Komentowana treść: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy
[#1] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy
Wielki szacun i za podjęcie się takiego przedsięwzięcia OK
Oby sił i zapału wystarczyło na długo.
[#2] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy
Wielkie brawa, ciekawe artykuły. Trzymam kciuki.
[#3] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy
Zrobiliście coś co mi się nigdy nie udało. Szakunec.
[#4] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy
Super ! NG to przyszłość
[#5] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy
No to teraz pora, żeby skomentował to pewien malkontent z forum. NG jest be, żałosne i w ogóle. Chyba, że tym razem sobie odpuści.
[#6] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy
Fajna inicjatywa. Całkiem fajnie się czytało.

Zainteresowała mnie informacja o amerykańskiej reklamie w której wystąpiła Amiga-> lokowanie produktów-> pełne zaskoczenie OK

Zaciekawił mnie temat trylogii gry Martahon z Mcintosha, i przyznam się, że próbowałem grać w 1 i 2 na emulowanym maćku, zachęcony ochami urzytkowników Maćka i.. jakoś nie urzekła mnie ta gra. Koślawe postacie, grafika jakaś taka plastelinowa.. długo nie pograłem, naprawdę amigowe FPS wypadają lepiej (oczywiście moim zdaniem), ale zgrałem sobie soundtracka z gry który był samplem w formacie AIFF
[#7] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy
Zacna inicjatywa. Moze niewiele stron, moze nie wszystko mnie zainteresowalo, ale zdaje sie ze jak na pierwszy raz jest calkiem dobrze... pomijajac fakt ze dwie strony to zapchajdziury ze screenami z Jaga - w wersji papierowej bym Was za to ostro pojechal ale w wersji elektronicznej mozecie sobie na to pozwolic bo to nic nie kosztuje. Pierwsze koty za ploty, czekam na kolejny numer.
[#8] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy
Adamie, rewelacyjna inicjatywa! Wielkie brawa.
[#9] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@R-Tea, post #1

Czytam wszystko, ale się nie odzywam, bo w sumie jestem tylko spinaczem, to autorzy tekstów tworzą zawartość. Sił i zapału nie braknie, przynajmniej mi. Trochę trzeba niektórych molestować, ale staram się to robić skutecznie
Jestem realistą, i wiem że może wyjść z podobną liczbę stron, ale na pewno wyjdzie planowo 15 stycznia, odwołać go może tylko koniec świata
Ja tu wcześniej starałem się przez PW wyłuskać przyszłych autorów, na pewno nie napisałem do wszystkich którzy mogliby się udzielić - jeśli są takie osoby to piszcie do mnie śmiało, im nas więcej tym pismo ma szansę mieć większą objętość.
[#10] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@adam_mierzwa, post #9

Przejrzałem tego PDFa i mam kilka uwag i komentarzy.

Po pierwsze nazwa - pismo powinno nazywać się po prostu NG, nie ma sensu mieszać do tego Amigi jako platformy sprzętowej. Może "Systemy NG"? Amiga jest tu przylepiona ni w pięć ni w dziewięć, za bardzo się naciąga znaczenie tego pojęcia aby upchać tam kolanem wszystko, co się akurat komuś z Amigą skojarzy i kończy się to tak, że w końcu nikt nie wie co ono oznacza, a cieszą się z tego ci, którym pod ten parasol udało się wepchać, rozepchać i ogłosić jedynymi prawdziwymi Amigowcami (vide niektórzy użytkownicy OS4).

Po drugie, ciekawy jest sam fakt, że osobne pismo o NG powstało. Ma się wrażenie, że użytkownicy NG coraz bardziej się oddzielają i oddalają od społeczności amigowej, skoro dobrowolnie tworzą podziały i osobne gazetki. Dlaczego nie można było po prostu tych artykułów wysłać do PPA i opublikować na portalu gdzie koegzystują wszystkie opcje? Zrobienie z tego PDFa nie było podyktowane wygodą ani praktyką, czytanie PDFa nie jest ani wygodne, ani praktyczne, ciężko treść znaleźć w Google, skomentować, ja nie widzę tu żadnej praktycznej zalety. Wydaje się, że główny powód złożenia tego w osobnej całości to manifest - "my od NG nie będziemy się mieszać z Amigowcami".

To jest objaw finiszu oddzielania się NG od amigowej społeczności, tworzenia niszy w niszy i getta w gettcie (czego wyrazem było już dawno temu powstanie amigaone.pl), a to pismo jest dowodem tego, że ten proces postępuje. Co więcej, postępuje on raczej na zasadzie "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem" niż jakiejś innej. Rzecz kiedyś niesłychana, zgoda pomiędzy MorphOSowcami a OS4owcami okazała się możliwa w obliczu zagrożenia ze strony Amigi w tradycyjnym rozumieniu.

Niektórzy użytkownicy NG nie rozumieją jednak, że tworząc osobne mikro-portaliki i pisma sami dobrowolnie skazują się na marginalizację i zamknięcie we własnym gettcie, do którego nie będzie żadnego dopływu ani osób ani nowych informacji. Przykładem niech będzie artykuł o LightWave, gdyby taki artykuł ukazał się na PPA, być może ludzie od tradycyjnej Amigi mogliby go skomentować, wnieść jakąś ciekawą uwagę itd. W takiej postaci w jakiej jest, raz że Amigowiec po takie pismo nie sięgnie bo jest to dla niego science-fiction, pismo z innego kosmosu, dwa, że nawet nie miałby jak tego skomentować, bo to martwy PDF a nie żywy portal.

"Wyłuskując" autorów którzy mogliby coś sensownego napisać dla PPA o NG, odzierasz je z treści o NG i zamykasz te treści w martwym PDFie - w ten sposób raczej działasz na szkodę NG. Wiem, że intencje zapewne masz dobre, a ja nie miałbym nic przeciwko temu żeby PPA było portalem stricte o Amidze bez domieszki NG, ale wiesz dobrze, że taka sytuacja oznaczałaby już ostateczną śmierć NG w zapomnieniu na marginesach internetu.
[#11] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@jubi, post #10

1. hurr durr Amiga w nazwie, chyba was popieściło
2. po co dzielić się na mniejsze obozy

#fucklogic
[#12] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@SokOK, post #11

Jeśli już dobrowolnie i na własne życzenie się oddzielasz, to nie udawaj, że nadal jesteś tym, od czego się sam oddzieliłeś.
[#13] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@jubi, post #10

pismo powinno nazywać się po prostu NG, nie ma sensu mieszać do tego Amig


Jasne. Po prostu "NG", żeby było wiadomo, że dotyczy amigowych systemów, a nie np. Atari NG, Spectrum NG czy Commodore NG. Logiczne.



Co do argumentów na temat niepotrzebnego wydzielania tych artykułów z amigowych portali - zgoda. Wolałbym, żeby te artki ukazały się jednocześnie w piśmie (jeśli już muszą) i na portalu (na przykład na PPA).

P.S. Mamy trochę nowych jubimarków do dodania. Trzymasz rękę na pulsie?
[#14] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@recedent, post #13

Ale przecie artki z magazynów zwykle po jakimś czasie lądują na portalu. To zdrowy kompromis.
[#15] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@SokOK, post #14

Nic mi nie wiadomo, żeby w tym przypadku miało być tak samo.
[#16] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@recedent, post #15

Wystarczy wyciągnąć rękę i pogadać.
[#17] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@SokOK, post #16

Mam nieodparte wrażenie, że już na ten temat z Adamem rozmawialiśmy
[#18] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@jubi, post #10

Jesteś już drugą osobą która pisze że czasopismo ma złą nazwę. A jest podtytuł "AMIGA OS 4 - MORPH OS -AROS" widoczny na okładce i już samo to powinno rozwiać wątpliwości.
Nie jest taka prosta sprawa wymyślić nazwę idealną która zadowoli wszystkich, zwłaszcza że nie może być za długa.

Osobne pismo o NG powinno powstać, to jest duża grupa odbiorców, i na Zachodzie były takie próby. W przeszłości wychodził włoski "BITPLANE", a do dziś ukazuje się francuskojęzyczny "aMiGa=PoWeR", i są to pisma wyłącznie o NG.

Co do PPA, "dzielenia się", tworzenia mniejszych stron i tak dalej. Dajesz przykłady typu strona amigaone.pl. A ona to jest właśnie dowód że "dzielenie się" ma sens. Użytkownik OS 4 wchodząc na forum Mufy znajdzie dokładnie to czego szuka. I tak samo będzie z czasopismem "Amiga NG".

Nie zgadzam się że PDF jest martwy. Nie rozumiem w czym jest gorszy do czytania, to są jakieś inne litery? :) Artykuły są podlinkowane do spisu treści, PDF przewija się całkiem sprawnie, ma wyszukiwarkę, na każdym urządzeniu wygląda tak samo, można korzystać offline... zalet jest wiele. Jestem człowiekiem któremu zdarza się kupić książkę czy czasopismo, zarówno w PDF jak i na papierze, i będę zawsze bronił tej formy publikacji jako równoprawnej. To jest kwestia myślę nawyków, i przekonywanie się nawzajem w tej kwestii nie ma sensu.
Jest np. zarzut że treści online mogą być aktualizowana a PDF nie. No ale co to za argument? Pomijając fakt że artykułów online prawie nikt nie aktualizuje, czasopismo to jest czasopismo. Wyjdzie poprawiony Aleph One? Świetnie, będzie wtedy o tym w kolejnym numerze, razem z opisem fanowskich modów gry.

Tłumaczyłem już wiele razy, padło wiele argumentów.
Powtórzę jeden. Korzystając z treści online korzystasz z wyszukiwarki, to ty decydujesz co chcesz znaleźć. Jeżeli o czymś nie słyszałeś - nie wpiszesz, nie znajdziesz. W przypadku zamkniętej formy (czasopismo) przeglądasz całość, trafiasz na rzeczy po które normalnie byś nie sięgnął bo zwyczajnie nie wiesz że istnieją. To jest powrót do dawnych czasów, gdy kupowało się "Magazyn Amiga" i czytało "od deski do deski".
A jak kogoś coś wybitnie nie interesuje - kółko myszki w PDF działa nadzwyczaj sprawnie.

Co do możliwości komentowania zawartości pisma - oczywiście że jest, przecież to teraz robimy. Na stronie amiga org pl można komentować pod newsem, jak będzie potrzeba mogę tam dodać dodatkowe funkcjonalności.
Dziwi ta wybiórczość w argumentacji. Bo nie widzę żeby wydawnictwo A2 miało forum na którym można sobie komentować aktualny numer, ani żeby nadsyłało artykuły na PPA do czytania online.

Na marginesie - przydałoby się dodanie taga "OS 4" do wyszukiwarki PPA. Jest "OS4" i pisane inaczej wyrzuca zero wyników.

Z wyłuskiwaniem - bez jaj :) Nikomu nie broniłem pisać do PPA, a uwierz mi że molestowanie jest czasochłonne i wymaga wytrwałości. To nie jest tak że piszę do kogoś "napisz mi to i to" a ktoś mi "spoko".

Poza tym wystarczy czytać to co piszę na blogu czy na amiga org pl - wszystko jest dokładnie wytłumaczone. Na przykład poruszona tu kwesta dostępności online. Wszystkie treści z PDF będą opublikowane online po upływie 6 miesięcy. Inspiracją jest dla mnie PPA, uważam że to jest dobre. Ponadto "autorzy nie tracą praw do swoich artykułów w tym sensie że mogą je opublikować np. na swoich blogach, ale nie wcześniej niż 6 miesięcy po opublikowaniu ich w “Amiga NG”, i z podaniem źródła gdzie pierwotnie tekst został opublikowany".

Ja bardzo chętnie czytam uwagi, ale na rady typu "zlikwiduj to" trudno żebym reagował pozytywnie.
[#19] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@recedent, post #17

A OK, ja tam nie wiem.
[#20] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@jubi, post #10

Po pierwsze nazwa - pismo powinno nazywać się po prostu NG
A co powiesz na Magazyn Amiga NG? Ja myślę, że to było by coś, już z Adamem rozmawiałem na ten temat, a nawet poczyniłem pewne kroki żeby zdobyć prawa i błogosławieństwo posiadacza praw Magazynu Amiga OK

skoro dobrowolnie tworzą podziały i osobne gazetki
O ja cię kręcę, jak oni tak sami mogli bez pozwolenia jubiego, trza naprawić ten karygodny błąd i napisać podanie o pozwolenie.

Niestety jubi, żyjąc w dupokracji każdy robi co chce, jak i kiedy chce, pomimo woli jednostek.

A tak na poważnie, ty tak na serio? Człowieku, znajdź sobie dziewczynę i... a może lepiej nie
[#21] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@adam_mierzwa, post #18

Nie zgadzam się że PDF jest martwy. Nie rozumiem w czym jest gorszy do czytania, to są jakieś inne litery? :) Artykuły są podlinkowane do spisu treści, PDF przewija się całkiem sprawnie, ma wyszukiwarkę, na każdym urządzeniu wygląda tak samo, można korzystać offline... zalet jest wiele. Jestem człowiekiem któremu zdarza się kupić książkę czy czasopismo, zarówno w PDF jak i na papierze, i będę zawsze bronił tej formy publikacji jako równoprawnej. To jest kwestia myślę nawyków, i przekonywanie się nawzajem w tej kwestii nie ma sensu.

W kwestii formalnej, próbowałeś czytac PDF-y na czytniku e-booków? Jak zaczniesz, to zrozumiesz, czemu to nie jest dobry format, jeśli chodzi o e-pismo. O ile do przejrzenia na komputerze się nadaje, to do czytania w wygodny spoób już nie bardzo...
[#22] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@jubi, post #10

Jesteś jednym z tych na tym forum, którzy postępują tak jak opisałeś. Podzieliłeś ludzi, jesteś (mimo niewątpliwych: wiedzy i umiejętności) takim portalowym retro vampirem energetycznym, który wysysa z ludzi chęć jakiegokolwiek udzielania się tutaj. Twoje komentarze dzielą. Weź i napisz artykuł o LW na Amigę 68k i chipset AGA. NG działa na PPC i karcie graficznej i skoro da się uruchomić i bez większych problemów używać softu z 68k, który nawet na turbo 060 i stareńkiej karcie graficznej z 2/4mb (o AGA nie wspomnę) działał by nieporównywalnie wolniej niż na naszych marnych (a jakże) NG, to dlaczego o tym nie napisać? Ty zakazujesz? Kim u diabła jesteś żeby mówić nam jak ma wyglądać NG skoro masz to w nosie. Rżniesz głupa z AmigaOS 4.x, czy naprawdę nie rozumiesz na czym polega ugoda związana z prawami autorskimi? Już zapomniałeś jak Amigi 1200 chodziły po 100 zł? Zmieniła się moda i kosztują więcej, ale moda może się zmienić i pojawi się nowy król/królowa. Niech się rozkręcą retro konsole Nintendo, PSX, Sega i powtórzy się historia z marginalizowaniem Amigi 68k, bo gry tam będą lepsze, do głosu dojdzie pokolenie, które wychowało się nie na Amidze 68k, a na ww. konsolach i zostaniesz sam w zapomnieniu na marginesach Internetu. Zawsze wtedy będziesz mógł założyć sobie nowe konto na PPA wybrać nicka JÓBI i polubić NG. Więcej luzu mniej amigowej ewangelizacji na forum.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 17:15:30 przez KM
[#23] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@KaczusNG, post #21

Nie próbowałem bo nie posiadam takiego czytnika. Jestem pewny że urządzeń które otworzą PDF jest o wiele więcej. Poza tym praktycznie każdy posiadacz czytnika książek ma jakieś urządzenie które mu otworzy PDF (komputer, smartfon), więc to trochę takie fanaberie że musi być wersja na czytnik.
Program do składu ma możliwość eksportu do ebooka, możemy spróbować metodą prób i błędów jakie ustawienia eksportu dać żeby było dobrze u ciebie. Jakby wypaliło to nie ma problemu, byłaby oprócz PDF wersja zgodna z EPUB 2 czy 3.
[#24] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@jubi, post #10

Jest w tym co piszesz dużo racji aczkolwiek niepotrzebnie, moim zdaniem, chcesz "zabrać" słowo Amiga skoro niczemu ono tu nie przeszkadza ani nie fałszuje historii czy nie obraża niczyich uczuć ;)

Moim zdaniem tworzenie niszy w niszy jest faktycznie niepotrzebne aczkolwiek jeśli to jest droga do tego by kogokolwiek zachęcić do robienia czegoś to czemu nie. Inna sprawa, że też nie wiem dlaczego autorzy, skoro mogli, nie napisali niczego dla PPA a już gdzie indziej tak. Wielokrotnie zabiegałem czy to osobiście czy na portalu znane mi osoby by coś napisać bo jest wiedza, są pomysły tylko niby brak czasu.

Czy to jest kwestia osób prowadzących portal czy komentujących czy obawy przed komentarzami a może konsekwencja prowadzącego w "ściganiu" by napisał tekst albo tworzenie żeby to był "mój" projekt? Trudno mi powiedzieć. Jeśli komuś np. ja nie pasuje jako jeden z prowadzących portal (czy od kilku lat raczej utrzymujący, kwestie techniczne) by napisać artykuł, bo przecież nie każdy musi każdego lubić, to odejdę i będzie po problemie a ja będę mieć mniej na głowie bo mam co w życiu robić :]
[#25] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@grxmrx, post #24

Ja myślę że to jest kwestia przekonania kogoś do swojego pomysłu, i wytrwałości w tym nakłanianiu. Dużej (hi, recedent ;))
Po czterech numerach czyli roku będzie można ocenić czy projekt wypalił, i na ile był trafiony wogóle. Chciałem stworzyć pismo ponad podziałami, fakt że jestem indywidualistą, ale żadne takie typu "tworzenie żeby to był "mój" projekt". Zrobiłem bo mogłem i chciałem, nadinterpretacje są niepotrzebne, i nie ma co się ich doszukiwać.
I nie ma potrzeby się samobiczować, naprawdę
[#26] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@adam_mierzwa, post #23

Tu chłopaki mają słuszność, PDFy czy to przekonwertowane czy nie na czytnikach wyglądają badziewnie i ciężko się to czyta. Jeśli nie masz czytnika wpadnij na Retrokompa to pokaże ci jak wygląda taki pdf na Kindle (uprzedz wcześniej). Możesz też użyć emulatora Kindle na kompa, żeby zobaczyć w czym rzecz.
[#27] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@SokOK, post #26

Ja nigdzie nie pisałem że PDF wyglądają dobrze. Pisałem że zrobienie wersji na czytnik nie jest priorytetowe, ale jak da się to zrobię. Zresztą w międzyczasie zrobiłem już dwa pliki na próbę i dałem Kaczusiowi do przetestowania. Możliwe że nie wyszły dobrze, ale próbuję.
Na Retrokompie nie będę, ja mieszkam w takiej części Polski że mam wszędzie daleeeko ;) Może z wyjątkiem Chełma.
Kiedyś oglądałem taki plik z czytnika, nie pamiętam czy to był emulator czy czytnik calibre, dla mnie to wyglądało jak HTML.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 20:11:55 przez adam_mierzwa
[#28] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@adam_mierzwa, post #27

Chyba do Brzeska masz bliżej niż do Chełma. Zapraszam na Amigowisko.
[#29] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@jubi, post #10

Przykładem niech będzie artykuł o LightWave, gdyby taki artykuł ukazał się na PPA, być może ludzie od tradycyjnej Amigi mogliby go skomentować, wnieść jakąś ciekawą uwagę itd.

Wywołałeś mnie do tablicy :)
A więc za sześć miesięcy moje tzw. artykuły ukażą się na PPA, nie wcześniej gdyż takie są zasady na które przystałem.

Inna sprawa, że też nie wiem dlaczego autorzy, skoro mogli, nie napisali niczego dla PPA a już gdzie indziej tak

Jeszcze parę miechów temu nawet na myśl mi nie przyszło że coś, gdzieś napiszę.
Adam do mnie napisał PMke czy coś skrobnę do jego projektu, postanowiłem spróbować - wcześniej nigdy nie pisałem nic w ten deseń i nie dużo by brakło bym nic nie zrobił w tym kierunku bo najpierw choroba starszej córy, potem prawie bankructwo firmy w której pracuję od prawie 8 lat, jednak sytuacja się ustabilizowała (przynajmniej z córką)więc znalazłem chwilę czasu by coś skrobnąć - dużą rolę odegrał Adam, który umie jednak motywować do działania. Tak jak wyżej napisałem, 15-marca podeślę "to coś" do redakcji PPA.

ja mieszkam w takiej części Polski że mam wszędzie daleeeko ;)

Do Brzeska chyba tak daleko nie masz, chyba nawet bliżej niż ja, być może się pojawię w sobotę - ale to nic pewnego na 100%

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 21:06:07 przez waldiamiga
[#30] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer pierwszy

@adam_mierzwa, post #18

Ja uważam, że nazwę ma idealną.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem