Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16
[#1] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16
W pierwszym zdaniu tego odcinka już bzdura padła.
[#2] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16
Update dla Indi to nie taki sobie update, tylko dość znaczący update.

Szczegółem to może jest że ten update jest z 2012 roku:)

This includes changes of V1.10, but uses lower power settings for the FPGA, which may improve performance with flaky power supplies


Ale to co wnosi jest istotne, bo A604 ma dość luźne zlazę plus duże zapotrzebowanie na "prąd" Indi, było pewnie powodem występowania w mojej A600 grenn scren czasami, teraz może to ustąpi:)

Tak że lepiej późno niż wcale JensOKok, racja
[#3] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16
Tyle gadania na temat śmierci stacjonarnych PC. Równie "prorocze rozważania" co o upadku książek wydanym drukiem (mają się dobrze).
Amiga nie powinna ścigać się na polu na którym nie ma szans - to takie proste. Trzeba zdefiniować na nowo komputer osobisty, i rozwijać go w taki sposób żeby nie był zintegrowany z Siecią. To co teraz może wydawać się archaizmem - w przyszłości ludzie mogą szukać właśnie tego.
[#4] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16
Czy kolega Radzik moglby nie uzywac wiecej sformulowania MORFOES tylko MORFOS ?
Bo mi sie to z Morfeuszem kojarzy OK
[#5] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@selur, post #4

uzywac wiecej sformulowania MORFOES tylko MORFOS

A ja od zawsze mówiłem Morfoes a nie morfos, być może z tego powodu że nigdy nie mówiłem Amigaos, tylko Amigoes.
[#6] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16
edit. albo nieważne siedzi, pije i chrupki

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 23:31:10 przez snajper
[#7] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@adam_mierzwa, post #3

Od dekady obserwuje się jak ilość sprzedawanych Laptopów rośnie, a stacjonarnych maleje. I jakoś ze 2 lata temu (jeśli dobrze pamiętam), sprzedano po raz pierwszy więcej lapków niż skrzynek. Jak ktoś się obraca w środowisku fanów dużych gabarytów to nie widzi żadnych zmian, choć o nich słyszy. Ale te tendencje się utrzymują i w takim tempie za 10 lat niewiele będzie sklepów które nadal będą je oferowały, bo odejdą w zapomnienie tak samo jak Amigi. Oczywiście fani starych rozwiązań będą je reanimować przez następne 30 lat. Nie będę tego opisywał bo zjawiska temu towarzyszące każdy tutaj zna doskonale. ;)

Jedynie netbooki pojawiły się na krótko i zniknęły wyparte przez tablety i smartphony, choć boom na tablety też zwalnia bo trudno je zmieścić w kieszeni.

W ubiegłym miesiącu ilość urządzeń z Androidem wyprzedziła ilość tych które mają Windowsa. Ale spokojnie, Microsoftowi nic się nie stanie, bo inwestuje w nowe dziedziny i jakoś przetrwa. W końcu to nie Commodore. :D

To że papierowe książki nie zniknęły nie znaczy że mają się dobrze. Ilość prosperujących drukarni oraz nakłady maleją odkąd pojawił się Internet. Z papierowymi czasopismami jest tak samo. Choć więcej czytelników tracą na korzyść treści filmowych lub do słuchania niż PDFów i eBooków. Ponieważ nałogowi czytacze są konserwatywni i wolniej się przekonują do czytania z ekranu, nawet jeśli już je noszą w kieszeniach. Ale papier zmierza do lamusa, i oby dotarł tam zanim znikną lasy deszczowe.

A komputerom bez dostępu do sieci wróżę sukces pod jednym warunkiem... jeśli globalny konflikt sprawi że sieć padnie. A potrafię sobie wyobrazić że tego dożyjemy.
[#8] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@ZbyniuR, post #7

papier zmierza do lamusa, i oby dotarł tam zanim znikną lasy deszczowe.


O matko... Naprawdę wierzysz, że Polspeed którego kupujesz w lokalnym Tesco czy innej Biedronce robi się z mahoniu, hebanu czy balsy?

Jeśli globalny konflikt sprawi, że sieć padnie to równie dobrze może sprawić, że padnie sieć energetyczna. Cholera, na co mi wtedy mój prądożerny G5? Efiko, wróć!
[#9] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16
Takie małe sprostowanie. Feedly to nie jest usługa Google. To jest wręcz konkurencja do usługi, którą Google zamknęło jakiś czas temu uznając, że RSSy nikogo już nie interesują (czy może raczej nie potrafią na tym zarabiać). I właśnie na tym zamknięciu Feedly wypłynęło. Trafiło im się wtedy jak ślepej kurze ziarno.
Słucham dalej...
[#10] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@ZbyniuR, post #7

Ja nie potrafię czytać książki np na smartfonie czy jakimś innym Kindle brrr i nie przekonuje mnie tutaj wygoda bo jest mały czy, że zmieści się w nim nie jedna książka. Kiszka.
[#11] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16
Ciężka sprawa z tym odcinkiem.
Może utworzenie dwóch gałęzi podcastu - AmiWigilia oraz AmiWigilia
NG ustrzegło by od słuchania o "struclach ze śmietnika" czy o tym, że 020/030 to zło i każdy normalny Amigowiec powinien myśleć o rozwoju czyli o nowym PowerPC, na którym kuleje przeglądarka, wykorzystywany jest 1 core...

ps. bardzo ciekawa ta różnica wydajności G5 vs G4. Zrzucałbym to na optymalizację oprogramowania pod G4 i brak optymalizacji pod kątem G5. Muszę coś więcej na ten temat poszukać
[#12] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@sid777, post #11

od słuchania o "struclach ze śmietnika"

Eeee tam. O wyciągniętych ze śmietnika pięćsetkach czasem miło posłuchać. szeroki uśmiech
[#13] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@sid777, post #11

No z tym nic nie zrobimy, prowadzący jest wyraźnie zafascynowany NG i to w zasadzie tylko ze stajni OS4. I nie ma na to innej rady jak uruchomić jakiś inny podcast z innym prowadzącym.
[#14] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@MDW, post #12

:) Tak, właśnie o to mi chodziło, że w Amigowym
podcast "strucel ze śmietnika" to trochę słabe określenie na piękny sprzęt,
który został przez kogoś brutalnie potraktowany.
Możliwe, że w tym struclu więcej wyrafinowania, myśli, fantazji, itp. niż w PC z PowerPC.
[#15] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@Sokok, post #13

Najlepiej było by wziąć IVONA-e , i na zasadzie że każdy wysyła Newsy i komputerowy lektor to czyta

Można by zrobić Podcast 24/7 jak by IVONA czytała RSS tylko to ktoś musiał by to ogarnąć.

I by nie było że podcast jest czerwony niebieski czy szary, tylko suwakiem by się ustawiało jakie mamy poglądy i każdy by słuchał tego czego chce

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 11:21:07 przez TechNineWonder
[#16] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@sid777, post #14

Strucel ze śmietnika to jest Mac z Power PC Nie Amiga 500ok, racja

Strucla Jabłkowa

to trochę słabe określenie na piękny sprzęt


No ktoś może dostrzec piękno w Mac G5, taka Chinka z nadwagą pożerająca dużo prądu.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 11:26:51 przez TechNineWonder
[#17] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@TechNineWonder, post #16

A jak nazwać A500 ze śmietnika? "Złommodore Amiga"?
[#18] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@sid777, post #11

"Wydania specjalnie" służą wyłącznie marudzeniu. radzik marudzi o przeglądarce, Adam Zalepa o przyszłości MorphOS-a. Obaj marudzą o Vampire. Jest dużo "cza by było", o "piniondzach", nawracanie jak bumerang co pół godziny te same kwestie. Mieli zaległości ;)
Ale na początku zawsze jest "serwis informacyjny" czyli co się wydarzyło od ostatniego WS. Jeśli żadne z wyczytanych wydarzeń cię nie interesuje, to próżno oczekiwać ze padną później ciekawe dla ciebie kwestie.
Polecam odcinki z gośćmi, o wiele ciekawsze niż WS czyli "co by było gdyby babcia miała wąsy".
[#19] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@adam_mierzwa, post #18

Ja myślę, że ciekawy byłby taki kanał wideo z dwójką prowadzących, przeglądających (powiedzmy, na tablecie) amigowe newsy z ostatniego miesiąca i komentujących je na żywo. Coś w stylu "przeglądu prasy" z telewizji śniadaniowych.
To kto się pisze na drugiego prowadzącego?
[#20] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@recedent, post #19

Podoba mi się ten pomysł, jestem na tak :)
[#21] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16
Ja nie rozumiem tego marudzenia, że w podcaście mówi się tylko o NG czy tylko o Classicu. Są to składowe naszego ami-światka i każda jego część ma prawo istnieć. Jednego interesuje rozwój systemu operacyjnego na możliwie najbardziej dzisiejszym sprzęcie, a innego interesuje rzeźbienie assemblerem po rejestrach gołej Amigi 500. Ja nie używam klasycznej Amigi od lat i nie śledzę newsów z nią związanych zbyt dokładnie. Ale właśnie dlatego z radością słucham odcinków w których są omawiane sprawy dotyczące najniższych modeli Amig. Dzięki temu mniej więcej orientuję się co tam słychać w świecie dyskietek, monitorów PAL i myszek kulkowych. Mógłbym się wkurzać, że niewiele jest w podcaście MorphOSa ale się nie wkurzam. Prowadzący używa tego czego używa i ma do tego pełne prawo. Ja po prostu słucham co jest i mam z tego radochę. szeroki uśmiech

Wobec proponuję po prostu żyć i pozwolić żyć innym. OK
[#22] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@MDW, post #21

Zastanawia mnie czy w czasach czasopisma Commodore&Amiga też były takie wojenki między starym i nowym.
[#23] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@ZbyniuR, post #22

Raczej nie, bo każdy komodorkowiec marzył o Amidze
a amigowiec nie interesował się małymi komodorkami (oczywiście uogólniając)
.
[#24] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@MDW, post #21

Absolutna zgodaOK
[#25] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@MDW, post #21

Dodam jeszcze, że nie obraziłbym się gdyby był także podcast o C64, Atari XL/XE, a nawet ZX Spectrum (do którego wyjątkowo nie mam absolutnie żadnego sentymentu).
[#26] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@adam_mierzwa, post #18

"Wydania specjalnie" służą wyłącznie marudzeniu. radzik marudzi o przeglądarce, Adam Zalepa o przyszłości MorphOS-a. Obaj marudzą o Vampire. Jest dużo "cza by było", o "piniondzach", nawracanie jak bumerang co pół godziny te same kwestie. Mieli zaległości ;)


To prawda, z jednej strony to fajnie, że taki podcast jest, ale z drugiej strony subskrybuję kilka kanałów na Youtube gdzie mówi się o retro i nigdzie nie ma takiego marudzenia. Ludzie po prostu cieszą się swoim hobby, lubią to robić, więc się dzielą tą radością z innymi.

Tu można odnieść wrażenie, że prowadzący jest przytłoczony jakimś brzemieniem, niesie swój krzyż NG z wielkim trudem i nadludzkim poświęceniem. Jeśli hobby sprawia komuś tyle stresu i wyrzeczeń to może zamiast narzekania lepiej je zamienić na coś przyjemniejszego?
[#27] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@jubi, post #26

Ale ludzie, nie mówcie Radzikowi jak ma żyć. szeroki uśmiech jeśli chcecie innego podcastu - zróbcie go. Teraz każdy może to robić, żadna wiedza tajemna.

Rozumiem konstruktywna krytykę, ale cześć z was czepia się tego jaki jest Radzik bądź jakie ma zainteresowania, a tego nie zmienicie. Jedyne co wam może z tego przyjść to to, że przestanie robić to co robi.
[#28] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@adam_mierzwa, post #3

Czytasz mi w myślach. Ja dzisiaj jakoś nie widzę specjalnej różnicy między systemami, które mają w nazwie Home a tymi Proffesional. Home jest dla mnie przeładowany pierdołami, których zwykły user nie wykorzysta. Komputer osobisty powinien przypominać ideą Amigę 500, czyli prostota odpalania gier jak na konsoli bez przesady ze skomplikowanymi instalacjami, pozwalać robić amatorskie oprogramowanie wszelkiej maści, mieć amatorskie maksymalnie półprofesjonalne narzędzia. Kto w domu używa PS? ile procent, ilu ludzi dłubie oprogramowanie na darmowych, ale profesjonalnych silnikach typu Unreal? Komputer osobisty = zagrać w grę po pracy, szkole z dzieciakami, kumplem, sprawdzić pocztę, pogadać na GG, obejrzeć film, posłuchać muzyki, wejść na PPA (przeglądarka), proste SDK z rozgraniczeniem na pro i amator. Pro niech sobie będzie płatne.
[#29] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@sid777, post #11

Ktoś kiedyś chciał zdyskredytować użytkowników Maków z MorphOS-em i użył tego określenia, no i tak zostało. Mamy dystans do tego określenia, bo jak zauważyłeś to kawał fajnego sprzętu i bynajmniej nie znam osób, które wygrzebałyby je ze śmietnika.
[#30] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #16

@KM, post #28

Kto w domu używa PS?

A dlaczego nie? 12 euro miesięcznie za pakiet LR+PS. Używam w zasadzie tylko Lr do wywoływania zdjęć, ale skoro jest pakiet to i PS czasem zdarzy mi się odpalić. To profesjonalne oprogramowanie ale raczej niezbyt skomplikowane w obsłudze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem