Komentowana treść: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment
[#31] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@Phibrizzo, post #30

MorphOS podobno ma TLSF i to też nie pomaga ?
[#32] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@Pawelek, post #31

MorphOS podobno ma TLSF

Czemu służy słowo „podobno”?
[#33] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@michal_zukowski, post #29

To znaczy, że wszystkie przeglądarki na WebKicie na wszystkich platformach się tak zachowują? Jak to możliwe, że zupełnie tego nie czuć? Safari mogę mieć uruchomione tydzień i jak zamknę wszystkie karty to pamięć jest zwalniana. Aż trudno uwierzyć, że WebKit jest tak koszmarnie lamersko napisany.
[#34] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@MDW, post #33

Część korzysta z webkit2 ktory ma oddzielny wątek na taba, chrome ma takze swoje podobne rozwiazanie.
[#35] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@michal_zukowski, post #34

Aaaa, tak. To fakt, że na innych platformach i przeglądarkach już od jakiegoś czasu to tak działa, że taby są odrębnymi procesami. Ale zawsze tłumaczono, że jest to po to żeby się cała przeglądarka nie wywaliła gdyby strona na jednej zakładce zrobiła coś niedobrego. A tu jest dodatkowy "bonus" w postaci bardziej normalnego zarządzania pamięcią.

Pewnie WebKit2 w OWB i zrobienie każdego taba tak jakby osobną przeglądarką jest tak samo możliwe jak realizacja marzeń SzaregoWilka, nie? ;)

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 21:21:55 przez MDW
[#36] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@MDW, post #35

MDW, jeszcze dobrych kilka lat temu zrobienie przeglądarki z natywnym GUI pod MUI na Webkicie było "niemożliwe", później marcik ze Sputnikiem pokazali, że się da i dalej historie znamy - mamy Odyssey Web Browser. Wcześniej amigowy system na PowerPC był też mało realny i marzeniem. To się wszystko spełniło prędzej lub później. Jedyne co blokuje to czas - jesteśmy coraz starsi i jak by mniej jest osób, które piszą użytkowy software (czyli takiego, dla którego używa się systemu a nie tylko patrzy jak działa po włączeniu zasilania) na amigowe systemy. Zdolnych ludzi jeszcze trochę jest a może byłoby więcej gdyby np. MorphOS Team czy Hyperion wzorem Microsoftu zrobił wersję swojego systemu na tak popularne wśród majsterkowiczów (bo to jest ta kreatywna grupa, która może coś wnieść) urządzenie jak RbPi2 (którego wiem, że nie kupisz, nie musisz pisać;) Na pewno byłoby to atrakcyjniejsze i jakościowo lepsze rozwiązanie, chociaż Hyperion i A-Eon to się zakopali w tym PowerPC to zostaje nam MorphOS Team bo AROS jakości użytkowej moim zdaniem nie gwarantuje.
[#37] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@MDW, post #33

W wersji MorphOS Fab ustawił używanie alokatora systemowego (= malloc). W wersji AROS przełączyłem OWB na wewnętrzny alokator który z systemu pobiera większe porcje pamięci i zarządza nimi sam (efekt jest taki, że "zjada" więcej, ale szadkuje mniej). Wydajnościowo odkąd AROS ma TLSF oba podejścia dają te same wyniki.W styczniu 2015 w WebKit pojawił się jeszcze jeden alokator który alokuje bloki po 32MB z systemu. Na razie nie widzę aby był szybszy od pozostałych rozwiązań.
[#38] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@Phibrizzo, post #30

Dokładnie jest tak jak piszesz, masz rację. Wkurza mnie to niemiłosiernie.
Być może pomogło by to o czym wspomina deadwood, tylko pytanie czy da się tak na MorphOSie.
[#39] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@grxmrx, post #36

MDW, jeszcze dobrych kilka lat temu (...)

Jak tak na to wszystko popatrzymy to rzeczywiście nie jest źle, a wręcz jest dobrze. Raz tego doświadczyłem na własnej skórze. Gdy ponad 3 lata temu sprzedawałem schowaną od lat w domu rodzinnym rozbudowaną A1200/PPC/060/BVision to przed sprzedażą przywiozłem ją do siebie, uruchomiłem i sprawdzałem czy wszystko działa i w jakim jest stanie. Próbowałem tego używać przez godzinę i dłużej bym chyba nie dał rady. Przez 11 lat używania Pegasosa1, Pegasosa2 i teraz PowerBookaG4 z MorphOSem zapomniałem o wielu problemach takiej A1200 z PPC, 060 i kartą graficzną. Powrót na wtedy jeszcze PegasosaG4 był jak wstąpienie do raju. :) I to nawet nie mówię tylko o prędkości. Głownie AmigaOS 3 w porównaniu z MorphOSem mnie odpycha.

A co do MorphOS/AmigaOS4 na ARMy to ja jak najbardziej jestem za. :) Laptopy z ARMem też są.
[#40] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@MDW, post #39

Są laptopy z ARM ? Proszę o namiar.
Jakie te procesory są szybkie ? są odpowiedniki i5, i7 powiedzmy 3Ghz ?
[#41] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@Pawelek, post #40

Przecież prawie każdy Chromebook jest z ARMem. Już teraz ich prędkość byłaby wystarczająca. A sądząc po niesamowitym rozwoju ARMów tylko kwestią czasu jest np. przejście Apple na ARMy. Przynajmniej w laptopach. Chciałbym mieć sprzęt z MorphOSem o szybkości iPhona 6. :)
[#42] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@MDW, post #39

Zgadzam się z Tobą całkowicie, Morphos i Pegasos to był skok jakościowy pod względem używalności systemu. Tych "skoków" zresztą było potem więcej z wisienką na torcie czyli PowerBookiem....
Dobrze zobaczyć taki news z harmogramem prac i podsumowaniem tego co jest już zrobione. Chociaż nie jestem wielkim fanem Amiga OS4, to jednak przyjąłem go z zadowoleniem. Nie wiem jak wy, ale ja bardzo jestem ciekaw w jakim stopniu prace nad wieloprocesorowością są zaawansowane w Morphosie?
[#43] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@Zbysiuk, post #42

jestem ciekaw w jakim stopniu prace nad wieloprocesorowością są zaawansowane w Morphosie?


prace teraz się dopiero zaczną albo przyspieszą :)
[#44] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@Pawelek, post #43

Nie ma i nie będzie, żadnych prac w (aktualnym) Morphosie nad tym tematem. Stanowisko jest takie, ze tego sie nie da zrobic dobrze w skonczonym czasie więc na razie nie bedzie robione.
[#45] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@michal_zukowski, post #44

Stanowisko jest takie, ze tego sie nie da zrobic dobrze w skonczonym czasie więc na razie nie bedzie robione


To stanowisko dotyczy SMP czy innych modeli też ?

Ps. tzn w kwestii czy się da, a nie czy będzie robione.





Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 22:36:15 przez ede
[#46] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@MDW, post #39

"A co do MorphOS/AmigaOS4 na ARMy to ja jak najbardziej jestem za. :) "

zaraz zaraz, a czy ktoś tu nie narzekał jak ze dwa lata temu pisałem o tym, że fajna ściezka dla MorphOS byłby ARM? że za wolne...

a może mnie pamieć myli?

inne pytanie - ARM ma wiele rdzeni - co prędzej natywnie pbsłuży ARM, MorphOS czy AROS? (tak pytam)
[#47] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@rwks, post #46

Dalej są wolne. Ale zanim dostępny dla zwykłego śmiertelnika port powstanie, to może będą już wystarczająco wydajne (czytaj: przynajmniej tak samo jak obecne rozwiązania sprzętowe dla MorphOSa).
[#48] Re: O obsłudze wielu rdzeni na blogu Hyperion Entertainment

@rwks, post #46

zaraz zaraz, a czy ktoś tu nie narzekał jak ze dwa lata temu pisałem o tym, że fajna ściezka dla MorphOS byłby ARM? że za wolne...


Ja tak mówiłem? Nie pamiętam. Ale jeżeli mówiłem to teraz publicznie to odszczekuję. :) Uważam, że ARM byłby bardzo fajną ścieżką. Tak niesamowicie idą w górę, że już w tej chwili wystarczyłyby do nawet bardzo wymagających amigowych zadań (a strach pomyśleć co będzie za 5 lat). Film w 1080p to ja na swoim pierwszym modelu RaspberryPi odtwarzam bez zająknięcia. A taki np. iPhone 6 to się przy takich filmach wręcz nudzi. :) Zdecydowanie wolałbym takie zgrabne przenośne urządzenia niż huczące wiatrakami intelowe kolosy do których trzeba stawiać dodatkową elektrownię.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 23:59:22 przez MDW
[#49] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#50] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#51] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#52] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#53] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#54] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#55] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#56] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#57] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#58] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#59] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#60] [post oznaczony jako OT] wyświetl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem