Komentowana treść: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim
[#1] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim
Zero informacji o Digiboosterze, czemu?

Co do Mediator ZIII no to wersja dla A4000T i pochodnych działa pod ZIII. Może to co było reklamowane było jakąś wersją rozwojową.
[#2] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@michal_zukowski, post #1

DigiBooster źle mi się kojarzy i pewnie dlatego w czasie wywiadu, który był robiony „w locie” o nim zapomniałem. Podświadomość.
[#3] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Krashan, post #2

Czemu źle Ci się kojarzy ?
[#4] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim
Szacun dla Grzegorza za pasję, która przynosi mu frajdę, ale i również społeczność amigowa na tym korzysta. brawo!
[#5] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim
Hmm, szukam informacji o SP12 na forum i Nic nie znaleziono...
[#6] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Krashan, post #2

Rozumiem ze DigiBooster byl totalna klapa finansowa?
Choc to troche dziwne w srodowisku, gdzie kupe ludzi komponowalo kiedys amigowe muzyczki.

Ale dzis przynajmniej Kraszanowskie peryferia maja wziecie.
Trzeba bylo tak odrazu a nie tam jakies mosistowskie wizje prowadzic... OK ok, racja
[#7] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@hakonwpz, post #5

@hakonwpz tu, a jak chcesz znać tło historyczne to zrób sobie popkorn i poczytaj słowa proroka tu i tu ;)
[#8] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@selur, post #6

Rozumiem ze DigiBooster byl totalna klapa finansowa?
Może nie totalną, ale tyle co na nim przez 6 lat pracy zarobiłem, to firma RastPort zarabia w dwa miesiące...

Gdybym teraz miał podejść do DigiBoostera i mógł decydować również o kwestiach finansowych, to po pierwsze obciąłbym ficzery tak, żeby program swobodnie chodził na 68040 (a najlepiej na 68030@50). Po drugie program kosztowałby 19 EUR a nie 69 (edycja elektroniczna). Komercyjne wydawanie programów sensownie działających tylko na NG, niech i nawet na obu konkurujących platformach, zwyczajnie nie ma sensu.
[#9] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@hakonwpz, post #5

Hmm, szukam informacji o SP12 na forum i Nic nie znaleziono...

Pełna nazwa to SeaPiggy12, ale widzę, że Kain już podlinkował co trzeba.

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 19:07:57 przez Krashan
[#10] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim
Dzięki za informacje. Czy ja dobrze zrozumiałem z wywiadu, że dzięki SP12 Amiga uzyska dostęp do sprzętu RPiZero? Czy wersja W oraz sprzęt na dodatkowych HATach też może być potencjalnie obsłużony?
[#11] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Krashan, post #9

A na pi zero bedzie linux ?
[#12] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Sventevith, post #11

A na pi zero bedzie linux?
Nie, jak prawdziwy amigowiec zasuwam po rejestrach. Napisałem miniaturowy kernel, który robi co trzeba. Linux jest za wolny, żeby obsłużyć komunikację z Amigą.
[#13] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Krashan, post #12

Jakie funkcjonalności ma ten kernel ? Pisałeś w ASM czy C ? Czy Rasbery Pi ma jakis rom który zapewnia obsługę np hdmi czy wszyskto trzeba samemu obsłużyć ?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 21:19:16 przez Sventevith
[#14] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Sventevith, post #13

Raspberry ma procesor graficzny VideoCoreIV, ktory jest wykorzystywany do wystartowania RPi i ktory wykonuje low level firmware - arm jest tam uruchamiany w drugiej kolejnosci i oprogramowanie na armie moze sie komunikowac przez mailboxy z vciv. VideoCore jest odpowiedzialny za hdmi - od strony arm wysyla sie odpowiednie tagi do vc aby skonfigurowac np. framebuffer itp. Na VideoCore I na ARma mozna pisac w c i asm, zalezy co kto lubi :)
[#15] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Krashan, post #12

Hehe, barebone programming rzadzi :) - ja mam rozgrzebanego execa na arma w rpi, od 2 lat czekajacego na wolny slot w kolejce na uruchomienie i dokonczenie :(

Czy zamierzasz zrobic obsluge opengles2 ? To chyba jedyne sensowne rozwiazanie problemu predkosci przesylu - biblioteka opengles2.library na amidze, ktorz przesyla polecenia do karty,gdzie to jest wykonywane mialaby duzy sens i mogloby nawet calkiem niezle dzialac jesli program nie potrzebowalby dostepu do bufora. Od razu tez sdl2 by na tym poszedl i caly tlum gier, ktore sa dostepne w zrodlach.
[#16] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Krashan, post #2

Ale czy odrzuca Pan wszelakie ewentualne przyszłe projekty programistyczne? Przyznam, że przydałby mi się wygodny edytor tekstu z niewielkimi wymaganiami.

W mojej opinii nie powinien Pan rezygnować z projektów programistycznych.

Chyba, że rzeczywiście przychody z takich projektów nie pokrywają nakładów.

Co do wywiadu - w porządku. Życzę powodzenia w obecnie prowadzonych projektach.
[#17] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Hexmage960, post #16

a mnie się wydaje, że tu nie powinno być panów, a raczej koledzy.
[#18] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Shredder, post #17

Do niektórych osób zwracam się w ten sposób. Robię to w sposób naturalny, może wiem, że tak wypada.
[#19] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Hexmage960, post #16


Przyznam, że przydałby mi się wygodny edytor tekstu z niewielkimi wymaganiami.


A to brak takich edytorów na Amigę?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 11:42:47 przez Norbert
[#20] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Norbert, post #19

Generalnie są; korzystam z CygnusEDa, choć ma on kilka pomniejszych usterek. Jest całkiem fajny i konfigurowalny edytor DME dołączany do pakietu DICE.

Mam też GoldEDa, ale on ma za duże wymagania.

Chciałbym edytor, który miałby podstawowe funkcje, możliwość pracy na kilku plikach oraz możliwość dowolnego obłożenia klawiatury. Myślę, że Pan/kolega Krashan zrobiłby dobry program tego typu.
[#21] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@docent, post #15

Czy zamierzasz zrobic obsluge opengles2 ? To chyba jedyne sensowne rozwiazanie problemu predkosci przesylu
Tak, w przypadku gier 3D to właściwy kierunek, tym bardziej, że – na ile się zdążyłem zorientować – w zasadzie cała implementacja siedzi w kernelu VC i wystarczy to odpowiednio opakować. Co prawda GL poczeka na uruchomienie grafiki 2D, bo to jest głównym celem. Dla zabawy w gry 2D planuję niskopoziomowy dostęp do Raspberry, w tym sensie, że nie przechodzący przez tradycyjne amigowe API RTG i nie wymagający „żyjącego systemu”. Czyli po staroamigowemu będzie można będzie strzelić Forbid() i wysyłać dane i komendy bezpośrednio do Maliny. Dla uprzyjemnienia zabawy i złagodzenia bólu wolnej komunikacji, będzie można w pamięci Maliny tworzyć bitmapy bezpośrednio wysyłając obrazki IFF czy PNG, ARM zajmie się zdekodowaniem. Ogólnie, ponieważ po stronie „karty graficznej” mam bardzo szybki – jak na amigowe realia – procesor ogólnego zastosowania, to API nie będzie musiało być wypadkową tego, co porafi sprzęt, ale będzie „sympatyczne i miłe w dotyku”. To zachęca hobbystów.

Rzecz jasna systemowa grafika, czyli gruby patch na graphics + emulacja CyberGFX też będzie.

W dalszej kolejności Open GL ES 2.0, później można rozważać inne ciekawe możliwości, np. audio w HDMI, wykorzystanie sprzętowego dekodera H.264, a nawet zdjęcie cyfrowo sygnałów RGB z AGA, podanie ich przez wejście kamery i wyświetlanie amigowych ekranów przez HDMI. Na razie jednakże są to pomysły na etapie kawiarnianych rozważań przy szklaneczce trunku, koncentruję się póki co na podstawach.
[#22] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Hexmage960, post #16

Ale czy odrzuca Pan wszelakie ewentualne przyszłe projekty programistyczne?
Nic nie odrzucam bezwzględnie, ale nadaję priorytety. Owszem, kusi mnie żeby spróbować wydania programu na Amigę, ale bieżące prowadzenie firmy nie pozostawia za wiele czasu.
[#23] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim
Bardzo ciekawy wywiad, niezmiennie zazdroszczę umiejętności, choć (tu słowo krytyki z innej beczki) ten Present Perfect niepotrzebny :)
[#24] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Krashan, post #8

Gdybym teraz miał podejść do DigiBoostera i mógł decydować również o kwestiach finansowych, to po pierwsze obciąłbym ficzery tak, żeby program swobodnie chodził na 68040 (a najlepiej na 68030@50).


To czym różniłby się od DB Pro 2.21?
[#25] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Krashan, post #21

Tylko po co tutaj Amiga skoro wszystko zrohi PI. Dla systemu amigi ?

Pi brakuje systemu to operacyjnego dostosowanego do możliwości MOS lub OS4 był by idealny.
[#26] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@recedent, post #24

To czym różniłby się od DB Pro 2.21?
Dobre pytanie. Byłby zapewne jego ciągłą kontynuacją. Tak czy inaczej, temat jest zamknięty z mojego punktu widzenia.
[#27] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Sventevith, post #25

Tylko po co tutaj Amiga skoro wszystko zrohi PI.
To pytanie będzie powracać przy wielu okazjach, przecież tak samo komentuje się Wampira, czy konstrukcje CS-Lab. Odpowiem przyziemnie i trochę wykrętnie: nie wchodzę w rozważaniach na ten poziom amifilozofii, mnie interesuje kwestia czy ludzie będą chcieli to kupić...
[#28] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Shredder, post #17

a mnie się wydaje, że tu nie powinno być panów, a raczej koledzy
Jestem tego samego zdania, ale Hexmage się uparł...
[#29] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Krashan, post #27

Marsz racje, to wtórne. Każdy potrzebuje czegoś innego.
[#30] Re: Wywiad z Grzegorzem Kraszewskim

@Sventevith, post #25

Po co mocnej karcie graficznej PeCet? Dla systemu?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem