dla posiadacza X1000 jedyny program korzystający z 3D to rzecz godna uwagi, ale ludzi to nie ruszy).
[#40] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@michal_zukowski, post #39

ejetech. żal.
[#41] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@smackme, post #40

Komentarz na miarę sceny z "Lalki" Prusa o jedzeniu ryb nożem i widelcem. Prawdziwy dramat, świat anglosaski zamarł zapewne.
A zresztą, skorzystam z pewnej funkcjonalności forum ;)

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 15:50:53 przez adam_mierzwa
[#42] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@adam_mierzwa, post #41

OK A co do samej prezentacji, to kolejna część też mi się podoba. Cóż szkoda, że drogi amigowców rozeszły się.
[#43] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@adam_mierzwa, post #35

Znakomity artykuł !
[#44] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013
Wiem że łatwiej jest krytykować niż samemu coś zrobić :P.

1. W prezentacji głos jest trochę nużący niczym wyrocznia stwierdzająca fakt, brakuje w nim żwawości, zafascynowania itd.
2. Jakość video jest jaka jest, szkoda że nagrywane kamerką a nie z pulpitu.
3. Lepiej taka prezentacja niż gdyby jej w ogóle nie było.

Czy jest już gdzieś dostępna prezentacja Krashana?
[#45] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@KJB, post #44

prezentacja, jak na prezentację fanowską jest bardzo dobra,

głos autora jest czytelny, zrozumiały, staranny

drobne zgrzyty w anglicyzmach mi nie przeszkadzają zupełnie, to w koncu fan systemu, a nie wykładowca na uczelni

moja ocena 9/10
[#46] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@michal_zukowski, post #39

No i ja olalbym to smieszne demo z boingami bo ani to ladne ani cokolwiek ludziom mówiące (rozumiem, że dla posiadacza X1000 jedyny program korzystający z 3D to rzecz godna uwagi, ale ludzi to nie ruszy).


Mylisz się. Oczywiście dopóki nikt nie zapyta to się nie dowie. To demo może i nie wali po oczach MSAA x16 i teselacją, ale:

Po pierwsze - demo to zostało napisane po to, aby pokazać możliwości kart RadeonHD w nowych postamigowych rozwiązaniach oraz jako hołd dla projektantów Amigi
Po drugie - mówiące znacznie więcej niż myślisz, a konkretniej przedstawia możliwości kompozycji w systemie
Po trzecie - nie jest programem korzystającym bezpośrednio z 3D, demo zostało opracowane na podstawie BIBLIOTEK 2D dostępnych w OSie, które są odpowiedzialne za "kompozycję obrazu" (czy implementację CAIRO jak wolisz... ) właśnie.

Źródło
[#47] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@Lokaty, post #46

pomijajac te lapsusy ągielskie, po prezentacji pojawia się pytanie co (poza uruchomieniem aos4) mozna robic na tym kompie czego nie da sie na poleasingowym linuksowym pececie za 400pln.
[#48] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@smackme, post #47

To już jest kwestia tego, czy chce się mieć Amigę, czy inny komputerpomysł
P.S. za 50zł też kupisz pomysł a i może też trafisz za 20złok, racjaOK
[#49] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#50] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@smackme, post #47

Nie można Amigować na OS 4.x, ot co
[#51] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@lda, post #49

Spasuj trochę. Twój post nie wnosi niczego nie dyskusji, a jest próbą zirytowania innych. Traktuj to jako ostrzeżenie.
[#52] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@mailman, post #51

seriously? niech denerwuje. pytam o salespoint x1000.

aos4 - mkay, ale "AmigaOS can also be used with classic Amiga computers that are equipped with PowerPC processor accelerated boards, like Phase5's BlizzardPPC or CyberstormPPC accelerators. "

skoro pomyka na hardware sprzed kilkunastu lat, jakie (nowe, poza oczywistymi jak format plyty, slotow i rozszerzen) ficzerki oferuje x1000. prezentacja nie daje na to odpowiedzi, poza taką ze aos4 na tej plycie chodzi.

odpalanie kilku opensourcowych portów i gier w emulatorze (doh) to chyba troszku slabo jak na sprzet za $$$$? where's the magic?
[#53] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@smackme, post #52

Tylko tych starych komputerów, które dają możliwość odpalenia AOS 4.1 jest kilkanaście na świecie i taka np A4000 z CyberStormem i grafiką, która może paść w każdej chwili bo ma 20 lat kosztuje tyle samo co nowe X1000. Można złożyć za połowę X1000 A1200 z BPPC i BVision jak trafisz, ale nadal to połowa pieniędzy za sprzęt kilkanaście razy wolniejszy i 20 letni.
[#54] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@flops, post #53

To juz wynik p*******j filozofii Hyperionu. Głupi Powerbook ma podobną moc co X1000. Nie jest bezposrednia konkurencja X1000 ale albo Hyperion ma za małą wiedzę by zrobić porta albo sami nie wiedzą czego chcą.
[#55] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@michal_zukowski, post #54

A może najzwyczajniej nie chce przenosić AmigaOS na Maka? pomysł
[#56] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@parallax, post #55

No tak, może i nie chce ale tracą na tym użytkownicy nie mając dostępu do maszyn przenośnych dowolnego typu. X1000 nie jest maszynką, którą bierzesz jak jedziesz gdzies w delegacje albo wynieść do ogrodu w celu puszczania muzyki przy grillu.
[#57] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@michal_zukowski, post #56

Ooołł jeee!!! Lapki rządzą!!
Jeśli komp nie jest mały i tani to niech się z nimi męczą inni bo ja nie zamierzam. :D
[#58] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@michal_zukowski, post #56

ale od recyklingu starych makówek to są MOSiści

po co sobie wchodzic w drogę
[#59] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013

@rwks, post #58

konkurencja jest dla konsumenta zawsze pożądanym czynnikiem na rynku. No ale jak czerwoni wolą zabulić za następne X2000 dwa razy tyle, to szczęścia panom życzę. OK
[#60] Re: Prezentacja Amigi One X1000 na RetroKomp 2013
Fajna sprawa (wcześniej nie miałem czasu oglądać), daję dychę za całokształt prezentacji - tylko tak dalej.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem