Komentowana treść: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie
[#121] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@pgru2, post #120

to konstrukcja która ma po prostu przeniesione chipy Amigi w mniejszej postaci

Gdyby tak było to nie pojawiałyby się problemy z kompatybilnością, albo nawet jeśli (zakładając, że źródłem są wyżyłowane timingi dla DMA pracującego z DDR3) to byłyby mniejsze. Już o tym w innym wątku było - nie ma netlisty z oryginalnego chipsetu (takiej jaka jest dla 6502) więc nie można zsyntetyzować logiki (niemal) 100% zgodnej, ani zaprojektować układu fizycznie 100% zgodnego. Zatem nie... vampire to nie przeniesienie amigowego chipsetu do 1 układu razem z procesorem. To odtworzenie funkcjonalności amigowego chipsetu w jednym układzie razem z implementacją softcore AC68080. Softcore z racji swojej formy nie jest i nigdy nie był fizycznym układem, a jedynie logika go opisująca jest syntezowana na konkretną implementację FPGA. I w tym konkretnym zakresie Vampire nie emuluje, bo nie ma czego.
[#122] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@abcdef, post #121

To próba reverse engineering.
Czyli technologia wsteczna.
Dlatego próba, bo nie wychodzi i są ciągle błędy.
Wątpię aby trafili idealnie. Teraz to tylko latanie i poprawianie, a usunięty jeden błąd tworzy następne.
Jedyne wyjcie to przynajmniej zastosowanie oryginalnych Romów.
I porzucenie Arosa.
W klasyku do którego prawie nie pojawia się nowy soft, kompatybilność to podstawa.
W innym wypadku Apollo Team dostanie lekcje od klientów.
[#123] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@WojtekX, post #122

Tylko Gunnar nadal jest na etapie planowania, czym te V4 ma tak naprawdę być Chyba po prostu jak wyjdzie tak będzie, taki "potwór Frankenstaina"
[#124] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@WojtekX, post #122

Też mnie właśnie dziwi, bo większość z problemów na liście wiąże się z kickiem arosa i ApolloOS, rozumiem intencje, ale takie rzeczy to się klientom pokazuje jak się ma gotowe, dość sprawne rozwiązanie. A do tej pory to po prostu kurka... doliczyć kaskę za romy i os od hyperionu/cloanto przy takiej sumie za V4SA to nie jest tragedia. I zorganizować paczkę "coffinizującą" niczym stary AmigaSYS. Legalnie, sprawnie... Tak, wielu problemów to i tak nie rozwiąże, ale przynajmniej można będzie się skupić nad tymi które realnie są związane ze sprzętem i implementacją AGA, a nie kombinacjami hard/soft i soft/soft.
[#125] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@abcdef, post #124

W sumie przy WHDload to kick AROS-a ma znaczenie tylko na starcie gry/dema przy ubijaniu/zamrazaniu systemu i alokacji pamieci, oraz przy wyjsciu z gry/dema przy odmrazaniu systemu i zwalnianiu pamieci. Tak to gry/dema albo nie uzywaja w ogole systemu, albo WHDload sam laduje potrzebny kick 1.2, 1.3 czy 3.1. Wiec ogolnie to powinno byc dosc proste do poprawienia, choc MMU pewnie by to znacznie ulatwilo. Reszta bledow to juz sa problemy techniczne zwiazane z bledna lub niepelna implementacja Amigowych ukladow lub zaleznosci pomiedzy nimi, oraz braku Amigowych portow lub stacji dyskietek (nie wszystkie slave'y maja powylaczany akces do stacji dyskietek, co czesto widac na A2000 jak sie dioda stacji dyskietek zapala).
[#126] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@respector, post #18

ad3
nikt nie kaze apoloos uzywac - ja sobie os3.9 zapodałem działa fajnie
ad4
bzdura, dziala mi i myszka i competition pro wpiete w db-9
[#127] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@juen, post #105

co do zasady do coffina nie jest ładowany Soft który ma aktywnego developera/wydawcę. (chyba ze ony sam się zgłosił że wyraźnie sobie tego życzy)
i tak jak zabawki od APC&TCP, tam nie lądują w wersji innej niż shareware...
zagadnę do ciebie - dawno nie przeglądałem co tam chłopaki nawrzucali.
odezwę się do Cie na priv w sprawie.
[#128] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@abcdef, post #121

Przykładowo procesor 80A-CPU MME który jest wersją "demoludową" Z80 też nie obsługuje pewnych rzeczy swego czasu niezbyt udokumentowanych w Z80. Jednak jak najbardziej można go używać z większością oprogramowania i w takim Elwro 800 JR działał całkiem przyzwoicie jak na tamte czasy. Nawet literatura fachowa traktowała Elwro 800 JR jako komputer z Z80, mimo, że fabrycznie nie każdy posiadał org. Z80 a 80A-CPU MME, zresztą m. in. sensem powstania tego mikrokomputera było przeniesienie m. in. zgodności z ZX Spectrum do komputera w którym wykorzysta się jak najmniej dewizowych komponentów.
[#129] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@ninex, post #127

Słabo, że człowiek nie wie co sam seeduje...

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 16:52:56 przez Pry-mas
[#130] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Pry-mas, post #129

Aktualnie wszystko wyjaśnione. Przynajmniej już wiem, że chociaż NineX się stara
[#131] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Pry-mas, post #129

To że pełnię rolę naczelnego swappera coffina, nie znaczy że zaglądam w sam image.
moje V4 od miesięcy leży w pudełku.
Podniosłem temat z Juenem, gdyż naruszona została jedna z ważniejszych reguł tego w sumie ślizgającego się w szarej strefie copyrightu projektu.
Fakt faktem Amiga zawsze warezem stała i niech pierwszy ciśnie we mnie dyskietką ten kto posiada tylko i włącznie oryginalny soft na Amigę.

Tu zawiodło czytanie - ot jeden z chłopaków nie przeczytał Readme i założył że jest Full na Aminet, to można załadować.

To co jest najważniejsze , od nadchodzącego release R58, będzie stosowna notka w dokumentacji, a gra w obrazie będzie dystrybuowana za zgodą Juena.
Za co w imieniu zespołu pracującego nad tą kompilacją serdecznie dziękuje:)
[#132] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@ninex, post #131

dziekuje calemu zespolow Coffinai, jak tylko wyjdzie release i bede mial czas to z czystej ciekawosci sprawdze to ustrojstwo ;) akurat jutro zawita do mnie spora dostawa kart sd 64gb

ale, zeby nie bylo wciaz uwazam, ze ten zapis ma sens: v2 > v4 ;D

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 17:41:59 przez juen
[#133] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@abcdef, post #124

Widzisz problem ejst taki ze kolega Gunnar, ma nieco inna (tylko sobie znana) definicje slowa kompatybilny....

99% case gdy znajdujemy kod który na v4 nie działa, jest komentowane:
zle napisany kod, niech autor poprawi. Moje CPU jest zajebiste.... (w telegraficznym skrócie)
a pytanie: Gunar, to z czym v4 jest kompatybilne jak mam kod który chodzi na Amidze 1000,500,600,1200,2000,3000 a z vampire nie działa?! reakcja jest porównywalna do reakcji słuchaczek radia Maryja jak im powiesz ze biskup kryl pedofila...

MMU - nie ,bo nie bo na Amidze się go nie używa...
plan: robimy lepsza Amigę!

a o tym ze jakiś czas temu pisał ze robi 720p w 60hz , teraz już trzy razy przerobił system graficzny i 720p nie pójdzie, bo się okazuje ze nie ogarnia trybów aga, gdyż aga żre mu się z RTG wiec musi obniżać loty...

cóż Amiga wielokrotnie łamała kompatybilność wsteczną więc Vampire jeśli założyć że to AAA , też ciutke może. ale aktualnie nie da sie na to nic pisać bo za dużo się zmienia.
A gunnar nie ma jasnej roadmapy.
[#134] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#135] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@ninex, post #131

Chylę czoła za wzięcie sprawy na klatę. Za szczerość o V4 też OK Pozdrawiam.
[#136] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@ninex, post #133

Jak nie uzywa MMU? WHDload bardzo dobrze uzywa MMU, wylapal bardzo duzo bledow w roznych grach. A WHDload to chyba najczesciej uzywany program na Amidze. Jedyna roznica, ze prawie wszystkie bledy zwykle wylapuje autor danego slave'a. Wiec zwykly uzytkownik nie potrzebuje MMU, chyba ze ma jakis nietypowy konfig, zrobi cos nietypowego lub dojdzie w danej grze dalej, tam gdzie wystepuje jakis blad. To wtedy raport z uzyciem MMU sie przydaje. MMU powinno byc opcja w AC68080, ktora mozna wlaczyc lub wylaczyc. Kto chce full speed AC68080 wylacza MMU, a jak natrafi na jakis problem/crush to wlacza MMU i przechwytuje blad. To byloby idealne rozwiazanie, MMU ktore mozna wlaczac i wylaczac, zalezy jak chce uzytkownik.
[#137] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Don_Adan, post #136

Powiedz to Gunnarowi :) wg. niego nie jest potrzebne MMU
[#138] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@szopen, post #137

To mowie MMU jako on/off, no chyba ze miejsca w FPGA brak (nie wiem ile takie MMU moze zajac miejsca). To wtedy jako osobny wsad wersja 68080 z MMU.
[#139] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Don_Adan, post #138

A ile oprogramowania na te AMMX powstało? Może warto to wywalić i w to miejsce coś bardziej amigowego np. MMU.
[#140] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@KM_Ender, post #139

Dzięki AMMX taki Aros ma działać szybciej, nie przejdzie :)
[#141] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Don_Adan, post #138

No nie ma za bardzo miejsca. W przypadku V2 gdzie jest iirc 55k LE trzeba się decydować czy FPU, czy SAGA, a V4 ma 77k LE iirc gdzie FPU jest "prawie pełnowymiarowe" tj pracuje na 64b a nie 52 jak w V2. Nie wiem ile MMU by zajęło miejsca, ale jeśli w granicach 10k LE to raczej nie ma opcji nawet dla V4 tego upakować. Trzeba by dać większe FPGA, zdaje się następne jest 110k LE
[#142] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@abcdef, post #141

Ok, czyli brak MMU to jest raczej problem braku miejsca w FPGA. Szkoda, ze znowu wybrali za male FPGA. Pewnie kwestia ceny albo/i dostepnosci.
[#143] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@szopen, post #140

... ma działać jest tu kluczowe, a co z amigowym retro oprogroamowaniem, nie wysypie się na tym wynalazku?
[#144] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@KM_Ender, post #143

na teraz zapewne większość się wysypie :) ja osobiście nie spotkałem osoby, która jest zadowolona z ApolloOS w tej chwili, może za kilka lat będzie lepiej.
[#145] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@kaka, post #1

[#146] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@KM_Ender, post #143

a co z amigowym retro oprogroamowaniem, nie wysypie się na tym wynalazku?


Nie ma jak sie wysypac. AMMX to nowe instrukcje ktore pod zwyklymi m68k wywoluja po prostu blad LINEA albo LINEF. No, chyba ze znajdziesz jakies oprogramowanie retro ktore uzywalo niezaimplementowanych instrukcji do wlasnych celow, ale nie jestem w stanie sobie czegos takiego wyobrazic.
[#147] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@szopen, post #144

przede wszystkim Vampir, cokolwiek by gunnar nie mowil to nietylko ApolloOS/AROS...
AmigaOS na tym dziala dosc sprawnie.
Patrz Coffin (to przez jest nic innego jak OS3.9bb2 z poprawkami i toną softu...)
wrzucić tam 3.1/3.9/3.1.4 żaden problem

Z kompatybilnością jest różnie o ile OCS/ECS apki w większości działają poprawnie, to AGA jeszcze długo będzie wymagała szlifowania.
sama SAGA przechodziła rewolucyjne zmiany 2 razy w przeciągu ostatniego roku. tylko po to by AGA działało lepiej.

Imho Vampire zawsze będzie odstawał.
Challenge jest to iż Amigowcom Ciężko dogodzić.
Wygląd nie ten , FPGA (bardzo mi się podobają głosy (niedo)uczonych że to emulacja), że nie wszystko działa.

Jeśli popatrzeć na historie samej Amigi... kompatybilność łamana była wielokrotnie. Przypomnijcie sobie psioczenie na 600 posiadaczy 500... tu też ile czasem trzeba się na kombinować by grę dyskietkową z 500 odpalić na 1200 (ForstDumb - jest dobrym przykładem).

Amiga sama z sobą jest niekompatybilna więc ciężko wyznaczyć baseline.

Niestety V4 moim zdaniem nigdy nie wyjdzie z kategorii, zabawka dla kogoś kto kiedyś miał ami.
Gunnara nie przekonasz że pomysł X jest zły...
A już próba tłumaczenia że znaczna część softu na ami już nie ma deweloperów, więc nie będzie kim poprawić by było zgodne 100% z instruction set m68k, nie jest wykonalna dla zwykłego śmiertelnika.

próbowałem mu kiedyś tłumaczyć że skoro oryginalne CPU łyka ten kod jak pelikan, to znaczy że sama motorola nie była tak strictly jak on...
Po godzinie gadania się poddałem....
[#148] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@ninex, post #147

Tak naprawdę to samo 68080 jest naprawdę OK. Nie jest zaskoczeniem że w V2 działa to jednak lepiej bo mimo wszystkich problemów z tym się wiążących to dalej jest tam oryginalny amigowy chipset. Dla V4 to cały chipset jest robiony od nowa, a to naprawdę wymaga dużo pracy i czasu. Różnej maści klony MiniMiga maja łatwiej właśnie dlatego że ich procki są "szybkie inaczej" ;)

Ja tam nie twierdzę że wszystko jest takie super ale jak pokazuje historia rozwoju wsadów do V2 z czasem będzie tylko lepiej (idelanie to pewnie nigdy - dogodzić wszystkim amigOwcom raczej się nie da choćbyśmy sklonowali Gunnara z 10 razy).

[/odlot mode ON]
A tak z innej beczki to uważam że 080/V4 jest świetną bazą do "zupełnie nowego retrokomputera 68k dla hobbystów". Na Vampie całkiem dobrze działa też system "atarynkowy". "Łatwiej" by było po prostu połączyć siły obu społeczności i razem stworzyć coś nowego, łącznie z nowym systemem operacyjnym? Bazą byłby 080, zupełnie nowy chipset byłby pewnie taką mieszanką rozwiazań retro z odrobiną nowoczesności na tyle na ile FPGA pozwala. Po wywaleniu całego bagażu kompatybilności z Amigą/Atari to zrobi się pewnie miejsce i na MMU i na jakiś nowy chipset. Tylko trzeba by nowy system operacyjny napisać (tylko nie mówcie że linuxa można ...) połączonymi siłami zespołów AROSa i EmuTOSa+AESa czy jak tam te atarowe cudeńka się nazywają. Oczywiście takie podejście jest raczej nierealne... ale na pewno powstało by coś nowego, na pewno coś z feelingiem retro, na pewno niezła zabawa dla developperów tak od strony HW jak i software. Kompletnie odleciałem w nieprawdopodobną wizję... Czy uważacie że społecznośc retro naprawdę musi być skazana na "hard retro", czy istnieje jednak miejsce na coś w stylu "new retro" (czym poniekąd Vampire jest). ?
[/odlot mode OFF]
[#149] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@pisklak, post #148

ale na pewno powstało by coś nowego, na pewno coś z feelingiem retro, na pewno niezła zabawa dla developperów tak od strony HW jak i software.


Pytanie brzmi - Czy ktoś tego potrzebuje? Ilu jest takich potencjalnych użytkowników? Ilu potencjalnie developerów by się na to skusiło?

Nie prowadziłem badań, ale na moje "oko" - potencjalnych chętnych jest za mało.
[#150] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@baderman, post #149

Mało.... pewnie że mało. Zresztą jakby aktywnych programistów amigowych czy atarowych były legiony... Dlatego środowiska "68k lovers" powinny połaczyć siły. Uważam że to za bardzo realne nie jest. Chociaż kto wie, z drugiej strony w teorii może dołączyło by się kilku programistów znudzonych klepaniem tego samego dla Linuxa czy Wingrozy. Chodzi o to żeby był fun... a sam nowopowstały system może (albo i nie) być napisany w sposób który nie utrudniałby za bardzo portowania aplikacji z innych systemów (zapewne Linuxa). Tutaj na początku bardziej by chodziło o 'fun' dla developperów niż użytkowników, ale kto wie jak to się może skończyć. O ile nie umrze zanim się na dobre zacznie oczywiście...

W każdym razie główne klocki są. Jest fajny proc 68k, jest gotowa i wyprodukiwana w sensownych ilościach płyta, w sensownej cenie nawet. Rozwój skupiałby się na początku na chipsecie (samą cześć chunky mozna by wziąć w ostateczności z SAGA). To może w teorii iśc równolegle z postępami prac nad Vampire. Potencjał na urodzenie "nowego potworka w miescie" jakiś jest.


Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 11:41:36 przez pisklak
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem