Komentowana treść: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej
[#61] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@Andrzej Drozd, post #58

Kurde Andrzej, jakiej konfrontacji? :)

To są sprawy sprzed parunastu lat. Tinner już dawno nie żyje tematem Amigi (uprzedzam jednak, że Amigę miał długo jako drugi komp) i prawie w ogóle sceny. Nie zajmuje się też grafiką 3d. Jak lubisz szperać to podałem Ci dosyć danych aby dokopać się i odszukać go na sieci. Co ma "wielkość" tego co robił na Ami do wartości tekstu który napisał? Albo tekst jest dobry i porusza konkretne problemy albo jest do d..y.

Kiedyś już temat tego listu otwartego był poruszany na PPA. Ja mogę powtórzyć to co wtedy napisałem. Ten cały list zrodził się z rozmów ludzi Trójmiejskiej sceny, którzy się wtedy wszyscy spotykali u siebie. Po prostu Tinner ujął to w słowa - trochę chaotycznie ale generalnie z sensem opisał sprawę - potem rozesłał po ludkach (tam pod listem podpisywały się osoby aktywne na scenie, coś wnoszące do środowiska Amigi, które zgadzały się mniej więcej z tekstem;w jednej z wersji tego pliku, widziałem kilkudziesięciu znanych scenowców) i do M. Pampucha.

Ta cała "Pampuchwa propaganda" strasznie wszystkich nas mierziła i była nie do przyjęcia dla normalnie myślących ludzi, którzy widzieli co się toczy dookoła (choćby w świecie PC).
[#62] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@Deftronic/..., post #61

Tak, ale jak pięknie żyło się marzeniami. Podejrzewam, że gdyby ktoś robił takie pismo o PC, to komputer ten nie byłby tak wyszydzany. SS, TS, Gambler fajne, ale MA najlepszy!
[#63] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@Ender, post #62

Po co komu najlepszy komp.
Komputer ma być jak najuzyteczniejszy, możliwie jak najwydajniejszy, wygodny i relatywnie tani.
Amiga juz w 95 r nie lapala się w te ramy....potem bylo/jest już tylko gorzej.....PC od, powiedzmy, 91 r powoli nabieral wiatru w żagle by w okolicach lat 94/95 spełniać wymogi graczy,pasjonatow,scenowcow itd....
Amiga była (w kwestii retro nadal jest) fantastyczna..
Jednakże, jeśli ktoś w okolicach/po 95 r dla mrzonek czy ideologii (?????) ślepo trwał tylko i wylacznie przy Amidze, tylko się ograniczal.....
[#64] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@michalmarek77, post #63

W 1995 miałem C64, więc mi ta ideologia pasowała. Na PC było mnie stać dopiero koło 1998r.
[#65] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej
Pierwszy po kilkunastu latach przerwy wstępniak Marka Pampucha.
link

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 20:43:34 przez waldiamiga
[#66] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@Deftronic/..., post #61

Albo tekst jest dobry i porusza konkretne problemy albo jest do d..y.


No właśnie, jaki to problem poruszał tekst Tinnera? Negował pasję Pampucha? Nakłaniał do przejścia na pc? Przyczynił się do mniejszej sprzedaży MA?
Myślę że to wszystko w jakimś sensie naraz i nie tylko. Ogólnie scenowcy lat 90-tych, nagminnie chodzili z zadartymi nosami do góry, a reszta cyberlandii to było dla nich lamerstwo.OKok, racjapomysłOKok, racjapomysł

Tak czy inaczej, "nijaki" Tinner został zapomniany, natomiast legenda, Marek Pampuch powraca.

Witamy Panie Marku.
[#67] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@michalmarek77, post #63

Amiga juz w 95 r nie lapala się w te ramy....potem bylo/jest już tylko gorzej.....PC od, powiedzmy, 91 r powoli nabieral wiatru w żagle by w okolicach lat 94/95 spełniać wymogi graczy,pasjonatow,scenowcow itd....


Nieprawda. To że miałeś tylko A500 do gier, nie usprawiedliwia twojego oderwania się od świata.
A1200 z 040 długi czas po 1995 konkurowała z kiepskimi pecetami Pentium 1.
Oczywiście Windows95 wydawał się super, ale to była "paść" w połączeniu z 486 lub Pentium 1.
Dopiero w 1997 wyszedł Pentium 2 - drooooożyzna i w Polsce te komputery zadomowiły się dopiero, gdy obniżyła się ich cena, a stało się to gdy wyszedł Pentium 3, w 1999 r.
Generalnie, ten kto miał w Polsce Pentium 2, 300 MHz w roku 1999, to był gość.
Po atakach na WTC spadły także ceny Pentium 3.

Tak czy inaczej, dobrze rozbudowane A1200 i 4000 (68k, bez dodatkowego PPC), świetnie konukrowały z 486 i Pentium 1.
Dopiero Pentium II 300 MHz odsadził dobrze rozbudowane Amigi 68k.


Jednakże, jeśli ktoś w okolicach/po 95 r dla mrzonek czy ideologii (?????) ślepo trwał tylko i wylacznie przy Amidze, tylko się ograniczal.....


Absolutna bzdura. To właśnie w 1994/95, tuż po upadku C=, ceny A1200 drastycznie się obniżyły lub w ogóle były dostępne z drugiej ręki i przybyło wielu pasjonatów amigowania. Tego systemowego z AmigaOS3.x. Modne było wtedy też dokupienie PSXa za grosze, zamiast Pentiuma za tysiące.OK

Amiga to hobby, dla mnie A1200. Żadna ideologia, tylko po prostu hobby. :)
[#68] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@Andrzej Drozd, post #66

Ogólnie scenowcy lat 90-tych, nagminnie chodzili z zadartymi nosami do góry, a reszta cyberlandii to było dla nich lamerstwo


Przesadzasz.

Tak czy inaczej, "nijaki" Tinner został zapomniany, natomiast legenda, Marek Pampuch powraca.


Uhu... Widzę, że trafił się "Amigowiec-Rulezowiec". :D Chyba jeden z ostatnich niedobitków. ;) Spoko, dla Ciebie legendą jest M.Pampuch dla mnie np. RJ Mical, który ciekawie opowiada o swojej pracy przy Amidze w ostatnim Retro Gamer.

Ogólnie - tłumaczyłem Ci, że nie o samego Tinnera tutaj szło, a raczej głos środowiska. Ile na przykład tekstów polemiki z Pampuchem popełnił XTD? On też jest "nikt"? W końcowym okresie istnienia MA to co pisal M.Pampuch to były bzdury. Polecam poczytać archiwalne magazyny angielskie, jak oni opisywali rzeczywistość w okresie kiedy Amiga już mocno odstawała od PC a ludzie byli zdezorientowani i pytali co dalej robić. Podpowiem: nie uprawiali szownistycznej propagandy i stawiali sprawę uczciwie.

I to tyle na ten temat z mojej strony. Postu 67 nawet nie skomentuję. Szkoda mi czasu na takie gadki.

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 10:12:46 przez Deftronic/...
[#69] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@Deftronic/..., post #68

nie uprawiali szownistycznej propagandy i stawiali sprawę uczciwie.


To znaczy jak? "Pora sprzedać tę bezwartościową Amigę i kupić pachnącego nowością peceta"?
[#70] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@recedent, post #69

raczej....
kto sie nie rozwija, ten sie cofa....
[#71] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@Andrzej Drozd, post #67

A1200 z 040 długi czas po 1995 konkurowała z kiepskimi pecetami Pentium 1.
Oczywiście Windows95 wydawał się super, ale to była "paść" w połączeniu z 486 lub Pentium 1.


W 1995 roku zamieniłem moją A1200 10MB z Blizardem 30 i HD250 na składaka 486DX4 120MHz 16MB z W95 (przy niewielkiej różnicy w cenie) co pamiętam jako znaczne podniesienie komfort pracy (WB odstawał już od W95) oraz dostępności oprogramowania (choćby środowiska programistyczne Borlanda, ale także gry) i dostępności sprzętu (monitory, skanery, modemy, atramentówki itp.)

Amigę mam i uwielbiam, ma swoje należyte miejsce w historii, ale musiałbym być porządnie omamiony aby udowadniać, że dorównywała pecetom jeszcze po 95roku.
.
[#72] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@michalmarek77, post #70

Przegrywanie tylko w gry wielu godzin, nie nazywałbym rozwijaniem Oprócz rulezowców i tych których interesowały tylko MIPS/MFLOPS + Tex/s, byli jeszcze po prostu fani marki/komputera Amiga, którzy wiernie czekali. W 1998r. na rynku był już CyberStormPPC (który faktycznie kosztował sporo), ale też wyszedł BlizzardPPC, którego można było kupić już w bardziej rozsądnej cenie. Po dokupieniu BlizzarVision, taki komputer nie odbiegał od standardowego PC, tylko było mało oprogramowania, bo większość programistów oraz "fanów" już dawno przeszło na PC. A to pociągnęło nasz komputer w niebyt i żadne próby reanimacji, takie jak Pegasos, AmigaOne już nic nie mogły zdziałać.
A PC w latach 1995 wcale nie były tanie, jak ludzie uciekali nawet kolo 1996/97 i przesiadali się na PC, to był przeważnie 486DX 33MHz i monochromatyczny monitor pomimo tego, że dokładali gotówkę, do sprzedanej Amigi 1200 z Mtec, albo inną podobną kartą. Głupi monitor kolorowy, nawet używany kosztował sporo pieniędzy. Ludzie po czasie o takich szczegółach zapominają.
[#73] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@flops, post #72

Przegrywanie tylko w gry wielu godzin, nie nazywałbym rozwijaniem


Coz, widac nie masz pojecia o grach.......


W 97 r mialem niezlego Pentiuma z m.in. Diamond Monster 3D.....
[#74] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@rePeter, post #71

1995 roku zamieniłem moją A1200 10MB z Blizardem 30 i HD250 na składaka 486DX4 120MHz 16MB z W95


to musiala byc jakas super okazja pomysł, w 1995 taki konfig PC kosztowal z min. 6x A1200 ze sklepu, chociaz tyle to wtedy kosztowal chyba 486DX2/66Mhz. Kolega skladal 486DX4/100Mhz/4MB/HDD720MB/S3Trio 1MB/SB16/14caliMonitor, sprzedal A1200 z Elbox 4MB Fast i monitorem, musial jeszcze pozyczyc od rodzicow i dorobic w wakacje, dopiero kupil tego PC.
[#75] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@michalmarek77, post #70

nalezy odroznic rozwoj od "wyscigu zbrojen", bo w tym ostatnim biora udzial kretyni , a w przypadku komputerow mamy do czynienia z jednym i drugim, czesciej z tym drugim.
[#76] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@Deftronic/..., post #68

Ogólnie - tłumaczyłem Ci, że nie o samego Tinnera tutaj szło, a raczej głos środowiska. Ile na przykład tekstów polemiki z Pampuchem popełnił XTD? On też jest "nikt"? W końcowym okresie istnienia MA to co pisal M.Pampuch to były bzdury. Polecam poczytać archiwalne magazyny angielskie, jak oni opisywali rzeczywistość w okresie kiedy Amiga już mocno odstawała od PC a ludzie byli zdezorientowani i pytali co dalej robić. Podpowiem: nie uprawiali szownistycznej propagandy i stawiali sprawę uczciwie.


Ja tu widzę psychologiczny problem młodych gniewnych, którzy uznali że komputer jest tak niezbędny jak powietrze, którzy sami zaczęli dyktować "jedyną i słuszną" drogę.
Ale komputer nie jest całym światem, a uzależnienia można leczyć.
Zresztą Tinnerowcy i inni krzykacze, dawno już przestali amigować i niechaj pamięć o nich przepadnie.OK


Każdy ma prawo do swojego hobby. Jeżeli ktoś uważa inaczej, to są od tego odpowiednie poradnie.szeroki uśmiech
[#77] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@sigma2pi, post #74

Właśnie takie były realia.
[#78] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@sigma2pi, post #74

to musiala byc jakas super okazja pomysł, w 1995 taki konfig PC kosztowal z min. 6x A1200 ze sklepu


Zestawiasz cenowo gołą Amigę z wyposażonym pecetem. A przecież piszemy tu o Amidze, która miałaby dorównywać ówczesnemu piecowi. Poza tym, 6x A1200 to było ponad 5tys. czyli wtedy mocno wypasiony Pentium, nowość na rynku, a nie 486.
.
[#79] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@recedent, post #69

To znaczy jak? "Pora sprzedać tę bezwartościową Amigę i kupić pachnącego nowością peceta"?


Poniekąd tak. Po prostu kiedy pojawiały się pytania w stylu: "Widziałem u kolegi na PC takie gry jak - tutaj padały pecetowe tytuły modnych wtedy gier. Czy jest szansa abym zagrał w nie na Amidze, czy się pojawią, czy będę musiał zmienić komputer?[/]

albo

[i]"Czy jeśli dokupię turbo 030/50Mhz to bedę miał tak szybki sprzęt jak kolegi 486 i czy bedę mógł korzystać z tych wszystkich gier, aplikacji które u niego widziałem choćby pod emulatorem? Czy zostaje mi sprzedać Amigę?"


i tego typu.

Redakcja odpowiadała zgodnie z prawdą, stawiając sprawę uczciwe, że rozwiązaniem jest albo dokupienie PC jako drugiego kompa, albo niestety przejście na PC.

Przypomina mi się taka piekna scena z filmu "Almost Famous" (polecam wersję rozszerzoną), kiedy młody bohater, początkujący reporter otrzymuje pierwsze zlecenie od swojego guru, legendy prasy muzycznej i ten udziela mu rady jak zbudować swoją pozycję, jako dziennikarz: "Hey, you have to make your reputation on being honest and, uh, you know, unmerciful..."

O tutaj jest nawet ta scena w całości:

Lester Bangs

I właśnie tego typu podejście dziennikarzy widziałem w angielskiej prasie (nie pamiętam już czy CU Amiga czy Amiga Format) a niestety nie w końcowych latach u M. Pampucha.
[#80] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@flops, post #72

Pampuch widział Amigę jako komputer alternatywny do PC i taką idę chciał zaszczepić czytelnikom.Udało mu się to,dopiero,nazwijmy rzecz po imieniu skandal z powstaniem Amigi One pokazał,że nie można użyć technologii lat 80tych do stworzenia nowej rewelacji.Mi udawało się używać amigi do końca pisma .Dzisiaj też można to robić w pewnym zakresie bez względu na ograniczenia.Czy nie o to mu chodziło?
[#81] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@Deftronic/..., post #79

I właśnie tego typu podejście dziennikarzy widziałem w angielskiej prasie (nie pamiętam już czy CU Amiga czy Amiga Format) a niestety nie w końcowych latach u M. Pampucha.


Ale co to za różnica? Podobno scenowcy z lat 90-tych i tak nie kupowali MA, tylko przemycali jeden numer między sobą?
Jaki sens miała ta agresja, gdy ci co się podpisali pod Tinnerem, już dawno zrezygnowali z Amigi, na rzecz lepszych "fraktrali" na pececie?
Narobiliście (scena 90') za dużo zamieszania. A zwykli użytkownicy z radością witają Marka Pampucha, dzisiaj. Człowiek miał takie podejście, taką wizję i pisał to we własnej gazecie.
Wychował bardzo dużo Amigowców którzy przetrwali do dzisiaj, także takich którzy dzisiaj powracają. Na szczęście dzisiejsza scena to ludzie OK. Wszyscy w końcu dorośliśmy, użytkownicy i scenowcypomysł
Natomiast scena lat 90' narobiła za dużo złego, aby później zerwać ze sceną lub działać na PC. Wstyd.pomysł

A tak ogólnie, to chciałbym przypomnieć, że prace konkursowe w związku z 4 forumowym konkursem muzycznym należy wysłać do 14 czerwca.szeroki uśmiech
[#82] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@Andrzej Drozd, post #81

Ale co to za różnica?


Dla mnie zasadnicza. Od tematycznego magazynu poświęconego Amidze oczekuję wiarygodnych i rzetelnych informacji a nie jakiejś propagandy, ściemy i obiecanek.

Jaki sens miała ta agresja, gdy ci co się podpisali pod Tinnerem, już dawno zrezygnowali z Amigi, na rzecz lepszych "fraktrali" na pececie?


Bzdury opowiadasz. Nikt z tych osób - o ile pamiętam- w tamtym okresie nie pozbył się Amigi. Wielu miało ją jeszcze kolejne lata dokupując po prostu PC, a część osób - o jeja, jeja! - ma je nadal. I nawet z nich korzysta i coś na nich tworzy.

Narobiliście (scena 90') za dużo zamieszania.


I bardzo dobrze. Od tego jest scena. Dla Twego przypomnienia, jedyne powszechne imprezy od początku lat 90tych do czasów pierwszego Amiga Show, integrujące fanów Amigi, to były imprezy scenowe. Tam można było się spotkać, pogadać, nauczyć czegoś, wymienić doświadczeniami itp.

A zwykli użytkownicy z radością witają Marka Pampucha, dzisiaj. Człowiek miał takie podejście, taką wizję i pisał to we własnej gazecie.


No i spoko. Dlatego też, wielui ludzi przestało kupować to pismo, bo wbrew temu co piszesz, znałem wielu scenowców którzy kupowali MA. U mnie w grupie pewnie z połowa składu.

Na szczęście dzisiejsza scena to ludzie OK. Wszyscy w końcu dorośliśmy, użytkownicy i scenowcy. Natomiast scena lat 90' narobiła za dużo złego, aby później zerwać ze sceną lub działać na PC. Wstyd.


Scena lat 90tych stworzyła masę oprogramowania użytkowego dla Amig: dem, muzyki, gier komercyjnych i nie tylko. To także dzięki tym produkcjom ludzie pragneli posiadać Amigę, z niej korzystać i być częścią amigowej społeczności.

Zresztą Tinnerowcy i inni krzykacze, dawno już przestali amigować i niechaj pamięć o nich przepadnie.


Znowu się mylisz. Część dalej amiguje i tworzy. A pamieć o nich i ich produkcjach nie przeminie dopóki będzie zaawansowana technicznie cywilizacja na tej planecie :D - wystarczy zajrzeć choćby na Pouet i poczytać komentarze pod produkcjami Trójmiejskiej (i nie tylko sceny). :)
[#83] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@rePeter, post #78

Poza tym, 6x A1200 to było ponad 5tys. czyli wtedy mocno wypasiony Pentium


mocno wypasiony Pentium to chyba byl 60Mhz lub 75Mhz, maks. 90Mhz :), czyli takie troche wydajniejsze Intel 486DX4/100 (AMD byl gorszy), jednak sadze, ze ceny byly wyzsze 486.

Z tego co ja dotarlem to AMD 486DX4/100Mhz (Intel byl prawie 2x drozszy), sam procesor kosztowal ok. 400 zl, plyta glowna ok. 450 zl, obudowa ok. 150 zl, 4MB pamieci ok. 400 zl (a Ty mowisz cos o 16MB!, a to jest ok. 1500 zl), HDD 850MB ok. 900 zl, FDD ok. 90 zl, karta graficzna ok. 250 zl, klawiatura 40 zl, myszka 40 zl, karta dzwiekowa stereo 16bit ok. 400 zl, tani CD-ROM ok 400zl, monitor niezbedny ok. 900 zl 14cali, popularny wtedy Daewoo kolor.

Srednio uboga konfiguracja, razem srednio -+ 5%, poczatek czy koniec roku: ok. 4500 zl, zakladajac 16MB RAM, to bedzie ok. 5500 zl .

--
Najtansza dzialajaca konfiguracje 486 z VLB mozna bylo kupic taniej o 2000 zl, ale to procesor maks. 486DX2.

---
PS. dodam, ze przecietne zarobki to ok. 600-800zl, A1200 w 1995 roku stala w sklepie za 1000-1100 zl. Wybor byl taki, albo PCet na kilkuletnie raty..., albo A1200 za gotowke i mozolna rozbudowa.., 4MB FAST z koprocem i HDD nie byly drogie, dalo rade bez rat, nawet jakis nowy kolorowy telewizor polski 14/15 cali kosztowal mniej niz monitor 14 cali do PC, a mogl jeszcze sluzyc jako telewizor :). Oczywiscie nie byl to sprzet porownywalny do 486DX4 itd., ale mial taka zalete, ze nie trzeba bylo wyszarpywac z siebie zyl . W przypadku Amigi schody to sie zaczynaly przy procku powyzej 030/50Mhz.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 18:44:32 przez sigma2pi
[#84] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@Deftronic/..., post #82

No dobrze, już dobrze.
[#85] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@Deftronic/..., post #18

Jest ktoś w stanie wrzucić screeny z tego listu Tinnera?
[#86] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@ligant, post #85

Swego czasu ZbyniuR znalazł na forum w wątku.

Amiga Computer Studio 1999-01 - strona 36

Polemika w ACS 1999-03 - strona 30
[#87] Re: Pixel Heaven 2014 coraz bliżej

@grxmrx, post #86

To nie jest ten list otwarty tylko jakiś artykuł.
tutaj mamy screena:
https://www.facebook.com/MagazynAmigaFan/photos/a.143094465748022/143094612414674
twierdzącego że w liście otwartym od tinnera do pampucha padły słowa "na pewno mó idol marek pampuch go nie wydrukuje"
Słowa te nie padają w artykule do którego linkujesz

list powinien być tutaj:
http://aminet.net/package.php?package=demo/mag/Fastidium.lha

ale że nie mam amigi ani winuae to nie mogę otworzyć...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem