Komentowana treść: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger
[#31] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@sanjyuubi, post #29

Podejrzewam, ze zagęszczenie elementów wymuszało zastosowanie droższej technologii w produkcji pamięci.


Trzeba tez pamietac ze postep technologii to nie tylko poprawia "minimum feature size", F, (http://www.nature.com/nature/journal/v479/n7373/fig_tab/nature10676_F3.html) ale tez rozmiar pojedynczej komorki pamieci (tranzystor+kondensator) byl przez lata optymalizowany tak dalece, ze obecnie osiagamy niemal teoretyczny limit 4F^2.

http://3.bp.blogspot.com/__ZSc4tYyVNI/TUbRTqMO4iI/AAAAAAAAAF4/h0hE_UfGYIg/s1600/Mcleans1.jpg
[#32] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@waldiamiga, post #28

Bo ja wiem czy taki spory, prototyp chipsetu OCS był chyba większy :)
[#33] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@madman15, post #32

Na zdjęciach widać, że to nie tylko sam CHIPSET, jest nawet panel przedni obudowy!
Swoją drogą, można się nawet doszukać pewnego podobieństwa do dwóch wierz sharp'a x68000.
[#34] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@BULI, post #33

Nawet bardzo nie trzeba się doszukiwać, bo wyraźnie widać podobieństwo do obudowy X68000. Natomiast ciekawi mnie logo CommodoreAmiga :) Czy to jeszcze była Amiga, skoro pisane razem ?
[#35] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@BULI, post #33

:) Jakby tylko zasilacza brak. Ciekawe co z Kickstartem.
[#36] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@imp, post #34

A ten boing zamiast checkmarka?
[#37] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@adam_mierzwa, post #36

To rok 1986, czyli czasy kiedy kiedy Boing Ball naprawdę miał znaczenie, tradycyjnie symbolizował moc chipsetu Amigi i wciąż był tak postrzegany jak widać na prototypie tego nieukończonego chipsetu.

Dlatego ciężko uznać, że dzisiejszy Boing to ten sam Boing, ktoś po prostu wykupił go sobie aby używać jako logo czegoś co dziś nazywa się "AmigaOS", a więc z chipsetem i pierwotnym znaczeniem Boinga nie ma to niestety nic wspólnego. Tworzy to dysonas mniej więcej taki jak logo C= na chińskim telefonie komórkowym, równie daleko oderwane od swojego pierwotnego znaczenia.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 10:28:02 przez jubi
[#38] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@mschulz, post #30

Pamięć obecnie nie jest taka droga, cena jest proporcjonalna do pojemności i szybkości. Za to np. procesor i7 jest dość drogim procesorem.
[#39] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@BULI, post #33

Nie jest to może sam chipset, ale na pewno nie jest to komputer. Jak dla mnie, wygląda to zestaw kart Zorro lub podobnych i nic więcej. Nie ma mowy o kickstarcie, może ktoś wypatrzy tam CPU, ale wątpię.
[#40] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@cholok, post #39

Dzisiaj i tak jest bez znaczenia ten egzemplarz.Dla nas jest tylko informacją,że historia naszej maszyny mgła być inna.
[#41] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@sanjyuubi, post #38

Pamięć obecnie nie jest taka droga(...)

To po co produkuje się komputery z ilością mniejszą niż np. 64GB? Przecież tyle mniej więcej pamięci trzeba żeby wykorzystać możliwości dzisiejszego sprzętu. Jeżeli jest mniej to jest moim zdaniem znów tak samo nieproporcjonalnie jak w przypadku np. CD32 i 2MB. Świat przekroczył magiczną granicę 4GB i dalej się szczypie z RAMem. A zapotrzebowanie na pamięć rośnie strasznie.
[#42] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@jubi, post #37

Dlatego ciężko uznać, że dzisiejszy Boing to ten sam Boing
Myślę sobie, że to najlepiej dowodzi że samo c= i jego ścieżka "rozwoju" była do dupy - wybrali "ptaszka" zamiast boinga, ecs zamiast rangera - gorsze i tańsze rozwiązanie, zamiast rulezować gdy mieli na to szansę, to zaczęli odcinać kupony i padli.
[#43] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@Ferin, post #42

Całe szczęście że Hyperion wybrał właściwe logo, na pewno czeka go wielka przyszłość.
[#44] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@MDW, post #2

Po zwiększeniu ilości RAMu możliwości każdej z tych maszyn rosły naprawdę znacznie.


Jeśli nie pracowałeś nigdy z devkitem np x360 (2x ram w stosunku do retailowej konsoli) to znaczy że bujasz w obłokach.

Prawda jest taka że zamknięte (i ograniczone platformy) oraz model publishingu (np. limit pojemności cartridge, trc/tcr i spełnianie wymogów do publikacji: fps, czasów loadingów etc.) wielokrotnie chroniły odbiorców przed bloatware.
[#45] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@smackme, post #44

No ale bez przesady, nie? Pomyśl co można zrobić na CD32 gdyby miała standardowo rozszerzenie o 8MB. Przecież te 2MB to jest absurd. A zobacz co dzisiaj ludzie robią na Atari XL/XE z rozszerzeniem pamięci. Przecież to wygląda i działa czasem jak na skromniejszych 16-bitowych maszynach. Pamiętam jak kilkanaście lat temu coś tam klepałem na GameBoyAdvance. Dało się na tym robić ale gdyby to miało 2x więcej RAMu to byłaby zupełnie inna rozmowa.

Mi nawet nie chodzi o jakieś absurdalnie duże ilości RAMu. No ale to co dostajemy w zamkniętych maszynach jest wręcz absurdalnie małą ilością w porównaniu do możliwości procesora, układów graficznych. To jest tak jakby do wypasionego auta założyć opony od maszyny rolniczej. Pół biedy jeżeli to jest komputer w którym pamięć jest rozszerzalna. Ale te wszystkie zamknięte rozwiązania bardzo przez to cierpiały. A te "okrojone" jak Commodore VIC-20 to już zupełnie był absurd. Nawet z głupiego Atari 2600 można było wycisnąć niezłe cuda gdyby to miało ze 4x tyle RAMu co ma. Wszyscy przecież wiemy jak bardzo "kroi" się z grafiki wersje gier dla wczorajszych i dzisiejszych konsol. Wszystko jest dołowane pomimo tego, że konsola uciągnęłaby to bez jakiegokolwiek problemu. No ale RAM... Chcesz mieć pełną jakość? Graj w wersję na peceta. :(

Ja nie domagam się nawet jakichś chorych ilości RAMu. Ja tylko chcę żeby ilość RAMu była proporcjonalna do możliwości procesora, układów graficznych, dźwiękowych.
[#46] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@Ferin, post #42

Moim zdaniem gdyby Commodore czekało na Rangera i wypuściło A500 dwa lata później, z większymi kosztami własnymi i wyższą ceną wyjściową to nie byłoby co zbierać po tej firmie. Pamiętaj, że mieli w tym czasie spore problemy finansowe, A500 w ówczesnym kształcie uratowała im tyłki (na A1000 mieli stratę, bo komputer - mimo przewagi technologicznej nad konkurencją - sprzedawał się słabo).
Co do odcinania kuponów - możliwe, że nie za bardzo mieli inną możliwość. Opracowywanie zupełnie nowych układów to była masakra pod względem kosztów R&D, utrzymanie kompatybilności ze starymi - koszmar, a konkurencja nie spała (Atari ze swoimi gotowymi układami z firm trzecich, IBM PC i jego klony z przewagą wynikającą z efektem skali). Wiesz czemu Steve Jobs nie był zainteresowany zakupem prototypu Lorraine? Powiedział "too much hardware" i wygląda na to, że miał chłop rację.
[#47] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@jubi, post #37

To rok 1986, czyli czasy kiedy kiedy Boing Ball naprawdę miał znaczenie, tradycyjnie symbolizował moc chipsetu Amigi

Naprawdę uważasz, że gdyby Commodore jednak cudem przetrwało do 2015 roku to dzisiaj Amiga miałaby układy graficzne projektowane w Commodore? Czasy się zmieniły, dzisiaj wszystko projektuje się zupełnie inaczej. Skoda czy Seat też nie mają swoich silników, bo lepszym rozwiązaniem było wzięcie ich od Volkswagena. Dożyliśmy czasów unifikacji, standaryzacji. Ja nie chcę mieć np. amigowego internetu tylko po prostu internet w Amidze. Nie widzę sensu żeby Commodore robiło coś czym na pewno nie wygra z AMD czy NVidią. Po co? Narobią się, a efekt i tak będzie słabszy. Niech lepiej zajmą się tym co Amigę wyróżnia - AmigaOS. Dzisiaj tym różnią się platformy. To i tak cud, że są nowe amigowe systemy. AmigaOS/MorphOS nie interesowałyby mnie gdyby to była kolejna dystrybucja jakiegoś Linuxa poprzerabiana na amigowy wygląd.
[#48] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@recedent, post #46

Wiesz czemu Steve Jobs nie był zainteresowany zakupem prototypu Lorraine? Powiedział "too much hardware" i wygląda na to, że miał chłop rację.

No i zrobił monochromatycznego Macintosha. Raczej słabe to było w porównaniu z Amigą. :) Mnie by raczej w tamtych czasach nie zainteresowało gdybym zobaczył działającą obok Amigę.
[#49] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@MDW, post #48

Słabiutkie :) Amiga 1000 w tamtym czasie była potęgą, tylko zabrakło jakiegoś szpeca od marketingu, żeby pokazać to cudo światu i sprzedać. Co do A500 to mam mieszane uczucia. A500 była potrzebna jako tani komputer domowy dla mas, ale w takiej formie jaką prezentowała A500 to raczej nie była wymarzonym następcą A1000 dla Jaya Minera. Jay był wizjonerem, genialnym specjalistą od hardware, ale Commodore najwyraźniej tłumiło jego wizjonerskie zapędy. Ranger mógł skierować Amigę na lepsze tory niż kolejne odgrzewane kotlety jakimi był każdy kolejny model po A1000.
[#50] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@MDW, post #48

Nie no, Macintosh Classic to było 5 lat wcześniej. W 1985 Apple projektowało już Macintosha II, (wypuścili go akurat na premierę A500) który kolor już miał i to 8 bit z 24-bitowej palety (czyli coś czego Amiga dorobiła się - bagatela - 5 lat później).

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 10:01:38 przez recedent
[#51] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@recedent, post #50

W 1985 Apple projektowało, a Amiga 1000 miała premierę :) W 1985 roku A1000 nie miała sobie równych
[#52] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@imp, post #51

Zgadzam się i to własnie napisałem w swoim przedostatnim poście. Nie miała sobie równych, ale jednocześnie mało kto chciał ją kupować (słabo oprogramowana i jednocześnie za droga dla przeciętnego "gracza/użytkownika domowego") i nie oddaliła od C= widma bankructwa. Kolejne modele (mimo mniejszych nakładów na produkcję) nie były już na rynku niczym superinnowacyjnym - za to wygenerowały zysk, dzięki któremu firma mogła jeszcze kilka lat funkcjonować. Oszczędności (być może konieczne) na projektowaniu nowego chipsetu wkrótce się jednak zemściły i Amiga pozostała w tyle za peletonem. Reszta jest milczeniem, a milczenie jest złotem. Ergo - reszta jest złotem.
[#53] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@recedent, post #52

Chciałbym co nieco sprostować (dane z old-computers.com):

Amiga 1000 (1986) - 1500 USD

Apple Macintosh (1984, Monochromatyczny) - 2495 USD
Apple Macintosh Plus (1986, Monochromatyczny) - 2600 USD

A Macintosh Classic powstał dopiero w 1993 roku.

Także cena chyba nie była tu głównym czynnikiem słabej sprzedaży A1000, raczej wspomniany brak oprogramowania i słaba reklama. Brak oprogramowania wynikał z tego, że był to zupełnie nowy pomysł, niekompatybilny ze starszymi produktami firmy Commodore, no i sama firma chyba nie miała jeszcze pomysłu, do czego można ten komputer wykorzystać. Ale to tylko moje zdanie.

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 15:22:22 przez SuperBuster11
[#54] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@MDW, post #41

To po co produkuje się komputery z ilością mniejszą niż np. 64GB?


Za takimi wybujanymi wymaganiami to wszystko będzie drogie, zwłaszcza, że przeciętny użytkownik komputera i przeglądarki nie potrzebuje więcej niż 4GB, a są ludzie którzy używają komputerów z 1GB pamięci. Kiedyś ludzie nie było stać na komputer, a co dopiero pamięci, a dzisiaj kupujesz komputer, który Ci starcza do powszechnych zastosowań za mniej niż jedną średnią wypłatę.

Może wymień jakie to możliwości da Ci te 64GB, a czego nie da 8-16GB, bo chyba masz na myśli zastosowania, które zostaną wdrożone może za 10 lat.

Wróćmy także do liczenia, pierwszy lepszy z google procesor 6-rdzeniowy Intel Core i7 980X ma ponoć 1,1mld tranzystorów, 64GB pamięci x 1,024 x 16 = 1048,576 mld elementów (tak, z tego krzemu zrobiłbyś prawie 1000 wymienionych wcześniej procesorów - policz sobie ile kosztuje teraz 64GB pamięci, a ile 1000 procesorów), nie trzeba chyba być geniuszem, aby zrozumieć, że technologia do wytworzenia takiej ilości elementów oraz ilości odpowiedniego krzemu jest znacznie droższa. Pomimo tego, że jest to jedynie pojemnik na bajty, dla krzemu i zastosowanej technologii nie ma to absolutnie żadnego znaczenia.




Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 16:08:22 przez sanjyuubi
[#55] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@imp, post #51

Gry na Amige nie powstały tak od razu, a profesjonalne oprogramowanie biurowe nie powstało nigdy.

Powstały fajne programy dla muzyków amatorów do zabawy sampelkami i kanałami, ale dla muzyków profesjonalnych studyjnych lepszy był tańszy Atari ST i jeden dobry program co obsługiwał Midi. Za to powstały świetne programy dla grafików wszelkiej maści. Jupi.

Jedynie A500 miała przystępną cenę. I gdyby nie ona, to sprzedaż Amig by nie przekroczyła miliona, a AGA pewnie nigdy by nie powstała.

Czy pamiętacie taki yyyy nie wiem jak to nazwać konkurs czy plebiscyt "Komputer roku". Wybierali go przedstawiciele dziennikarzy pracujących w prasie komputerowej, biorąc pod uwagę takie rzeczy jak: parametry komputera, ilość i jakość softu, stosunek możliwości do ceny.

Komputer roku 1985
- Domowe: CPC6128...
- Osobiste: AtariST....

Komputer roku 1986
- ??? niestety nie znalazłem danych :(

Komputer roku 1987
- Domowe: A500/520ST+/SpectravideoSV738/CPC6128/C128.
- z Motorolą: Mac2/MegaST/MacSE.
- PC 16bit: IBM-PS2-30/AmstradPC1640
- PC 32bit: CompaqDeskpro386/IBM-PS2-50.

Komputer roku 1988
- Domowe: AtariST/Archimedes/A500/PanasonicMSX2.
- z Motorolą: Mac2/MegaST/SharpX68000.
- PC 16bit: ZenithEasyPC/AmstradPC1640/SchneiderEuroPC/CommodorePC20.
- PC 32bit: CompaqDeskpro386/IBM-PS2-70/NEC-PC98RA2.

Komputer roku 1989
- Domowe: A500/AtariST/PanasonicMSX2/Archimedes.
- z Motorolą: Mac2cx/NeXT/MegaST/SharpX68000.
- PC 16bit: IBM-PS2-30/Hyundai16XT/AmstradPC1640.
- PC 32bit: Dell325/NEC-PC98...

Tyle znalazłem i nie widzę Amig z tysiącami.



Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 16:50:41 przez ZbyniuR
[#56] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@SuperBuster11, post #53

Faktycznie, Classic powstał dopiero w 1990. Miałem na myśli Macintosh 128k (z 1984 roku - ten sam, którego widać w tej reklamie A1000):



Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 18:40:20 przez recedent
[#57] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@recedent, post #56

Reklamy zwykle są tendencyjne. Ciekawe ile w USA kosztowały Pecety innych firm niż IBM.
Z tego co czytałem to najpopularniejsze były z firmy Tandy.
[#58] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@recedent, post #56

Tylko był jeden haczyk Cena IBM PC i Amigi nie zawierały ceny monitora
[#59] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@SuperBuster11, post #53

No i jeszcze AtariST (1985) -1000 USD.

Niestety, już w tamtych latach dominacja PC była duża, co potwierdza cytat z pewnej gazetki:
You don't ask whether a new machine is fast or slow, new technology or old. The first question is, "Is it PC compatible?"
[#60] Re: Odnaleziono prototyp chipsetu Ranger

@cholok, post #59

Niestety, już w tamtych latach dominacja PC była duża

I to był dramatyczny wręcz absurd. Całe życie nie mogę zrozumieć jakim cudem taki śmieszny pecet z DOSem się przyjął w czasach gdy dostępne już były takie rozwiązania jak: Macintosh, Amiga, Atari ST/STE.
Pamiętam gdy ja pierwszy raz zobaczyłem peceta z DOSem (jeden XT, drugi AT/286). Zupełnie nie zrobił na mnie wrażenia i raczej potraktowałem go jak konkurencję dla Atari XL/XE ze stacją dysków. :) No a oglądana wtedy przez sklepową szybę Amiga to była idea z zupełnie innej galaktyki. Coś działającego na zupełnie innych zasadach, inna epoka. Ja nawet wtedy nie porównywałem Amigi do PC, bo byłem przekonany, że to są dwa zupełnie różne etapy rozwoju komputerów. Myślałem, że PC/DOS to jest rozwinięcie komputerów ośmiobitowych, a Amiga/AtariST (o Macintoshu jeszcze nie słyszałem) to następna generacja komputerów. Gdyby mi ktoś wtedy powiedział, że PC przeżyje do 2015 roku to bym go wyśmiał. Patrząc na tego DOSa, CGA, EGA, brak dźwięku, byłem przekonany, że to jakiś odchodzący model. :) :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem