Komentowana treść: Amiwest 2022 - podsumowanie
[#181] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@Aniol, post #176

Heh przez to pisanie w skrócie trochę tak wychodzi :) Ale nie, to nie fetysz... Po prostu wygodniej i przyjemniej pracuje mi się na Arm/AS. Bezpośrednie porównanie sprzętu i od razu widać różnicę np. w braku "zadyszek", grzaniu się laptopa, pracy wentylatora, pracy na baterii itd. (porównanie prawie identycznych sprzętów, tylko jeden z intelem, drugi z Apple Silicon) To takie niby nic, a jednak jest ważne....

Druga sprawa jest taka: jeżeli MOS wyjdzie na x86, to po prostu znowu musiałbym kupować pod niego sprzęt używany (z wygody byłoby to jakieś apple ), bo jakoś nie ciągnie mnie do nowego sprzętu pc, który będzie TYLKO pod MOSa...

I na koniec: "tylko krowa nie zmienia zdania" - więc moja niechęć do MOSa na x86 (jeżeli ten się pojawi), może minąć i jeżeli zadziała na laptopach, to może się skuszę na starego MB Air pod MOSa.
1
[#182] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@recedent, post #167

Na bezrybiu...
A na bezinterneciu...?
1
[#183] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@X-Type^HVR, post #181

Było już wałkowane wielokrotnie - ewentualny MorphOS na AMD64 nie będzie obsługiwał "szrotowych" komputerów/laptopów. MacBooki na Intelu od Apple są już po prostu stare i szczerze wątpię, żeby pojawił się dla nich support.

@Pero:

Na "bezinterneciu" możesz korzystać z aplikacji webowych w trybie offline. Popatrz na przykład na programy Folio albo VectorInk.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 09:47:36 przez recedent
2
[#184] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@recedent, post #183

Dzięki za ponowne wyjaśnienie. Takie podejście znacznie ułatwia wszystko.
2
[#185] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@recedent, post #178

Nikt z MorphOS-Teamu tak nie napisał nawet nie mogę znaleźć już tego posta ale mniejsza o to. Nie dość precyzyjnie się wyraziłem. miałem na myśli że znalazłem taką odpowiedź na forum ale nie oficjalną tylko sobie ktoś tak napisał w odpowiedzi i to był najnowszy post ze wszystkich forów jakie przeglądałem. Oficjalnie to brak danych. Ja też uważam że projekt umarł albo ewentualnie jest puki co wstrzymany.

Żadnych nowych oficjalnych informacji przez tak długi czas to przesada. Ja rozumiem że prace mogą trwać długo i nie zawsze trzeba się chwalić co powstaje tylko skupić się na robocie. Problem w tym że nie ma nigdzie żadnych nowych informacji na temat portu x64 zbyt długo. MOS team milczy jak grób przez zbyt długi czas. A wystarczył by jeden komentarz, post, wyjaśniający sytuację czy port powstanie.

Dlatego napisałem że nie rozumiem tej dyskusji która zakłada jakoby MOS x86 był potwierdzonym faktem że powstanie jeśli brak oficjalnego potwierdzenia, że prace trwają nadal.

Ponadto na targach Amiga37:
MorphOS Team zaprezentował wersję beta systemu MorphOS dla A1200 i A4000 (oczywiście z procesorami PowerPC)

Tak więc MOS team chyba woli przystosować system dla klasycznych Amig niż rozwijać system na x86 bo wątpię żeby mieli zasoby rozwijać oba projekty bo przecież z przystosowaniem MOS'a do Amig 1200/4000 PPC też pewnie niemało roboty.

Mam nadzieję że się mylę i że prace trwają i niedługo zobaczymy MorphOS x64. Byłoby to miłe zaskoczenie bo niedługo MAC'a PPC będzie bardzo ciężko kupić a Amiga z kartą PPC to tez nie jest rozwiązanie chyba że na krótki czas. Nowe dopalacze PPC się nie pojawią a jak nawet to pewnie za cenę wyższą niż można kupić obecnie PPC do Amigi 1200/4000. Trzeba pamiętać że jest to system komercyjny jeśli użytkowników nie będzie przybywać to rozwój też będzie zwalniał chyba że system będzie ciągnięty przez różne bounty jeśli coś takiego jest możliwe.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 16:42:49 przez Prometeusz84
[#186] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@Prometeusz84, post #185

Ponadto na targach Amiga37:
MorphOS Team zaprezentował wersję beta systemu MorphOS dla A1200 i A4000 (oczywiście z procesorami PowerPC)

Tak więc MOS team chyba woli przystosować system dla klasycznych Amig niż rozwijać system na x86 bo wątpię żeby mieli zasoby rozwijać oba projekty bo przecież z przystosowaniem MOS'a do Amig 1200/4000 PPC też pewnie niemało roboty.


Każda wersja systemu MorphOS powstaje również w odsłonie dla "klasyków" (możesz spytać kogokolwiek z Teamu). To czy te wersje zostają opublikowane to inna kwestia. Aktualnie w Teamie chyba tylko dwie osoby posiadają Amigi klasyczne na których MorphOS PowerUP się uruchomi, a priorytet na testowanie i dopracowywanie wersji klasycznej jest niski więc...

Poza tym - jaki pożytek będzie z klasycznej wersji MorphOSa, skoro do klasyka zamontujesz 256 MB RAM? Sztuka dla sztuki.
2
[#187] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@recedent, post #186

Nie wiedziałem że każda wersja też powstaje dla klasyka. Właśnie zastanawiam się jaki to ma sens wypuszczanie wersji na klasyka. Być może się sprawdzi jako zamiennik Workbench'a jak będzie działał płynie i będzie uruchamiał aplikacje natywnie na m68k. Ewentualnie do prostych narzędzi z MOS'a bo np Wayfarera to nie będzie nawet sensu uruchamiać

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 19:39:08 przez Prometeusz84
1
[#188] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@Prometeusz84, post #185

Dlatego napisałem że nie rozumiem tej dyskusji która zakłada jakoby MOS x86 był potwierdzonym faktem że powstanie jeśli brak oficjalnego potwierdzenia, że prace trwają nadal.


Z drugiej strony, jest też brak oficjalnego potwierdzenia, że prace zostały przerwane :).

Więc czekamy i liczymy na to, że w końcu powstanie MorphOS NG :)

Moim zdaniem sprzęt musi być mocny żeby pociągnąć emulację PPC, prawdziwy pazur pokażą aplikacje natywne pod x64 OK
6
[#189] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@recedent, post #186

Nie chce mi się wymieniać wszystkiego, ale napiszę tylko tyle, że w końcu na ANR będą działać pliki FLAC link

Requirements:
o MorphOS 2.1

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 16:24:18 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#190] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@Prometeusz84, post #185

Pojawią się karty turbo z laptopowymi x86.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem