Komentowana treść: MUI 5.0 - 2018R4
[#1] Re: MUI 5.0 - 2018R4
Jak to jest z tym MUI to jest open sorce ? Czy to ta sama wersja co jest w MOS ?
[#2] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@Sventevith, post #1

Na pewno nie jest ta sama i Open też chyba nie, po prostu autor pozwolił na pracę na tym pakietem, było kiedyś poszukaj na forum.
[#3] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@Sventevith, post #1

Jak to jest z tym MUI to jest open sorce ?


MUI ma z open source tyle wspolnego co inny amigowy projekt z "open" w nazwie, czyli nic ;)
[#4] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@mschulz, post #3

Open Office?
[#5] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@mschulz, post #3

Lenistwo. Doczytałem Stefan przekazał rozwój a program nadal jest sharware z podstawowym wyglądem.
[#6] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@Sventevith, post #5

Pełny i oficjalny rozwój masz w MorphOSie, ta wersja jest portem/forkiem dla 68k/OS4 tego co się wcześniej pojawiło w MorphOSie. Całe szczęście na razie żadna z wersji się nie rozjeżdzą, tj. MorphOS ustala standard, ludzie od MUI dla AmigaOSów go kopiują. Jako deweloper jestem zadowolony bo ewentualne backporty z MorphOSa nie będą wymagały za dużych zmian.
[#7] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@michal_zukowski, post #6

Szkoda tylko, że na klasyku te wszystkie nowe wersje mają poważne problemy ze stabilnością. Stabilności MUI z MorphOS-a nie udało im się skopiować...
[#8] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@Krashan, post #7

Szkoda tylko, że na klasyku te wszystkie nowe wersje mają poważne problemy ze stabilnością.


No dokładnie tak jest i w przypadku AmigaOS 4. ostatnio w geście rozpaczy postanowiłem zaktualizować MUI do 5.0 R3 i narobilem sobie tylko kłopotów. Zwykle jednak staram się nie aktualizować MUI, o czym poniżej.

Stabilności MUI z MorphOS-a nie udało im się skopiować...


Tyle że MUI z MorphOSa jest o ile wiem dostarczane razem z systemem. MUI z AmigaOS 3 nigdy nie jest dostarczane z systemem. Natomiast MUI z AmigaOS 4 jest dostarczane z systemem, co ktorąś tam wersję, gdy akurat wychodzi aktualizacja AmigaOS 4. No i te wersje, które są w aktualizacjach systemowych, są siłą rzeczy lepiej przetestowane i zazwyczaj są stabilne.

Także moja zasada jest taka, aktualizować tylko system, a osobnych aktualizacji MUI nie ruszać, wtedy jest szansa na stabilność.
[#9] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@MUFA-amigaone-pl, post #8

Dodam jeszcze a propos stabilności i dopracowania, że ta wersja (którą wbrew sobie postanowiłem zainstalować, bo i tak narobiłem sobie bigosu z R3, więc co mi szkodzi), ma skopany instalator, więc trzeba pliki przenieść ręcznie.

Dodam też że od momentu kiedy powstała ta strona MUI, ten pakiet w zasadzie nie jest testowany przez betatesterów (a jeśli jest, to pewnie przez jakąś wąską grupę), więc trudno by ze stabilnością było lepiej.

Edit:
Żeby nie było iż tylko narzekam, to wydaje się iż R4 zlikwidował kłopot, który dostałem w prezencie z R3OK



Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 09:24:22 przez MUFA-amigaone-pl
[#10] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@MUFA-amigaone-pl, post #8

MUI było dostarczane wraz z pakietem Amiga Surfer i to była jedyny przypadek dostarczania MUI z AmigaOSem 3.x.
[#11] Re: MUI 5.0 - 2018R4
Takie pytanie na boku - czy jest JUŻ coś, co wymagałoby MUI 5.x pod systemem 3.x? Wersja 3.9 działa stabilnie jak skała; i każdy program pod MUI, którego używam też.
[#12] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@MUFA-amigaone-pl, post #9

Eee. Czy ja wiem? Moim skromnym zdaniem każda wersja MUI na OS4 jest niestabilna i powoduje problemy. Nie widzę większej różnicy w stabilności wersji dołączonej do Systemu a tej najnowszej. Choć oczywiście odwieczne pytanie czy to MUI czy program na niego jest winny Np tandem MUI i AmiGG na każdej wersji powoduje problemy.
Choć fakt była jedna wersja MUI która usuwała stare pliki przy instalacji i nie kończyła instalacji robiąć zwiechę. Wystarczyło mieć w WBStartup program korzystający z MUI żeby po restarcie system się wywalił dokumentnie. Ot taki wirus im wyszedł
[#13] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@TomK, post #12

Głównym problemem są nlisty, w Morphosie wyrzucilismy wszystkie oprogramowanie , które korzysta z NList i przepisaliśmy istniejące tak żeby korzystało z klasy List. Cały ambient działa na mui i to w sposób zaawansowany. Jakby coś z MUI mosowym było niestabilne to by się nie dało z desktopu korzystać co byłoby zabójcze. Problem z MUI5/NListami jest taki, że pisze je głównie jeden programista Jens Langer/Maus (zmienił nazwisko). Nie mówię, że programuje źle, bo zrobił wiele dobrego dla MUI dla starszych systemów, ale on ma chyba jakiegoś pecha i 90% wersji NList jest niestabilna.

btw. czy 3.9 z czasow pierwszego OS4.0 było niestabilne?
[#14] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@michal_zukowski, post #13

Nie mówię, że programuje źle, bo zrobił wiele dobrego dla MUI dla starszych systemów, ale on ma chyba jakiegoś pecha i 90% wersji NList jest niestabilna.
Pecha to możesz mieć, gdy idziesz przez park i gołąb nasra Ci na czapkę. Skoro 90% wersji jest niestabilne, to pan Maus programuje źle.
[#15] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@michal_zukowski, post #13

Chwilkę tylko nie chcę żeby ktoś odniósł wrażenie że to wszystko się wiesza i OS 4 jest tragiczny. Generalnie z Odyssey, Yam to programy które najczęsciej używam jest stabilnie. Ale AmiGG to już tragedia i zawsze była właściwie każda minimalizacja do ikonki i ponowne otwarcie to inna czcionka, inny rozmiar, brak grafik nawet puste białe okno, i zwiecha murowana. Tak było od samego początku na wszystkich wersjach. Ale ja jednak podejżewam że to AmiGG ma jakieś haki na braki w MUI gdy było pisane a że nie jest teraz poprawione to wszystko wyłazi.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 14:56:04 przez TomK
[#16] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@TomK, post #15

Ja nie twierdzę, że OS4 jst tragiczny tylko że NLIsty wszędzie są tragiczne, a że MUI5 jest pisane przez tą samą osobę dziwnym trafem powoduje, że też jest niestabilne. Dlatego pytalem o 3.9, które mniej wiecej opierało się i te same źródła co wersja MorphOSowa.
[#17] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@michal_zukowski, post #16

Wydaje mi się że MUI 3.9, było stabilniejsze, choć to było dawno temu, a przykre rzeczy szybciej człowiekowi wypadają z głowy.

Co do MUI R3, to miałem problemy z programami których używam najczęściej. Konkretnie to z ostatnim Simpleamilem 0.45. Ponieważ próbowałem wielu rzeczy a SM się wieszał, postanowiłem zrobić aktualizację do 5.0 R3. Nic to w przypadku SM nie dało, więc wróciłem do SimpleMaila 0.44.

Niestety po aktualizacj MUI doszedł mi jeszcze jeden "ficzer", mianowicie jeśli po starcie systemu uruchomiłem najpierw Odyssey a potem program pocztowy, to wszystko było ok. Natomiast jeśli uczyniłem odwrotnie i uruchomiłem najpierw SimpleMaila (nawet w stabilnej wersji 0.44) a potem Odyssey, system zamarzał.

Po aktualizacji do MUI 5.0 R4, dwa razy uruchomiłem SM 0.44 a potem OWB I jak na razie problemów nie zauważyłem. Jeszcze nie sprawdzałem czy ta aktualizacja może mieć pozytywny wpływ na stabilność SM 0.45.

A co do pytania jednego z przedmówców. Nie wydaje mi się by coś dla AmigaOS 3.x wymagało MUI 5, skoro o ile wiem w przypadku AOS 4 wymaga tego jeden program. Tak więc w przypadku dowolnej wersji AmigaOS, chyba spokojnie możnaby pozostać przy MUI 3.
[#18] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@MUFA-amigaone-pl, post #17

Na Amidze 1200 mam zainstalowane MUI 3.8 i to jest – moim zdaniem - ostatnia sensowna wersja dla klasyka.
[#19] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@Krashan, post #18

Amen.
[#20] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@Krashan, post #18

Na Amidze 1200 mam zainstalowane MUI 3.8 i to jest – moim zdaniem - ostatnia sensowna wersja dla klasyka.


Mam tak samo ok, racja
[#21] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@Krashan, post #14

Pecha to możesz mieć, gdy idziesz przez park i gołąb nasra Ci na czapkę. Skoro 90% wersji jest niestabilne, to pan Maus programuje źle.

Raczej szczęście

W parku to można dostać :



Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 18:21:40 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 18:28:47 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 18:30:05 przez Dorian3d
[#22] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@BULI, post #20

3.8 jest najlepsza
nie zamula komputera jak te nowsze.
[#23] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@Dorian3d, post #22

Zgadza się MUI 3.8 Rulez, a najbardziej Rulez to Reaction, co myślę potwierdzi każdy amigowiec, nie tylko ten używający AmigaOS 4, ale i 3.5, 3.9. Po prostu 100% stabilność i niezła prędkość działania, nawet na sprzęcie 68k.
[#24] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@Dorian3d, post #22

3.8 jest najlepsza
nie zamula komputera jak te nowsze.

No chyba na AmigaOS 3.x odpalonym na klasycznej Amidze bez karty graficznej.

Nie przypominam sobie żeby kiedykolwiek wywalił mi się nowy MUI pod MorphOSem. Odkąd jest to systemowy GUI, programy bardzo ograniczyły używanie zewnętrznych klas (o mocno wątpliwej reputacji) to stabilność jest 100%. Co jak co ale MUI działa rewelacyjnie.

A co do zamulania... No cóż - dzisiejszy GUI Windows też słabo działałby na 286 z CGA albo obecny GUI macOS na klasycznym Macu z 68k. szeroki uśmiech Nowe funkcje są dla nowych maszyn. Nie może wszystko ciągle idealnie działać na 14 MHz.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 23:11:54 przez MDW
[#25] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@MUFA-amigaone-pl, post #23

I dwa duże programy napisane dla OS3.x: ClassAct i AWeb. Innych brak :)
To tak samo możesz zachwalić Triton (od MakeCD), czy BGui (od niedobrej wersji Filemastera).
[#26] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@MDW, post #24

Zaawansowane skórkowanie i efekty graficzne ciągną moc procka. Oczywiście co się da (alfachannel) leci po akceleracji 2D karty graficznej no ale nie wszystko się da (no i nie wiem czy mui w os4 korzysta z wspomagania czy nie). Poza tym nowoczesne programy w MUI mają dużo dynamicznie dodawanych gadzetów, ewentualnie ukrywanych pokazywanych. Kiedyś (3.8) to działało średnio, teraz działa poprawnie, ale każde takie zabawy z dodawaniem obiektów do drzewa powodują dodatkowe obliczenia, relayoutowanie etc. Dajmy na to w SCANdalu każdy skaner może miec wlasny zestaw opcji do ustawiania więc po połączeniu ze skanerem opcje skanowania są generowane dynamicznie.
[#27] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@MDW, post #24

No cóż - dzisiejszy GUI Windows też słabo działałby na 286 z CGA

A co tak w Windowsowym GUI się poprawiło? Trochę większa rozdziałka? Nadal te same guziki do zamykania, minimalizacji itp. Prosta karta graficzna z W95 nadal to pociągnęłaby.

Mocne karty graficzne to tylko do gier.

Co do meritum rozmowy - MUI jest fajne, choć ja większą styczność miałem z ReAction. Powinienem być AmigaOS4-owcem. I nim się stałem, ale nie stać mnie na nowy sprzęt.

Choć ja wolę natywne GUI Amigi - czyli gadtools oraz BOOPSI. Nie wymagają dużej mocy.

Zaś AGA do gier!

Nowe funkcje są dla nowych maszyn. Nie może wszystko ciągle idealnie działać na 14 MHz.

No firma Apple wydaje oficjalną linię nowych Maców. W przypadku Amigi - sytuacja jest odmienna. Sam korzystasz z nieoficjalnej linii.

Amiga jakoś daje radę w 14MHz. Amiga 1200 jest w ten procesor oryginalnie wyposażona. Naprawdę, używam Turbo Calca czy Word Wortha, a nawet Photogenicsa na tej Amidze.
[#28] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@michal_zukowski, post #26

A propos SCANdala, czy to normalne, że na czas przejazdu głowicy skanera znikają górna i dolna belka głównego okna?
[#29] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@Hexmage960, post #27

A co tak w Windowsowym GUI się poprawiło?

Dokładnie to nie wiem, bo nie używam Windowsa ani w domu ani w pracy. Ale z tego co gdzieś tam widziałem gdy ktoś inny korzystał to GUI jednak mocno się zmienił i rozbudował w Windows 8 i potem 10. Nie chcesz mi chyba powiedzieć, że nadal głównym obowiązującym jest Win32?
[#30] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@michal_zukowski, post #26

Zaawansowane skórkowanie i efekty graficzne ciągną moc procka.

Zgadzam się. I tak powinno być, na tym polega rozwój. Po coś nam ten szybszy sprzęt jest. Oczywiście klasyczni Amigowcy chcą złamać fizykę działania świata i chcą rozbudoway oprogramowania bez rozbudowy sprzętu. Ich wiara z moc kości OCS/ECS/AGA i 680x0 jest niesamowita.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem