Komentowana treść: Podcast AmiWigilia - odcinek #5
[#1] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5
Kto pierwszy odważy się skomentować po odsłuchaniu? ;) ;)

Ja niestety mam urlop i nie mam aż tyle czasu co normalnie, więc odsłuchanie musi trochę poczekać. :(
[#2] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@MDW, post #1

Ja się boję, bo niedawno dowiedziałem się (z podcastów), że:
IFF wymawia się aj ef ef,
AGA wymawia się a gie a.
Strach pomyśleć jak wymawia się NATO
[#3] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@cholok, post #2

Może Amiga wymawia się Ejmajdże?
[#4] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5
Kolejny świetny odcinek OK

Odnośnie Dropboksa - wielokrotnie już to tłumaczyłem. Nie da się, z trzech powodów:
1. Dropbox jest zamkniętym projektem i nie ma dostępu do jego źródeł;
2. jest jedynie dostęp do API ale to tylko API i nie pozwala na napisanie pełnosprawnego klienta (ograniczenia);
3. jedyną firmą, która mogłaby napisać klienta DB, to Dropbox Inc. ale jeśli by to nawet zrobili, to Amiga (każda, nawet taka z najszybszym G4) jest za słaba na sprawną synchronizację plików. To bardzo procesoro-żerne zadanie i przy dużym archiwum i masą plików do synchronizacji, klient DB potrafi zabić na chwilę nawet takie Core2Duo/2GHz.
[#5] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5
Oo, interesujące. Przesłucham już za moment.
[#6] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#7] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@MDW, post #1

Padło parę liczb - np. ludzi pobierających aktualizacje jest ok. 2.500 co powinno dać z "niedzielnymi" jakieś 4 tys. (co do tego mam wątpliwości, bo jako "niedzielny" odpalałem AmiUpdate jako pierwszy). Ilu jest betatesterów, ile sprzedanych AmigaOne X1000 (rok temu Trevor podał liczbę 500 szt, w Polsce jest 6 posiadaczy). Było trochę o A-Eonie - z tego co Mufa mówił wynika że organizacyjnie A-eon nie jest lepszy jak Hyperion, i przejęcie Hyperionu nie jest pożądane (w jego odczuciu Trevor to entuzjasta, ale jako szef byłby lepszy Hermans).
Jeśli się nie przesłyszałem to Friedeni robią port gry z PC. AmigaOS 4.2 najwcześniej na jesieni 2015.
Było o oprogramowaniu, portalach amigowych, także zagranicznych, o środowisku dużo (dosyć powściągliwie, np. można było usłyszeć że to nie jest tak że Mufa nie lubi MorphOS-a). Mógłbym skwitować że Mufa dziś to jego wyspa (blog + forum z garstką fanów systemu) i jest pokojowo nastawiony, zajęty tym co robi konsekwentnie.

Dla użytkowników AmigaOS 4.x w sumie nic nowego nie padło (no chyba że drobiazgi typu skąd ksywa "Mufa").
Odcinek za długi, mogłem słuchać i czytać coś innego w tym czasie bez utraty kontekstu - ale to może być dla wielu zaleta. Podcast był ciekawy, ale moje oczekiwania były większe.
[#8] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#9] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#10] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@MDW, post #1

A ja skomentuję nie tyle Mufę, co ojca prowadzącego. W okolicach 1:01 nagrania niedwuznacznie zasugerował słuchaczom, że MorphOS jest klonem AmigaOS 4. Biorąc pod uwagę aspekty techniczne, szybkość rozwoju obu systemów i ostatnie wydarzenia wokół MUI, to prędzej AmigaOS 4 można nazwać klonem MorphOS-a, chociaż to też byłoby naciągane. Ściśle rzecz biorąc to oba te systemy rozwijają się prawie niezależnie, oba są kompatybilne wstecznie z AmigaOS 3, ale żaden z nich nie jest klonem drugiego.

W pierwszej godzinie znalazłem też zaskakującą wypowiedź Mufy, że MorphOS Team ogłosił jakieś publiczne plany przesiadki na procesory ARM. Kiedyś, bodajże na Alchimie 2011 czy 2010, Fab mówił coś o alternatywnych architekturach, ale zdecydowanie była mowa o x86_64. W tej chwili próba przesiadki na ARM-y to byłoby przysłowiowe „zamienił stryjek siekierkę na kijek”...

Wracam do słuchania, dwie trzecie jeszcze przede mną.
[#11] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#12] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@Krashan, post #10

Wychodzi na to, że nie fortunie się wypowiedziałem. Zdecydowani miałem na myśli, że AOS jest oficjalny, a MOS nie oficjalnym systemem. Jakby nie patrzeć, jakbym nie ujął tego, pozostanie niesmak dla jednen ze stron.
[#13] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#14] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@Krashan, post #10

Przesłuchane!

Mi zabrakło pytania ( i odpowiedzi oczywiście ) na temat:

- co sądzi o MiniMigu i etc. tym podobnym projektom ( było o laptopie ) ,
- czy będzie jeszcze lepsza współpraca Świętej Trójki -> A-Cube , A-ONE, Hyperion,
bo mam wrażenie jakby każdy grał na jednym BOISKU 3-ma Piłkami,
- co z rozbudową A X1000 ( Xena/Xzorro )
- jakieś plany co do A X5000 - czy jest wiadomo coś więcej niż tylko na blogach.

narazie tyle mi wpadło do głowy po odsłuchaniu .

Pozdrawiam

Z tego co nakońcu Autor się wypowiadał TO -> pytań było znacznie więcej ale zostały wybrane tylko nieliczne .

Pyrtanie:

Czy będzie jeszcze druga część i padną odpowiedzi na resztę pytań ?

Pozdrawiam
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#16] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#17] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#18] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@Krashan, post #10

Nie AmigaOS 4 tylko AmigaOS a to robi różnicę. O ARM to nawet na PPA czytałem, oczywiście w dyskusji a nie jako news.

#10
To nie tak z pytaniami ;) Jak prowadzący widzi że przesadzili z czasem a treść pytania pokrywa się z tym co już padło powiedziane to go nie zadaje. Nie spodziewam się drugiej części, pytań było z tego co pamiętam mało. W sumie to wielu rzeczy możesz się dopytać na jego forum
Mi brakło konkretów "betatesterskich", tak się ostrożnie Mufa wypowiada. Nawet takich nietajnych co mógł prowadzący dopytać np. ilu jest betatesterów z Polski i jak to się rozkłada na poszczególne sprzęty.
[#19] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@adam_mierzwa, post #18

Przesadzenie z czasem, to w sumie wychodzi z założenia. ;) Przynajmniej narazie, bo ma być to luźna rozmowa.
Teoretycznie można zrobić dogrywkę z dodatkowymi pytaniami, ale to już byłoby chyba nudne. ;)
Co do części pytań, które nie zadałem, były to pytania prowokacyjne/anonimowe, dlatego wspólnie z gościem cześć musieliśmy odrzucić.
[#20] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@radzik, post #19

Oficjalnie chciałem podziękować za wybranie moich pytań i udzielenie na nie odpowiedzi.
[#21] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@radzik, post #19

Pisanie, że MorphOS jest oficjalny/nieoficjalny to pisanie np. że linux jest oficjalny/nieoficjalny. Oba zdania obecnie nie mają żadnej wartości logicznej.

MorphOS to system wydawany przez MorphOS Team, będący rozwinięciem AmigaOSu 3.1, napisany bez wykorzystywania źródeł AmigaOsu. Zawiera on oficjalne Cybergraphics i MUI, których to klon wykorzystywany jest w systemie AmigaOS4.x

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 20:19:52 przez michal_zukowski
[#22] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@michal_zukowski, post #21

Ci co wiedzą, to i tak wiedzą że MorphOS miał być AmigaOSem4. No, ale tak to w życiu bywa, że są różne konflikty i MOS poszedł swoją drogą, natomiast AOS4 ktoś inny napisał od nowa.
MOS był pierwszy, a AmigaOS4 był drugi.
Nie potrzeba podkreślać "amigowości" MOSa. Każdy mądry o tym wie, że aktualnie MOS jest bardziej amigowy od AOS4 który poszedł nieco ślepym zaułkiem - Cygnix, Reaction i takie tam. pomysł
[#23] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@Andrzej Drozd, post #22

Jestem pozytywnie zaskoczony tym co napisałeś. :) Dostałeś ode mnie "lajka". :)
[#24] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@Andrzej Drozd, post #22

Ciekawe, ciekawe Mos miał być AOSem 4.0 ale nie miał dostępu do źródeł AOSa? Dobre naprawdę dobre. To tylko twórcom Mosa wydawało się że piszą nową wersję AmigaOsa.
Myślę że gdyby Mufa wiedział w jaką stronę pójdą komenty do wywiadu z nim to by go nie udzielił.
[#25] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@TomK, post #24

A szkoda by było, dowiedzieliśmy się, że Konrad B. już nie jest amigowcem. Zawsze to jakiś plus.
[#26] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@michal_zukowski, post #25

No daj spokój jiuż Konradowi. Święta są.
[#27] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@michal_zukowski, post #25

...dowiedzieliśmy się, że Konrad B. już nie jest amigowcem.


Faktycznie już nie jest? :) To jaki sztandar teraz nosi? Okna? Jabłka? Pingwiny? Niebieski motyl?!?! ;)
[#28] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@TomK, post #26

Jak można dać spokój człowiekowi, który publicznie i bezpodstawnie wyzywał ludzi od złodziei i używał w tym wielu wulgaryzmów. Może miał jakieś zatargi z kilkoma osobami, ale wyzywał wszystkich jak leci.
Ale żeby publicznie przeprosić to zabrakło mu odwagi
[#29] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@AS, post #28

Pamiętam. Być może dla niektórych ważne było, że człowiek był wówczas betatesterem jednego systemu i mogli się przy jego bajkach i sposobie bycia grzać bo dostarczał też jakichś dodatkowych informacji a że lżył innych to się zawsze dało jakoś w łepetynach wytłumaczyć. Oby jak najmniej tego typu osób w amigowym środowisku i jeśli już nie jest zainteresowany tematem Amigi to tym lepiej dla wszystkich.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 22:11:12 przez grxmrx
[#30] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@grxmrx, post #29

OK popieram w całej rozciągłości, mieszaczy nam nie potrzeba
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem