Komentowana treść: MUI 5.0 - 2018R4
[#31] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@MDW, post #30

Nie chcesz mi chyba powiedzieć, że nadal głównym obowiązującym jest Win32?

O Windowsie mówiłem z przymrużeniem oka.

I tak powinno być, na tym polega rozwój. Po coś nam ten szybszy sprzęt jest.

Wiesz, software nie idzie w parze z hardware Amigi. I tu uważam, że jest największy problem i największa przeszkoda w rozwoju tej platformy.

Przecież po 1994 roku wydane gry oraz jakościowe programy na Amigę można policzyć na palcach.

A na inne platformy w przeciągu ostatnich lat wyszły tysiące gier i programów.

MUI nie ratuje tu szczególnie sytuacji, choć jest dosyć ważnym ogniwem.

Nie wiem jak inni koledzy klasykowcy, ale ja tutaj upatruję siłę Amigi klasycznej - w stabilnym oprogramowaniu i tysiącach gier do przebierania.

Ja jestem bardzo za tym, by na Amiga OS4.1 i MorphOS powstawały nowe, autorskie programy i gry. I powstaje ich troszkę. Są zagorzali fani tych rozwiązań.

Są różne "kluby" programistów, co najbardziej cenię. Bo Amigę budują właśnie pojedyncze osoby.

W przypadku Amigi klasycznej takich inicjatyw jest jednak najwięcej.

Zapytaj się przechodnia czym jest Amiga. Odpowie ... Amiga 500, 600, 1200. A nie: MorphOS albo AmigaONE X1000. Rozumiesz?
[#32] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@Hexmage960, post #31

Przechodzeń najprędzej odpowie "Amiga? A co to w ogóle jest?"
[#33] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@michal_zukowski, post #16

Tak już wersja 3,9 z AmiGG działała żle. Natomiast czy ogólnie 3,9 działała lepiej? Naprawdę trudno powiedzieć było to tak dawno. Najnowsza też działa nieżle a testuję wszystkie po kolei. Tak na co dzień używam Odyssey i Yama no i czasami ten program do PDF port z Mosa. Kurcze zapomniałem nazwy. A może jeszcze parę innych FFMpegGui VideoClipper MpegGUI i naprawdę największa tragedia to AmiGG

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 02:10:43 przez TomK
[#34] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@TomK, post #33

Aj sorki chyba było za dużo soku z gumijagód. FFMpegGui VideoClipper MpegGUI to nie MUI
[#35] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@Hexmage960, post #31

Przecież po 1994 roku wydane gry oraz jakościowe programy na Amigę można policzyć na palcach.


Jak się ma dużo palców...

[#36] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@michal_zukowski, post #25

I dwa duże programy napisane dla OS3.x: ClassAct i AWeb. Innych brak :)


To nieprawda, pomijając już fakt że same systemy AOS 3.5 i 3.9 mają wszystkie elementy w Reaction, no i pomijając że w Twojej wypowiedzi jest błąd, gdyż jak mniemam chodziło Ci o filemanagera Class Action, a nie o ClassAct, które jako tako nie jest programem użytkowym, a środowiskiem, będącym protoplastą Reaction.

AmigaOS 3, siłą rzeczy czerpie z dorobku AmigaOS 4. Tak więc np. filemanager, którego ja używam czyli AmiDisk, trafił jakiś czas później na Amigę 68k, oczywiście tak jak w przypadku wersji PPC, wymaga Reaction.

Taki np. AmigaAmp, zaczynał jako program w MUI, no ale potem była przerwa w rozwoju wersji dla AmigaOS 3, a autor, być może ze względu na kiepską stabilność MUI, być może z chęci dopasowania się do standardu wyznaczonego przez nowy system, przepisał program dla AmigaOS 4 na Reaction. Gdy wznowiono rozwój AmigaAmpa 68k, to ten też już wymagał Reaction.

Jak wyjdzie Enhancer Software dla 68k, to będzie wymagał systemu minimum 3.5, bo będą w tym pakiecie rzeczy znane wcześniej na AmigaOS 4, a więc pracujące w Reaction.

Trochę innych przykładów, jeszcze by się znalazło.

Ja oczywiście nie chcę powiedzieć że Reaction na 68k jest popularniejszy niż MUI, gdyż byłoby to nieprawdą. Natomiast nieprawdą jest też pisanie iż wymagają go jedynie 2 znaczące programy.
[#37] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@MUFA-amigaone-pl, post #36

watpie czy ktos uzywa amidiska ale raz go widzialem bo byl tp program dla ktorego bodajze classact pozniej przemianowany na reaction i wlaczony do dystrybucji systemu wogole zostal napisany. moje wrazenie bylo bardzo srednie, ale moze nie zroumialem tego wykwitu i nie chcialo mi sie tego zglebiac. pozatym jest bodajze jeszcze jakis sekwencer no i jeden uparciuch na eab, ktory ciagle powtarza na eab ze reaction to jest standard, napisal na to kilka pomniejszych programow. no i jest teraz netsurf chrisa. i to by bylo niestety na tyle co sie da odpalic na amidze.
[#38] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@MUFA-amigaone-pl, post #36

Ok, faktycznie ClassAction zamiast ClassActa, poza tym pisałem o dużych programach (amigaamp nie jest dużym programem jesli chodzi o gui). Z małych utilków był jeszcze program do montowania iso, oczywiście system, Netsurf, Amidisk i na tym koniec.

Jeśli ktoś chce rozruszać środowisko Reaction na klasyku to chyba Hyperion musiałby zrobić backport Reaction dla 3.1.4 i wypuścic dla klasyka. Może bez zbytnich dodatkowych efektów graficznych, ale dodatkowe/rozszerzone klasy by się przydały tym co chcą coś w tym Reaction zrobić, szczególnie, że były nowsze wersje klas dla 68k ( które później trafiły jako PPC dla OS4) co sam widziałem w Łodzi 15 lat temu.
[#39] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@michal_zukowski, post #38

moje doswiadczenie z wiechliwoscia klas nlist bylo zwiazane bodajze z implementacja funkcji varadic na arosie. tzn zrodla tych samych klas kompilowaly dobrze z gcc-4.6.4 ale np. 6.3.0 kaszanil optymalizacje. o ile pamietam, ale wbilo mi sie to troche w pamiec bo provlem dotyczyl wlasciwie exklusywnie nlist i troche to trwalo nim zostal rozwiazany. detali trzebabyloby szukac w historri zmian i nie jestem w tej chwili pewien na ille winny jest tu kod arosa a na ile te klasy. faktem jest ze frontend graficzny na amidze m68k jest podatny na takie problemy.


Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 19:26:32 przez wawrzon
[#40] Re: MUI 5.0 - 2018R4
Po tym jak Stachu zamontował 060 w mojej A4000 i dokupiłem sobie mediatora mogę smiało powiedzieć, że MorphOS z wodotryskami działa 50razy szybciej (grafika, odswieżanie, reakcja na klawisze) niż w sumie jedna najszybszych Amig. Podobnie jak zainstalowalem bete MorphOSa 3.12 na mojej A1200 z PPC 333Mhz, tu sam system działa jeszcze względnie ok (szybciej niż OS3.1 na 68k), ale prędkość odczytu z dysku (mam PPC bez SCSI) dobija. Najdziwniejsze, że jeszcze 15 lat temu uważałem, że moja Amiga działa wyjątkowo szybko i GUI jest bardziej responsywne niż Windowsowy98 chłam.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 11:23:42 przez michal_zukowski
[#41] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@michal_zukowski, post #40

MorphOS z wodotryskami działa 50 razy szybciej (grafika, odswieżanie, reakcja na klawisze)
Jak mierzyłeś czas reakcji na klawisze?
[#42] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@Krashan, post #41

Myślę że mierzył organoleptycznie :)

Organoleptyka – metoda badawcza polegająca na sprawdzeniu właściwości badanego obiektu za pomocą zmysłów.
[#43] Re: MUI 5.0 - 2018R4

@michal_zukowski, post #40

To masz jakiegoś BPCC podkręconego że 333 ??
[#44] Re: MUI 5.0 - 2018R4
Dyskusja przeniesiona tutaj.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem