Komentowana treść: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie
[#151] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@pisklak, post #150

Dlatego środowiska "68k lovers" powinny połaczyć siły.


O to właśnie pytałem - ilu takich jest chętnych jest? Czy to są bardziej 68k lovers, czy może Amiga lovers, Atari lovers, Sharp lovers, etc.

Potencjał na urodzenie "nowego potworka w miescie" jakiś jest.

Jest zapewne niezerowy, nie mniej jednak - oceniam że jest to potencjał bardzo mały.
[#152] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@baderman, post #151

Forbes twierdzi, że Vampire V4 może być tą Amigą na którą wszyscy czekali, czy coś w tym stylu
https://www.forbes.com/sites/marcochiappetta/2019/10/22/the-next-generation-amiga-that-never-materialized-just-went-up-for-pre-order/

Ciekawa opinia biorąc pod uwagę podziały...
[#153] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@baderman, post #151

Też mam wrażenie, że potencjał "68 lovers" jest znikomy, a na pewno większy po stronie osób czekających na coś super działającego i za atrakcyjną-adekwatną cenę. Wymagania nie do ogarnięcia przez biedne firmy trzecie. Wiem, że są osoby dostające białej gorączki na słowo malina, ale to chyba jest najbardziej "nie PC" za dobrą cenę z perspektywą na rozwój... Może takie Raspberry Pi 400 nie jest "68 lovers", ale ma RetroPie, a tam wszystko można ustawić.
Szkoda, że nikt z skłóconych włodarzy Amigi nie pójdzie w tym kierunku. Jeżeli amiga miała by się rozwijać to może przez nowy system na Rpi z emulacją starszej Amigi?? I sorry, ale 68080 to tylko ciekawostka... Niestety... Za późno powstał ani to nowoczesny procesor, ani demon wydajności. Powoduje tylko zamieszanie.
[#154] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@ninex, post #147

Ja uzywam swojego vampira v4 do trackerow, zrobilem prymitywny sterownik i port MIDI. Octamed działa całkiem sprawnie na Vampirze. Z nudów mogę odpalić moduły, próbowałem porównać wyjście vampira i a1200 ale ciężko zrobić coś obiektywnego, dlatego ze vampir posiada tylko cyfrowe wyjście, wiec poziom wyjścia zależał od przetwornika. Co do timingu vampir nie jest w pełni zgodny z audio a1200. Jak będę miał czas to postaram się zrobić więcej pomiarów. Ciagle myśle, ze a1200/4000 z akceleratorem 1230 czy 1260, daje więcej frajdy.
[#155] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@ninex, post #147

Gunnar daje sie przekonac ale to najczesciej zajmuje lata, a nie pol godziny :) Kiedy w 2014 roku pisalem na EAB, ze skoro Apollo Core potrafi zapisywac/odczytywac 128 bitow w 1 cyklu to niby dlaczego instrukcja movem.l nie mogla by dzialac szybciej i odczytywac/zapisywac 2, 3 lub 4 rejestry (jesli by je wewnetrznie pogrupowac) w 1 cyklu. Twierdzil, ze sie nia da. Musi byc 1 rejestr na 1 cykl. Chyba, ze 2 czy 3 lata temu stwiedzil ze sie jednak da, i zdaje sie ze Apollo potrafi teraz 2 rejestry w 1 cyklu odczytac/zapisac.
[#156] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@pgru2, post #152

Forbes twierdzi, że Vampire V4 może być tą Amigą


Autor artykułu nie grzeszy obiektywnością. Odszukałem post Torvaldsa z Linux Kernel Mailing List który przytoczył [1] - okazało się, że to wcale nie był zachwyt nad żywotnością amigowej społeczności, tylko irytacja "źle" skonfigurowanym programem pocztowym.

[1] - https://lkml.org/lkml/2019/9/24/993
[#157] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@ninex, post #127

Jeśli masz kontakt z gostkami od Coffina, to napisz im, żeby uaktualnili playery w EaglePlayer, bo Snajper się na tym ostatnio 'wyłożył'

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 17:39:38 przez AmiClassic
[#158] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@pgru2, post #152

Nie mogli na tą "Amigę" czekać wszyscy bo np. ja nie czekałem czyli już nie wszyscy :P
Mam kilkanaście Amig (prawdziwych) i one są dokładnie tymi Amigami, które chciałem i nadal chcę mieć.
A vampir... to tylko taki poboczny wątek zbliżony do Świata Amig.
Tak samo jak zbliżone do tego Świata są np. emulatory. Tylko są ciut tańsze :D
[#159] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@ninex, post #147

Amiga sama z sobą jest niekompatybilna więc ciężko wyznaczyć baseline.


Może trudno wprowadzić w praktyce twórcom Vampire, ale nie trudno wyznaczyć. Powiedzmy, że powinno się uruchamiać 99.x% softu 68k ze wszystkich Amig klasycznych i tyle - w sposób bezpośredni lub pośredni. Produkcje z epoki A500 też ostatecznie dawało się zmusić do uruchomienia na A600 czy A1200, czy to poprzez wyłączenie AGA, CACHE, ReloKick, ostatecznie WHDLoad itp. Tu powinno być podobnie, ewentualnie z drobnym kombinowaniem, a nie, że użytkownik trafia na mur nie do przeskoczenia.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 13:56:29 przez Jacques
[#160] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Vato, post #158

W jakimś sensie vampir jest to kontynuacja Amigi 68k. No dobra , nie działa wszystko ale jakaś znaczna część softu działa.
Masz nowy chipset mniej więcej kompatybilny ze starymi chipsetami , który nie jest ograniczony zaledwie 2 mb pamięci. Masz więcej pamięci fast itp ... .
[#161] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@djpiotrs, post #160

"nie działa wszystko ale"... :)
[#162] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Jacques, post #159

Może trudno wprowadzić w praktyce twórcom Vampire, ale nie trudno wyznaczyć. Powiedzmy, że powinno się uruchamiać 99.x% softu 68k ze wszystkich Amig klasycznych i tyle


A kto by mial byc tym "szczesliwcem" ktory ma przetestowac te 99.x% softu 68k? Kto ma ten soft zebrac, kto ma testowac? Kto ma uzyskac dostep do platnego softu? Kto ma okreslic co to znaczy "powinno sie uruchamiac"? Moze sie zawiesic po kilku sekundach? Kto ma prawnie odpowiadac za testowanie "warezow"?

Gdybanie jest latwe, praktyka trudniejsza. Nie chce bronic tutaj teamu Apollo, ale wyznaczanie takich wymagan uwazam za strasznie naiwne i niemozliwe do zrealizowania.
[#163] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@mschulz, post #162

Aż szkoda komentować, OK, fajnie, że na V4 działa cokolwiek, jakim prawem ewentualny użytkownik miałby oczekiwać podstawowej zgodności
Kompatybilność nie bierze się z testowania 100% softu, ale testowanie ją potwierdza lub obala.
Chyba nie uważasz, że każdy niedziałający program nie działa z innego powodu?
Skoro to ma być współczesna Amiga, to powinna działać nie gorzej. Inaczej pozostanie ciekawostką.
[#164] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Jacques, post #163

Aż szkoda komentować


To po co komentujesz?

jakim prawem ewentualny użytkownik miałby oczekiwać podstawowej zgodności


Probujesz sprowadzić argumenty do absurdu. Najpierw piszesz o zgodności 99.x% softu a teraz wspominasz o podstawowej zgodności.

Kompatybilność nie bierze się z testowania 100% softu


Kompatybilnosc maksymalna by była jakby mieli dokładna rozpiskę amigowego chipsetu. A tego nie posiada nikt.

ale testowanie ją potwierdza lub obala


Wlasnie o tym pisałem. Żeby osiagnac zgodność na poziomie 99.x% trzeba by było albo przygotować zestaw wiarygodnych testów syntetycznych albo wybrać odpowiednio duża baze oprogramowania. Testowanie regresyjne sie kłania.

Chyba nie uważasz, że każdy niedziałający program nie działa z innego powodu?


A czy ty uważasz ze wszystkie nie działają z jednego i ciagle tego samego powodu? Jeśli tak to koniecznie podziel sie z ta wiedza z teamem apollo. Beda Ci wdzięczni.

Zauważ, że o wiele bardziej dojrzały projekt jakim jest WinUAE wciąż jest poprawiany i udoskonalany. A V4 jest o wiele młodsze.

Skoro to ma być współczesna Amiga, to powinna działać nie gorzej.


Oczywiscie. Jak juz wspomniałem, nie zamierzam ich bronic. Uważam ze Gunnar popełnił cala mase beldow włącznie z niepotrzebnym ciśnieniem na gotowy produkt w momencie kiedy nie wszystko było jeszcze gotowe. Jego charakter tez jest jednym z tych "trudnych". Z drugiej strony, ich deweloperka będzie tak dobra jak dobre będzie wsparcie ze strony osób testujących sprzęt. Wiem, ze nie wszyscy maja ochotę a sporo ludzi wepchnęło V4 w najciemniejszy kąt szafy. Ale bez użytkowników i bez feedbacku rozwój będzie jeszcze bardziej utrudniony.

Inaczej pozostanie ciekawostką.


Tutaj zgadzamy sie w 100%.
[#165] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@mschulz, post #164

Owszem , Gunnar chętnie słyszy o błędach , ale tylko związanych z Arosem. Coś nie działa z Amiga OS ? Pisz do Cloanto , Hyperion. To była jego częsta odpowiedź. Można się po czasie zniechęcić.

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 22:36:49 przez szopen
[#166] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@szopen, post #165

Ciekawe na którym systemie bardziej zależy/zależało nabywcom
[#167] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Jacques, post #166

Atari/EmuTOS
[#168] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@szopen, post #167

Ja czekam aż zaczną windowsy na tym odpalać :)
[#169] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@juen, post #168

Na MiSTera jest core ao486 , można windę odpalić. To jeszcze chwil parę
[#170] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@szopen, post #169

Po co Windows?
[#171] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@KM_Ender, post #170

pomysł
Na windozie można odpalić to:
https://www.amigalive.com/

Loop the loop
[#172] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@luminiac, post #171

Omijam te pierdoły.
Jak nie uznacie v4 to już nic oprócz emulatorów rasberry pi i winuae nic więcej nie będziecie mieli. Koniec i kropka!
[#173] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@djpiotrs, post #172

Tak jest! Jedyna i prawdziwa Amiga! Do boju!!!
[#174] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@djpiotrs, post #172

Eeee nie, będę dalej mieć swoje Amigi Amigi bez uae i fpga.
I w sumie należy się cieszyć że v4 jest kompatybilny..... Ale chyba tylko ze sobą ;)

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 17:36:53 przez mikecios
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem