Komentowana treść: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika
[#1] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika
Bardzo fajny artykuł. Mufa mógłby się sporo od Radzika nauczyć.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 14:47:45 przez michalmarek77
[#2] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika
Zgadzam się z tym, że 2016 będzie rokiem M68k, zwłaszcza implementowanego w układach FPGA. Coraz więcej ludzi zorientuje się, że systemy „nextgen” nigdy nie dogonią mainstreamu, mimo heroicznych wysiłków takich jak Odyssey. W związku z tym, MorphOS czy AmigaOS 4 to też już jest coś z pogranicza retro.
[#3] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@Krashan, post #2

Jak 68k zbliży się mocą do PPC 1Ghz to pojawi się wersja MorphOS-a na tzw. klasyka. To byłby news. szeroki uśmiech
[#4] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@KM, post #3

Na to przyjdzie nam długo poczekać. W praktyce jednak ta gigahercowa moc jest potrzebna do przeglądarki i oglądania filmów. W momencie gdy te dwa zadania scedujemy na peceta za 500 złotych (który zrobi to znacznie lepiej...) okaże się, że moc w okolicach „68060 @ 300 MHz” śmiało zaspokaja retropotrzeby. Backport MorphOS-a na M68k? To byłoby nawet interesujące i mając w perspektywie sprzęty na FPGA mogłoby mieć większy sens, niż pozostająca wciąż w zapowiedziach przesiadka na x86_64...
[#5] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika
Ciekawie się czyta. Mam nadzieję, że autorowi uda się zrealizować założenia na obecny rok.
[#6] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@Krashan, post #4

W sumie gdyby sensownie udało się połączyć stare tryby z chipów Amigi z kartą grafiki na poziomie VooDoo5/ATI 9200 i zamknąć w FPGA (wiem trudne, ale kiedyś karty grafiki były w FPGA), to klasyk w FPGA będzie rządził, a my nie utracimy dostępu do starych gier i starych użytków, które powinny śmigać na takim zestawie. Tak jak zauważyłeś PC i Windowsa nie dogonimy, każdy (lub prawie) korzysta z PC, więc może faktycznie lepiej całą parę puścić w FPGA. Musi jednak pojawić się ktoś wiarygodny, kto temu będzie przewodził.
[#7] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@Krashan, post #4

Sama "gigahercowa" moc już nie wystarcza, i to od dawna. Samym "gigahercem" nie odtworzysz filmiku zakodowanego w h.264 (o h.265 nawet nie wspomnę) - potrzeba i większej mocy na rdzeń (w świecie Amigi nie ma...), i kilku rdzeni (w praktyce też nie ma...), albo wspomagania sprzętowego i odpowiedniego sterownika (też nie ma... tak przy okazji, Amiga X1000 właśnie zakończyła swój półkowy żywot - ile powstało oprogramowania "dla ludu" wykorzystującego tę słynną Xenę?).

Sieć pewnie jeszcze dałoby się pewnie przeglądać na topowych AmigaOne... ale już np. darmowy program, którym obrabiam zdjęcia z wakacji, wymaga do poprawnego działania chyba ze 2 GB RAM'u, w praktyce zalecane jest sporo więcej, procesor 64-bit, i karta graficzna zapewniająca OpenCL z 2 GB własnej pamięci.... więc o czym my tu w ogóle mówimy?

Zostawmy już lepiej Amigę do czystego retro - może trochę odświeżonego, np. WHDLoad'em czy AmigaOS 4.x.

FPGA to bardzo ciekawie zapowiadająca się droga, ale... to dopiero początki. MiniMig (jeśli się nie mylę) wymagał jeszcze procka 68000, co do MIST'a... cóż - mam to ustrojstwo, i jestem lekko przerażony tym, jak dużo oprogramowania nie chce działać. Zdaje się, że rdzeń dla FPGA Arcade jest na podobnym poziomie rozwoju, do tego zdobycie samej płyty graniczy z cudem (mimo że ich strona twierdzi że, sprzęt jest do kupienia u dystrybutorów - mi się ta sztuka nie udała... prawdę mówiąc, nawet dystrybutorów niełatwo znaleźć). Natami umarło, a jej odrodzona forma - czyli Vampire - chyba dopiero zacznie być dostarczana do ludzi (zresztą dalej wymaga on do działania sprzętu sprzed ćwierć wieku).

Porównałbym obecne FPGA do UAE z drugiej połowy lat 90'tych.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 16:24:07 przez Cedrat
[#8] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@Krashan, post #2

W związku z tym, MorphOS czy AmigaOS 4 to też już jest coś z pogranicza retro.

Z tym że, parafrazując MPSa z jednego ze wstępniaków, za 20 lat amigowcy (klasykowcy) dalej będą amigować na swych mooocno połatanych 50-letnich Amigach, podczas gdy o MorphOS i AmigaOS 4.x+ nikt już nie będzie pamiętał... ;)
[#9] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@vojo, post #8

Tak, 20 amigowców siądzie przy działającym sprzęcie a pozostalych 20 siądzie przy niedziałającym.
[#10] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika
A mnie się najbardziej podoba największe "wydażenie" w postaci Vampire. Radzik, proszę Cię, popraw to bo oczy bolą. Chciałem skomentować pod blogiem, ale używam Odyssey :)
[#11] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@recedent, post #10

Dokładnie MC68k wraca ! A najważniejsze że podjarali się tym tacy ludzie, którym podoba się taka dziwna perspektywa. Każdy czeka jak będzie w praktyce działała Amiga 500-1000 MHz ?
[#12] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@Voyox, post #11

Hmm.. ok 1000Mhz i co dalej? AOS w kilku kolorach? Wyjaśnij proszę ale tak szczerze bo absolutnie nie rozumiem co można na takim czymś robić?
[#13] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@RadziN, post #12

Vampire ma HDMI, tylko trzeba jeszcze zaprogramować kartę graficzną/SuperAGA i wtedy to będzie Amiga z GFX.
[#14] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@Andrzej Drozd, post #13

@Andrzej Powiedz mi co możesz na tym zrobić więcej niż na rozbudowanej A1200/A4000? Oczywiście zakładasz bezproblemową kompatybilność co takie 'SuperPewne' nie jest. Jak dla mnie to jakaś kolejna ślepa uliczka. Do klasykowania, ok jak ktoś lubi. Ale smutna prawda jest taka, że nawet jak te marzenia się ziszczą (czego oczkującym gorąco życzę) to ta hipotetyczna 1000Mhz Amiga stanie się tym czym są NextGeny szybką platformą gdzie do prawdziwej pracy mocy jest jeszcze zamało/albo nie ma softu by sensownie pracować.
[#15] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@RadziN, post #14

Ale smutna prawda jest taka, że nawet jak te marzenia się ziszczą (czego oczkującym gorąco życzę) to ta hipotetyczna 1000Mhz Amiga stanie się tym czym są NextGeny szybką platformą gdzie do prawdziwej pracy mocy jest jeszcze zamało/albo nie ma softu by sensownie pracować.

Nextgeny PowerPC nigdy nie wyjdą poza tą granicę. A nawet jeżeli któryś z tych systemów przeskoczy na x86_64 (w sumie AROS już to przecież zrobił), to będziesz miał jeszcze więcej mocy, z którą nie będzie za bardzo co począć... A Firefox i Chrome i tak zawsze będą lepsze od OWB. A skoro się bawimy, to równie dobrze można się bawić na hipotetycznej „500 MHz Amidze”.
[#16] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika
Panowie i panie właśnie dlatego jestem fanem amigi, ze na niej można było robić takie rzeczy które się konstruktora nie śniły i możne zamiast płakać, to zacznijcie coś robić, ja od samego początku mówiłem, ze amiga ng jest ślepa uliczka i trzeba było rozwijać klasyczna linie, czyli motorolka plus chipsety itd itp no ale cóż nikt nie słucha szaregowilka ha ha ha.
[#17] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@SzaryWilk, post #16

Ale kocopoly sadzisz. Ja mam na mysli prace, a nie jakies "kiedys to ja na Amidze takie rzeczy robilem a inni to juz..." super, a teraz przestawianie ikonek, whdl inne klasyczne duperele. I to ile Mhzow bedzie miala nic nie zmieni. Szary no-offe ale jak by Ciebie ludzie sluchali... to by w zimie w klapkach chodzili. Sorry. ;P
[#18] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@RadziN, post #14

Pewnie będzie można zrobić to co na WinUAE, czyli komfortowo odpalić NetSurfa, programy graficzne, itd.
Ja mam A1200 z Apollo 040/40 i A1200 z BlizzardemPPC+BVision. Nie jestem aktualnie zainteresowany Vampirem, a gdy chcę odpalić "szybkiego" PPainta, itd. to mam WinUAE który mi pokazuje około 900 MIPS.
Może kiedyś się skuszę, ale FPGA musi być duuuużo szybsze niż jest aktualnie.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 23:22:01 przez Andrzej Drozd
[#19] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@Cedrat, post #7

Sieć pewnie jeszcze dałoby się pewnie przeglądać na topowych AmigaOne... ale już np. darmowy program, którym obrabiam zdjęcia z wakacji, wymaga do poprawnego działania chyba ze 2 GB RAM'u, w praktyce zalecane jest sporo więcej, procesor 64-bit, i karta graficzna zapewniająca OpenCL z 2 GB własnej pamięci.... więc o czym my tu w ogóle mówimy?


bez przesady, po prostu wszyscy twórcy/producenci softu na PC/Mac olewają optymalizacje, zamiast tego windują wymagania, a klient leci do sklepu po nowego PeCeta z perdylionem RAMu i wincyj rdzeniuf, żeby ściąć fotkę z aparatu dla potrzeb jakiegoś fuckbuka czy instadramat, to jest dzisiaj proadvancedsoftuser
[#20] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@Cedrat, post #7

ale już np. darmowy program, którym obrabiam zdjęcia z wakacji, wymaga do poprawnego działania chyba ze 2 GB RAM'u, w praktyce zalecane jest sporo więcej, procesor 64-bit, i karta graficzna zapewniająca OpenCL z 2 GB własnej pamięci.... więc o czym my tu w ogóle mówimy?


Zmień ten program, bo zdecydowanie coś nie tak jest z nim.
[#21] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@Voyox, post #11

Jeah, klasyki popędzane kilkuset megahercami! Nareszcie potworki napisane pod Backbone będą działać normalnie i nikt nie będzie narzekał, że potrzebne jest 030+
[#22] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@RadziN, post #17

Proszę cie,teraz dzięki strategi a raczej jej braku łę łona, amigowcy chodzą w klapkach w zimę a raczej bez klapek czyli sprzętu,prawda jest taka ze amiga na dzień dzisiejszy i przy tej kasie która dysponują osoby, powiedzmy którym się wydaje że kontynuują linie amigi,nie ma szans na konkurencje z obecnymi firmami.Nowe amigi po 20 tys zł na które nie ma oprogramowania i które nie nazywają się amigami bo nie maja praw do nazwy wiec o czym my piszemy,wiec ja ciebie proszę .
[#23] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@SzaryWilk, post #22

A teraz pokaż tę "nową amigę po 20 tys zł" albo przestań trollować.
[#24] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika
Przeczytałem i niestety zgadzam się z tym podsumowaniem.

Systemy NG ( AmigaOS4 i MorphOS ) w zasadzie nie istnieją :( .

Powody są różne, jednak nie zmienia to pewnego niepokojącego stanu :

- nie ma sensownych nowych komputerów zarówno dla OS4 jak i dla MorphOS
- brak nowej przeglądarki www ( OWB 1.24 na mosie jest z kwietnia 2014 )
- brak "mocy" nowych komputerów, dalej najszybszą "Amigą" jest PowerMac z wiekowym PPC G5 .
- brak jakiejkolwiek perspektywy rozwoju sprzętu oraz oprogramowania :( .

Obawiam się, że wkrótce jeżeli będziemy chcieli amigować, to pozostaną nam albo stare 30 kilku letnie klasyki, albo WinUAE :( .
[#25] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@SzaryWilk, post #22

W sumie to nie moja sprawa, a raczej nie mój poziom zainteresowania: Jaki sprzęt jest do dyspozycji dla użytkowników AOS4.x ale po kilku chwilach szukania na rodzimym poletku (retroami) można kupić SAM 460 za kwotę całkiem rozsądną jak na hobbystyczne amigowanie, a nie jakieś mityczne 20k, które powtarzasz bez sensu. A ile? Sprawdź i nie powtarzaj głupot! To ja Cię proszę, Szary odstaw już napoje wyskokowe już po sylwestrze.
[#26] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@trOLLO, post #24

Obawiam się, że wkrótce jeżeli będziemy chcieli amigować, to pozostaną nam albo stare 30 kilku letnie klasyki, albo WinUAE :( .

Albo też konstrukcje, w których procesor i chipset zostaną zrekonstruowane w technologii FPGA. Trzy drogi do wyboru.
[#27] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@Krashan, post #26

Chciało by się pozaklinać rzeczywistość, że będzie super hip-hurra ale niestety chyba masa krytyczna rozwoju NG została osiągnięta lub jesteśmy jej bardzo blisko. FPGA? Dla mnie to ślepa uliczka nigdy nie da mi tego co MOS poganiany G5, a to rozbestwia i wystarcza do poamigowanie i do zastosowań zawodowych (ssh, RDP, mercurial, gadu).
[#28] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@RadziN, post #27

Dla mnie to ślepa uliczka nigdy nie da mi tego co MOS poganiany G5

Każdy ma swój punkt widzenia na tę sprawę. MorphOS, nawet poganiany G5, też nie daje tego i owego, co daje klasyk. Są to rzeczy czasem wymykające się logice, ale gdy do jakiejkolwiek formy amigowania przyłożymy czystą logikę, to wszystkie okażą się ślepą uliczką.
[#29] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@Krashan, post #28

w ogóle wszystko jest ślepą uliczką, vanitas vanitatum et omnia vanitas
[#30] Re: Podsumowanie roku 2015 wg Radzika

@R-Tea, post #20

Zmień ten program, bo zdecydowanie coś nie tak jest z nim.


Co niby nie tak? Wszystkie programy typu 'cyfrowa ciemnia' mają podobne wymagania - zarówno darmowe Darktable czy RawTherapee, jak i komercyjne - typu Adobe Lightroom, Capture One, czy DxO Optics Pro. Typowe matryce współczesnych aparatów mają po 20 megapixeli, programy po otwarciu RAWek przekształcają wartości każdego punktu na float'y (inaczej szybko kumulowałyby się błędy zaokrągleń), do tego dochodzi pamięć (rozmaite bufory) potrzebne na działanie filtrów - obrazeczek po transformacie falkowej trochę miejsca w pamięci zajmuje i praw fizyki pan nie zmienisz. A teraz wyobraź sobie, że nakładasz na zdjęcie z 7 filtrów i na końcu decydujesz się na zmianę parametru tego, który program zastosował jako pierwszy, powoli przesuwając suwaczek... Oczywiście aplikacje są zoptymalizowane, na potrzeby edycji czasami używają mniejszej rozdzielczości, itp. - ale i tak potrzeba całkiem sporo mocy obliczeniowej.

Nie każesz mi chyba korygować aberracji chromatycznej obiektywu czy wyciągać szczegółów z cieni w Deluxe Paincie...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem