Komentowana treść: Podcast AmiWigilia - odcinek #5
[#31] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5
Wszystkie Amiwigilie są świetne. Profesjonalnie prowadzony podcast, aż chce się słuchać :) Dzięki Amiwigilii wróciłem do moich kochanych Amig i kupiłem AmigaOS4.1FE, dziękuję Radzik OK
[#32] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@Cargo, post #31

Super. Wlasnie taką fukcje ma mieć ten podcast.szeroki uśmiech
[#33] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5
Słucham, słucham i nachodzi mnie taka, zaskakująca mnie samego, refleksja, że jestem bardzo podobny do Mufy. Wygląda na to, że gdybyśmy byli po tej samej stronie barykady to znaleźlibyśmy wspólny język. :) :)

Początki mieliśmy wręcz identyczne: polski klon Ponga, Atari XL/XE, A500, A1200, 030/50, ciągła rozbudowa A1200 do PPC/GFX/060/Flicker/... Dopiero przy nowej generacji się rozjechaliśmy. :)

Tak samo uważam, że PowerPC jest trochę ślepą uliczką ale JEDYNĄ możliwą uliczką, bo żadne z amirozwiązań nie ma na tyle "zasobów" żeby przeskoczyć na bardziej popularne rozwiązania.

Też prawdziwą (czytaj "klasyczną", hehe) Amigę traktuję czysto historycznie i sentymentalnie, a praktycznie zainteresowanie nią minęło mi wraz z pojawieniem się nowych rozwiązań sprzętowych i systemowych.

Tak samo jak Mufa staram się ignorować to czego fanem nie jestem. To lepsze i zdrowsze rozwiązanie niż walka z czymś takim.

I tu pojadę ostrzej - też uważam, że środowisko AmigaOS4 byłoby zdecydowanie większe gdyby MorphOS nigdy nie powstał. Chociaż tutaj uczciwie trzeba przyznać, że MorphOS pozwolił niektórym przeżyć okres w którym prawdziwa (czytaj "klasyczna") Amiga doprowadzała już do szału, a nowej Amigi i AmigaOS4 ciągle nie było. Na przykład ja pewnie już bym 10 lat temu zrezygnował z amigowania gdyby właśnie nie MorphOS. Wybrałem go, bo był pierwszy, działał, uwalniał do połatanego AmigaOS3 i można było go używać na nowym sprzęcie (zacząłem na Pegasos I G3/600 z MorphOS 1.4). Gdyby wtedy na AmigęONE był sensowny AmigaOS 4.0 (a nie jakiś Linux z UAE) to pewnie dzisiaj byłbym po tamtej stronie barykady. Chociaż teraz, po 11 latach, cieszę się, że jednak tak potoczyły się moje ami-losy.

No to słucham dalej...

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 13:06:12 przez MDW
[#34] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#35] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@MDW, post #33

Początki amigowania większość osób ciągle związanych (bez przerw) z Amigą ma takie same.

Co do podcastu to widać, że teraz mufa stał się bardziej pragmatyczny bo za czasów execa był przeważnie klakierem Konrada B. Oczywiście zostało mu pare niezrozumiałych toków myślenia w stylu: morphos mi nie podszedł bo miał ikonki PNG ( wtf. :) ), czy wychwalania X1000 nie patrząc na walory techniczne tylko na to, że procesor był produkowany przez małą firemkę, więc X1000 jest taka "specjalna". Całe szczęscie skończył się u niego czerwony hurraoptymizm i został zastąpiony zdrowszym pozytywnym amirealizmem. Dywagacje nad WinUAE dla osób związanych z exekiem.pl są obecnie wartością samą w sobie, mniejsze jest już przywiązanie do marki, boinga i innych rzeczy, z których użytkownicy OS4 byli tak dumni. To sprawia, że samego wywiadu da się teraz słuchać.

PS. Chichot amilosu może teraz sprawić, że jeśli wszystko pójdzie dobrze to na dniach na Linuxie ppc pod powermakiem G5 zostanie uruchomiony uae z qemu z kvmem czyli nie będzie emulacji procka tylko wirtualizacja i AmigaOS4 pójdzie na pełnych G5 2.0, 2.3, 2.5 Ghz zostawiając w tyle prędkościowo X1000 :) więc userzy OS4 możliwe że rzucą się na obśmiewane przez nich wcześniej makowe strucle, a środowisko połączy się znów na jednej platformie sprzętowej.
[#36] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@MDW, post #1

Nuda nic się nie dzieje brak akcji.
Nie dałem rady do końca ponad 3h
[#37] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@Dorian3d, post #36

Przecież to podcast, możesz tego słuchać w kawałkach przez miesiąc wykorzystując czas stojąc w kolejnce, korku, idąc/jadąc do pracy. Po to właśnie walczymy o audio/video na życzenie żeby się oderwać od słuchania/oglądania czegoś wtedy gdy trzeba.
[#38] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@michal_zukowski, post #35

Początki amigowania większość osób ciągle związanych (bez przerw) z Amigą ma takie same.

To fakt, że początki większość ludzi tego typu miało podobne. :)

morphos mi nie podszedł bo miał ikonki PNG

No tak, to było słabe. :) Mnie prawdę mówiąc ikonki akurat zachęciły. :D

Co do wieści na temat wirtualizacji to faktycznie może być gruba sprawa. Bardzo ciekawe.
[#39] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5
Dorzucę 3 grosze do tematu rozwoju Personal Painta. Ten program nigdy nie wyewoluuje do programu 24-bitowego. To tak jakby PageStream miał wyewoluować do programu do tworzenia muzyki. :) Filozofia tworzenia grafiki pixlowej 8bit i grafiki true color to dwie zupełnie różne sprawy. Nawet wielki Photoshop pokazuje, że połączyć tego się nie da. Edycja obrazków 2-256-kolorowych w (genialnym przecież) Photoshopie zakrawa na lekki absurd i jest na poziomie rysowania w windowsowym Paincie.
[#40] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5
Odnośnie platform jaki obsługuje Hollywood to chyba w czasie rozmowy wkradła się mała nieścisłość. Jakim cudem niby Hollywood wspiera iOS? Zerkam na stronę i nie widzę żeby na liście był iOS. Poza tym nie wyobrażam sobie jakim cudem Hollywood miałby się znaleźć w AppStore skoro łamie podstawową zasadę tego sklepu. :)

I jeszcze uwaga na temat "softu" tworzonego przy pomocy Hollywood. Gry to specyficzny gatunek softu i mogą sobie być tworzone w obojętne czym i uruchamiane w dowolnym środowisku. Dlatego jak ktoś potrafi stworzyć coś sensownego w Hollywood to ja nie mam nic przeciwko. Ale programy użytkowe w Hollywood? O mamo... nie... tylko nie to. :) Dostaję drgawek jak widzę coś takiego. Oby powstawało jak najmniej czegoś takiego. To ja już wolę aplikację uruchamianą w CLI i ewentualnie jakiś GUI robiony RxMUI czy czymś w tym stylu.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 15:04:21 przez MDW
[#41] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@MDW, post #40

ten program uzytkowy napisany w hollywood wyglada ok
[#42] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@michal_zukowski, post #41

Jeżeli można w takich skryptach Hollywood tworzyć GUI w MUI to faktycznie wygląda to dobrze i pewnie dałbym się nabrać, że to jest "normalnie" napisany program. Właściwie ktoś mógłby powiedzieć, że to nie różni się już niczym od programów pisanych w Pythonie czy Lua z MUI. Chociaż te hollywoodzkie twory chyba swoje "ważą", nie? :) Byle kawałek narzędzia, które normalnie powinno mieć 200KB, tu waży z 5MB. Niby dzisiaj nie ma to znaczenia ale jednak jakoś tak... niesmacznie. Możliwe, że nabawiłem się uprzedzeń do programów użytkowych tworzonych w Hollywood z takim GUI rysowanym w DeluxePaint. :) Część z nich jest wręcz definicją kiczu.
[#43] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@michal_zukowski, post #41

A co to jest? Bo nie da się powiększyć obrazka a na mojej rozdziałce tak się przeskalował że nawet nie wiem co to jest. A ciekaw jestem.
[#44] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@TomK, post #43

Sqlite manager
[#45] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@TomK, post #43

jak nie pokaż obrazek
link
[#46] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@MDW, post #33

"bo żadne z amirozwiązań nie ma na tyle "zasobów" żeby przeskoczyć na bardziej popularne rozwiązania."

AROS?
[#47] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@rwks, post #46

AROSowi to akurat chyba najbardziej brakuje ludzi żeby coś takiego zrobić. :)
[#48] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5
Pomimo tego ze jestem negatywnie nastawiony do "nowych amig" to szacun dla goscia ;).
[#49] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@SzaryWilk, post #48

No widzisz... a gość nie jest negatywnie nastawiony do starych Amig. :)
[#50] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5
Jak zwykle z podcastu na podcast coraz lepiej. Niemniej jednak, jak do tej pory w większości w programie byli sami sprzętowcy. Chętnie bym posłuchał rozmowy z kimś ze sceny

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 17:45:16 przez Sir_Lucas
[#51] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #5

@SzaryWilk, post #48

A ja jest pełen entuzjazmu z powodu konstruowania nowych Amig. Jednak wciąż liczę na odrodzenie kodu 68k. A do tego potrzebne jest jakieś rozwiązanie rodem z FPGA OK
I gdyby Trevor na "boku" coś wymyślił zarobiłby największą kasę w dziejach swego zarobkowania na amigowaniu...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem