Komentowana treść: AMICast - odcinek #24
[#1] Re: AMICast - odcinek #24
Sprawa JavaScriptu może być jeszcze dyskusyjna. Ale żeby być fanem Pascala to już trzeba być bardzo dziwnym człowiekiem. Pascala pozbyło sję już nawet polskie szkolnictwo (a nie jest to instytucja szybko reagujaca na trendy w technologii).
[#2] Re: AMICast - odcinek #24

@MDW, post #1

No, ale gdyby nie jeden z bardzo znanych nam fanów Pascala (oraz AmigaE), to nie mielibyśmy dziś Hollywood szeroki uśmiech
[#3] Re: AMICast - odcinek #24

@R-Tea, post #2

Każdy ma jakieś błędy na koncie. Ma je i autor Hollywood. szeroki uśmiech Ja na przykład zdecydowanie za długo coś dziubałem w różnych Basicach. Uznaję ten czas prawie w całości za stracony. Zdecydowanie nie polecam nauki takich języków. Szkoda życia.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 10:55:06 przez MDW
[#4] Re: AMICast - odcinek #24

@MDW, post #3

No wlasnie...

Teraz wiekszosc studentow nauke programowania zaczyna od C++... dlatego 75% na informatyce nie umie porgramowac. Taki oto postep jak ktos zaczyna od drugiego pietra a piwnicy nie widzial.
[#5] Re: AMICast - odcinek #24

@MDW, post #1

Ja Pascala bardzo dobrze wspominam, nie znam bardziej intuicyjnego języka. Niby Python jest prosty, ale jakoś w Pascalu lepiej się poruszam. No i z tego co wiem nie jestem jedynym entuzjastą Pascala na tym portalu. :)
[#6] Re: AMICast - odcinek #24

@Sokok, post #5

Na pewno nie jedynym, również nadal go używam, choć już dosyć sporadycznie.
W przeciwieństwie do bardziej rozbudowanych leksykalnie języków, w Pascal-u się po prostu pisze :)
[#7] Re: AMICast - odcinek #24

@makarsky, post #6

A na jakich platformach pisujecie / pisywaliście w Pascalu?
[#8] Re: AMICast - odcinek #24

@ZbyniuR, post #7

DOS, Linux.
[#9] Re: AMICast - odcinek #24

@selur, post #4

Dlatego edukacja zamieniła Pascala na Pythona. Odpowiednie dla mniej kumatych. szeroki uśmiech Poza tym naprawdę ktoś idzie na studia żeby poznać podstawy programowania? Takich rzeczy się człowiek sam uczy w domu. A jak ktoś nie daje rady to programista z niego już nie będzie. W tej dziedzinie nauka własna to podstawa każdego dnia do końca życia.
[#10] Re: AMICast - odcinek #24

@MDW, post #1

Javascript to ostatnimi czasy potęga w komercyjnych frontendach. Masa zaawansowanych frameworków link

edit: lepszy link: link

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 15:58:21 przez sid777
[#11] Re: AMICast - odcinek #24

@selur, post #4

Jakby się uczyli w c++ to by było nieźle. Coraz częściej zaczynają od Javy gdzie nie ma nacisku na zarządzanie pamięcią czy operowanie wskaźnikami/adresami.
[#12] Re: AMICast - odcinek #24

@selur, post #4

Pięknych czasów dożyliśmy. Jeżli studenci nie są w stanie ogarnąć podstaw C++ (które ogarniają ZAINTERESOWANE tematem nastolatki) to powinniśmy dostarczyć łatwiejsze języki programowania? To do cholery student ma się wysilić i czegoś nauczyć czy system edukacji wykombinować tak łatwy materiał żeby studen ogarnął? Kurcze, ludzie! To są studia, a nie przedszkole! Jeżeli ktoś nie ogarnia to niech zmieni kierunek!
[#13] Re: AMICast - odcinek #24

@MDW, post #12

Jako student informatyki na dość prestiżowej warszawskiej uczelni stwierdzam, że poziom jest naprawdę wysoki i trzeba bardzo przykładać się do nauki. Podstawowym językiem programowania do opanowania na pierwszym roku jest język C, a przyznam, że pani profesor prowadząca ten przedmiot należała do wyjątkowo wymagających. Mnie udało się zdać w pierwszym terminie, a należałem do grona 16 studentów.

Zaś co do Pascala, to o ile na uczelni go nie uczą, moim zdaniem umiejętność programowania w nim bardzo przydaje się w nauce innych języków, więc według mnie czas przeznaczony na jego naukę to nie jest czas stracony. Każdy, kto dobrze opanuje język Pascal - błyskawicznie zrozumie język C i jego składnię.

Ja akurat należę do osób, które uwielbiają języki programowania. Kocham Basica od lat dziecięcych i Commodore 64 i ta miłość nawet na trochę się nie zestarzała. Od dawna moją pasją są wszelakie książki i publikacje o programowaniu. Nauczyłem się też takich specjalistycznych języków, jak języki programowania przygodowych gier tekstowych.

Zatem mam trochę odmienne zdanie nt. nauki języków od Ciebie. Opłaca się uczyć różnych języków.

Akurat język C znałem dużo wcześniej, ale języka C++ nauczyłem się porządnie dopiero studiując na tej uczelni.

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 21:49:01 przez Hexmage960
[#14] Re: AMICast - odcinek #24

@sid777, post #10

Javascript to ostatnimi czasy potęga w komercyjnych frontendach. Masa zaawansowanych frameworków


Ano, a dolicz do tego jeszcze Node.js i pochodne Javascriptu takie jak chocby TypeScript :)
[#15] Re: AMICast - odcinek #24

@MDW, post #12

Pięknych czasów dożyliśmy. Jeżli studenci nie są w stanie ogarnąć podstaw C++ (które ogarniają ZAINTERESOWANE tematem nastolatki) to powinniśmy dostarczyć łatwiejsze języki programowania? To do cholery student ma się wysilić i czegoś nauczyć czy system edukacji wykombinować tak łatwy materiał żeby studen ogarnął? Kurcze, ludzie! To są studia, a nie przedszkole! Jeżeli ktoś nie ogarnia to niech zmieni kierunek!


MDW, nie chodzi o to, zeby sie nauczyc na studiach C, C++ czy Pascala. Studenci maja sie nauczyc programowac. A konkretny jezyk to tylko narzedzie ktore tez nalezy umiec wybrac stosownie do problemu jaki trzeba rozwiazac. Trzymanie sie na sile jednego jezyka jest bez sensu. Sam tego doswiadczylem :) Pare lat temu mialem jeden problem do rozwiazania - obrobke sporej ilosci danych wrzuconych do pliku tekstowego. Trzeba bylo to sparsowac, zebrac dane, usrednic i oglnie sie jeszcze tym mocno pobawic. Okazalo sie, ze prosciej bedzie poswiecic 30 minut na przyspieszona nauke Pythona i kolejnych 15 na napisanie programu niz na marnowanie czasu z C czy tez C++ ;)
[#16] Re: AMICast - odcinek #24

@mschulz, post #15

No właśnie spotkałem się z twierdzeniem, że Pascal to najbardziej naturalny język do nauki programowania, bo w rzeczy samej konstrukcje programów w Pascalu są najbardziej zbliżone do zapisu algorytmicznego. Język C nie oferuje tej naturalności.

Jednakże C jest dużo bardziej elastyczny i obecnie to standard, więc - przynajmniej na mojej uczelni - Pascala zarzucono na jego rzecz.

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 22:22:11 przez Hexmage960
[#17] Re: AMICast - odcinek #24

@mschulz, post #15

Okazalo sie, ze prosciej bedzie poswiecic 30 minut na przyspieszona nauke Pythona i kolejnych 15 na napisanie programu niz na marnowanie czasu z C czy tez C++ ;)

I bardzo słusznie. Tak to powinno się robić. Swoje marne pluginy do Blendera też piszę w Pythonie, a nie w C (podobno też się da). Dlatego napisałem, że jeżeli uczyć się czegoś łatwego to lepiej np. Pythona niż Pascala czy Basica które znajdują się gdzieś w okolicach końcowego odcinka odbytu informatyki. szeroki uśmiech Zresztą to nie jest mój wniosek tylko wniosek Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Poza tym ja odpowiadałem stwierdzenie, że studenci dzisiaj nie ogarniają podstaw C++. szeroki uśmiech Pomimo tego, że nie jestem zwolennikiem zdobywania wiedzy na uczelniach, to jednak uważam, że jeżeli ktoś chce (i ma na to czas/pieniądze) to na uczelni też może się czegoś nauczyć. I C++ nie przekracza możliwości studenta informatyki.
[#18] Re: AMICast - odcinek #24

@MDW, post #17

I bardzo słusznie. Tak to powinno się robić. Swoje marne pluginy do Blendera też piszę w Pythonie, a nie w C (podobno też się da).


Teraz to profituje - w nowym projekcie zrobilem GUI w pythonie (kivy) na raspberrypi, a cala logika dziala sobie w tle jako programik w C/C++/C# (taka hybryda - 3 w jednym ;))

Dlatego napisałem, że jeżeli uczyć się czegoś łatwego to lepiej np. Pythona niż Pascala czy Basica które znajdują się gdzieś w okolicach końcowego odcinka odbytu informatyki.


Racja - studenci maja sie nauczyc programowania samego w sobie, jezyk to sprawa drugorzedna, byle tylko nie przeszkadzal :)

Pomimo tego, że nie jestem zwolennikiem zdobywania wiedzy na uczelniach,


na uczelni jest cos lepszego niz sama zdobyta wiedza. Na uczelni czlowiek uczy sie tego, jak zdobywac wiedze
[#19] Re: AMICast - odcinek #24

@Hexmage960, post #16

To może by cię zainteresowało pod Windows Embarcadero (w zeszłym roku puścili darmówkę) Delphi 10.1. Pakiet jest "2 w 1", bo ma w sobie też C++ Builder.
[#20] Re: AMICast - odcinek #24

@adam_mierzwa, post #19

Nie brnij w Delphi, dzisiaj to kompletny trup. Kompilator jest jeszcze w miarę sensownie unowocześniany choć tempo zmian i poprawek niepowala. A wszystko dookoła niego jest żenująco niedorobione, nieunikniesz wydatków na dodatkowe komponenty realizujące porządnie to co niby jest w standardzie. Choć nadal używam Delphi w wielu projektach, to nikomu nie polecam.
[#21] Re: AMICast - odcinek #24

@makarsky, post #20

@ Panowie:
Skoro wszędzie w świecie stawiają na rożne języki, bo szybciej, to dlaczego u nas one kuleją? Python jest, ale daleko w tyle (mam rację?),nie wszystkie biblioteki? JavaScript, HTML5 jak to działa na NG? Ruszyć ruszy, ale...? Dlaczego?
[#22] Re: AMICast - odcinek #24

@makarsky, post #20

Nie mam zamiaru, myślę o amatorskim programowaniu w kategorii hobby, nie zawodowym. Akurat Delphi miło wspominam, bo kiedyś próbowałem uczyć się programowania i to był jedyny język w którym mi szło. Podobało mi się to tworzenie aplikacji w powiązaniu z bazami danych, jakieś programiki pod Windows. Wygodne to było - wizualnie, obiektowo. logicznie, biblioteki obiektów. To było Delphi 2, dosyć dawno temu.
Na YT jest chyba tylko jeden obszerny kanał po polsku, poza tym środowisko użytkowników jakby się wykruszyło.
[#23] Re: AMICast - odcinek #24

@KM, post #21

Nie kuleją, tylko mało kto pisze programy. Wymieniłeś języki skryptowe, to co można o nich powiedzieć - łatwiejsze do nauczenia, nie wymagają kompilacji, mniej wydajne.
Python ma sens bo jest popularny i używany (np. skrypty do Blendera) więc to nie byłby dla ciebie czas stracony.
JavaScript i HTML5 - działa jak działa, to zależy od aktualności przeglądarki. Są elementy w niej niedopracowane i jest wolniej niż na innych platformach.
W sumie to o co ci chodzi konkretnie?
[#24] Re: AMICast - odcinek #24

@KM, post #21

Python daleko w tyle? Masa serwisów webowych działa na Pythonie a programiści Pythona są jedną z najbardziej opłacanych i poszukiwanych grup zawodowych. Postrzeganie Pythona jedynie jako języka skryptowego do Blendera to ogromny nietakt. :D

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 21:11:08 przez Sokok
[#25] Re: AMICast - odcinek #24

@adam_mierzwa, post #19

To nie jest moje twierdzenie, choć się z nim zgadzam. Sam przepadałem za Pascalem, ale teraz wolę C, bardziej praktyczny.

Co do Delphi - mam za mało doświadczenia w pracy ze środowiskami programistycznymi. Wszystko jednak przede mną.

Na studia szedłem z wiedzą zdobytą samodzielnie - "Język ANSI C" Kernighana i Ritchiego, "Algorytmy + struktury danych = programy" Niklausa Wirtha (autora Pascala).

Do tego szereg książek o Basicu i Asemblerze.

I powiem Ci, że ta zdobyta wiedza w zupełności wystarczyła, bym odnalazł się na studiach. To, że dotychczas działałem na Amidze, a nie na PC w zupełności nie przeszkadzały mi.

Także nie zgadzam się z MDW, że "nie warto tracić czasu na naukę Pascala lub Basica". Nauka programowania w tych językach rozwija nasz umysł dokładnie w ten sam sposób, jak nauka języków "które teraz grają pierwsze skrzypce w informatyce".

Zawodowcy jak dobrze nam znany Carl Sassenrath nawet rozwijają swoje języki - np. Rebol.

Zaś jeśli chodzi o komercyjny sukces to zupełnie inna sprawa. Ja odnosiłem się do niematerialnych korzyści z nauki różnych języków programowania.
[#26] Re: AMICast - odcinek #24

@KM, post #21

Kilka podejść do popularności języków programowania :)
tiobe
ieee
pypl
[#27] Re: AMICast - odcinek #24
Gość mówi całkiem zgrabnie i trudno nie przyznać mu racji (chociaż miłości do Pascala nie rozumiem). No i ten cały JavaScript mnie trochę boli. Jeżeli mamy iść w te przeglądarki, chmury, JavaScripty to po co w ogóle rozwijać jakikolwiek system operacyjny? Zrobić jedną bazę (pewnie na podstawach Linuxa), dowalić maszynom 128Gb RAM i przywyknąć do tego, że każda "aplikacja" to będzie zupełnie odrębny wymysł (jak strony www czy gry). Bllleeee...

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 20:09:32 przez MDW
[#28] Re: AMICast - odcinek #24

@MDW, post #27

Przecież to, w pewnym sensie, już jest od dawna i nazywa się ChromeOS (i ChromiumOS) i sprzęty typu/marki Chromebook.

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 20:48:39 przez grxmrx
[#29] Re: AMICast - odcinek #24

@grxmrx, post #28

I pewnie jeszcze kilka innych. Na szczęście to tylko margines na którym niczego większego się nie robi (to taki system dla blogerów). Dzień w którym wszystkie systemy będą działały w taki sposób będzie dniem w którym przywiozę sobie ze strychu w Legnicy Atari XL/XE i będzie to mój jedyny komputer jakiego będę używał. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 21:35:37 przez MDW
[#30] Re: AMICast - odcinek #24

@MDW, post #27

Zrobić jedną bazę (pewnie na podstawach Linuxa), dowalić maszynom 128Gb RAM i przywyknąć do tego, że każda "aplikacja" to będzie zupełnie odrębny wymysł (jak strony www czy gry). Bllleeee...


A może tak więcej tolerancji? A aplikacje obronią się same.
Jest konkurencja, niech wygra najlepszy ;)
BTW, widziałeś np. PHPStorma napisanego w Javie?
Albo taką pchełkę Brave na wspomnianym Elektronie, ktoś śmignął wielosystemową przeglądarkę w 2 sekundy, bo dostał do ręki odpowiednie narzędzie.
.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem