Komentowana treść: AmiWigilia - odcinek #27
[#31] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@rePeter, post #27

Nie ma szans na połączenie. I nawet nie mam tu do nikogo pretensji. Doskonale rozumiem każdą ze stron. Uważam, że lepiej byłoby gdyby była jedna droga. Ale skoro nie ma na nią absolutnie jakicholwiek szans to wybrałem sobie jedną z kilku dostępnych dróg i sobie nią wesoło kroczę.
[#32] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@MDW, post #31

Zdaje się że gość podkasta mówił że mogłaby by c jeszcze jedna ścieżka - w oparciu o uwolnione źródła AmigaOS 3.1, i też nic by się nie stało.
Można pewne rzeczy robić wspólnie ale nie widzę sensu scalania w 2017 r.
[#33] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@michal_zukowski, post #29

Jest tylko jeden element, który niedawno pojawił się w AmigaOS4 i w tej chwili jest nieosiągalny dla MorphOSa. Jest nim OpenGL ES z obsługą shaderów. To jest jednak wkroczenie w kolejną epokę świata 3D (chociaż zarezerwowane chyba tylko dla mocnejszych maszyn). Atut mocny ale nie przeważa. Tym bardziej, że MorphOS w standardzie ma TinyGL, które działa bardzo zgrabnie i jak na "bezshaderowy" OpenGL jest baaardzo dopracowany, szybki, stabilny i zoptymalizowany.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 15:09:17 przez MDW
[#34] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@MDW, post #33

OpenGL ES nie jest w AmigaOS4 tylko jest dostępny jako oddzielny pakiet. Odpada z porównania. Poza tym jakos nie widzialem gier na to cudo więc on chyba jest dla samego bycia.
[#35] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@michal_zukowski, post #29

Co to znaczy obsługa ~x typów komputerów?
[#36] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@ZbyniuR, post #35

No liczba obslugiwanych typów komputerów plus/minus
PegasosI, PegasosII, Amiga1200, Amiga3000, Amiga4000 - to juz np. 5 typów komputera. wersji Sama460 są dwie - dla użytkownika są to rzeczy niewidoczne ale jak tworzysz system to musisz brać pod uwagę np. że plyta jest ta sama no ale chipset od dzwięku jest w innej wersji i mówimy tu o różnicach wymagających programowania a nie w stylu różnic między wersjami płyty od A1200.
[#37] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@michal_zukowski, post #36

W tych ~100 jest x5000 i g5 pcie?
[#38] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@michal_zukowski, post #34

OpenGL ES nie jest w AmigaOS4 tylko jest dostępny jako oddzielny pakiet. Odpada z porównania. Poza tym jakos nie widzialem gier na to cudo więc on chyba jest dla samego bycia.

A to jest faktycznie bardzo słuszna uwaga. Zupełnie o tym zapomniałem. Jeżeli coś takiego pojawi się w MorphOSie to jednak prawie na pewno będzie częścią systemu. To właśnie jest (według mnie) jedna z zalet MorphOSa - wiele elementów jest integralną częścią systemu.
[#39] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@MDW, post #38

Ale w AmigaOS 4.x masz wiele rzeczy które kiedyś było oddzielnie. Tak było z AmiUpdate i Ringhio (aktualizator i powiadomienia systemowe).
Jest więcej przykładów programów, które
w OS 4 które nie są częścią systemu ale są z nim dostarczane (np. RunInUAE), i nie wykluczam że one będą wchłaniane.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 17:09:54 przez adam_mierzwa
[#40] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@adam_mierzwa, post #39

No to trzymam kciuki za to żeby AmigaOS4 wchłonął OpenGL ES.
[#41] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@recedent, post #26

Poszedłem na całość i postanowiłem zmierzyć się właśnie z odcinkiem #27, jednym z najdłuższych. Na razie zrobiłem 20 minut nagrania, które okazało się warte 13 750 znaków. Co ciekawe tekst się zupełnie inaczej odbiera. Na przykład ja słuchając podkastu, o ile nie jestem na nim skoncentrowany, bardzo łatwo gubię wątek. Dlatego nie jestem w stanie np. słuchać jadąc rowerem do pracy, czy w ogóle robiąc cokolwiek. Robiąc transkrypcję odkrywam w nim wiele fragmentów, które wcześniej umknęły mojej uwadze.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 22:13:24 przez Krashan
[#42] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@Krashan, post #41

Co ciekawe tekst się zupełnie inaczej odbiera


Jestem Ci bardzo wdzięczny za robotę którą wykonujesz,
jestem z tych odmieńców, którzy wolą tekst od nagranego gadania,
w ten sposób dałem nawet radę przelecieć bełkot swinkamora (oczywiście w jakiejś tam części bełkot, bo nie cały), a grxmrxa przeczytam z przyjemnością, bo do odsłuchu 3 godzin żadna siła by mnie zmusiła.

Z góry wielkie dzięki OK
.
[#43] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@rePeter, post #42

Nic odkrywczego nie mówiłem a jedynie zanudzałem. Moim zdaniem nie ma sensu robić transkrypcji, ale jak kto sobie chce ;)
[#44] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@grxmrx, post #43

Wiadomo, że są ludzie lubiący takie hermetyczne amigowe ględzenie.
Więc ty sobie gadasz, MDW słucha, a ja sobie poczytam. Wszyscy happy ;)
.
[#45] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@grxmrx, post #43

Żadnego przynudzania nie stwierdziłem. Było bardzo fajnie i rzeczowo.

Wersja słuchana oprócz treści oddaje emocje, pokazuje większy kawałek osobowości. No i do słuchania nie trzeba mieć wolnego czasu. W ciągu dnia mam kilka chwil w których wykonuję bezmyślne czynności pozwalające słuchać treści. Jakbym miał siedzieć przed komputerem i patrzeć na pasek postępu to może też by mi się dłużyło i wolałbym "omieść" wzrokiem suchy tekst.
[#46] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@MDW, post #45

Wersja słuchana oprócz treści oddaje emocje, pokazuje większy kawałek osobowości.
Tak, to prawda. Tyle, że ja nie mam w ciągu dnia czasu, w którym wykonuję czynności bezmyślne na tyle, żeby móc się skoncentrować na słuchaniu. Więc w moim wykonaniu słuchanie to właśnie siedzenie przed komputerem i obserwowanie paska postępu. A skoro tak, to mogę dodatkowo odpalić edytor tekstu .
[#47] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@rePeter, post #27

A byłbyś dziś w stanie np. porzucić MOS na rzecz AOS4,
jeśli któraś ze stron musiałaby odpuścić i zostać dawcą?
Chyba, że ktoś taki jak Trevor wykupuje oba systemy
i bez emocji dokonuje fuzji najlepszych rozwiązań.


Ani kod OS4 ani kod MorphOS sam w sobie nie przedstawia żadnej wartości, dlatego nie ma czego wykupić. Jedyna wartość jaką mają te obozy to ludzie, odpowiednio zmotywowani programiści, którzy nie robią tego bynajmniej dla pieniędzy, tylko z wewnętrznych pobudek, jak ładnie wyjaśnił to grxmrx w podcaście. Po prostu rozwijanie czegoś swojego daje frajdę samą w sobie.

Trevor może sobie wykupić co tam chce, ale jeśli nie przekona ludzi, nie powstanie jakaś idea za którą pójdą ci programiści z własnej woli, to taki martwy kod będzie miał zerową wartość. A prawdopodobieństwo, że ktoś porzuci własny kod, własne rozwiązania których rozwijanie daje fun, na rzecz mozolnego grzebania w cudzym kodzie jest bliskie zeru. Dlatego o takich mrzonkach proponuję zapomnieć. Kasa Trevora nie odbuduje motywacji, a deweloperzy się powoli wykruszają, założyli rodziny, zmienili hobby itd. To samo zresztą dotyczy wielu współczesnych firm technologicznych, największą wartością jest zespół i 99% wartości firmy siedzi w głowach jej inżynierów.

Dlatego kwestia przeglądarki wygląda tak, a nie inaczej - to że powstała relatywnie nowoczesna przeglądarka te parę lat temu to nie jest reguła tylko wyjątek. To był po prostu kaprys jakiegoś jednego developera który akurat się zajawił tym tematem i poświęcił niesamowite ilości czasu na zgłębienie tematu. Temat przestał go interesować czy też sprawy życiowe wzięły górę i po prostu to porzucił. Taki złoty strzał, można powiedzieć, że trafiło się ślepej kurze ziarno. Dlatego nie ma co liczyć na to, że się to powtórzy, a jeśli się powtórzy to nie ma co marudzić tylko brać co jest, bo nie wiadomo kiedy znowu coś takiego się trafi.

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 09:47:24 przez jubi
[#48] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@jubi, post #47

Trochę nie masz racji. Kod MorphOSa przedstawia jakąś wartość bo dwie MorphOSowe technologie (OWB i Poseidon) zostały upublicznione za pieniądze (oczywiście relatywnie niewielkie ale zawsze).
[#49] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@michal_zukowski, post #48

No to tak samo jak technologie AmigaOS 4 (Roadshow). Natomiast pytanie czy istnieje coś takiego jak kod MOSa? Chodzi o to czy gdyby nastąpił jakiś bardzo czarny scenariusz np. nie byłoby release przez najbliższe 18 miesięcy. Czy w MOSTeamie jest ktoś władny by powiedzieć "uwalniamy / sprzedajemy źródła systemu bo to jedyna szansa na jego rozwój", czy też nie ma takiego bossa, gdyż poszczególne części kodu są własnością autorów pracujących nad danym elementem, w związku z czym sprzedaż czy upublicznienie całego kodu Morphosa nie jest możliwe bez zgody wszystkich członków zespołu?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 13:04:58 przez agawa
[#50] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@agawa, post #49

Poszczególne części są własnością osób je piszących więc to juz decyzja każdego z autorów. Z drugiej strony, jesli ktos chce zabrać zabawki i przenieść się np. na łono Arosa to może to zrobić.
[#51] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@michal_zukowski, post #50

A czym się różni emu 68k w obu systemach PPC i jak to realizuje AROS na x86?
[#52] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@KM, post #51

No oba mają emulacje statyczna i oba dynamiczną (JIT). W OS4 niektore programy się wieszają z Petunią więc trzeba dodawać je do listy nieobslugiwanych. MorpOSowy JIT wolniej sie rozpędza czyli dla czegoś działającego krótko (np komendy z sys:c) bedzię lekko wolniej. Natomiast później jest lekko szybszy (np. w grach). W porówaniu do Vampira emulowane jest także FPU.
[#53] Re: AmiWigilia - odcinek #27
Ale jaki jest problem żeby przejść na amiga os ;) i go rozwijać widać ze 2 system to ścieżka donikąd ,tylko trochę dobrej woli.
[#54] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@michal_zukowski, post #52

Jako, że znów robi się offtop o dupie Maryni napiszę dla odmiany, że fajnie się słuchało rozmowy z Grzegorzem. Po sporym nieporozumieniu, czyli odcinku "z Marianem", podcast wrócił na dobre tory. Tak trzymać.

Niestety słychać między wierszami, że Radzik jest już trochę wszystkim zmęczony. Mam nadzieję, że wakacyjna przerwa sprawi, że naładuje on akumulator(y). Z drugiej jednak strony sytuacja, w której szeroko pojęte "amigowanie" zamiast przyjemności i rozrywki, przynosi nam raczej frustrację wynikającą z niespełnionych nadziei i oczekiwań oraz zmęczenie za długim "czekaniem" na nowy sprzęt / soft, nie jest chyba tym, o co w tej całej zabawie ma chodzić.
Zasadniczo hobby powinno dawać nam satysfakcję, a nie frustrację.
[#55] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@Krashan, post #46

Osoby zainteresowane tym odcinkiem w postaci tekstowej zawiadamiam, że słomiany zapał jeszcze mi się nie skończył i zrobiłem już 45 minut nagrania, bite 32 kB tekstu. Oczywiście nie siedzę nad tym całymi dniami, robię mniej więcej 15 minut tekstu dziennie, co zajmuje mi niecałą godzinę. Tak więc z obliczeń wynika, że potrzebuję jeszcze 11 dni .
[#56] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@Krashan, post #55

Ciągle trzymam kciuki, więc inne czynności wykonuję łokciami ;)
.
[#57] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@rePeter, post #56

W czasie Amiga Eastern Meeting miałem małą przerwę, ale dziś wróciłem do pracy i mam w tej chwili godzinę i kwadrans nagrania za sobą. W rozmowie z Radzikiem doszliśmy do wniosku, że poddamy tekst minimalnej redakcji, eliminując nic nie wnoszące (a utrudniające czytanie) powtórzenia, czy mimowolne wtrącenia różnych zwrotów. Tekst liczy sobie już 50 kB .
[#58] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@Krashan, post #57

Krashan gdybyś to podał jeszcze w wersji US to Amigowy Say powinien dać sobie z tym radęok, racjaOK
[#59] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@TechNineWonder, post #58

Wersję US to sobie już zrobisz sam, wierzę w Ciebie
[#60] Re: AmiWigilia - odcinek #27

@TechNineWonder, post #58

Amigowy Say, ma obsługę "akcentów", w tym polskiego więc wcale nie trzeba US ok, racja
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem